Bullmastiff Irkı Özellikleri ve Eğitimi

İyi bir bekçi köpeği! Bullmastiff Irkı Özellikleri ve Eğitimi

Bullmastiff çocuklara karşı çok iyi niyetli olan bu ırk diğer köpeklere karşı baskıcı olabilir. Küçüklük dönemlerinde köpek eğitimi alırlarsa eğer sosyal çevrelerine rahatsızlık vermeden yaşayabilirler. İsteyerek hiç kimseye ve hiçbir eşyaya zarar vermez ama bazen oyunları sırasında aksilikler yaşanmasına neden olabilir. Kırışık bir kafa, yuvarlak gözler ve koyu renkli ağza sahip bir yüzü vardır. Suratına yakın ve V şeklinde bir kulağı vardır. Kendilerine özel karakteristik bir görünüşleri vardır.

Bullmastiff Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri
Bullmastiff Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Bullmastiff Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Bullmastiff ırkından köpeklerin 1800'lü senelerin başlarında üretildiği tahmin ediliyor. Cesur, enerjik, hızlı, büyük, sessiz ve kararlı bir yapısı vardır. Zamanında bu ırk yasa dışı avcılık yapan insanları yakalamak için kullanılmıştır. İngilizler tarafından geliştirilmiş olan en güçlü köpek olarak bilinir. Bu ırkın elde edilmesi için Mastiff ve Bulldog ırkından köpeklerin genleri kullanılmış olduğu tahmin ediliyor. Çok iyi bir bekçi köpeğidir, gece görüşü sayesinde bekçilik görevini günün her saati başarı ile gerçekleştirebilir. Günümüzde ise çok iyi bir aile köpeğidir.

Bullmastiff yaşam alanının koruyucusudur. Aşırı derecede cesur ve görev aşkı ile tutuşan bir köpektir. Yabancılara her zaman dikkatli yaklaşır. Hırsız gibi art niyetli insanlar için aşırı derecede caydırıcıdır. Köpek Eğitimi konusunda her zaman profesyonellerle çalışmanız gerekir. Eğer doğru bir Köpek Eğitimi alırsa saldırganlık özelliği azaltılabilir. Bu ırk 1933 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından cins olarak kabul görmüştür.

Bullmastiff Köpek Kişiliği
Bullmastiff Köpek Kişiliği

Bullmastiff Köpek Kişiliği

Sahibiyle her zaman fazlaca güçlü bir bağ kuran bu ırk cesur, sadık ve kararlı karakteristik özellikleriyle dikkat çeker. Bu ırk köpeklerde sosyalleştirme ve Köpek Eğitimi erken dönemlerde başlarsa çok büyük oranda verim alınır.

Köpek eğitimleri, ile birlikte saldırganlık özelliği de azaltılabilir. Baskın ve liderliğe düşkün bir köpektir eğer bir Bullmastiff sahiplenecekseniz mutlaka köpekten daha baskın bir karakteriniz olmalı aksi durumlarda kendini lider olarak ilan edebilir. Bullmastiff ırkı için en önemli konulardan biri egzersizlerinin ertelenmemesidir. Eğer egzersizleri için uygun vaktiniz yoksa Bullmastiff sahiplenmeden önce kararınızı değiştirmenizi öneririz. Apartman yaşantısına uyum sağlayamaz daha çok çiftlik yada bahçeli evlerde yaşam sürmesi mümkün olacaktır. Tanımadığı insanlara karşı her zaman tetikte olan bu ırk gereksiz yere saldırmaz.

Bullmastiff Eğitimi
Bullmastiff Eğitimi

Bullmastiff Eğitimi

Sahibini çok iyi tanır ve komutlarını hızlı bir şekilde uygulamaktan keyif alır. Köpek Eğitimi konusunda incatçılıkları olsa da iyi bir öğrenim performansı verebilir. Sağlıklı bir sosyal yaşam için iyi bir itaat eğitimi almalıdır. Köpek eğitimlerini profesyonel köpek eğiticilerinden talep etmeniz süreci hızlandıracaktır. Köpek eğitimi ile alakalı tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Bullmastiff Bakımı
Bullmastiff Bakımı

Bullmastiff Bakımı

Bu ırk sadece gerektiğine banyo isteyen bir ırktır. Tırnakları uzadığında profesyonel insanlar tarafından dikkatle kesilmelidir. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. İç mekan köpeği olan Bullmastiff asla dışarda yaşamaya uygun değildir. 9-11 yıl arasında ömürleri olan Bullmastiff ırkının tek seferde 6 ila 10 yavrusu olabilir. Dikkat edilmesi gereken sağlık problemleri ise; Kalça Diplezyası PRA ve genetik retina bozukluğudur.


Daha önce ele aldığımız İstanbul Köpek Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz.


Bullmastiff Karakter Yapısı
Bullmastiff Karakter Yapısı

Bullmastiff Karakter Yapısı

Sahibinin lafını dinlemeyi sever ve komutlara uydukça keyif alır. İtaatkar bir köpektir.  Aynı zamanda çok akıllı ve cesur bir karakter yapısına sahiptir. Ailesi olarak tanıdığı insanlara çok bağlıdır ve onları korumak için elinden gelenin en iyisini yaparlar. Bullmastiff ırkı çok iyi bir bekçi köpeğidir. Bunların haricinde itaat eğitimine biraz dirençli olabilir çünkü inatçı yönleri bazen ağır basmaktadır. Bu ırk uyurken horlama sesi çıkartabilir.

Bullmastiff Yaşam Ortamı

Yeterli şekilde egzersiz ve yürüyüş yaptırılırsa eğer apartmanda yaşayabilir. Bahçe imkanı olursa eğer daha fazla mutlu olacaktır. Bullmastiff ısı değişimlerine karşı hassas olabilir bu konuda dikkatli olmanız gerekebilir.

Bullmastiff Tüyleri

Göğüs kısmı beyaz olabilir. Kızıl-kahve, kırmızı, açık sarı olabilir. Kısa tüyleri vardır. Çok az tüy dökerler.  Kulak ve gözlerinin çevresinde koyu renkler olabilir.

Bullmastiff Egzersiz İhtiyacı

Günlük olarak yürümelidir ve egzersiz yapmalıdır çünkü büyük bir ırk olduğu için enerjisini boşaltması gerekir. Günlük egzersizleri aksatılmamalıdır ve tasma ipi ile oynamak onu fazlaca mutlu edecektir. Egzersizleri konusunda her hangi bir veterinerden yada köpek bilimciden ayrıntılı olarak bilgi almanızı öneriyoruz. Çünkü eğer köpeğin ihtiyacı olan egzersiz vakitlerine zaman ayıramayacak kadar yoğun iseniz köpek için doğru aile olmayabilirsiniz.

Bullmastiff Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Bullmastiff genel olarak sosyal bir köpektir. Çocuklarla oyunlar oynaması için yavruluk döneminden çocuklara alıştırılmalıdır. Ancak büyük bedeni yüzünden çocuklarla beraberken her an gözetilmelidir. Ayrıca çocuklarımızda bu ırkla birlikteyken uyarılmalıdır. Diğer tüm evcil hayvanlara karşı küçüklük dönemlerinde alıştırılması gerekir. Ancak insanlara karşı özellikle yabancılara karşı her zaman dikkatli olduğu unutulmamalıdır.

Bullmastiff Cinsi Köpek Özellikleri

 • İtaatkar ve özel bir aile köpeğidir.
 • Küçük çocuklarla yalnız kalmamalıdır, büyük çocuklar için çok iyi bir arkadaştır.
 • Aşırı havlayan bir köpek değildir, gerekli durumlarda havlar.
 • Ailesini elinden geldiğinde korur.
 • İyi bir bekçi köpeğidir.
 • Çok çevik ve kaslı bir köpektir.
 • İnatçı olduğu bilinir.
 • Erken dönemlerde sosyalleşme ve köpek eğitimi programlarına katılması önerilir.
 • Amatör köpek sahipleri için önerilmez, daha önce köpek tecrübesi olan insanlar için daha uygundur.
 • Pahalı olması yanında çok masraflı bir ırktır.
 • Köpek eğitimi konusunda dikkatli olunmazsa hayvanlara ve insanlara karşı saldırgan olabilir.
 • Tüm köpeklerde olduğu gibi bazı hastalıklara yatkındır.

Bullmastiff Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

 

Daha önce ele aldığımız Boston Terrier Özellikleri ve Eğitimiyazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek Eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.