İyi bir bekçi köpeği! Bullmastiff Irkı Özellikleri ve Eğitimi

İyi bir bekçi köpeği! Bullmastiff Irkı Özellikleri ve Eğitimi

Bullmastiff çocuklara karşı çok iyi niyetli olan bu ırk diğer köpeklere karşı baskıcı olabilir. Küçüklük dönemlerinde köpek eğitimi alırlarsa eğer sosyal çevrelerine rahatsızlık vermeden yaşayabilirler. İsteyerek hiç kimseye ve hiçbir eşyaya zarar vermez ama bazen oyunları sırasında aksilikler yaşanmasına neden olabilir. Kırışık bir kafa, yuvarlak gözler ve koyu renkli ağza sahip bir yüzü vardır. Suratına yakın ve V şeklinde bir kulağı vardır. Kendilerine özel karakteristik bir görünüşleri vardır.

Bullmastiff Eğitimi

Sahibini çok iyi tanır ve komutlarını hızlı bir şekilde uygulamaktan keyif alır. Köpek eğitimi konusunda incatçılıkları olsa da iyi bir öğrenim performansı verebilir. Sağlıklı bir sosyal yaşam için iyi bir itaat eğitimi almalıdır. Köpek eğitimlerini profesyonel köpek eğiticilerinden talep etmeniz süreci hızlandıracaktır. Köpek eğitimi ile alakalı tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Bullmastiff Bakımı

Bu ırk sadece gerektiğine banyo isteyen bir ırktır. Tırnakları uzadığında profesyonel insanlar tarafından dikkatle kesilmelidir. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. İç mekan köpeği olan Bullmastiff asla dışarda yaşamaya uygun değildir. 9-11 yıl arasında ömürleri olan Bullmastiff ırkının tek seferde 6 ila 10 yavrusu olabilir. Dikkat edilmesi gereken sağlık problemleri ise; Kalça Diplezyası PRA ve genetik retina bozukluğudur.

Bullmastiff Karakter Yapısı

Sahibinin lafını dinlemeyi sever ve komutlara uydukça keyif alır. İtaatkar bir köpektir.  Aynı zamanda çok akıllı ve cesur bir karakter yapısına sahiptir. Ailesi olarak tanıdığı insanlara çok bağlıdır ve onları korumak için elinden gelenin en iyisini yaparlar. Bullmastiff ırkı çok iyi bir bekçi köpeğidir. Bunların haricinde itaat eğitimine biraz dirençli olabilir çünkü inatçı yönleri bazen ağır basmaktadır. Bu ırk uyurken horlama sesi çıkartabilir.

Bullmastiff Yaşam Ortamı

Yeterli şekilde egzersiz ve yürüyüş yaptırılırsa eğer apartmanda yaşayabilir. Bahçe imkanı olursa eğer daha fazla mutlu olacaktır. Bullmastiff ısı değişimlerine karşı hassas olabilir bu konuda dikkatli olmanız gerekebilir.

Bullmastiff Tüyleri

Göğüs kısmı beyaz olabilir. Kızıl-kahve, kırmızı, açık sarı olabilir. Kısa tüyleri vardır. Çok az tüy dökerler.  Kulak ve gözlerinin çevresinde koyu renkler olabilir.

Bullmastiff Egzersiz İhtiyacı

Günlük olarak yürümelidir ve egzersiz yapmalıdır çünkü büyük bir ırk olduğu için enerjisini boşaltması gerekir. Günlük egzersizleri aksatılmamalıdır ve tasma ipi ile oynamak onu fazlaca mutlu edecektir.

Bullmastiff Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiOrta
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukDüşük
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikOrta
Koruma özelliğiYüksek

 

Daha önce ele aldığımız Boston Terrier Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek