mutlu köpekler

Köpeklerde 12 Mutluluk Belirtisi | Onlar Mutlu Biz Mutlu

Bütün havlamaların bir anlamı var mı? Köpeğiniz size her gün farklı ses tonlarında havlıyor ve size bir şeyler söylemenin derdinde. Peki, onu ne derece anlayabiliyorsunuz? Havlamasının arkasında kızgınlık mı, mutluluk mu, acı duyma mı yoksa bir merak mı var?

Davranışları ile yaptığı hareketler ile bu durumları analiz etmek çok kolay.

Köpeklerin vücut dili son derece etkileyici davranışlarla bize yansıyor. Bunun içerisinde yüzleri, gözleri, genel duruşu, kuyruğu ve bakışı olduğunu düşünebilirsiniz. Burnu buruşan ve kuyruğunu altına gizleyen köpek dostunuz var. Bu onun endişe duyduğu ya da utandığı anlamına geliyor.

Kuyruğunu aşağıda, her an hareket ettirecekmiş gibi tutuyor, kafası yukarıda size bakıyor, dili dışarıda ise bu oyun oynamak istiyor demektir. Vücudu ile bize gösterdiği her hareket bize farklı mesajlar veriyor. Bunlardan bir tanesi de mutluluktur. İşte köpeklerde mutluluk belirtileri:

1- Gülümseyen Bakışlar

Tıpkı insanlar arası ilişkilerde olduğu gibi hayvan dostlarımız ile aramızdaki ilişkilerde de göz göze gelir ve bu bakışlarda bir anlam ararız. Köpeğinizin mutlu olup olmadığını size olan bakışlarında görebilirsiniz. Yüzünüze baktığında gözlerinin içi güler ve suratında gülümsüyormuş gibi bir ifade yer alır.

Onun ağız hareketlerini gözlemlediğinizde gülümsediğini görebilirsiniz. Çünkü mutlu ve huzurlu olduklarını mimiklerine yansıtırlar. Bu isteyerek ya da istemsizce vücudunun verdiği bir reaksiyondur. Sizi gördüğünde, karşılaştığınızda, mama verdiğinizde, ödüllendirdiğinizde, oyun oynadığınızda, kaliteli vakit geçirdiğinizde veya onu okşadığınızda bu ifadeyi rahatlıkla görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerle Yapabileceğiniz 10 Eğlenceli Aktivite

2- Heyecanla Sallanan Kuyruk

Köpekler mutlu olduklarını belli etmek için en çok kuyruklarını kullanırlar. Genel olarak beden analizi yapanlar bu durumu zaten fark eder, bilir. Ancak köpekler neredeyse tüm duygularını belli etmek adına kuyruklarını kullandıkları için bu durum diğer duygu durumları ile karıştırılabilir.

Belli eden etkenlerden bir tanesi de kuyruk sallayan köpeğin yüzündeki ifadedir. Tıpkı bir gülümsemeye benzeyen ifadeyi dostunuzun yüzünde görebilirsiniz.

Sahibini gören, oyun oynayan köpek mutlu olur ve hemen kuyruk sallar. Hem kuyruğu hem de kulağı dik bir pozisyonda iken kuyruk sallıyorsa bir tehlike sezmiş olabilir. Yüzündeki ifade ciddileşir.

Gözünü bir oraya bir buraya çevirir ve kontrol eder. Vücudu bir koruma kalkanı hazırlar. Bu durumları ayırmak için ona mutlaka sevgiyle yaklaşılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde En Çok Görülen 9 Davranış Bozukluğu

3- Oyun Zamanı!

Köpekler sahipleri yanlarına geldiğinde sağa sola koşuşturur. Hoplayıp zıplamaya başlar, ellerini koklar ve hatta sahibinin bacaklarına sürtünür. Bu hareketler onun sahibine olan sevgisini gösterir. Bu mutluluk belirtileri ile sahibi ile oynamak istediğini, onunla vakit geçirmek, belki dolaşmak belki de onun tarafından sevilmek istediğini gösterir.

Mutlulukla oyun oynamak isteyen köpek dostunuz varsa onunla basit oyunlar oynayarak işe başlayabilirsiniz. Yerden alacağınız bir oyuncağı uzağa fırlatın ve meraklı dostunuzun oyuncağın arkasından hızla koşup, onu yakalayıp size geri getirmesini heyecanla seyredin.

Böyle zamanlarda onunla ilgilenmeniz, kaliteli vakit geçirmeniz ve bu zamanı küçük oyunlarla doldurmanız aranızdaki bağın kuvvetlenmesini de destekler.

4- Bol Uyku ve Düzenli Beslenme

Mutsuz olan bazı insanlar sinir ve stres bozukluğundan ya aşırı yemek yer ya da az yemek yiyerek kendini karanlığa hapseder. Bu durum köpeklerde de aynıdır. Mutsuz tüylü dostlarımızın iştahı aniden azalıp yeme isteği kaybolur.

Tam tersi çok fazla yiyerek obezite gibi sorunlara yönelebilirler. Ancak mutlu bir köpek dostunuz varsa düzenli beslendiğini, yemeğini reddetmediğini ve beslenme sonrası ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Bol uyku uyuyan, uykusundan uyanınca sakin olan köpeğinizdeki mutluluğu fark ettiniz mi? Çocuklar ve bebeklerde de durum aynıdır. Kaliteli uyku beraberinde köpeklerde de mutluluk hormonunun salgılanmasını destekler.

yetişkin ve sağlık sorunu olmayan bir köpek, günde yaklaşık 15-16 saatini uyuyarak geçirmelidir. Eğer uyku düzeni bozuksa, eskisi kadar sağlıklı ve rahat uyuyamıyorsa bu durumun altında stres yatıyor olabilir. Mutlaka davranışlarını yakından takip etmeli ve bir veteriner hekime durumu danışmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Sokak Köpekleri Mama Dışında Hangi Yemekleri Yer?

5- Sırt Üstü Yatmak

Mutlu köpekler, ilgi ve sevgi istediklerinde, pozitif enerjiyle sırt üstü yatar ve karınlarını sevmenizi beklerler. Bu aslında sizi mutluluğuna ortak etmek adına yaptıkları bir davet gibidir. Köpeğiniz de size karşı bu davranışta bulunuyorsa kayıtsız kalmayın! Hemen ona yaklaşık karnını sevgiyle okşayın ve bir oyuna başlayın.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre köpekler bu davranışları yalnızca güvendikleri ve sevdikleri insanlara karşı gösterirler. Köpeğiniz de sizi çok seviyor ve size sonsuz güveniyor demektir.

6- Sevecenlik ve Huy

Mutsuzluk, sinirli olma durumu, tedirginlik ve korku beraberinde saldırma ve agresif olma gibi beraberinde getirir. Ancak mutlu olan köpekler, size karşı yumuşak davranışları sergiler, iyi davranır, nazik dokunuşlar yapar ve kendini sevdirir.

Sizinle zaman geçirdiği için mutludur. Stresli durumlarda agresifleşebilir. Bu durum daha ileri giderek saldırma eğiliminde bulunmasına sebep olabilir. Mutsuzluk beraberinde evdeki eşyalara zarar vermesine sebep olur. Bu durumda bir yardım almakta fayda vardır.

7- Gerginlik Yok!

Köpeğiniz mutlu ise onun vücudunun ne kadar gevşek olduğunu, gergin değilken nasıl da rahat hareket ettiğini görebilirsiniz. Sürekli sevgi dolu hareket ederler ve enerjiktirler. Kasları hiç gergin değildir.

Oyun oynamak, dolaşmak isterler. İyi huylu hareketler sergilerler. Beden diline baktığınızda size "Ben pamuk gibi yumuşacık bir mutluluktayım," sinyallerini alabilirsiniz. Gerginken bu durum tam tersidir. Köpek rahat olmaz ve agresif davranışlarda bulunur.

köpeklerde mutluluk belirtileri

8- Kulakları Aşağı Düşer

Bedendeki rahatlık, mutlu köpeklerde kulaklarına da yansır. Kulakları aşağı doğru düşer. Duygusal açıdan rahat, hiç olmadığı kadar huzurlu ve mutlu olan köpeklerdeki bu durum dişlek kulak olarak da bilinir. Geri çekilmemiş, dik olmayan kulaklar yana düşer. Bu durumda onunla hiç gerilmeden ilgilenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Yapması Gereken Egzersizler

9- Bacağıma mı Sarılıyor?

Köpekler mutlu olduklarında sahiplerinin bacağına sarılmayı sık yaparlar. Özellikle sahipleri bir yere gidecekken ya da bir iş ile dikkatli bir şekilde meşgulken, mutluluklarına şahit olmasını isterler. Bu aslında "Gitme, işini bırak, benimle ilgilen," demenin başka bir yoludur. Bacağınıza sarıldığında sizinle olduğu için çok mutlu ve huzurludur.

Tek kalmayı ve yalnız bırakılmayı sevmedikleri için yaşadıkları mutluluğu temas ile hissettirme çabasına girerler. Bu gibi durumlarda ona karşı kayıtsız kalmamak önemlidir.

Onunla oyunlar oynayarak kaliteli vakit geçirmek onu olduğundan daha çok mutlu eder.

10- Gizlenmez

Bir köpek mutluysa evin hakimiyetinin keyfini sürer ve hiçbir yere gizlenmez, serbestçe dolaşır. Ancak mutsuz köpekler, evde bir yerlere saklanmanın derdindedir. Kendine bu şekilde güvenli bir bölge yaratmak ister. Net bir uyarak var mı? Sebepleri araştırılmalıdır.

Depresif ruh hali içerisinde olan dostunuzu bir koltuğun altında bulabilirsiniz. Mutlu iken bu durum tam tersi olur, onu her yerde görürsünüz. Mutluluğunu sizinle paylaşmak için adeta can atar.

11- Sakin ve Uslu

İnsanlarda olduğu gibi köpek dostlarımızda da mutlu olmama durumu depresyonla bağdaştırılabilir. Mutsuz insanlar nasıl ki bazen kabuğuna çekilip yalnız kalma duygusunda bulunuyor ya da sürekli sabit bir şekilde dolaşarak sıkıntı atmaya çalışıyorsa bu durum köpeklerde de aynıdır. Sürekli bir yerde dolaşıp duran köpeğiniz mutsuz demektir.

Mutlu köpekler ise fiziksel ve duygusal sağlığı yerinde olduğu için sakin ve uslu davranışlar sergiler. Oyun oynayacaksa oyun oynar, egzersiz yapacaksa bunu mutluluğun verdiği sakinlikle ve heyecanla yapar. Bazen de bu duruma sizin de eşlik etmenizi ister.

12- Pozitif İletişim

Köpeklerdeki pozitif iletişim sinyalleri mutluluk belirtilerinden bir tanesidir. Ona baktığınızda olumlu elektrik alırsınız. Herhangi bir yaklaşımda bulunduğunuzda tedirginlik vermez. Size sevgiyle yaklaşır. Sadece size değil, dış dünyaya karşı da aynı pozitiflik mevcuttur. Dışarıdan gelen uyarak tehdit edici ve agresif olmadığı sürece herkese mutlu yüzünü ve sakinliğini gösterir.

Köpekler Mutlu Olduğunda Ne Yapar?

Köpekler mutlu olduğunda gülümser, kuyruk sallar, pozitif olur, oyun oynamak ister, sevgi gösterisi yapar, sahibinden ödül almak için heveslenir, doğru beslenir ve düzenli uyurlar.

Köpeğim Mutsuz mu?

Mutsuz köpekler içe kapanık olur. Yalnız kalmak isteyip saklanabilir, beslenmesi olumsuz yönde ilerler, uyku düzeni kaçar, oyun oynamak istemez, dolaşmak istemez, agresif ve huysuz davranışlar sergiler. Bu davranışlar mutsuzluk belirtileridir.

Köpeklerin Güldüğünü Görür müyüz?

Köpekler ağızlarını açıp geri çektiklerinde oluşan görüntü, normalde insanlardaki gibi olan gülümsemedir. Bu gülümseme onların mutlu oldukları zamanlarda ortaya çıkar. Dilleri alt dişlerinin üzerine geçer ve dışarıdan bakıldığında tıpkı gülümsediği fark edilir.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Comments are closed.