fbpx
Köpeklerde Agresiflik Neden Olur?

Köpeklerde Agresiflik Neden Olur?

İnsanların 4 ayaklı arkadaşı olan köpekler, insanlık tarihi boyunca her zaman insanların en iyi arkadaşı ve iyi bir yardımcısı olmuştur. Bununla birlikte tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de bazen farklı sorunlar gözlemlenebilir. Bu sorunlardan biri köpeklerin durduk yere agresif olması yer almaktadır.

Köpeğim Agresifleşmeye Başladı, Nedeni Nedir?

Eğer bir köpek sahibiyseniz ve köpeğiniz agresifleşmeye başladıysa öncelikle onu gözlemlemeniz gerekecektir ve eğer agresiflik süreci kısa bir dönem değilse günden güne daha fazla agresif oluyorsa bu durumda duruma el atmanız gerekecektir. Durumun daha da kötüye gitmemesi için müdahale etmelisiniz.

Her Köpek Dönem Dönem Agresif Olur

Agresif olma durumu pek çok köpeğin yaşadığı ve yaşayabileceği normal bir sorundur. Bunun köpeğin yaşı, ırkı ve cinsiyeti gibi özellikleri ile pek alakası yoktur.

Ancak bir köpek sahibiyseniz köpeğinizin birden agresifleşmesi ve durumun geçici olmaması sizi endişelendirecektir. Ancak bilmenizi isteriz köpeklerde davranış değişimleri ve agresifliğin çözümler mevcut ancak tabi ki öncelikle sorunu bulmamız gerekiyor


İlgili Yazı Köpeklerde davranış bozukluğu yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz….


Köpeğiniz agresifleşirse ne yapmalı?

Böyle ruh hali, davranış değişiklerinde ilk durağınız veterineriniz olmalıdır. Eğer köpeğiniz bir hastalık geçiriyorsa ve bundan dolayı agresifleştiyse ki bu çok fazla görülür, o zaman doğru müdahale veteriner tarafından uygulanır, köpeğiniz sağlıklı bir duruma gelmesi için çalışmalara başlanır.

Örnek olarak köpeklerde psikolojik sorunlar, epilepsi, hormon sorunları gibi durumlar agresiflik yapabilir. Ayrıca köpeklerin agresifleşme nedenleri %20 oranında fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanıyor. Köpekler insanlar gibi bir algıya sahip olmadıkları için ağrıların ve hareket kısıtlamalarının neden kaynaklandığını anlamıyorlar bundan dolayı çok gergin ve sinirli olabiliyorlar.

Veterineriniz, köpeğinizde agresifliğe neden olacak olan sorunları tespit edip çözüme ulaştırdıktan sonra ise köpeğinden neden bu sorunları yaşadığını anlamalı ve tekrarını engellemelisiniz.

Sürü ve Liderlik Psikolojisi

Köpeklerinde kurtlar gibi sürü halinde yaşadığını ve normalde saldırgan bir hayvan türü olduğunu bilmelisiniz. Köpekler aile bireylerini kendi sürüsünün üyesi olarak görebilir bu onların içgüdülerinde olan bir durumdur. Köpek ve kurt sürülerinde güçlü ve baskın olan köpek diğerlerine liderlik yapar eğer köpeğiniz sizin liderliğinizi ve otoritenizi beğenmiyorsa lider olmak isteyecektir ve size gücünü göstermek için arada ciddi bir tavır takınabilir. Bu ve buna benzer durumları yaşamamak için mutlaka köpeğinize oteritenizi köpeğinize kabul ettirmelisiniz ayrıca köpek eğitimleri olan temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimlerini alan köpeklerde bu durum gözlemlenmez.

Köpeklerde kemirme davranışı neden olur? yazısını okumanızı öneriyoruz….

Sadece Alanını Korumak İstiyor Olabilir

Köpekler sürü hayvanıdır dedik ancak onlar hakkında söylememiz gereken farklı bir özellik var; köpekler bölgeci hayvanlardır. Köpekler kendi bölgelerini korumak için ellerinden geleni yapar. Eğer misafirlerinize ve yabancı köpeklere kendi bölgesinde saldırganlık tepkisi veriyorsa endişelenmeyin yeni dostların zararsız olduğunu köpeğinize kanıtlayın bu şekilde sorun ortadan kalkacaktır.

Daha önce ele aldığımız Üsküdar köpek eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi ve destek almak için iletişime geçebilirsiniz…

Hemen Ara
Whatsapp Destek