Köpeklere eğitim

Uzman Tavsiyesi Eğitilmesi Kolay Köpek Irkları

Köpek sahiplenirken cinsi her ne kadar önemli olmasa da ilk defa bir köpek edineceklerin eğitilmesi kolay köpek ırkları arasında tercih yapmaları önerilir.

Köpek sahiplenmek, kendi başına büyük sorumluluklar ister. Beslenme düzenine dikkat etmek, diyet uygulamaları yapmak ve en önemlisi de eğitim vermek, köpek ile sahibi arasında daha sıkı bir bağın oluşmasını sağlar.

Köpek edindikten bir süre sonra köpekten sıkılan ve sokaklara terk eden insanların bunu yapmalarındaki en büyük neden, tercih ettikleri ırkın zor eğitilmesi ve bununla beraber getirdiği zorlukların altından kalkamamasıdır.

Bu tip durumlara düşmeme ve doğanın masum varlıklarını sokaklara hapsetmemek için araştırarak eğitilmesi kolay köpek ırkları hakkında bilgi edindik.

Eğitilmesi En Kolay 10 Köpek Irkı

1- Border Terrier

Border TerrierEğitilmesi en kolay köpek ırkları arasında yer alan Border Terrier, İngiliz cinsi bir köpek türüdür. Sahibine karşı itaatkar, komutları yerine getirmede son derece maharetli olan bu köpek cinsi, diğer türlere göre daha rahat eğitilebilir.

Yavruluk döneminden itibaren tuvalet eğitimi, sosyalleştirme eğitimi ve temel itaat eğitimi ile ileri itaat eğitimi verilmesi kolay kolay olan Border Terrier için en önemli şey, düzenli olarak egzersiz yaptırılması ve beslenmesine dikkat edilmesidir.

Neden O?

Şehirde köpek besleyenler için tasma eğitimi önemlidir. Bazı ırk köpekler tasma kullanmaktan hoşlanmazlar. Border Terrier ise tasma kullanımına kolaylıkla adaptasyon sağlayan bir ırktır.

Havanese

Havanese IrkıHavanse cinsi köpek de eğitilmesi kolay köpek ırkları arasında yer alır. Sahibi ile iyi ilişkiler içinde olmak için çaba gösteren bu cins köpek, sahibini mutlu etmek için etrafında adeta bir palyaço gibi döner durur.

Şimdilerde soyu tükenmiş Blanquito de la Habana'dan geliştirilen Küba'nın ulusal köpeği Havanse, havalı duruşu ve sevecen yapısı ile özellikle ilk defa köpek sahipleneceklere önerilebilecek ırklar arasında yer alır.

Neden O?

Küçük boyutlu olması ve bakımı ile birlikte eğitiminin kolay verilmesi, Havanse cinsi köpeği seçmemizdeki önemli bir etkendir.

Erken yaşta komut eğitimi, tuvalet eğitimi gibi temel eğitimlerin verilmesi halinde sahibine daha kısa sürede bağlı bir dost canlısı olabilir.

En iyi Aile Köpeklerinden; Havanese Eğitimi

Doberman Pinscher

Doberman PinscherEğitilmesi bir anlamda kolay olan ancak ilk defa köpek sahipleneceklere önerilmeyecek bir cins olan Doberman Pinscher, profesyonel eğiticilerin kolaylıkla eğitim verebilecekleri bir köpek ırkıdır.

Her cinste olduğu gibi bu cinslerde de zamanında eğitimin verilmesi önemlidir. Uzman köpek eğitmenlerinden destek alınması halinde kısa sürede eğitimlerini tamamlayabilen Doberman Pinscher ırkı köpekler, sahiplerine karşı son derece sadıktırlar.

Neden O?

Dost canlısı bir köpek ırkı olmasının yanında uzun süre yalnız kalmaya dayanamayan Doberman Pinscher ırkı köpek , eğitilmesi en kolay köpek ırkları arasında yer alır.

Tüm bunlara ek olarak bir Doberman Pinscher sahiplenmeyi düşünüyorsanız köpek eğitimi konusunda kendinize güvenmeniz ve onu uzun süre yalnız bırakmayacağınızdan emin olmanız gerekir.

Doberman Eğitimi ve Özellileri

Labrador Retriever

Labrador Retriever“Eğitilebilir köpek ırkları hangileridir?” diye sorulduğunda ilk sıralarda yer alması gereken köpek ırkı Labrador Retriever olmalıdır.

Hem kolay öğrenen hem de sahibine karşı son derece ilgili olan köpek cinsi, Türkiye’de en çok beslenen köpek cinsleri arasında yer alır.

Neden O?

Erken dönemde eğitime başlandığında kısa sürede tuvalet eğitimi, komut eğitimi, temel itaat eğitimi, ilkeri itaat eğitimi ve  sosyalleşme eğitimini en kolay alan köpek ırkıdır.

Arkadaş canlısı ve çocuklarla arasının iyi olması ise aile dostu olarak beslenmesini kolaylaştırmaktadır. Yabancılara karşı sosyalleştirme eğitiminin verilmesi durumunda son derece sakin tavırlar sergiler.

Labrador Retriever Eğitimi ve Özellikleri

Golden Retriever

Golden RetrieverAcemi köpek sahipleri için önerilebilecek, kolay eğitilebilir köpek ırkları arasında yer alan Golden Retriever, Türkiye’de yaygın olarak beslenen köpek ırkları arasında yer alır.

Komut eğitimi ve itaat eğitimi konularında son derece zeki olan bu köpek ırkı, sahibine karşı son derece sadık bir varlıktır.

Neden O?

Golden Retriever, ilk defa köpek sahiplenecek kişilerin bile kolaylıkla eğitebilecekleri bir ırktır. Saldırgan tavırlarının olmaması, insanlara ve diğer hayvanlara karşı saldırgan tavırlar sergilememesi, Golden Retriever tercih etmemizde önemli bir etkendir.

Düzenli olarak bakımının yapılması ve beslenmesine önem verilmesi durumunda uzun süre size dostluk edebilir.

Golden Retriever Irkı Özellikleri

Boxer

BoxerYeni komutları öğrenmede son derece akıllı köpek ırkları arasında yer alan Boxer, bir çocuğun verdiği komutları bile yerine getirmeye meyilli bir cinstir.

Kolay eğitilebilir köpek cinsleri arasında yer alan Boxer, erken dönemde eğitilmesi gereken bir cinstir. Neşeli, oyuncu kişiliği ve son derece sempatik bir duruşa sahip olan bu köpek ırkları, çocuklu ailelerle son derece iyi anlaşır.

Neden O?

Zorlanmadan köpek eğitimi vererek bir köpek edinmek isteyenler için en ideal köpek cinsi Boxer cinsi köpeklerdir.

Zamanı doğru şekilde kullandığınızda ve eğitimi için yeteri kadar zaman ayrıldığında kısa sürede size bağlı bir köpeğe dönüşür.

İyi Bi Dost! Boxer Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Papillon

PapillonEn çabuk eğitilen köpek ırkları arasında yer alan Papillon cinsi köpekler, herhangi bir yaşta en kolay eğitilebilecek köpekler arasında yer alır.

Yavruluk döneminde tuvalet eğitimi verilmeye başlandığında diğer eğitimleri daha erken kapabilen bu köpek ırkı, enerjik ve aktif bir yapıya sahip oldukları için sahipleri ile zaman geçirmeyi çok severler.

Özellikle yeni şeyler öğrenme konusunda açık olan Papillon ırkı köpek, ilk defa köpek sahipleneceklere önerilebilecek ırklar arasında yer alır.

Neden O?

Çünkü Papillon ırkı köpekler, eğitilmesi en kolay köpek ırkları arasında yer alır. Bir çocuk ile bile kolaylıkla anlaşabilen bu köpekler, aile ortamına da kolaylıkla adapte olabilirler.

Sosyalleştirme eğitimi zamanında verildiğinde çok fazla havlamadıkları için apartman dairesinde beslenmeye de uygun köpeklerdir.

Papillon Eğitimi

Australian Shepherd

Australian ShepherdYeni şeyler öğrenme konusunda en zeki köpek ırkları arasında yer alan ve eğitilmesi kolay köpek ırklarından biri olan Australian Shepherd, hızlı öğrenme potansiyeli ile ilk defa köpek sahiplenecekleri bile şaşırtır.

Australian Shepherd köpek ırkı, her yönüyle sahiplenilebilecek ırklar arasında yer alsa da sahiplerinin onlarla yeteri kadar ilgilenmeleri gerekir, aksi halde huysuzlanmaya başlayabilirler.

Neden O?

Australian Shepherd, bir çoban köpeğidir ve bu da onun daha kısa sürede eğitilmesini etkilemektedir. Özellikle bahçe ya da çiftlikler için çok daha uygun köpek ırkları arasında yer alır.

Sahibine ve emanetindeki diğer hayvanları koruma içgüdüsüne sahip olan Australian Shepherd, ilk defa köpek sahiplenecekler için de ideal bir seçimdir.

Australian Eğitimi

Alman Kurdu

Alman KurduEn hızlı eğitilen köpek ırkları arasında yer alan Alman Kurdu, zekası ile sahiplerini şaşırtabilecek türden bir ırktır.

Henüz 8 haftalık olmasından sonra bile komutların kolaylıkla yerine getirebilen Alman Kurdu, sahibine karşı korumacı içgüdüsüne sahip bir ırktır.

Bekçi köpeği olarak daha çok tercih edilmesinin de en büyük nedenlerinden biri “korumacı” bir yapıya ve erken öğrenmesidir.

Neden O?

Çünkü Alman Kurdu ırkı köpekler, en erken eğitilen köpek cinsleri arasında yer alır. Sahibine karşı sadıki çocuklarla iyi anlaşabilen, hem bahçeli evlerde hem de çiftliklerde beslenmeye en uygun köpek cinsidir.

Yeteri özenin gösterilmesi, beslenmesinde aksaklıklara yer verilmemesi halinde beklediğinizden çok daha kısa sürede eğitebileceğiniz cinslerden biridir.

Alman Kurdu k9 Eğitimi

Rottweiler

RottweilerEn kolay eğitilebilir köpek cinsleri arasında yer alan Rottweiler ırkı köpekleri ülkemizde de en çok tercih edilen ırkların başında gelir.

Oldukça zeki ve sahibi ile bir şeyler yapmaya o kadar meraklı bir köpek olmasının yanında erken dönemde eğitimine başlanması halinde kısa sürede komutları yerine getirebilen Rottweiler cinsi köpekler, çocuklara ve diğer hayvanlara karşı son derece duyarlıdırlar.

Neden O?

Sosyalleşme eğitimi ve egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılması halinde hem sahibine karşı hassaslaşan hem de kolaylıkla bulunduğu ortama adapte olabilen Rottweiler, en kolay eğitilebilir köpek ırkları arasında yer alır.

Rottweiler Eğitimi

Hangi köpek ırkları daha kolay eğitilir?

Her köpek eğitilebilir ancak ilk defa köpek sahipleneceklerin erken dönemde öğrenebilen ve eğitimde zorlayıcı olmayan köpek cinslerini tercih etmeleri gerekir. Rottweiler, Australian Shepherd, Papillon cinsi köpekler erken eğitilebilen köpeklerdir.

En akıllı köpekler hangileridir?

Akıllı köpekler daha erken sürede eğitilebilirler. Bunun için önerilen köpekler Border Collie, Poodle Kaniş, Alman Kurdu ve Golden Retriever cinsi köpekler önerilir.

Puanla!
[Toplam: 9 Ortalama: 3.3]
Comments are closed.