Australian Shepherd Özellikleri ve Eğitimi

Australian Shepherd Özellikleri ve Eğitimi

Australian Shepherd (Aussie) Köpek Cinsi Hakkında


Bu tür yavru iken köpek eğitimi alırsa kesinlikle iyi bir arkadaş canlısı olur. Yabancı insanlara ve petlere karşı temkinli ve utangaç huylu olabilirler.  Çok enerjik bir köpek olan Australian Shepherd cinsi eğer egzersiz ve yürüyüşleri yetersiz seviyede olursa huysuz olabilirler. Bu türün yüksek duruşlu kulakları, makas dişleri, kahverengi-mavi-amber gözleri bulunur.  Bu özel ırk uyumlu özellikleri sayesinde köpek eğitiminde oldukça başarılıdır. Pek çok köpek eğitmeni Australian Shepherd’in eğitimini kolayca gerçekleştirebilir ancak uzman bir köpek eğitmeni olması gerekir.

Australian Shepherd Dog Eğitimi

 

Australian Shepherd Dog Eğitimi
Australian Shepherd Dog Eğitimi


Australian Shepherd
aslında Avustralya Çoban köpeği olarak bilir. Australian Shepherd Türünü eğitmek diğer ırklara göre eğlenceli ve kolay olabilir. Hiyerarşi aşığı olan bu köpek türünde itaat eğitimleri ve tuvalet eğitimi gibi köpek eğitim türlerinde genelde kısa sürede başarı yakalarlar. Ayrıca bu türün spor aktiviteleri ve yarışmalarda başarı yakaladığı sık sık görülmektedir.

Australian Shepherd Dog Bakımı

Çok az tarama gerektiren bir köpek türüdür ama tüy döktüğü dönemlerde sürekli tarama ihtiyacı doğabilir. Sadece çok fazla kirlendiğinde banyo gerekir. Australian Shepherd  türünün evde bakımı gerekir ancak ılık ve soğuk havalarda dışarıda vakit geçirebilir. Australian Shepherd  akıllı ve öğrenmeye hevesli bir köpek türüdür. Sakin yapısıyla birlikte hiyerarşik düzeni kolay kabul eder zor ayrılır.  Avustralya Çoban köpeği aile ile çok sağlam bir bağ kurar, hayat dolu ve enerjiktir. Bu türde egzersiz ve hareket etme olanakları geniş olması gerekir. Kendisi gibi enerjik insanlarla çok iyi anlaşır. Genelde bir bahçeye ihtiyaç duysa da eğer ki gereği kadar egzersiz yaptırabilirseniz apartmanlarda da yaşayabilir.

Australian Shepherd Dog Kökeni

Australian Shepherd Dog Eğitimi
Australian Shepherd Dog Eğitimi

Australian Shepherd aslında gerçekten Avustralyalı değildir. Avustralya’ya göç eden çiftçilerin bu köpeğin atalarını yanlarında getirdikleri düşünülüyor. Tür gelişimini geçirdikten sonra 1849 yılında Amerikaya gelmiştir.  Avustralya’dan sonra gelişimini Kuzeybatı Amerika’da devam etmiş olan köpek burada bölgenin şartlarına uyum sağlaması adına devamlı olarak farklı köpeklerle melezleştirilmiştir. Bu melezleştirme görünüm için değil. Hız, çeviklik, yetenek gibi gelişimleri göstermesi için yapılmıştır.

Australian Shepherd Dog Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukÇok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaOrta
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiYüksek

 

Australian Shepherd eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz ve daha önce ele aldığımız köpek eğitimleri ile alakalı olan bloğumuza göz atmanızı öneriyoruz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek