Havanese Irkı

En iyi Aile Köpeklerinden; Havanese Eğitimi

Havanese Eğitimi ve Özellikleri

Günümüzde diğer pek çok ırk kadar popüler olmasalar da günden güne daha popüler bir hale gelmektedirler. Oldukça eğlenceli ve uyumlu bir ırktır. Ayrıca Köpek Eğitimi konusunda çok iyi verim alınabilen bir ırktır. Pozitif köpek eğitiminde başarı elde etmeleri çok kolaydır. Ailesine çok düşkün olan bu ırk, çocuklarla da çok iyi geçinmektedir.

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 15 – 17,5 cm Dişi 15 – 17,5 cm

Ağırlık Erkek 3 – 6 Kg Dişi 3 – 5 Kg

Ortalama Yaşam : 12–15 yıl

Havanese Karakteri
Havanese Karakteri

Havanese Karakteri

İnsanlarla çok iyi iletişim kurabilen bu ırk, ailesine ayrıca düşkünlüğü ile bilinir. Bu özelliği nedeniyle tarihte bu ırka Türkçesi "yapışkan" anlamı taşıyan lakaplar takılmıştır. Aşırı sevimli olan bu Havanese ırk sosyal ve sürü halinde yaşamaktan hoşlanır ve bu nedenle uzun saatler yalnız kalmaktan keyif almaz. Yalnızlık anksiyetesi gibi psikolojik sorunlara elverişlidir.

Zeki, iyi bir gözlemci olan bu ırk her türlü oyuna ayak uydurabilen Havanese Köpek eğitimlerinde de oldukça başarılıdır. Ailesini mutlu etmek için elinden gelenin en iyisini yapacağı için köpek eğitimlerinde üstün performans sergilerler.

Her ne kadar aşırı derecede sosyal olsalar da ilk temas kurdukları insanlara karşı her zaman dikkatli olurlar.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek
Havanese Bakımı
Havanese Bakımı

Havanese Bakımı

Boyutu küçük olsa da bu ırka bakmak oldukça zor olabilir çünkü enerji seviyeleri yüksek olabilir. Bundan dolayı egzersizler ve oyun saatleri bu ırkın mutluluğu için çok önemlidir. Apartman ve ev içerisinde yaşamak için uygun olan bu ırk için bahçeli bir ev olursa daha mutlu edici olacaktır.

Ortalama olarak 10-15 yıl ömürleri vardır ancak sağlıklı ortamlarda büyüyen bir Havanese daha uzun yaşam sürebilir. Tüy dökmezler bundan dolayı alerjisi olan insanlar tarafından tercih edilirler.

Patilerinin arasında ki tüyler arada kesilmelidir. Arada bir fırçalanması gerekir.  Kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir çünkü sağlıklı olmaları direk olarak buna bağlıdır.

Daha önce ele aldığımız evde beslemek için en uygun köpek ırkı isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz.

Havenese Irkı Köpek Eğitimi
Havenese Irkı Köpek Eğitimi

Havenese Irkı Köpek Eğitimi

Bu ırk Köpek Eğitimi konusunda oldukça başarılıdır. Zeki yapısı ve sahibine olan sadakati sayesinde köpek eğitimlerinden %100 başarı elde etmesi mümkün olmaktadır. Bu ırk köpekler genelde ev içerisinde yaşadığı için öncelikle Tuvalet eğitimi almaktadırlar. Daha sonra ise temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi almaktadırlar.

Havenese Tuvalet Eğitimi

Havenese Irkı köpeklerde Tuvalet Eğitimi sürecinde başarı elde etmek için Köpek Eğitimi konusunda profesyonel olmak gerekmektedir. Eğer amatör kişiler tarafından uygulanırsa sonucunda köpekte bazı sağlık sorunları meydana gelebilir.

Tuvalet eğitimine ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır. Atalarımızın da dediği gibi ağaç yaş iken eğilir. Tabi ki yetişkin köpek tuvalet eğitiminde de başarı elde edilebilir ancak yavru köpek tuvalet eğitiminde süreç daha hızlı ilerlemektedir.

Tuvalet Eğitimi söz konusu olunca öncelikle köpeğin nerede tuvalet ihtiyacını gidereceğini ayarlamanız gerekir. Bu noktayı daha köpek evinize gelmeden önce belirlemeniz daha doğru olacaktır. Havanese köpek tuvalet eğitiminde çok iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Yani köpeğin yemekten kaç dakika sonra, uykudan kaç dakika sonra tuvalet ihtiyacı olduğunu bilmenizin büyük faydası olacaktır.

Köpek her tuvalet eğilimi gösterdiğinde onu dikkatli bir biçimde belirlediğiniz tuvalet noktasında götürmeniz gerekecektir. Eğer tuvaletini başarılı bir şekilde ilgili noktaya yaparsa onu ödül maması ve sevgi ile ödül vermeniz gerekir. Köpeğin tuvalet yaptığı noktayı yoğun kimyasallarla temizlememeniz gerekir. Çünkü köpek bir sonra ki seferde o noktayı koklayarak bulacak ve aynı noktaya tuvaletini yapacaktır.

Havenese İtaat Eğitimleri
Havenese İtaat Eğitimleri

Havenese İtaat Eğitimleri

İtaat eğitimleri temel itaat eğitimi ve İleri itaat eğitimi olarak iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Öncelik olarak temel itaat eğitimi verilir ve köpek eğer başarılı bir şekilde bu aşamayı geçerse daha sonra ileri itaat eğitimi alabilir. İki eğitimin birbirinden farklı olmasını sağlayan en önemli konu ise ileri itaat eğitiminde köpek eğitimleri tamamen tasmasız olarak alır.

Daha önce ele aldığımız Havaton köpek eğitimi isimli yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Köpek eğitimi konusunda bilgi almak ya da talepte bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.