Labrador Retriever Eğitimi ve Özellikleri

Labrador Retriever Eğitimi ve Özellikleri

İnsanlar, diğer köpekler, çocuklarla iyi anlaşabilen, iyi niyetli bir köpektir. Çok akıllı bir bekçi olamazlar onun yerine insanlarla iyi geçinmeyi tercih ederler. Anlamlı bakan gözlere, büyük bir buruna sahiptir.

Eskiden "St John Köpeği" şeklinde isimlendirilen Labrador Retriever günümüzde pek çok ülkede çok popüler bir durumdadır. Kanada'da yetiştirilmiştir. Kanada'da buzlu sulara dalarak balıkçıların ağlarını toplamaya yardım etmesi için eğitildi. 1800'lü senelerde bu ırk İngiltere'ye getirilerek daha farklı avcılık özellikleri eklendi.

Labrador Retriever, genel olarak çok heyecanlı ve duygusal bir köpektir. Ailesi ile etkinlikler yapmak için aşırı derecede heveslidir. Pek çok köpeğin sevmediği bir etkinlik olan su ile oynama olayını Labrador Retriever ırkından köpekler çok sever.  Labrador Retriever köpekleri insanlara karşı her zaman sevgi doludur.

Her zaman ailesinin sevilen üyesi olmak için elinden geleni yapar. Küçüklük dönemlerinden itibaren büyük oranda sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpekler kadar olmasa da yabancılar saldırma gibi özellikleri olabilir. Köpek Eğitimi konusunda çok başarılı olan ırklardandır.

köpek temel itaat eğitimi konusunda diğer pek çok ırka göre daha verimli ve hızlı eğitim alabilirler. Bu ırklar çok güçlüdür bundan dolayı küçüklük dönemlerinden itibaren Tasma eğitimi alması gerekir.

Daha önce ele aldığımız Golden Retriever Eğitimi  ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.


Yaşam Süresi: 10/12 yıl
Köken: Kanada
Ağırlık
Erkek: 27-34 kg Dişi: 25-32 kg
Boy:
Erkek: 56-61 cm Dişi: 53-58 cm
Kullanım: Bekçi, Arama-Kurtarma ve Polis Köpeği


Labrador Retriever Eğitimi

Labrador Retriever Eğitimi
Labrador Retriever Eğitimi

Hızlı öğrenme kabiliyetine sahiptir, Temel itaat ve ileri itaat eğitimlerini kolayca alabilir. Küçüklük dönemlerinde tasma eğitimi verilmesi şarttır. Frizbi ve Flyball gibi köpek sporlarını öğrenebilirler. Köpek eğitimleri konusunda uzman insanlarla çalışmanız her zaman daha verimli sonuçlar almanıza ve köpeğinizle uzun bir birliktelik geçirmenizi sağlayacaktır. Köpek eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever Bakımı
Labrador Retriever Bakımı

Çok fırçalanma gerektiren ırklardan değildir haftada 1 kere tımarlanmak onun için yeterlidir sadece tüy döküm dönemlerinde bu sayı haftada 2-3’e çıkabilir. kalça ve dirsek displezyasına yakalanma riski diğer büyük köpeklerde olduğu gibi bu ırkta da dikkat edilmelidir.

Labrador Retriever ırkından köpekler genel olarak sağlıklı olarak bilinirler. Bu ırkında tamamında görülen kalıtsal bir hastalık yoktur. Ancak tüm köpeklerin yakalanma ihtimali olan hastalıklara yakalanabilirler. Bu hastalıklar;

  • Patella luksasyonu
  • Kalça çıkığı
  • Östeokondrit dissekans
  • Distikiyaz sendromu
  • Entropiyon
  • Kalp problemleri

Labrador Retriever ırkından köpeklerin ortalama olarak ömürleri 10-12 yıldır.

Labrador Retriever Karakter Yapısı

Labrador Retriever Karakter Yapısı
Labrador Retriever Karakter Yapısı

Uyum köpeğidir. İtaat etmek ve her yere uyum sağlamak Labrador’un işidir. Bundan dolayı dünyanın her yerinde insanlara arkadaşlık yaparlar. Vefalı yapısı ve sosyal oluşu ile oyuncu bir yapısı vardır. Atletiktir.

Labrador Retriever ırkından köpekler pek çok köpek sever tarafından beklenilen özelliklere sahiptir. İyi niyetli olması ile bilinir. Tüm çocuklarla iyi anlaşır ve çocuklara karşı her zaman iyi bir yaklaşım sergiler. Kaybolma riski çok yüksek olan ırklardandır. Çünkü bu ırk genelde burnuna güzel gelen yemek kokularını takip eder ve sahibini telaşa sokar. Birden ortadan kaybolan pek çok Labrador Retriever ırkı köpek vardır.

 

Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı

Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı
Labrador Retriever Egzersiz İhtiyacı

Bedenleri büyük olduğu için çok egzersize ihtiyaç duyarlar. Yakalama ve kovalama oyunlarını severler. Uzun yürüyüşler ve farklı oyunlar ile onları mutlu edebilirsiniz. Labrador çok aktiftir.

Labrador Retriever Yaşam Ortamı

Labradorlar yeterli egzersizleri sağlandığında her yerde mutlu ve uyumlu bir yaşam sürer. Avcı iç güdüleri olduğu için bir bahçede oyunlar oynamak onları mutlu edecektir. Ilık iklim köpeğidir. Doğru eğitimleri alırsa eğer mutlu bir şekilde apartmanda yaşayabilir. Ancak apartmanda ve ev içinde yaşaması için öncelikle profesyonel bir şekilde köpek eğitimi alması önemlidir. Köpek eğitimi ile Labrador üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabiliriz.

Labrador Retriever Karakter Özellikleri

 

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta

Daha önce ele aldığımız en iyi köpek mamaları yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.