Evde Beslemek İçin En Uygun Köpek Türleri

Evde Beslemek İçin En Uygun Köpek Türleri

İnsanlar günümüzün yaşam stresinden biraz uzaklaşmak ve yeni bir ev arkadaşı edinmek için devamlı olarak “evde beslemeye uygun köpekler” konusunda araştırma yapmaktadır. Her zaman evcil hayvan almak isteyen insanların köpek beslemeyi  çok isteseler de köpek bakım sorumlulukları yüzünden vazgeçebiliyorlar. Evde köpek beslemek yerine daha küçük ev hayvanlarına yönelebiliyorlar. Ancak bazı köpekler sanıldığının aksine tamamen eve uyum sağlayabilecek ırklardır. Evde beslenebilecek köpeklerin araştırmasını yapan insanların gözünden kaçan köpek ırklarını listeledik. Bu liste ile sizde eviniz için en uygun ırkı bulabilir ve bir şekilde sahiplenin yolunu araştırabilirsiniz. Bu köpekler arasında evinize ve kendinize uygun olanı seçmekte özgürsünüz.


İlgilinizi Çekebilir! sahiplenmeden önce köpek ırklarını tanıyın yazısını okumanızı öneriyoruz.


Köpek seçerken sadece evde yaşayıp yaşayamadığını bakmamanızı ayrıca karakteristik özelliklerine de göz atmanızı öneriyoruz.

Evde Bakılabilecek Irklar

Sizin için hazırladığımız “evde beslenebilir köpek ırkları” yazısını okumanızı öneriyoruz. Köpek sahiplenmeden önce sizin için rehber olabilecek olan bu yazı ile sizde evde besleyeceğiniz doğru köpeği seçebilirsiniz. Apartman hayatına alışabilecek olan köpekler genelde küçük ırklar olmaktadır. Evde besleyebilecek köpekler arıyorsanız eğer gelin birlikte bu köpek ırklarına tek tek göz atalım;

Minyatür Schnauzer ırkı

Minyatür Schnauzer ırkı

Çocuklar, insanlar ve diğer hayvanlarla iyi anlaşan bu ırk tanımadığı insanlara karşı utangaç olabilir. Apartman ve ev içinde beslemek için çok uygun bir ırktır. Bazen agresif ve inatçı olabilirler. Köpek eğitimi alabilirler. Ortalama olarak yaşam süresi 12 ile 15 yıl arası olmaktadır.

dalmaçyalı köpek ırkı

Dalmaçyalı Köpek Irkı

Bu ırk son derece sosyal, çevik, güçlü ve dost canlısıdır. Oldukça sevimli olan bu ırk çalışkanlık ve dayanıklılık özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Enerjisi ve oyun severliği sayesinde çocuklar ile eğlenceli vakit geçirebilir. Yabancılara karşı her zaman tetikte olan dalmaçyalı evde yaşayabilecek ırklar arasındadır ancak egzersiz ve yürüyüşleri aksatılmamalıdır.

Fransız Bulldog ırkı

Fransız Bulldog ırkı

Oyuncu bir ırk olan Fransız Bulldog ev ortamında mutlu bir yaşam sürecektir. Son derece hareketlidir görüntüsü yavaş köpekleri andırabilir ama enerjiktir. Hevesli ve heyecanlı bir yapısı vardır. Çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olurken yetişkinlerle de iyi vakit geçirir. Meraklı yapısı ile pek çok evde ev arkadaşı olarak yaşamlarını sürmeye devam eden Fransız Bulldog köpeklerinin ortalama ömürleri 10 ile 12 senedir.

Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi ve Özellikleri

Yorkshire Terrier ırkı

Görüntüsü ile pek çok insana kendini beğendiren Yorkshire ırkının pek çok farklı türü vardır. Kendinden büyük köpeklere karşı cesur olabilen bu ırk enerjik ve duygusal bir yapıya sahiptir. Yüzü bebeksi bir görünüme sahiptir. Ailesine bağ kurması zaman almaz sizinle biraz vakit geçirdikten sonra sizden asla ayrılmak istemeyecektir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan Yorkshire ırkı uzun süre yalnız kalırsa terk edilme duygusuna kapılabilir. Evde yaşamak için uygun olan ırklardan olan Yorkshire ortalama olarak 13 ila 15 yıllık ömrü ile diğer köpeklerden daha uzun yaşamaktadır.

Daha önce ele aldığımız Yorkshire Terrier Eğitimi ve Özellikleriyazısını okumanızı öneriyoruz.

Shar Peis ırkı

Shar Peis ırkı

Doğru köpek eğitimi alabilirse eğer diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşabilirler. Yabancılara saldırmazlar ama onları tanıyana kadar havlama tepkisi gösterirler. Ailesine çok hızlı bağlanır ve onlardan asla ayrılmak istemez. Diğer köpeklerle anlaşabilmesi için kesinlikle eğitim ve sosyalleştirme süreci yaşamalıdır. Boyut olarak orta boylu köpekler kategorisinde olabilecek olan bu ırkın yaşam süresi ortalama olarak 9-11 yılları arasındadır. Ev ortamına adapte olabilir ama günlük yürüyüş ve egzersizlerden çok mutlu olacaktır.

Chow Chow ırkı

Chow Chow ırkı

Özgür ruhu olan köpeklerden olan Chow Chow evde besleyebileceğiniz köpek ırklarından. Çok fazla egzersize gereksinim duymazlar. Yaz dönemlerinde serin bir alanda durmayı tercih ederler çünkü kalın bir kürke sahip olmaları onların sıcaktan rahatsız olmalarına neden olur. Apartman ve ev içi yaşam sürebilirler. Bölgesini korumak isteyen ırklardandır ve diğer köpeklere karşı üstünlük kurmaya çalışır. Chow Chow sahipleri köpeklerine patronun kim olduğunu öğretmelidir bu konuda uzman köpek eğiticilerden destek almalıdır.

Daha önce ele aldığımız Chow Chow Eğitimi ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

Welsh Corgis ırkı

Pembroke Welsh Corgis ırkı

Ailesi ile çok sıkı bir bağ kurabilir. Zeki, enerjik aynı zamanda özgüven dolu bir köpektir. Apartman ve ev içi yaşama uygun olan bir köpek ırkıdır. Kilo problemi yaşayabileceği için hem düzenli egzersiz yapmalıdır hem de düzenli beslenmelidir. Genel olarak sakindir.


İlgili Pembroke Welsh Corgis Irkı yazısını okumanızı öneriyoruz.


Cavalier King Charles ırkı

Cavalier King Charles ırkı

İnsanlarla, köpekler ve çocuklarla iyi geçinirler. Sevimli, heyecanlıdır. Ailesine her zaman iyi niyetli olur onları mutlu etmek isteyecektir. Yabancılara karşı her zaman soğuk olacaktır. Evde yaşamak için uygun olan bu ırkın ortalama olarak 12 sene ömrü vardır. Egzersizlerinin aksatılmaması onun ruhsal ve bedensel sağlığı için çok önemlidir.


İlgili King Charles Köpeği Eğitimi ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.


Havanese Irkı

Havanese Irkı

Eğitim için uygun olan bu köpek akıllı ırklardandır. Ona karşı hassas yaklaşımlar sergileyerek onları etkileyebilirsiniz. Bu köpeklere sert davranmak küçük köpek sendromuna girebilir. Oyun sever, enerjik ve ailesine bağlı bir yapısı vardır. Doğru bir şekilde eğitim ve sosyalleştirme eğitimi alırlarsa eğer diğer köpeklerle iyi anlaşırlar.  Çocuklu aileler için tercih edilebilir ama tüy döküm zamanlarına dikkat edilmelidir. Evde beslenebilecek köpeklerden olan Havanese ırkı ortalama olarak 15 sene gibi uzun bir yaşam sürmektedir ama bu uzun yaşam için iyi bir şekilde yaşamalıdır.

İngiliz Bulldog ırkı

İngiliz Bulldog ırkı

Köpekler ve diğer ev hayvanlarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürebilir. Çocuklar ile oyunlar oynamaya bayılırlar.  Orta boy köpeklerdendir. Cesur, zeki ve kibardır. Ailesine kuvvetli bir sevgi besler. Üzgün duruşunun aksine çok yaşam dolu ve enerjiktir. Sahipleri ile vakit geçirmek isterler bundan dolayı yalnız kaldıklarında mutlu ve öfkeli olabilirler. Evde beslemek için en uygun ırklardandır.

Daha önce ele aldığımız İngiliz Bulldog Eğitimi ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

Toy Poodle ırkı

Toy Poodle ırkı

Zeki bir ırk olan Toy Poodle kıvır kıvır kürkü ile çok tatlı bir görünüme sahiptir. Oyuncak gibi bir görüntüsü vardır. Küçük ama atletik bir yapısı vardır. Ailesi ile güzel bir bağ kurar onlara karşı sevgi beslediğini gözleriyle belli ederler. Temel itaat eğitimi almalıdır. Doğru şartlarda beslenir 18 sene yaşayabilirler. İnsan bakımına ihtiyaçları vardır. Evde yaşayabilir ama gerekli egzersizleri gerçekleştirmelidir. Enerjisi yüksek bundan dolayı enerjisini atmak için günlük yürüyüş ve oyun zamanına ihtiyaç duyarlar. Avcılık oyunları, yakalama oyunlarından çok keyif alırlar.

Miniatür Schnauzer ırkı

Miniatür Schnauzer ırkı

Köpekler ve diğer ev hayvanları ile anlaşabilen bu ırk yabancı insanlara daha mesafeli yaklaşım gösterirler. İyi bir ev arkadaşı olacak bir köpektir. Hevesli ve akıllı köpeklerdendir. Köpek eğitimleri konusunda verimli sonuç alınabilir. Ev ortamında yaşamalıdırlar ama yürüyüş ve oyun vakitleri ertelenmemelidir.

Pekinez ırkı

Pekinez ırkı

Pekinez ırkının egzersiz ihtiyacı çok az oluğundan ev ve apartmanlarda beslenmek için uygun köpeklerdendir.  Yeteri kadar sosyalleştirme ve Köpek Eğitimi uygulanırsa eğer diğer köpeklerle diğer petlerle iyi geçinirler. Şüpheci tavrı ile yeni insanlara sıcak yaklaşmazlar. Çocuklu aileler için çok uygun değildir.

Shih Tzu ırkı

Shih Tzu ırkı

Çocuklar ve ev hayvanlarına karşı çok iyi bir arkadaş olacaktır. Tüy bakımı oldukça önemlidir. Yaşam süreleri 11-14 yılları arasındadır. Koşma oyunları ve günlük yürüyüşlerden keyif alır. Sıcak havalar da serin yerlerde olmalıdır çünkü vücut sıcaklıklarını çok fazla kontrol edemezler. Ev içi ve apartman yaşamı için uygun köpeklerdir.

Ev Yaşamı İçin En Uygun Irk! Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri
Ev Yaşamı İçin En Uygun Irk! Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

Chihuahua Irkı

Apartmanda veya evde yaşamak için uygun olan ırklarından Chihuahua ırkı evde diğer hayvanlarla yaşamaktan rahatsızlık duymaz ve kedilerle mutlu bir birliktelik geçirebilir ama küçük bedeni yüzünden kedilerin sert davranışlarına karşı korunmalıdır. Yavru dönemlerinde köpek eğitimi ve sosyalleştirme işlemleri görürse eğer daha mutlu bir yaşam sürecektir. Bu ırkı çocuklar oyuncak gibi görüp ona kontrolsüz güç uygulayabilir bundan dolayı çocukları ısırabilir dikkatli olunmalıdır. Yaşam ömürleri ise ortalama olarak 15-17 yıldır.

Daha önce ele aldığımız Chihuahua eğitimi ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

Pug Köpeği Irkı

Diğer ev hayvanları ve köpeklerle iyi anlaşacaktır. Çocuklarla oyunlar oynamayı severler. Sahibi tarafından ilgi isteyen bu ırkın sosyalleştirilmesi gerekir. Sevgiyle dolu bakışları ile evinizde besleyebileceğiniz güzel ırklardandır. Pug köpeklerinin ortalama olarak ömürleri 15 yıl olacaktır ama doğru beslenme ve yaşam standartları çok önemlidir.


İlginizi Çekebilir: Kaliteli köpek mamaları yazısını okuyarak köpeğiniz için en iyi mamayı seçebilirsiniz...


sosis-köpek
sosis-köpek

Dachshund Irkı

Cesur ve heyecanlı olma özellikleri ile dikkat çeken bu ırk evde yaşamaya uygun köpeklerden. Küçük çocuklarla iyi anlaşabilir. sosis-köpek olarakta bilinir, görüntüsü ise bacaklar kısa, vücut uzun ve düzdür.  Mutlu, sevecen bazende sadece muziplik peşindedir sahiplerini mutlu etmek için çaba sarf eder.

Daha önce ele aldığımız Dachshund Irkı eğitimi ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

Pomeranian Irkı

Yavru iken sosyalleştirilirse ve köpek eğitimi alırlarsa diğer köpekler ve ev halkı ile gayet mutlu bir yaşam süreceklerdir. Evde yaşaması gereken ve her zaman bir insanın bakımına ihtiyaç duyan ırklar arasındadır. Küçük çocuklarla yalnız bırakmaması gerekir. Sert oyunlardan kaçınılmalıdır yoksa sizi veya çocuklarınızı ısırabilir. Bazı türleri iyi şartlarda 20 sene gibi uzun bir yaşam geçirebilir ama ortalama olarak 15 sene yaşamları vardır. Sevecen ve heyecanlıdır. Bekçi köpeği olabilir çünkü tehdit sezdiğinde havlayacaktır.

Boston Terrier Özellikleri ve Eğitimi

Boston Terrier Irkı

Boston Terrierler sıkcak kanlı, sevecen ve oyun sever bir ırktır. Ev içi yaşama çok uygunlar. Aileniz için çok iyi bir ev arkadaşı olacak olan Boston Terrier ırkından köpekler çok akıllıdır köpek eğitimleri konusunda verimli köpeklerdir. İnatçı olabilir ama kolay ikna edilirler küçük ödüller ile onu her konuda ikna edebilirsiniz.

Terrier Maltese Cinsinin Dünya Standartlarına Göre Boyutları
Terrier Maltese Cinsinin Dünya Standartlarına Göre Boyutları

Maltese Irkı

Oyunlara meraklı bir köpektir sürekli sizinle oyunlar oynamak isteyecektir. Korkusuz ve arkadaş canlısıdır aynı zamanda fazlaca enerjili olması nedeniyle sahiplerini yorabilirler. Evde yaşamaya uygun köpeklerdir. Kucakta durmayı da çok severler. Standart yaşam süreleri 12-14 yıldır ama iyi şartlarda yaşam sürerse 18 yıla kadar verimli bir şekilde yaşayabilirler.

Daha önce ele aldığımız Maltese Terrier ırkı özellikleri yazısını incelemenizi öneriyoruz...

Fox Terrier Irkı

Genel olarak bekçilik iç güdüleri çok güçlü olan bu köpek son zamanlar ev içinde yaşamak için tercih edilen köpeklerden biridir ancak bu ırk için en önemli olan unsur egzersizlerdir, gerekli egzersizler karşılanabilirse eğer bu ırk Evde Beslemek İçin En Uygun Köpek Türlerinden biri olacağına emin olabilirsiniz. Fox Terrier ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için Fox Terrier yazısını okumanızı öneriyoruz.

Daha önce ele aldığımız Köpek isimleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 23 Ortalama: 4.3]
Comments are closed.