fbpx
Ev Yaşamı İçin En Uygun Irk! Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

Ev Yaşamı İçin En Uygun Irk! Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

Diğer köpeklerle ve kedilerle sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Kendi cinsinden köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Agresiflik ve saldırganlıklarını önlemek adına erken dönemlerde sosyalleştirilmelidir ve köpek eğitimi almalıdır. Küçük çocuklar ile beraberken dikkat edilmelidir çünkü çocuklar Chihuahua ırkından köpekleri oyuncak sanarak kendilerini ısırmasına neden olabilir. Keskin dişlere sahiptir ısırırsa can yakar.

Chihuahua Eğitimi

Küçük olduğundan dolayı sahipleri eğitime gerek duymazlar bu köpeğin disiplinsiz ve aykırı takılmasına neden olabilir. Ama köpek eğitimi konusunda isteklidir, eğitim sabır gerektirse dahi uzman köpek eğiticilerden destek alınırsa kolayca eğitimini tamamlayabilirler.

Chihuahua Bakımı

Tüyleri için düzenli tımar gereken ırklardan olan Chihuahua dişleri de en az tüyleri kadar bakım ister çünkü tartar oluşabilir. Tırnakları da veteriner yada uzman pet kuaförü tarafından kesilmelidir. Sıcak ortamlarda bakılmalıdır çünkü soğuk havalar karşı hassaslardır. Ortalama ömürleri 18 sene civarındadır. Küçük olan burun yapıları nedeniyle horlama sesi çıkartabilirler.

Chihuahua Karakter Yapısı

Akıllı ve nazik bir yapıları vardır ama cesur olmaları gerektiğinde gerçekten cesur olacaklardır. Tek bir insana çok fazla sevgi beslerler ve yüzlerini yalayabilirler. Bedenlerinden ötürü çok etkisi olmasa da sahiplerini korumak isteyeceklerdir. Boyutlarına göre çevik ve enerji dolu olmalarıyla sahiplerini şaşırtabilirler.

Chihuahua Tüy Yapısı

Renkleri; çikolata, gümüş, mavi, sarı, kahve gibi farklı tonlarda olabilir. Yüzlerinde şekiller bulunabilir. Çeşitlilik Chihuahua ırkından köpeklerde görülebilmektedir. Kısa veya uzun tüy yapılarında olabilirler.

Chihuahua Yaşam Ortamı

Soğuk hava şartlarına uygun değildir, sıcak havalarda yaşamalıdır. Açık alanlarda yaşamak için elverişsiz bir hayvandır. Apartmanda yaşamak için en uygun ırklardandır.

İlgili! Evde yaşamaya en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz…

 

Chihuahua  Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıDüşük
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışMesafeli
Eğitebilirlikİyi
Koruma özelliğiDüşük

 

Daha önce ele aldığımız köpek isimleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Ara
Whatsapp Destek