Ev Yaşamı İçin En Uygun Irk! Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

Ev Yaşamı İçin Chihuahua Eğitimi ve Özellikleri

Diğer köpeklerle ve kedilerle sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Kendi cinsinden köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Agresiflik ve saldırganlıklarını önlemek adına erken dönemlerde sosyalleştirilmelidir ve Köpek Eğitimi almalıdır.

Küçük çocuklar ile beraberken dikkat edilmelidir çünkü çocuklar Chihuahua ırkından köpekleri oyuncak sanarak kendilerini ısırmasına neden olabilir. Keskin dişlere sahiptir ısırırsa can yakar.

İnsanlar genel olarak Chihuahua ırkının sinirli bir köpek ırkı olduğunu düşünmektedirler. Ancak bu ırk köpekler kendi kendine sinirli değiller yanlış yetiştirilme yüzünden sinirli olmaktadırlar. Bu noktada ise profesyonel köpek eğitimi ile Chihuahua ırkının sinirli olma sorununu aşabilirsiniz. Bu ırk köpekler doğru bir şekilde eğitilirse ve doğru bir şekilde yetiştirilirse çok sevimli bir karaktere sahip olur. Aslında bir Chihuhua’nın karakteri ailesinden çok etkilenir. Yakın çevresinin ona her zaman nazik davranması gerekir. Bunların dışında Chihuhua ırkından köpekler çok iyi gözlemcidir eğer olağan dışı bir durum varsa sesli bir şekilde havlayarak sahiplerini uyarır.

Chihuhua aynı ırktan diğer Chihuhualar ile birlikte olmaktan keyif alır genelde sahiplenenler 2 adet Chihuhua sahiplenir.

Chihuahua Eğitimi
Chihuahua Eğitimi

Chihuahua Eğitimi

Küçük olduğundan dolayı sahipleri eğitime gerek duymazlar bu köpeğin disiplinsiz ve aykırı takılmasına neden olabilir. Ama Köpek Eğitimi konusunda isteklidir, eğitim sabır gerektirse dahi uzman köpek eğiticilerden destek alınırsa kolayca eğitimini tamamlayabilirler.


Daha önce yayınladığımız köpek eğitimi İstanbul yazısını okuyarak hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz

Chihuahua Bakımı
Chihuahua Bakımı

Chihuahua Bakımı

Tüyleri için düzenli tımar gereken ırklardan olan Chihuahua dişleri de en az tüyleri kadar bakım ister çünkü tartar oluşabilir. Tırnakları da veteriner yada uzman pet kuaförü tarafından kesilmelidir. Sıcak ortamlarda bakılmalıdır çünkü soğuk havalar karşı hassaslardır. Ortalama ömürleri 18 sene civarındadır. Küçük olan burun yapıları nedeniyle horlama sesi çıkartabilirler.

Chihuahua Karakter Yapısı
Chihuahua Karakter Yapısı

Chihuahua Karakter Yapısı

Akıllı ve nazik bir yapıları vardır ama cesur olmaları gerektiğinde gerçekten cesur olacaklardır. Tek bir insana çok fazla sevgi beslerler ve yüzlerini yalayabilirler. Bedenlerinden ötürü çok etkisi olmasa da sahiplerini korumak isteyeceklerdir. Boyutlarına göre çevik ve enerji dolu olmalarıyla sahiplerini şaşırtabilirler.

Chihuahua Tüy Yapısı
Chihuahua Tüy Yapısı

Chihuahua Tüy Yapısı

Renkleri; çikolata, gümüş, mavi, sarı, kahve gibi farklı tonlarda olabilir. Yüzlerinde şekiller bulunabilir. Çeşitlilik Chihuahua ırkından köpeklerde görülebilmektedir. Kısa veya uzun tüy yapılarında olabilirler. Tüylerinin daha sağlıklı gözükmesi için düzenli olarak bakım yapılması çok önemlidir. Ayrıca genel bakım için bir Köpek kuaförü ile çalışmanızı öneriyoruz.

Daha önce ele aldığımız köpek sahiplenmenin sorumlulukları yazısını okuyabilirsiniz.

Chihuahua Yaşam Ortamı

Soğuk hava şartlarına uygun değildir, sıcak havalarda yaşamalıdır. Açık alanlarda yaşamak için elverişsiz bir hayvandır. Apartmanda yaşamak için en uygun ırklardandır.  Apartmanda yaşaması mümkün olan bu ırkın yalnız kalma süreleri uzun değildir. Eğer evde uzun saatler yalnız kalması gerekecekse muhtemelen psikolojik bir sıkıntı içine girebilir. Ayrıca ev içinde küçük egzersiz oyunları ile ihtiyacı olan egzersizlerin uygulanması gerekir. Apartman dairelerinde komşuların rahatsız olacağı seviyede havlayabilir bu konuda Köpek Eğitimi desteği almanızı öneriyoruz.

İlgili Evde yaşamaya en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Chihuahua Özellikleri

 • Chihuahua enerjik bir köpek olmasının yanı sıra herkesle kolay kolay iletişi kurmayı tercih etmez.
 • İnatçı olma özelliği ile bilinirler.
 • Sahibi ve ailesine gerçekten çok bağlanır sevgisini net bir şekilde gösterir.
 • Chihuahua, kıskanç bir köpektir.
 • Yabancılara karşı her zaman temkinlidir. Ailesinden başkalarına güvenmez
 • Chihuahua eğitilmesi zor olarak bilinmesine karşın Profesyonel Köpek Eğitimi tesislerimizden geçen tüm Chihuahua  ırkı üyesi köpekler büyük bir performans göstermiştir.
 • Kızarsa eğer ısırma eğilimi gösterebilir.
 • Yavruluk zamanlarında sosyalleştirilmelidir.
 • Tuvalet eğitimi konusunda profesyonel bir destek almanız gerekir.
 • Boyutuna göre çok çevik ve hızlıdır.
 • Çok fazla havlayabilir.

Chihuahua Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Chihuahua Tuvalet Eğitimi

Chihuahua cinsi köpeğinize, Tuvalet alanında onu tuvaletini yapmaya teşvik edecek kelimeler söyleyebilirsiniz. “çiş”, “hadi”, “tuvalet” şeklinde kelimeler olabilir. Yemeklerden sonra, oyun saatlerinden sonra mutlaka köpeğinizi tuvalet noktasına götürün.

Daha önce ele aldığımız Köpek isimleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.