Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Golden Köpeği Fiyatları Golden Cinsi

Eğlenceli görüntüsü ve samimi hareketleri ile pek çok kişinin sahip olmak istediği golden cinsi köpekler son dönemlerin gözdesi haline gelmiştir. Uzun tüyleri, yumuşak bedeni ve kıvrak hareketleriyle herkesin gözdesi haline gelen golden cinsi köpekler hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Golden Cinsi Köpek Fiyatları

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ve ırkının saflığı gibi etkenlerden dolayı golden cinsi köpek fiyatları değişiklik göstermektedir. Sahiplendirilen yerden yere göre de fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Türkiye’de Golden Cinsi Köpek Fiyatları

Türkiye’de Golden Retriever cinsi köpeklere ulaşabileceğiniz pek çok alan bulabilirsiniz. Hayvan çiftlikleri, üretim merkezleri, petshoplar ve direkt olarak sahibinden bulabileceğiniz goldenların fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’de Golden cinsi bir yavru köpeği, bir hayvan çiftliğinden 1000 lira ile 1500 lira arasında bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde Golden cinsi bir yavru köpeği petshoplarda 1500 lira ile 3000 lira arasında bulabilirsiniz. Sahiplerinden de ulaşabileceğiniz Golden cinsi köpeklere 1000 lira ile 3000 lira arasında fiyatlar isteyebilirler.

Üretici dediğimiz, bir şirket kurum ya da yere bağlı olmadan çiftleştirerek satışını yapan kimselerden ise yine 1500 lira ile 4000 lira arasında fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer Ülkelerde Golden Cinsi Köpek Fiyat Değerlendirmesi

Türkiye dışında diğer ülkelerde de hem üreticiliğinin hem de sahiplenme oranının en yüksek olduğu görülen Golden Retriever cinsi köpeklerin diğer ülkelerdeki fiyat aralıkları şöyledir.

 • ABD üretimli Golden cinsi köpek fiyatları; 1000 dolar ile 1500 dolar arasında değişiklik gösterir
 • Avrupa ülkelerinde Golden cinsi köpek fiyatları; 800 euro ile 1500 euro’ya kadar fiyatlandırılır.
 • Golden cinsi köpeklerin ana vatanı olan İskoçya ve İngiltere’de ise yine 800 dolar ile 1500 dolar arasında fiyatlarla sahiplendirilirler.

Dünya Genelinde Golden Cinsi Köpek Fiyatları

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın diğer ülkelerinde de büyük rağbet gören Golden cinsi köpeklerin, dünya piyasasında satışı da çok yüksektir. Aile yaşantısına uygun olması, yapısı gereği sakin ve uyumlu bir hayvan olmasından kaynaklı olarak diğer ülkelerde de insanlar çoğunlukla Golden cinsi köpek sahiplenmek istiyor.

Golden cinsi köpekler genellikle 1000 Şile 1500 ABD doları arasında fiyatlandırılıyor. Yalnız Golden cinsi bir köpeğin saf kanlık durumuna göre fiyatlar yine de farklılık gösterebiliyor. Profesyonel şekilde yetiştirilip sahiplendirilen Golden cinsi köpekler için fiyatlarda da değişiklik görülebiliyor.

Ümraniye köpek eğitimi
Golden Cinsi Köpek

Golden cinsi Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Golden cinsi köpekler ilk olarak 19. Yüzyılda İskoçya civarında ortaya çıkmıştır. Golden cinsi köpeği ortaya çıkarabilmek için Retriver, Newfoundland ve Irish Setter cinsi köpeklerin çaprazlaması kullanılıyordu.

Golden cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri genel çoğunluğa göre uzun altın sarısı ya da kahverengi tüylü, 20-25 kilo arasında siyah burunlu ve gülüyormuş gibi gözüken bir yüze sahip olmalarıdır.

Golden Cinsi Köpeklerin Kullanılabildiği Görevler

Bu oyuncu ve uysal arkadaşımızın sadece oyun oynamadığı, aynı zamanda pek çok görevde de çok başarılı olduğu fark edildikten sonra farklı meslek alanlarında kullanılmıştır. Kullanıldığı her alanda ve verilen her eğitim konusunda başarılı olan Golden Retriever’lar, oyunculukları kadar başarılarıyla da anılırlar. İşte Golden’ların uygun görüldüğü görevler

 • avcılık
 • İz sürme
 • Narkotik Operasyonlar
 • Arama kurtarma çalışmaları
 • Kılavuz köpekliği

Sakin yapısı ve zekasıyla verilen bütün görevleri başarıyla yerine getirmektedir.

Golden Retriever Cinsi Köpeklerin En Belirgin Özellikleri

Boyu 51- 61 cm
Enerjisi Yüksek seviyede
Ağırlığı 20- 25 kilogram
Yaşam süresi: 10- 12 yıl
Cins boyutları Orta boy
Havlama seviyesi Düşük
Tüy dökme miktarı Orta
Genel bakım ihtiyacı Orta

Golden Retriever Cinsi Köpeklerin Kişilik Özellikleri

Bu küçük dostlarımızın pek çok marifeti olsa da, ilgiyi bu kadar üzerine çekebiliyor oluşunun farklı sebeplerini de bilmek isteyeceksiniz. Her ne kadar sakinliği ve insanlara olan uyumu ile bilinse de farklı özellikleri ile de gönlünüzü çelecek bir ırk. İşte Golden cinsi köpeklerin özellikleri

 • Son derece dost canlısı ve anlayışlı hayvanlardır.
 • Zeki olmaları sebebi ile verilen eğitimlerden yüksek seviyede verim alınır. Komut alma ve komut öğrenme konusunda hızlıdırlar.
 • Diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla araları çok iyidir. Ailelerine çok bağlıdırlar.
 • Hareketli ve çok enerjiktirler. Bütün enerjilerini oyun oynayarak atmak isterler.
 • Geçmiş yıllarda avcılık için kullanıldıkları için içgüdüsel olarak attığınız nesneleri size geri getirmekten keyif alırlar.
 • Çok sevecen ve arkadaş canlısıdır. Yabancılarla tanışmayı ve arkadaş olmayı severler.
Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Golden Cinsi Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

Bu cinsin köpekleri seçici değildirler. Özellikle yavruluk döneminde her önüne geleni gerçekten yemeye çalışacaklardır. Fakat Golden Retriever cinsi köpeklerin ırk özelliklerine bağlı olarak bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Fiziksel özelliklerine göre fazla yağlanmaya ve dengesiz kilo artışına çok müsaitlerdir. Bu yüzden

 • Yağsız ya da düşük tahıllı mamalarla beslemeye çalışın
 • Öğünlerini gramaj olarak ve günün belirli saatlerinde verin
 • Mama kabı sürekli dolu kaldığı takdirde sürekli yiyerek sürekli kilo alacaktır.
 • Çevresinde daima temiz su bulundurun.
 • İlk 3 ayları dolana kadar günde 3 öğünle besleme şeklinde ilerlenmelidir.
 • Aydan sonra öğünlerini 2ye düşürebilirsiniz.
 • Mamalarının içerisinde tahıl olarak beyaz pirinç ya da esmer pirinç olmasına dikkat edin
 • Kullandığınız mama içeriğinde hayvan artıkları olmadığından emin olun
 • Yağ içeriğini mutlaka kontrol edin. Fazla yağ ya da sağlıksız yağ içeren mamaları kullanmayın.

Golden Cinsi Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Her ne kadar her şeyi yediğini gördükçe keyif alsanız da iyilik yaptığınızı düşünürken dostunuzun canını tehlikeye atabilirsiniz. Golden Retriever cinsi köpeklerden uzak tutmanız gereken besinler şunlardır;

 • Yumurta
 • Sodalar
 • Çikolata
 • Çiğ etler
 • Kahve ve türevleri
 • Soğan ve sarımsak türleri
 • Hayvan kemikleri
 • Ekmek hamuru
 • Süt ve alkol içerikli ürünler
 • Avokado

Golden Cinsi Köpekler İçin Egzersiz Önerileri

Yapıları gereği kilo almaya çok müsait olan küçük dostlarınızın enerjisini atmasına yeterince müsaade ettiğiniz takdirde ekstra bir egzersiz planına ihtiyaç duymayacaktır. Fakat hali hazırda kilo almaya başlamışsa beraber koşmaya başlayabilirsiniz. Çok sık ve bunaltıcı antrenmanlarla değil, daha çok oyun benzeri egzersizlerle bunu yapabilirsiniz.

Yürüyüş için çıktığınızda tempolu bir yürüyüş ya da hafif bir koşu olabilir. Ya da tuvalet saatlerinde çıktıysanız yolu biraz daha uzatabilir ve ufak bir koşu yapabilirsiniz. Bunun dışında oyunlarınızı da sabit yerlerde yapmak yerine bir şeyleri atıp size getirmesini isteyerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Golden Cinsi Köpekler İçin Bakım Önerileri

Kendi karakteristik özellikleri için ne kadar güzel konuşsak da iş bakım sırasına gelince biraz uğraş verici olabiliyor. Tüy yapıları ve tüylerinin uzun olmasından kaynaklı olarak özellikle tüylerine yapılan bakımlar önem taşımaktadır.

Tüylerinin, günlük olarak düzenli şekilde taranması gerekir. Mevsimsel ya da dönemsel olarak tıraşlarını aksatmamalısınız. Köpeğinizi yıkamak için onun tüylerine uygun olan köpek şampuanlarından yardım almalısınız. İnsanlar için üretilen ürünler hayvanların ciltlerinde farklı problemlere yol açarak tüylerinin daha fazla dökülmesini sağlar.

Golden cinsi köpekler oyun oynamayı çok seven enerjisi yüksek köpeklerdir. Köpek oyuncaklarıyla egzersiz yaptırmanız gerekmektedir.

Yapısal olarak duygusal bir hayvan olduğu için, sevginizi her zaman hissetmeye ihtiyacı vardır. Sevgisiz kaldığı takdirde strese girmeye ve hasta olmaya çok müsait bir hayvandır.

Bu oyuncu dostunuzun hijyenine ekstra dikkat etmelisiniz. Tüylerinin uzun olmasından kaynaklı olarak tüylerinin arasına giren herhangi bir şey rahat şekilde gözünüze çarpmayabilir. Ya da yürüyüş sırasında tüylerine bulaşan bakteriler, ilerleyen zamanda küçük dostunuz için büyük problemler doğurabilir.

Puanla!
[Toplam: 14 Ortalama: 4.6]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.