fbpx
Köpeklerde Yemek Disiplini ve Beslenme

Köpeklerde Yemek Disiplini ve Beslenme

Köpeklerin doğru beslenebilmesi için onlara köpek kuru maması verilmelidir. Bu mamalar özel olarak köpeklerin ihtiyacına göre üretilmiştir. İçerisinde gerekli kalsiyum, vitamin ve protein bulunur bu şekilde köpeklerin iyi bir yaşam sürebilmeleri için tüm ihtiyaçları karşılanmış olur. Bazı köpek sahipleri köpeklerin kuru mama yerine ev yemekleri verebiliyor bu durumda köpeğin aldığı besinde gerekli besin değerleri var mı bilmiyoruz bundan dolayı doğru beslenme gerçekleşmiyor ayrıca köpekler için pek çok insan besini zararlıdır. Köpeğiniz için mama seçiminde uzman veterinerlere danışmak köpeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilir.

Köpek Mamaları Bütçenizi Aşıyorsa Eğer Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Eğer köpek mamaları sizin bütçenizi aşıyor ise köpeğinizi ev yapımı gıdalar ile beslemek zorunda kalıyorsanız eğer besin takviyeleri ile onların gerekli vitamin, mineral ve proteini almasını sağlayabilirsiniz. Kuru mamaların faydalarından biride diş sağlığıdır, kuru mama yiyen köpeklerin dişlerinde tartar oluşmaz ve dişleri sağlamlaşır. Bunu karşılamak için sığır kemiği verebilirsiniz. Köpeğinize verilmemesi gereken ürünlerden biride tavuk kemiğidir. Tavuk kemikleri batıcı ve kesici özelliktedir. Köpeklerin karma aşıları tamamlanana kadar süt verilmemesi gerekir ama yoğurt ve peynir verilebilir.

Köpeğinizi beslerken öğünlerini devamlı olarak aynı saatlerde vermeye çalışın ve yemeği verdikten en geç 20 dakika sonra yememiş olsa dahi yemeği önünden alın. Önünde her zaman yemek olan köpeklerde iştah kaybı gözlemlenir. Köpeklere uygulanacak olan tuvalet eğitiminden önce yemek disiplini uygulamak tuvalet eğitimini daha kontrollü olmasını sağlar.

Mama değişiklikleri köpeklerin sindirim sistemlerini kötü etkileyebilir. Eğer değişim yapılması gerekiyorsa yavaş yavaş yeni mama ve eski mama karıştırılarak zamanla yapılmalıdır. Birden geçişler yanlış olacaktır. Öğün aralarında farklı besin takviyeleri verebilirsiniz.  Ama bu beslenme biçiminin bir parçası haline gelmemelidir. Köpeklerde diş değişimi sırasında iştah kaybı ve enerji eksikliği görülebilir.

Daha önce ele aldığımız Evde köpek maması nasıl yapılır? yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek