Deri ve tüy sağlığını destekleyen kedi maması

Kabarık ve Parlak Tüyler İçin En İyi 6 Kedi Maması

Kedilerin beslenmeleri onların sağlıklı olduklarını doğrudan gösteren bir ayna gibidir. Cam gibi gözleri, atik hareketleri, parlak tüyleri ve iyi cildi ile dışarıdan bakıldığında ne kadar sağlıklı olduğu konusunda fikir sahibi olunabilir.

Deri ve tüy sağlığını destekleyen kedi mamaları, tüylerin çok daha yumuşak olmasını destekler. Aynı zamanda deride oluşabilecek dökülmelerin ve kaşıntıların önüne geçilmesini sağlar. Nemli cilt sayesinde hem deri hem de tüyler çok daha sağlıklı kalır.

Kedilerin tüy ve deri sağlığını etkileyen farklı durumlar da olabilir. Bunun sebeplerinin başında beslenme geliyor. Tek taraflı beslenme ya da yetersiz beslenmeler bu gibi problemlere yol açar.

Tek taraflı beslenme, kedilerin mamalarında içerik olarak vitamin, mineral ya da proteinlerin olması gerekenden fazla, tek taraflı tüketilmesi ile alakalıdır. Bu yüzden kediniz için mama seçiminde bulunurken içeriğinin mutlaka onun yaşına ve ırkına göre alması gereken kadar gıda olduğuna emin olup alınmalıdır.

Tüylü dostunuzun tüyleri de olması gerekenden fazla kabarık ve karışık mı duruyor? Derisinde sürekli kaşınmalar ve dökülmeler mi gözlemliyorsunuz? Bunun yanıtı aslında çok da uzakta değil. Sizler için kedilerde deri ve tüy sağlığını destekleyen en iyi kedi mamalarını inceledik.

Dünyaca ünlü kedi mama markaları tarafından üretilen bu ürünler sayesinde kediniz de olması gerektiği gibi sağlıklı, parlak tüylere sahip olabilir.

İlginizi Çekebilir: Kokuyu Hapseden Kolay Temizlenen En İyi 8 Kedi Tuvaleti

1- Hills Sensitive Skin Deri ve Tüy Sağlığını Destekleyen Kedi Maması

Hills Sensitive Skin Deri Tüy ve Sindirim Hassasiyeti İçin Kedi MamasıHills Sensitive Skin Deri ve Tüy Sağlığını Destekleyen Kedi Maması bir yaşından büyük kediler için özel olarak formüle edilmiş içerikten oluşuyor.

Uzman veteriner hekimler tarafından geliştirilen formülü sayesinde kedilerin deri ve tüylerinin çok daha sağlıklı olması amaçlanarak üretilmiştir.

İçerisinde bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini mevcuttur. Aynı zamanda sahip olduğu antioksidanlar sayesinde kedilerin hücrelerinin korunmasını sağlar.

Hills Premium Kedi Maması içerisinde bulunan taurin ile kedinizin kalp sağlığı korunur.

Sahip olduğu mineraller sayesinde de böbreklerinin korunması desteklenir. Omega 3 ve Omega 6 yağları, E vitamini ve doğal lifler sayesinde tüylerin dökülmesi engellenir.

Vücudun eksik olduğu tüm vitamin ve mineraller bu mama ile dengelenir.

Siz de hem sindirime hem de deri ve tüy sağlığına faydalı olan bu mamadan alarak kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Ürünü Detaylı İncele

2- Brit Care Sensitive Ringa Balıklı Tahılsız Kedi Maması

Brit Care Hipoalerjenik Sensitive Ringa Balıklı & Böcekli Tahılsız Yetişkin Kedi MamasıBrit Care Sensitive Ringa Balıklı Tahılsız Kedi Maması hassas bir mideye ve deriye sahip olan kediler için formüle edilen bir mamadır.

Yetişkin kedi maması, aynı zamanda gıda intoleransı olan yetişkin kediler için de tam bir mamadır.

İçerisinde GDO yoktur. Ayrıca renklendirici, koruyucu ve tatlandırıcı da içermez.

Brit Care Sensitive Ringa Balıklı Tahılsız Kedi Maması sayesinde kedilerde tüy dökülme sorunları azaltılır.

Hipoalerjenik kediler için tehdit ortadan kaldırılır ve dengeli beslenme kontrolü sağlanır.

Çözünen ve çözünemeyen lifler sayesinde sindirim ve boşaltım sisteminin düzgün çalışması desteklenir.

Sahip olduğu probiyotikler sayesinde bağışıklık desteği sunan bu mama sayesinde tüy yumağı oluşumlarının da önüne geçilmektedir.

Ürünü Detaylı İncele

3- Bozita Sensitive Diet Stomach Tahılsız Yetişkin Kedi Maması

Bozita Sensitive Diet Stomach Tahılsız Yetişkin Kedi MamasıBozita Sensitive Diet Stomach Tahılsız Yetişkin Kedi Maması özellikle kilo problemi yaşayan, dengesiz beslenmeden dolayı tüylerinde dökülmeler ve deri kaşıntıları olan kediler için özel olarak formüle edilmiştir.

Taze geyik eti, hem lezzeti hem de sindirilebilir olması sebebiyle kediler tarafından çok seviliyor.

Eşsiz bir protein kaynağı sunan mama, tüylerin parlak olmasını destekliyor.

Bozita Sensitive Diet Stomach Tahılsız Yetişkin Kedi Maması içerisinde bulunan selüloz lifi, tüy yumağı sorununu ortadan kaldıran bir bileşendir.

Prebiyotik lifler, bağırsak florasını uyarır ve korur.

Sağlığı geliştiren özelliklere sahip doğal maya ve iyi dengelenmiş Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ile kedilerin sağlıklı büyümesini destekler.

Yapay katkı maddesi içermeyen bu mamayı güvenle kullanabilirsiniz.

Ürünü Detaylı İncele

4- Dr.Sacchi Premium Sensitive Salmon Yetişkin Kedi Maması

Dr.Sacchi Premium Düşük Tahıllı Somonlu ve Ton Balıklı Kısırlaştırılmış Kedi MamasıDr.Sacchi Premium Sensitive Salmon Yetişkin Kedi Maması 12 ayını dolduran yetişkin olan kediler için hazırlanmış bir mamadır.

Kedilerin beslenme ihtiyaçlarının tam ve dengeli olduğu içeriklere sahiptir.

Yoğun ve yüksek kalitedeki proteinler sayesinde tüylerin ve deri sağlığının korunmasını destekler.

İçerisinde koruyucu, yapay tatlandırıcı ve renklendirici bulunmamaktadır.

Dr.Sacchi Premium Sensitive Salmon Yetişkin Kedi Maması sahip olduğu doğal antioksidanlar ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Aynı zamanda içerisinde dengeli olarak vitamin ve mineraller mevcuttur.

Yetişkin kedilerin yalnızca deri ve tüy sağlığını desteklemez.

Aynı zamanda onların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını da karşılar.

Kedinizle daha sağlıklı ve mutlu zaman geçirmek için Dr.Sacchi mamalarından güvenle kullanabilirsiniz.

Ürünü Detaylı İncele

5- Advance Sensitive Somonlu Yetişkin Kedi Maması

Advance Sensitive Somonlu Hassas Yetişkin Kedi MamasıAdvance Sensitive Somonlu Yetişkin Kedi Maması yetişkin kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını dengeli olarak karşılayabilecek formüle sahiptir.

Somonlu içeriği sayesinde hem kedilere Omega 3 ve Omega yağ asitleri kazandırır hem de tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasını destekler.

Deri hassasiyeti bulunan kediler için özel bir mama içeriğinden oluşmaktadır.

Aynı zamanda sindirim sistemi hassas olan bir kediniz varsa, bu ürünle onu besleyebilirsiniz.

Advance Sensitive Somonlu Yetişkin Kedi Maması tüylerde meydana gelen matlık, dökülme, deride pullanma ve kaşıntı gibi problemleri ortadan kaldırmada öncüdür.

Dengeli bir beslenme öğünüdür.

Kedilerin bağırsak aktivitesini destekler ve sindirim sisteminin kolay çalışmasını sağlar.

GDO içermeyen bir mamadır. Düşük magnezyum seviyesi ile böbrek hastalıklarının önlenmesinde rol oynar.

Aynı zamanda kedilerin kalp ve göz sağlığını da destekler.

Ürünü Detaylı İncele

6- Mera İnsect Sensitive Tahılsız Yetişkin Kedi Maması

Mera Adult Sensitive Tahılsız Tavuklu Yetişkin Kedi MamasıMera İnsect Sensitive Tahılsız Yetişkin Kedi Maması çeşitli besinler ile zenginleştirilerek çok lezzetli mama formunda üretilen premium bir mamadır.

Kedilerin türüne ve yaşına uygun bütünsel bir beslenme imkanı sunar.

Tahılsız olarak hazırlanan mama, bol miktarda taze et içerdiğinden kedinize yüksek protein sağlar.

Ürün içerisinde herhangi bir aroma, yapay tatlandırıcı, renklendirici ya da koruyucu yoktur.

Mera İnsect Sensitive Tahılsız Yetişkin Kedi Maması hem yüksek kaliteli hem de lezzetli bir içerikten oluşuyor.

Kedinizde tüy dökülmesi, tüy yumağı oluşumu, deri kaşıntısı ve deride pullanma gibi problemler varsa onların önüne geçmeden öncüdür.

Yetişkin kediler için üretilen premium mama, tam bir öğün mamasıdır.

Ürünü Detaylı İncele

Kedilerde Meydana Gelen Deri Rahatsızlıkları Nelerdir?

Kedilerde beslenmeye, vitamin eksikliğine, mineral eksikliğine ve çeşitli sağlık sorunlarına dayalı deri rahatsızlıkları meydana gelebiliyor. Bunlardan bir tanesi de deride kabuklanma ve deri dökülmesidir. Deride kaşıntıdan kaynaklı kabuklanma ya da deri döküntüleri, akarlar, pireler ve bitler yüzünden meydana gelebilmektedir.

Kedilerin bazıları böcek ısırıklarına karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir. Onların böcek ısırıklarına alerjisi olup olmadığına bakılmadan kan emici haşereler ve pireler onu ısırdığında deride kabuklanmalar meydana gelebiliyor.

Bu kabuklar, kanamalara da sebep olabilmektedir. Siz de kedinizde bir kabuklanma fark ederseniz mutlaka veteriner hekim kontrolüne giderek tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Kedilerde dermatit olarak da bilinen cilt iltihaplanması, özellikle cildin katlanan bölgelerinde çok fazla görülüyor. Örneğin kedinin alt omurgası, kuyruk altı, kulaklar, boyun, yüz ve göbek bölgelerinde karşılaşılabilir.

Sizin kedinizde de bu tarz iltihaplanmalar varsa şiddetli vakalarda püskül, döküntü ve sivilce benzeri lezyonlar da beraberinde gözlemlenir.

Apse, cilt yüzeyinde oluşan rahatsızlıklar arasındadır. Bunun en yaygın belirtileri ise iştahsızlık, halsizlik, huysuzluk ve kabuğuna çekilme yani depresyona girme gibi görülebilmektedir. Bir tarz iltihaplanma çeşidi olduğundan veteriner hekim tarafından muayene edilen kedilerin doğru tedavi ile tedavi görmesi gerekir.

Deri hastalıkları tüyleri de doğrudan etkiler. Alopesi de alerjiler, deri enfeksiyonları, parazitler, kanserler ve beslenme bozuklukları sebebiyle meydana gelen bir çeşit tüy dökülmesi hastalığıdır.

Kedilerin sahip oldukları tüyler, tüy folikülü seviyesinin azalması sebebiyle tüyün incelmesi ve koparak dökülmesi olarak ortaya çıkar. Kedinin rahatsızlığı tespit edildiğinde kullanılacak tedavi ile bu durum da iyileşme sürecine dahil olur.

İlginizi Çekebilir: Besleyici Sağlıklı ve Lezzetli En İyi 9 Konserve Kedi Maması

Kedilerde Meydana Gelen Kaşıntıların Sebebi Nedir?

Kedilerin yaşadığı kaşıntılar, beyne sinyalle gittiği için hem rahatsız edici hem de cildi tahriş edici olmaktadır. Kaşıntı sebeplerinin başında gıda alerjileri akla gelmektedir. Gıda alerjileri genellikle kedilerin sırt, baş ve boyun kaşıntıları olarak meydana gelir.

Çeşitli protein ve karbonhidrat türleri alerjiyi tetikleyebilir. Bu kaşıntıların en aza indirgenmesi için doğru diyet kedi mamaların tercih edilmesi gerekir. Düzenli bir beslenme rutini oluşturulan kedilerde kaşıntı azalır.

Ancak tabii ki kaşıntının sebebinin gıda yönünden olduğu veteriner hekimler tarafından doğru tanıyla tespit edilmelidir.

Kedilerin yaşadığı bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar, metabolik bozukluklar ve çeşitli endokrin hastalıkları kedilerde kaşıntılara sebep olur. Bu kaşıntılar da tüylerde dökülmelere, deride açılmalara ve kanamalara yol açar.

Bu tarz enfeksiyonlar için de diğerlerinde olduğu gibi doğru tanının konulması şarttır. Bu sayede en doğru tedavi yöntemi ile kediniz iyileşebilir.

Kaşıntılar kimi zaman da bir hastalığa bağlanmamalıdır. Kediler titiz hayvanlardır.

Onların yaşadıkları alanın ve kullandıkları yerlerin de temiz olması desteklenmelidir. Temiz tutulmayan bir uyku bölgesi olan, sürekli tozlu ve pis ortamda bulunan kediler de temizlenemedikleri için kaşıntıya maruz kalabilirler.

Onları ve yaşadıkları alanı belli bir rutinde temiz tutmanız gerekir. Günlük bölgesel temizliklerin yanı sıra birkaç günde bir de kedinizi taramayı ve onu temiz tutmayı ihmal etmeyin.

Kediler Yaralandıklarında Enfeksiyon Kaparlar mı?

Yaralanan kedilerin vücudunda meydana gelen sıyrık ve kesikler, bakterilerin girmesi için ideal bir yuva gibidir. Eğer bu kesikler siz fark etmediğinizde enfeksiyon kaparsa kedinizin cildinde açık yaralar ve apseler meydana gelebilir.

Deri ve Tüy Sağlığını Destekleyen En İyi Kedi Mamaları Hangileridir?

Deri ve tüy sağlığını destekleyen kedi mamaları arasında Hills Sensitive Kedi Maması, Brit Care Sensitive Kedi Maması, Bozita Sensitive Kedi Maması, Dr.Sacchi Premium Sensitive Kedi Maması, La Vital Sensitive Kedi Maması ve Mera İnsect Sensitive Kedi Maması vardır.

Kedilerde Tüy Dökme Nasıl Olur?

Kedilerde beslenme bozuklukları ya da sağlık bozuklukları sebebiyle cilt problemlerinin bir sonucu olarak tüy dökülmesi görülür. Yoğun bir dökülme varsa kedinizin vücudunda kelleşme meydana gelir.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Comments are closed.