Yeni Yavru Köpek Sahibinin İhtiyacı Olan Malzemeler

Yeni Yavru Köpek Sahibinin İhtiyacı Olan Malzemeler

Eve yeni gelen köpek

Yeni bir evlat edinmekten farkı olmayan köpek sahiplenmek hayatınızın tüm akışını değiştirecek harika bir olaydır. Duygularınızdan anlayan, sizi karşılıksız seven ve size asla ihanet etmeyecek yeni yaşam arkadaşınızla uzun seneler beraber olmaya hazır olmalısınız.

Yeni yavru köpek sahiplenmenin karşılık olarak bir takım sorumlulukları vardır. Köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz ilk sorumluluğunuz onların sağlıklı ve mutlu olarak hayat sürmelerini sağlamak, sizin köpeğinize daha kolay bakabilmeniz için bulundurmanız gerekecek köpekler için gerekli ürün ve malzemeler almanız gerekecektir.

Birçok farklı görüşün olduğu yavru köpekler için gerekli malzemeler listesini oluşturmak aslında çok kolaydır. Sizler için hazırladığımız yeni yavru köpek sahibinin ihtiyacı olan malzemeler listemiz, köpeğinize yapacağınız alışverişte size ayrıntılı rehber olacaktır.

⚠️ Daha önce köpek sahiplenmemişseniz ve yavru köpek sahiplenmeye yeni karar verdiyseniz köpek sahiplenme yazımızı okuyarak gerekli ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yavru Köpekler İçin Gerekli Malzemeler

Evinizde köpek beslemeye karar verdiniz, köpeğinizi buldunuz ve yakın zamanda artık ağır misafiriniz eve teşrif edecek. Evinizi ve hayatınızı paylaşacağınız köpeğinizin sağlığı ve sizin düzeniniz için gerekli olan birçok ekipman vardır.

Eve yeni gelen yavru köpek

Öncelikle alacağınız malzeme listesi tüm dünya çapında kabul gören malzemeleri içermelidir. Bu malzemeler köpeğin sağlığına zarar vermeyen, kanserojen madde içermeyen güvenilir markaların ürünleri olmalıdır.

Yaşam tarzınıza yada köpeğinizin cins özelliklerine göre oluşabilecek extra ihtiyaçlarda bulunmaktadır. Bundan dolayı verdiğimiz yeni yavru köpekler için gerekli malzemeler listesi tüm köpek cinsleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Kategorilerine göre yavru köpek için gerekli malzemeleri sıralayacak olursak:

Yavru Köpekler İçin Gerekli Temel İhtiyaç Malzemeleri

Yavru köpeklerin olmazsa olmaz ihtiyaç listesi her köpek cinsini için gerekli olan malzemelerdir. Köpeğinizin boyutuna ve aktivitesine göre alabileceğiniz bu ürünler köpeklerin yaşam standartını yükseltecektir.

1) Köpekler İçin Tasma

tasma köpeğin dış görünüşü güzelleştiren ve ayrı köpeğiniz üzerindeki kontrolü sağlayan en önemli unsurdur. Yavruluktan itibaren köpekleri tasma takmaya alıştırmak gerekir.

yavru köpekler için gerekli malzemeler

🔸 Tasma takımı öncelerde köpeğin kaşınmasına yada istememe hareketleri göstermesine sebep olsa da daha sonraları köpeğinizin bir parçasıymış gibi olacaktır.

🔸 Tasmalar birden çok amaca hizmet edebilir. Günlük yaşantısında ev içinde taktığı tasma, sokağa çıkarken taktığı tasma, egzersizlerde kullandığınız tasma ve eğitim verilirken takacağı tasmalar gibi değişiklik gösterebilir.

🔸 Köpeğinizin koşullara göre tasma değişmesi köpeğinize hangi tasmayla ne yapacağınız hakkında ipucu vermenizi sağlar. Tek bir tasmayla her şeyi yapmak köpeğinizin eğitime hazırlanmasında dezavantaj sağlayacak ve kafasının karışmasına neden olacaktır.

🔸 Köpeğinize alacağınız tasmalar kaliteli ve köpek sağlığına uygun olmalıdır. Naylon ve plastik tasmalar yerine deri tasmalar tercih edilmeli, köpeğinizin boynunu sıkmayacak büyüklükte olmasına özen göstermelisiniz. Köpeğiniz büyüdükçe tasmasının da genişlemesi gerektiğini unutmayalım.

🔸 Köpeğinizin cinsine ve dış görünüşüne uygun tasmalar seçmelisiniz. Kırışık derili köpeklerde ince tasmaların kullanılması köpeğin derisine zarar vermeyecektir. Kalın kürke sahip köpeklerde ve boynu daha kalın köpeklerde kalın tasma modelleri seçilmelidir.

Önemli Not: Aldığınız tasma köpeğinizde aşırı kaşıntıya sebep oluyorsa köpeğinizin tasmasının denk geldiği yeri kontrol edin. Aldığınız tasmaya karşı köpek derisi isilik, sivilce yada enfeksiyonlara bağlı kızarma ve kaşıntı yapıyor olabilir. '' Alışkın değil de ondan'' demek yerine kontrol edilip yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmeniz köpeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

2) Köpekler İçin Mama ve Su Kabı

Köpeklerin vazgeçilmez diğer bir ekipman elbetteki mama ve su kaplarıdır. Düzenli bir öğün geçirme ve sağlıklı olarak yemeğin yenmesi kaliteli ve doğru dizayn edilmiş mama ve su kaplarından geçer.

Evdeki köpek için mama ve su kabı

🔸 Köpek besleme tecrübesi olanlar çok iyi bilirler ki köpekler gerçekten dağınık yemek yerler. Mamalarını dökmede, etrafa yaymada ve bazen kavga eder gibi mama yemede köpeklerden daha dağınık olan başka bir evcil hayvan yoktur.

🔸 Köpeğiniz için genellikle mama yeme yeri olarak belirlenen yerler seramik kaplamalı olduğundan daha az temizlik gerektirecek yer olan mutfaklardır. Ancak mama kabını doldurup köpeğinizin yemeye başladığı yerle, yemek yemeyi bitirdiği yer çok farklı olabiliyor. Bu nedenle mama kabınızın alt kısmı kaymaz plastik malzemeyle kaplı olması önemlidir.

🔸 Mama ve su kabınızın hijyenini korumak adına bulaşık makinalarında yıkanmaya uygun olması gerekir. Suya dayanıklı, boya salınımı yapmayan ve yıpranmayan kaliteli malzemelerden yapılmış su ve mama kaplarını tercih etmelisiniz.

🔸 Köpek öğünleri genelde kuru mamalardan oluşsada bazen konserve yada ödül mamalarıda mama kaplarına koyulabiliyor. Köpeğinizin sağlığı açısından, mama kaplarının mamaya değdiği alan paslanmaz malzemeyle, camla yada fiber malzemeyle kaplı olmalıdır.

3) Köpek Maması

Köpeklerin sağlığı ve hayati önemi açısından gerekli olan en önemli malzeme tabiki köpek mamasıdır. Köpeklerin günlük besin ve mineral ihtiyaçlarının tamamen karşılanmasına yönelik yapılan köpek mamaları, günümüzde evcil hayvan dükkanlarından ve online alışveriş sitelerinden rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür.

Yavru köpeğe verilecek mamalar

🔸 Köpeğinizin cinsine, yaşına ve boyutuna göre değişiklik gösteren köpek mamaları kalite kalite ve çeşit çeşit köpek sahiplerinin ve köpeklerin beğenisine sunulmuştur.

🔸 Her köpeğin kendine ait bir damak zevki ve alışkanlığı vardır. Köpeğinizin hangi mamadan daha çok hoşlandığı ve hoşlandığı mamanın köpeğiniz için uygun olup olmadığına karar vermelisiniz.

🔸 Kuru mama olarak tek çeşit ve marka mamaya adapte olsalarda, bazen onları sevindirmek adına köpeklerin hayır diyemeceği konserve köpek mamaları da almak köpeğinizin ona yaptığınız bir kıyak olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

🔸 Köpeklerin diş sağlığını olumlu etkileyen gevrek kuru mamalar, dişlerde oluşan zayıf plakların düşmesine yardımcı olur.

🔸 Yavru köpekler için özel olarak üretilmiş yavru köpek mamaları köpeğiniz yetişkin olana kadar gerekli besin ihtiyaçlarını karşılamasına yetecektir. 1 yaşına geldiğinde artık temel ihtiyaçları değişen köpeğiniz için en iyi yetişkin köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir.

⚠️ Son zamanlarda evcil hayvan besleme yönünde artan rağbet birçok e-ticaret sitesinin yer verdiği boy boy sayfalarda satışa sunulan köpek mamalarını tabiki piyasada kendini ispatlamış, kaliteli ve son kullanma tarihi geçmemiş, birçok marka ve mama çeşitliğinin bulunduğu Petzzshop sitesinden hızlı ve güvenilir olarak alabilirsiniz.

Yavru Köpekler İçin Gerekli Eğitim Malzemeleri

Köpeklerle aynı ortamı paylaşan köpek sahiplerinin ve köpeklerinin arasındaki belirli sınırları korumak ve düzeni sağlamak güzel bir köpek eğitiminden geçer. Yürüyüşlerde çekiştirmeden tutunda tuvalet alışkanlığına varana kadar köpeklerin bir dizi eğitimden geçmeleri gerekir. temel itaat eğitimleri ve köpek tuvalet eğitimi her köpeğin öğrenmesi ve uygulaması gereken eğitimlerdir.

Köpek eğitim malzemeleri

🔸 Köpek eğitimleri oldukça zaman ve meşakkat isteyen bir olgudur. Köpeğinizle geçirebileceğiniz zamanın olması en büyük şart iken bu zamanın düzenli ve stressiz olarak yönetilmesi gerekir. Köpeğinizin algılama ve öğrenme hızına bağlı olarak değişen eğitim zamanları kimi zaman çekilmez haller alabilir. Ancak sabır ve istikrar öğrenmenin yarısını oluşturacaktır.

⚠️ Eğer köpeğinizi eğitecek vaktiniz veya sabrınız yoksa, tüm temel eğitimleri güvenle ve sevgiyle veren, uzun süredir köpek eğitim işini yapan profesyonellerin hizmet verdiği Petokulu Köpek Eğitim Merkezine köpeğinizi gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

Evde eğitim vermeye karar verdiğinizde köpeklerin eğitimi için gerekli birkaç eğitim malzemesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu köpek eğitim malzemelerini şöyle sıralayabiliriz:

1) Köpek Eğitim Tıklayıcısı (Clicker)

Köpeğinize eğitim verirken köpeğinizin yaptığı davranışın doğru yaptığını anlatabilmek adına kesinlikle tıklayıcı (clicker) kullanılmalıdır. Köpeğiniz öğretmeye çalıştıklarınızı yaptığı an tıklayıcıyı kullanıp pekiştirmek gerekir. Her tıklayıcıya basış sonrasın da ödüllendirmek ve övgüler söylemek eğitimi başarıya ulaştırmada etkili rol oynayacaktır.

Köpek eğitiminde clicker kullanımı

🔸 Tıklayıcılar elle taşınabilir, bileğe geçirilebilir ve köpek tasmalarına sabitlenmiş çeşitleri gibi birçok farklı modelde bulunabilir.

🔸 Köpeklerin tasmalarında bulunan tıklayıcılar telefona yüklenecek bir uygulamayla kontrol edilebilmektedir.

🔸 Tok ve net ses çıkaran tıklayıcıların farklı seslerde olanları da mevcuttur. Yetişkin bir köpeğiniz varsa ve daha önce bazı konularda eğitilmişse eski sahibinin kullandığı tıklayıcının benzerini bulmanız daha faydalı olacaktır.

Tıklayıcı kullanımını daha ayrıntılı öğrenmek ve aklınızda kalan soruların cevaplarını bulmak için clicker eğitimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

⚠️ Uzun ömürlü ve kaliteli tıklayıcılar kullanmak eğitimlerin yarıda kesilmesinin ve ertelenmesinin önüne geçecektir. Trixie Soft Clicker köpek eğitim aparatı oldukça dayanıklı ve kaliteli bir üründür.

2) Köpek Eğitim Çubuğu

Köpeklerin eğitimi için üretilmiş hedef çubukları köpeğin algılamada güçlük çektiği engel atlatma, oturma, yatma yada zıplama gibi komut eğitimlerinde yararlı olacak bir ekipmandır.

Köpek eğitim çubuğu

🔸 Bazı eğitim çubuklarının elle tutalan yerinde tıklayıcılar bulunur. Bu çok amaçlı eğitim çubuklarını kullanmak sizin rahat eğitim verminizi sağlayacaktır.

🔸 İç içe geçen parçalardan üretilmiş eğitim çubukları hem taşınabilirliği hemde yer kaplaması az olması dolayısıyla tercih edilebilir.

🔸 Eğitim çubuğu ekipmanını tedarik edemediyseniz sağlam bir ağaç dalı, anten, oklava yada en az 60 cm boyutunda bir sopa da işinizi görecektir.

🔸 Eğitim çubukları köpeğinize kızarak vurmanız için değil, yapacağınız işlemi köpeğinize göstererek öğretmek için vardır. Herhangi bir strese dayalı kızma ve çubukla vurma olayı gerçekleşirse köpeğinizin çubuktan korkmasına ve eğitimlere sıcak bakmamasına sebep olur.

3) Köpek Ödülleri

Köpek ödülleri, eğitimleri köpeğiniz için cazip ve katlanılabilir yapar. Eğitim verilirken geçilen her aşama yine ödüllendirme ve övgüyle pekiştirilmelidir.

Köpekler için ödül maması

🔸 Köpeğinizin sevdiği mama türüne göre değişebilen köpek ödülleri yumuşak ve et oranı yüksek köpek mamalarından oluşur.

🔸 Ödüllerin boyu bir kurşun kalemin arkasındaki silgi yada yaban mersini kadar küçük olmalıdır.

🔸 Bazı köpek ödülleri daha önceden boyutlanmış olarak tedarik edilebilirken bazıları ise elle parçalanabilir ve boyutlandırılabilir formda olabilir.

🔸 Köpek ödülleri her aşamada eşit olarak verilmelidir. Ancak eğitim tamamlanınca köpeğinizin artık eğitimin bittiğini anlayabilmesi için birkaç tane fazla verilebilir.

🔸 Ödül mamaları asla eğitim dışında köpeklere verilmemelidir. Köpeğinizin eğitildiğini anlayabilmesi bu yolla sağlanır.

🔸 Köpek ödülleri asla öğün yerine geçmez ve asla öğün mamaları kadar besleyici değildir.

⚠️ Her köpeğin damak zevkine, yaşa ve cinse uygun ödül mamalarını buradan güvenle satın alabilirsiniz.

4) Köpekler İçin Taşınabilir Yatak / Paspas

Köpeğin tanıdığı ve kullandığı kendi paspası yada taşınabilir yatağı gittiğiniz her yerde köpeğiniz için güvenli olacak bir alan olarak anımsanacaktır.

Konforlu köpek yatakları

🔸 Katlanabilir ve yıkanabilir paspaslar ve yataklar taşıması açısından daha kolay olacaktır.

🔸 Zeminleri kaymaz malzemeyle kaplı paspaslar ve yataklar kaygan zeminlerde daha kullanışlıdır.

🔸 Farklı alanlarda eğitim vermek istiyorsanız taşınabilir köpek paspaslarından edinmeniz köpeğiniz için stres giderici olacaktır.

🔸 Eğitim arasındaki dinlenmelerde köpeğinizin rahatça durabileceği kendine ait alan olacak paspas ve yataklar her yönüyle size kolaylık sağlayacaktır.

⚠️ Birçok firma renk renk ve boyutları çeşitli olarak köpek yatakları ve köpek paspasları üretmektedir. Köpeğinizin hoşuna gidecek, köpeğiniz içindeyken ona yakışacak ve sizinde beğeneceğiniz yumuşak iç hacimli olanlarını tercih etmeniz en uygunu olacaktır.

5) Köpek Eğitim Tasması ve Kayışı

Köpeklerin sadece eğitimlerinde kullanılacak özel tasma ve kayışları olmak zorundadır. Köpeğiniz bu ekipmanları kuşandığı zaman eğitim göreceğini anlayacak ve size uyum sağlayacaktır.

Köpekler için kumandalı eğitim tasması

🔸 Köpek tasmaları köpeğinizin cinsine ve boyutuna göre farklılık gösterir.

🔸 Yakın temasla öğretilecek eğitimler (otur komutu eğitimi) ve aranızda mesafe gerektirecek eğitimler (bekle komutu eğitimi) gibi farklı eğitimlerde ihtiyaç duyulan eğitim tasmaları genelde 120 cm ve 6 m arası değişiklik gösterir.

🔸 Köpeğinize tasma kayışı alırken köpeğiniz yanınızdayken 30 cm'lik bir boşluk kalacak şekilde ayarlamalısınız.

Köpeğinize alacağınız eğitim tasmaları ve kayışları dayanıklı ve yıpranma payı düşük olmalıdır. Kaliteli köpek eğitim tasmaları maliyet açısından pahalı olsalar bile uzun ömürlü ve köpeğinize zarar vermeyerek sağlıklı olacaklardır.

Yavru Köpekler İçin Gerekli Sağlık Malzemeleri

köpek hastalıklarına karşı gerekli aşılar ve veteriner desteğinin yanı sıra köpeğinize evlerde uygulayacağınız birçok temizlik uygulamaları da yardımcı olacaktır. Köpeğinizin genel sağlığını korumak siz köpek sahiplerinin en önemli sorumluluğudur.

Köpek sağlığı için gerekli malzemeler

1) Yavru Köpek Ağız Sağlığı Ürünleri

Köpek dişleri her ne kadar insanlar kadar hastalıklara yakalanmaya meyilli olmasalarda, gerekli bakım ve temizliğin yapılmaması öncelikle ağız sağlığını daha sonralarında köpeğin genel sağlığını tehdit eder.

Köpek diş temizliği için gerekli malzemeler

🔸 Yavru köpek dişleri her ne kadar geçicide olsa ve hastalıklara yakalanma oranı daha düşük olsa da ağız sağlığının ilerki yaşlarda sorun olmaması için köpeğinizin diş temizliğine yavruyken başlamalısınız.

🔸 Köpeğinizi köpek diş fırçaları ve köpek diş macunları ile tanıştırmalı, diş fırçalama alışkanlığı edindirmelisiniz.

🔸 Diş sağlığını destekleyen kıtır kuru mamalar dişler üzerinde oluşan zayıf plakların düşmesine yardımcı olur.

⚠️ Diş sağlığı ihmaliyle oluşacak plaklar önceleri zayıf olsada sonradan tartarlara dönüşür. Tartarın diş etiyle temasıyla zararlı bakteriler kan dolaşımıyla diğer hayati organlara bulaşıp enfeksiyonlara neden olabilir. Daha ileriki aşamalarda diş kaybı ve birçok organ hasarı gözlemlenebilir.

2) Yavru Köpek Göz Sağlığı Ürünleri

Köpeklerde göz hastalıkları çok nadir görülse ve tedavileri kolay olsada yine köpeğinizin gözlerinin sağlığını korumak önemlidir. Erken yaşta oluşacak katarakt ve görme kayıpları köpeğinizin psikolojisini oldukça olumsuz etkileyecektir.

Köpek göz sağlığı için gerekli malzemeler

🔸 Köpeklerin gözleri deri dışında kalan bölgeleri olduğu için en çabuk hastalık kapma ve hasar görme özelliğine sahiptir. Özellikle hareketli köpeklerde gözlere cisim kaçma olasılığı daha yüksektir.

🔸 Köpeklerinizin gözleri dışarıdan eve gelindiğinde bir şey kaçma olasılığına istinaden kontrol edilmelidir.

🔸 Köpeklerin göz akıntıları varsa göz solüsyonları ve temizleyici damlalar kullanılmalıdır.

🔸 Gözlerde kızarma ve kaşıntı varsa köpek sürekli gözüne pati atıyorsa veteriner hekim danışmalığı altında tedavi görmelidir.

⚠️ Veterinerinizin önerdiği köpek sağlığı ürünlerini güvenilir ve hızlı olarak Köpek Göz Sağlığı Ürünleri sekmesinden alabilirsiniz.

3) Yavru Köpek Kulak Sağlığı Ürünleri

Köpeklerde kulak sağlığı ihmal edilmemesi gereken başka bir önemli sağlık konusudur. Özellikle kulakları sarkık ve çok tüylü olan köpeklerin kulak temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Köpek kulak sağlığı için gerekli malzemeler

🔸 Köpeklerde kulak temizliği haftada 1 kez yapılmalıdır. Kulak temizliği için gerekli losyonlar ve kulak temizleme spreyleri kullanılmalıdır.

🔸 Kulak temizliğinde iç kulağa çok yaklaşılmadan, hafif nemlendirme amaçlı kullanılan kulan temizleme malzemelerini bir pamuk yardımıyla temizleyip güzelce kurulamak gerekir.

⚠️ Köpek kulak temizliği kesinlikle suyla yapılmamalıdır. Kulağın içine kaçan su çıkarılamazsa zararlı bakteriler oluşturur ve kulak hastalıkları meydana gelir.

4) Yavru Köpek Deri ve Tüy Sağlığı Ürünleri

Köpeklerin tüy bakımı köpeğin genel sağlık durumunun iyi olmasında önemli rol taşır. Bit, kene ve pire gibi asalak canlılar tüy aralarında yaşayarak deriden emdikleri kanla beslenir.

Asalak canlılar temiz kürklerde yaşayamazlar ve bu canlılardan kaynaklanan bakteriyel hastalıklar köpeklerden uzaklaştırılmış olur.

Köpek tüy sağlığı için gerekli malzemeler

🔸 Köpeğinizin tüy yoğunluğuna göre köpek fırçaları ve köpek tarakları alınmalıdır. Yavru köpeklerde köpek fırça uçları daha yumuşak olmalıdır.

🔸 Köpek tüy bakımında yıkanma oldukça önemli rol oynar. Yıkamalar asla insanların kullandığı şampuanlarla değil, köpek şampuanları ile yapılmalıdır.

🔸 Köpeklerde tüy sağlığını yedikleri mamanın kalitesinden kullanılan tüy bakım spreylerine kadar etkiler.

⚠️ Köpek derileri insan şampuan ve sabunlarına karşı alerjik tepki gösterebilir. Bu nedenle kullanılmamalıdır. Islak mendille sadece köpeğinizin yüzünü silebilirsiniz. Dilinin uzandığı yerler ıslak mendille silinmez.

Yavru Köpekler İçin Gerekli Konfor Malzemeleri

Ömür boyu sizinle beraber yaşayacak köpeğiniz için konfor elbetteki önemlidir. Köpeğinizin yaşam standartını yükseltmek ona vereceğiniz en güzel hediye olacaktır.

1) Köpek Kulübesi

Köpeklerin bölgeci olmaları herkes tarafından bilinir. Ev içinde kendilerine ait bölge edinmeleri de çok önemlidir.

En güzel köpek kulübeleri

Köpek kulübeleri köpeğinizin içerisinde kendini güvende hissedebileceği, uyuyabileceği ve tamamen kendine ait alan oluşturmada çok işe yarar.

🔸 Birçok köpeğin içinden seçilerek evlat edinilmiş bir köpeğiniz varsa bir havluyu beraber olduğu köpek arkadaşlarına sürtüp evdeki kulübesinin içine koymanız köpeğin yerini yadırgamasını önleyecektir.

🔸 Özellikle geceleri yanınızda yatmaya ısrar eden bir köpeğiniz varsa sizin kokunuzun olduğu bir tişörtü yada eşyayı köpek kulübesine koyarak köpeğinizin kulübesine alışmasını sağlayabilirsiniz.

⚠️ Köpek kulübeleri asla kızma ve ceza yeri olarak kullanılmamalıdır. Köpeğin kulübesini istememesine ve agresifleşmesine neden olabilir.

2) Köpek Yatağı

Köpek kulübelerinin içine yerleştirilen yatakların tercih edilmesi köpeğinizin kulübesiyle barışık olmasına katkı sağlayacaktır. Köpek kulübeniz yoksa evinizin en sessiz ve sakin yerine yeri değiştirilmemesi kaydıyla köpek yatağını koymalısınız.

Rahat köpek yatakları

🔸 Köpek yatakları yerine alternatif olarak elbiseler, çarşaflar ya da süngerler kullanılabiliyor. Ancak bu malzemeler çiğnemeye ve patideki tırnaklara dayanıklı olmayabilir.

🔸 Köpek yatağınızı köpeğinize yakışan ve sizinde beğendiğiniz evin dekoruna uyumlu renk ve modellerde tercih edebilirsiniz.

🔸 Köpeğinizin kullanma sıklığına göre yıpranma payı düşük ve kaliteli köpek yatakları modelleri seçilmelidir.

⚠️ Köpek yatakları köpeğiniz için kendi bölgesi anlamı taşıyacaktır. Bu nedenle yerini değiştirmemeli ve köpeğinizi yatağındayken rahatsız etmemelisiniz. Ayrıca kaygan bir zemin üzerine konulacaksa altı kaymaz malzemeyle kaplı köpek yataklarını tercih edebilirsiniz.

3) Köpek Kapısı

Köpeğinizi evin içinde istemediğiniz bölgelere girmesini engellemek yada eve misafir geldiğinde herhangi bir odada durmasını sağlamak için köpek kapıları kullanılmaktadır.

Köpekler için ev bariyerleri

🔸 Köpeğinizin boyutuna göre bahçe çitlerine benzer köpek kapıları bulunmaktadır.

🔸 Eviniz bahçeliyse dış kapıya köpek kapısı koymanız köpeğinizin her iki bölümle olan etkinliğini arttırmasına yardımcı olacaktır.

🔸 Evinizin dekoruna ve kapı boyutlarına uygun yüzlerce çeşit köpek kapısı bulabilirsiniz.

⚠️ Köpek kapıları ve bariyerlerinin kullanımı süreklilik arz edecekse köpeğinizi istisnada olsa o sınırları geçmesine izin vermemelisiniz. 1 kere gösterilen taviz ileride bariyerin yada köpek kapısının anlamını yitirmesine neden olacaktır.

4) Köpek Taşıma Çantası

Köpeklerle seyahati kolaylaştıran, veterinerlere giderken sıkıntı çekmemizi önleyen yada misafirliğe giderken köpeğin kontrolünü rahat sağlayabileceğimiz köpek taşıma çantaları bulundurmak konfor açısından çok önemlidir.

Konforlu köpek çantaları

🔸 Köpeklerin cinsine ve boyutuna göre özel tasarlanmış birçok renk ve modele sahip köpek taşıma çantaları bulunur.

🔸 Her köpek sahibinin kesinlikle köpek taşıma çantası edinmesi gerekir.

🔸 Köpek taşıma çantaları sadece köpek sahibinin konforu için değil köpeğinizin güvenliği içinde önemlidir.

⚠️ Sürekli seyahat halindeyseniz ve köpeğinizle beraber bu işi yapıyorsanız köpek seyahat çantaları sizin işinize çok yarayacaktır. Sırt çantası, çekmeli yada elle taşımaya uygun yüzlerce çeşitte köpek seyahat çantası bulunmaktadır.

5) Köpek Kaka Toplama Poşeti

Köpeğinizi egzersizlere, gezdirmeye yada tuvalete çıkardığınızda yanınızda bulunduracağınız en önemli ekipman kaka toplama poşetidir.

🔸 Köpekler olur olmaz yerde dışkılama yapabilir yada her zaman tuvalet amacıyla gittiğiniz yerden geçmeniz köpeğinizin tuvaletini yapmasına neden olabilir.

🔸 Köpeğinizin toprak olmayan alanlara tuvaletini yapmasını engelleyemiyorsanız kesinlikle kakayı ordan almanız gerekir.

, Kaka toplama poşetleri steril ve su geçirmez dayanıklı özelliğiyle bu işin en uygun ekipman olacaktır.

⚠️ Köpekler kaka yapma belirli bir zaman içerisinde olmayacağı için köpeğinizle beraber evden ayrılırken evin anahtarını ve köpek kaka toplama poşetini yanınıza almayı unutmayın. Bu alışkanlık dışarıda köpeğinizle gezerken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yavru Köpekler İçin Lüx İhtiyaçlar

Aynı evi paylaşacağımız köpeklerimizin ve bizimde elbetteki ev içinde karşılıklı sınırlarımız ve anlayışlarımızın olması gerekir. Bu birden çok sınır dizisini köpeğimizin bilmesi ve uygulaması ev içi temizliği ve düzeni sağlamadaki ilk şarttır.

1) Köpek Eğitmeni

Köpeğimizin bizi anlaması ve bazı şeyleri yapıp yapmamasını sağlamak adına köpeklerimize eğitim vermeye yavruluk döneminden başlamalıyız.

Köpek eğitmenleri

🔸 İlk 2 ayından itibaren yavru köpekler eğitilmeye hazırdır ve başlanmalıdır.

🔸 Zorlu ve uzun yol olan bu eğitim dönemleri için köpeğimiz için yeterli sabırlı zamanları ayırabilmemiz gerekir.

🔸 Günün yorgunluğu ve koşturması köpeğinize eğitim vermeye engel oluyorsa ve bu durum evi içinde köpeğinizle çatışmalara kadar gidiyorsa acilen bir köpek eğitim merkezine başvurmanız gerekir.

🔸 Köpeğiniz temel itaat eğitimleri, yürüyüş eğitimleri, tuvalet eğitimleri gibi birçok alanda eğitim görmelidir.

2) Köpek Bakıcısı

Köpek bakıcıları köpek sahipleri için extra bir olaydır. Köpeğin günlük ihtiyaçlarına yetişemeyen yada seyahat sırasında köpeğini götürmek istemeyen köpek sahipleri köpek bakıcılarına başvururlar.

Köpek bakıcıları

🔸 Köpek sahipleri köpeklerini ileriki zamanlarda köpek bakıcılarına emanet edecekseler yavruluklarından itibaren bakıcıyla tanıştırılmalıdır.

🔸 Bakıcıyla çıkılan alıştırma yürüyüşleri ve oynanan oyunlar köpeğinizle bakıcısı arasında bir bağ oluşmasını sağlayacaktır.

🔸 Böylelikle köpeğiniz siz yokken bakıcısını dinleyecek, yabancılık çekmeyecek ve üzülmeyecektir.

⚠️ Köpek bakıcıları farklı birçok köpeğe aynı anda baktılarından köpeğinizin sosyalleşmesine de yardımcı olacaklardır. Köpeğinizin gerekli temizliklerini ve günlük bakımlarını yapıp köpeğinizi mutlu etmeyi başaracaklardır.

3) Köpek Okulları

Köpeklerin sosyalleşmesi ve davranış bozuklarının giderilmesi, disiplinli ve düzenli olması adına köpek okulları harika tercihtir. Birçok farklı köpeğin bir arada tutulduğu ve etkileşimlerde bulunulduğu köpek okulları maddi durumda yerinde olan köpek bakıcılarının köpeklerini kayıt ettirmesi gereken yerlenden biridir.

Köpek okulları

, Köpek okulları aynı zamanda köpeklere eğitimde vermektedir. İsteğe bağlı olarak profesyonel hizmet veren birçok köpek okulu bulabilirsiniz.

🔸 Köpeğinizi köpek okuluna yazdırmadan önce okulun geçmişi, belgeleri ve referansları incelenmelidir.

🔸 Bazı zamanlar sürpriz kontroller gerçekleştirilerek çocuğunuzu emanet ettiğiniz okulu denetlemelisiniz.

🔸 Eğitimlerin nasıl olduğunu takip etmeli ve köpeğinize iyi davranıldığından emin olmalısınız. Aksi taktirde köpeğinizde davranış bozuklukları görülebilir.

⚠️ Köpeğinizin köpek okuluna karşı gösterdiği davranışları incelemelisiniz. Çok çekingen ve size çok düşkün köpeğiniz varsa yada geçmişinde diğer köpeklerle olumsuz yaşadığı hatılar varsa köpeğinizi zorlayarak böyle platformlara sokmanız çok yanlış olacaktır. Köpekler bir eşya yada sadece bir hayvan değil, onlar başlıbaşına bir bireydir ve isteyip istemediği şeyler psikolojisinde önemli yer tutar.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.