Köpek Clicker Eğitimi Nedir?

Köpek Clicker Eğitimi Nedir?

Köpek clicker eğitimi, Pozitif köpek eğitiminde kullanılmakta olan, eğlenceli, güncel ve etkili bir köpek eğitimi yöntemidir. Bilimsel çözümlerle köpekle sahibinin doğru, anlaşılır ve basit düzeyde iletişim kurmasını sağlar. Bu yöntem ile köpeği neredeyse tüm konularda eğitebilirsiniz. Eğlence amaçlı köpeğinize esneme, kulağını kaşıma gibi komutları kolayca öğretebilirsiniz. Ancak klasik yöntemler ile bu komutları öğretmen çok zordur.

Clicker nedir?
Clicker nedir?

Clicker nedir?

Clicker, avuç içinde tutarak ya da parmağa takılarak kullanılan, farklı modelleri olan plastik bir kutudur. Üstünde düğme benzeri bir mekanizma vardır. Buna bastığınız anda klik sesi çıkartır. Adını da zaten bu çıkarttığı sesten almıştır.

 

Clicker köpek eğitiminde nasıl kullanılır?

Bu noktada bir kaç bilgiye mutlaka ihtiyacınız olacak ama genel manada kolay bir Köpek Eğitimi sürecidir. Bir kaç pratikten sonra köpek, klik sesinin sonrasında doğru olan hareketi için ödül alacağını bilir. Klik sesi herhangi bir komutun yerine ya da ödülün yerine geçmez ancak bu sesten sonra ödül ve tebriğin geleceğini köpek anlar.

Clicker eğitiminde sistem şöyle işler:

  • Köpeğin komutu uygulaması sağlanır.
  • Klik sesi davranışı işaretler.
  • Pekiştirici ödül maması sunulur. Köpek tekrar o davranışı yapması için motive olur.
  • Köpek komutu her yaptığında klik sesi, komut ve ödül arasındaki bağlantıyı kurana kadar eğitim tekrar edilir.
Köpeğim clicker’ın ne demek olduğunu nasıl anlayacak
Köpeğim clicker’ın ne demek olduğunu nasıl anlayacak

Köpeğim clicker’ın ne demek olduğunu nasıl anlayacak

Köpeklerin öğrenme sistemi ilişkilendirmeler üzerine kuruludur. Clicker köpek eğitimi önce adaptasyon ile başlar. Bu köpeğin ödül ile ses arasında ki bağlantıyı anlamasını sağlayacaktır.

Clicker neden bu kadar etkili?

Clicker köpek için her zaman pozitif bir mesaj değeri taşır. Köpekle birlikte yaşayan tüm aile üyeleri bu cihazı kullanabilir. Köpeğe isteğinizi duygusal durumunuzu, sesinizi yansıtmadan anlatmanızı sağlar. Hep aynı klik sesi, köpeğin de işini kolaylaştıracaktır.

Bütün köpekler clicker ile eğitilebilir mi?

Köpeklerde de eğitimin yaşı yoktur, neredeyse tüm köpekler clicker ile eğitilebilirler. Ancak bazı korkak, travma yaşamış köpekler, klasik ve eski yöntemlerle köpek eğitimi almış olan köpekleri clicker'a adapte etmek pek mümkün olmayabilir.

Bazen ise köpek sahipleri süreci iyi yönetemediği için Clicker ile köpek eğitim süreci başarısız olur. %100 başarı için mutlaka köpek eğitimi firmamızdan destek almanızı öneriyoruz. İletişim sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Ömür boyu clicker kullanmak zorunda mıyım
Ömür boyu clicker kullanmak zorunda mıyım

Ömür boyu clicker kullanmak zorunda mıyım

Clicker, köpeğin köpek eğitimi sırasında bir komutu öğrenmesi için kullanılan bir aparattır. Köpek komutu öğrendikten sonra bu sese ihtiyaç duymaz ancak yeni komutları öğrenmesi gerekirse o zaman Clicker'ı tekrar sahneye alabiliriz.

Daha önce ala aldığımız  İlk kez köpeği olacaklar için alışveriş listesi isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.