Yavru Köpek Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru Köpek Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Köpek yetiştiricileri ve davranış uzmanları, 8- 12 haftalık aralığın çoğu köpeğin annelerini bırakıp yeni evlerine taşınmaları için uygun olduğunu söylerler. Annesini ve kardeşlerini henüz 5-6 haftalıkken bırakan bir yavru ömrü boyunca bu özlemi hissedebilir.

Yavru köpekler 8 haftalık olmadan önce annelerini ve kardeşlerini bırakmamalıdırlar. Anne köpeğin yeni yavru köpeğe öğretecek çok fazla şeyi vardır. Anne köpek vefat etse dahi 8 haftalık olana kadar yavru köpeğin kardeşleriyle kalması önerilir. 6 haftalıktan küçük köpekler sahiplendirilmeleri durumunda hayata tutunmakta güçlük yaşayabilirler.

6 Haftalık Köpek Yavrularını Sahiplenmek

Bazı yerlerde köpek yavruları 6 haftalıkken hatta daha erken yeni yuvalarına gönderilebilirler ancak bu özellikle 6 haftalıktan küçük yavrular için doğru değildir çünkü henüz anne sütüne olan muhtaçlıkları devam etmektedir.

Ek olarak, yavru köpekler 6 haftalık olduklarında kendilerini ve bedenlerini diğerlerinden ayrı olarak algılamaya başlarlar bu sebeple de 6 haftalıktan küçük köpek yavruları için ayrılık yeni ve belki de daha çok sevilecekleri bir yuvaya kavuşalar dahi daha sancılı olacaktır.

Yavru Köpek Anneden Ne Zaman Ayrılır? sorusuna 6 haftalık yanıtı, Labrador ırkına mensup köpek yavruları için verilebilir bu yavrular genellikle 6 haftalıkken sahiplendirilirler.

8 Haftalık Köpek Yavrularını Sahiplenmek

Yavru Köpek Anneden Ne Zaman Ayrılır? sorusunun en yaygın kabul gören cevabı 8 haftalıkken olmuştur. 8 haftalıkken çoğu yavru iyi yemek yiyebilir, hareketlidir ve dünyanın farkındadır. Yeni evlerine gitmeye hazırdırlar, çünkü dünyayı tanımaya ve keşfetmeye başlamışlardır ancak bu keşif başlamadan yani 8 haftadan küçük olan yavru köpek annesinin ve kardeşlerinin yanından alınırsa yer değiştirmek onun için endişe verici, stresli hatta korku dolu olabilir.

9 ila 10 Haftalık Köpek Yavrularını Sahiplenmek

Yavru Köpek Anneden Ne Zaman Ayrılır? Bazı yavrular 8 haftalıkken de hala bir korku döneminden geçiyor, çevrelerindeki dünyaya endişe ile bakıyor olabilirler.

Köpeğin doğduğu evdeki sahiplerinin bu konuda yavru köpeği gözlemliyor olmaları gerek eğer 8 haftalık olsa da keşfetme dönemine geçmediyse köpek bu döneme geçene dek 1- 2 hafta daha beklenebilir; çoğu yetiştirici beklemeyi tercih eder. Çoğu zaman sahiplenmek istediğiniz köpeğin 9- 10 haftalık olmasını beklemek sabırsızlanmanıza yol açabilir ancak bu bazı durumlarda onun yeni evine korkmadan ısınması, sizinle güvenle bir bağ kurması için gereklidir.

NOT: Bazı bilimsel çalışmalar henüz 4- 5 haftalıkken sahiplendirilen köpeklerin, 8 haftalıkken sahiplendirilen köpeklere kıyasla bazı davranış sorunları sergilediklerini ortaya koymuştur. Söz konusu davranış sorunları aşağıda listelendiği gibidir:

  • Yıkıcı davranışlar
  • Aşırı havlama
  • Yürüyüşlerde korku
  • Gürültüye karşı tepki
  • Oyuncakları aşırı sahiplenme
  • Gıdaları aşırı sahiplenme
  • Yüksek düzeyde ilgi arayışı
  • Agresif davranışlar

Öneri: Yavru köpek anneden ne zaman ayrılırsa ayrılsın, eğer yavru bir köpek sahiplenecekseniz, söz konusu yavru 10 haftalıktan büyük de olsa ilk evinde sevdiği, kullandığı bir eşyayı da ev sahiplerinden rica ederek mümkünse yanınıza alın, bu yavruya yeni evindeki ilk günlerinde rahatlık ve güvence sağlayacaktır.

Kaynak: https://kopekyavrusu.com/

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Comments are closed.