Shih Tzu(Şitsu) Cinsi Köpek Fiyatları

Shih Tzu(Şitsu) Cinsi Köpek Fiyatları

Shih Tzu köpek fiyatları, bölgeden bölgeye ya da ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Pandeminin de etkisi ile her alanda olduğu gibi maalesef köpek sahiplenmek isteyenler de daha fazla para ödemek zorunda kalabilirler.

Shih Tzu, ana vatanı Çin olan bir tür küçük köpek ırkıdır. Uzun tüyleri ve küçük yapısıyla bina yaşantısı olan aileler için uygun bir köpek ırkıdır.

Sakin yapısı ve oyuncu kişiliği ile ilgi çeken shih tzu’lar, pandemi öncesi ve pandemi sonrası fiyatlandırmaları farklı olarak değerlendirilmektedir.

Pandemi öncesinde de fazlaca rağbet görüyorlardı fakat pandemi süresince köpek sahiplenmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasına girmiştir. Bu da fiyatlarda değişimin yaşanmasına neden oldu.

Türkiye’de Shih Tzu Cinsi Köpek Satış Fiyatı

Küçük ırk köpek sahibi olmak isteyenlerin Türkiye’deki ilk tercihi de shih tzu’lardan yanadır. Satış oranları pandemi nedeniyle artış göstermesinin nedeni, bu ırkın özellikleri ve görüntüsünden kaynaklanmaktadır.

Diğer ülkelerde pandemi etkisi ile fiyatları yükselmese de Türkiye’de fiyatlarının yükseldiğini söyleyebiliriz.

Pandemi öncesi Türkiye’de shih tzu satış fiyatları cinsiyeti, yaşı, sağlık durumu gibi faktörlerle birlikte değişkenlik göstererek 3000 TL ile 6000 TL arasında gerçekleştirilmiştir.

Pandemi sonrası satış fiyatı ise yine aynı faktörlere dayalı olarak 4000 TL ile 8000 TL arasında yer almaktadır.

Shih Tzu Köpek Cinsi Dünyada Satış Fiyatları

  • Anavatanı olan Çin’de sahiplendirilme fiyatı ya da satış fiyatı 1000 dolar ile 3000 dolar arasında değişiklik gösterir.
  • Amerika’da satış fiyatı diğer ülkelerle bağlantılı bir şekilde ortalama satış fiyatına sahiptir. 1000 dolar ile 2500 dolar arasında değişiklik gösterir.
  • Diğer Avrupa ülkelerinde ise benzer ortalama fiyatlara satışı yapılan shih tzu’lar 900 Euro Şile 2500 Euro arasında satış fiyatına sahiptir.

Shih Tzu Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Boyu, görüntüsü ve hareketleri ile ilgi odağı haline gelen Shih tzu’lar, pek çok hayvan sever tarafından da ilgi görmektedir. Yapıları çok küçük olmasına rağmen çok dayanıklı hayvanlardır.

Shih tzu’ların karakteristik özellikleri arasında en dikkat çekici özelliği yüksek cesaretleridir. Koruma içgüdüsü ve merak içgüdüsüyle hareketleri, görenleri hayrete düşürecek kadar cesaret gerektirir. Çocuklarla ve sahiplerinin yanında olan yabancılarla gayet iyi anlaşan shih tzu’lar, koruma iç güdüsü ve cesareti sayesinde de aileler tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Aile ve apartman yaşantısına çok çabuk adapte olurlar. Ev içerisinde oldukça hareketli ve enerjiktirler. Çok fazla ses yapmaz ve rahatsızlık verici derecede şımarıklıklar sergilemezler. Zeki hayvanlardır. Ekstra egzersiz ihtiyacına gerek duymazlar. Ev içerisindeki koşuşturmaları günlük egzersiz ihtiyaçları için yeterlidir.

Shih Tzu Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Karakterleri dışında dikkat çekici en önemli noktası da bu cins köpeklerin dış görünüşleridir. Oldukça ufak yapıya sahip ve istenildiği takdirde uzun tüylere sahip köpeklerdir.

Ortalama boyları 20- 28 cm arasında değişkenlik gösterir. Yetişkinlerin ortalama kilosu ise 3- 7 kilogram arasındadır.

Tüylerinin çok fazla uzayabilmesi sebebiyle küçük yüzleri ve küçük bedeni tamamen kapanabilir. Böylece yürüyen bir tüy yumağı gördüğünüzde bunun bir shih tzu olabileceğini aklınızdan geçirebilirsiniz.

Shih Tzu Cinsi Köpeklerin Bakımı

Boyutları çok küçük olmasına rağmen dikkatli ve yoğun bir bakım gerektirebilir. Bünyeleri hassas olan shih tzu’ların dengeli ve düzenli şekilde beslenmesi gerekmektedir. Mama değişikliği yapılmasından hoşlanmazlar. Bütün gerekli takviyeleri içeren bir çeşit mamayı düzenli şekilde kullanmak yeterli olacaktır.

Uzun ve göz alıcı tüyleri ya da kuaförünün ustalığına göre değişen, farklı kesimlerde tüy modelleriyle gönlümüzü fetheden shih tzu’ların en dikkat edilmesi gereken bakımları tüy bakımlarıdır.

Tüy bakımları, düzenli yıkama ve düzenli tarama gerektirir. Köpekler için özel olarak üretilmiş şampuanlar ve küçük ırk köpekler için özel olarak üretilmiş tüy tarakları ile haftalık olarak yıkanmalı ve her gün taranmalıdır.

Tüyleri için kuaföre ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüy uzama hızı zaman zaman değişkenlik gösterse de çok sık şekilde kuaföre gitmeniz gerekmeyecektir. Fakat dönemsel olarak traş edilmesi, hem tüy sağlığı açısından hem de köpeğinizin dönemsel geçişte tüy dökme miktarı açısından işe yarayacaktır.

Shih Tzu Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Shih Tzu’lar, akıllı ve uyumlu köpekler olmasının yanında aynı zamanda inatçıdırlar. Bu yüzden, sahiplendikten hemen sonra temel eğitimlerinin verilmesi gerekir. Zeka seviyeleri gelişmiştir ve basit komut eğitimlerini kısa zamanda kavrarlar.

Ev içerisindeki davranışlarının kısıtlanmasından hoşlanmazlar. Enerjilerini sadece bu şekilde atabilecekleri için ona alan tanımaya özen gösterin. Fakat ev içerisinde uygunsuz davranışlar sergilediği takdirde müdahale ederek onu bir daha yapmaması konusunda eğitin. Çabuk alışacak ve kendine yeni uğraşlar bulacaktır.

Küçük yapısına rağmen çok fazla yemek yiyebilir. Bu yüzden öğünlerini ayarlı ölçüde ve düzenli şekilde vermelisiniz. Mama kabı sürekli dolu durmamalı.

Bebek ve küçük çocuklara karşı nazik ve hassas davranışları bulunur. Çocuklara karşı nasıl yaklaşması gerektiğini bilir. Bu konuda fazla kısıtlayıcı olmadan yine de kontrol altında tutmaya çalışabilirsiniz

İtaatkar ve sevgi dolu olmalarının yanında, yeterince geçerli bir eğitim verilmediği takdirde başına buyruk hareketleri görülebilir. Komutlar sürekli tekrarlanmadığı takdirde unutmazlar fakat uygulama şekilleri değişebilir. Sizi anladığı halde itaat etmeyebilirler. Tamamen keyfine bıraktığınız durumlarda asıl söz sahibinin kendisi olduğunu düşünebilir.

Sevmeye ve sevilmeye çok açık hayvanlardır. Vermek istediğiniz, öğretmek istediğiniz her şeyi sevgiyle yönlendirdiğiniz takdirde daha kalıcı olacak ve daha hızlı sonuç verecektir.

Shih Tzu Cinsi Köpekler İçin Beslenme Önerileri

Doğdukları andan itibaren ilk 3 ay anne sütü almaları gerekir. Anne sütü aldıktan sonraki zamanda da anne sütüyle devam ederek ek besinlere geçilebilir.

Obur bir hayvandır. Yemek yemeyi sever ve ne bulursa yemeye çalışacaktır. Mama kabı sürekli dolu olduğu takdirde sürekli yemek yiyecektir.

Dengeli ve düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Boyutlarına göre ufak porsiyonlar halinde 4 ya da 5 öğün kadar günlük mamaları verilebilir. Onun dışında istediği an yiyeceklere ulaşması engellenmelidir.

Sindirim sistemi hassas olan hayvanlardır. Dışarıdan her yiyeceğin verilmesi ya da bu yiyecekleri kabul etmesi engellenmelidir.

Shih Tzu Cinsi Köpekler İçin Egzersiz Önerileri

Bu cins köpekler çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Ev içerisinde ya da günlük olarak zaten çok hareketli ve enerjik oldukları için günlük egzersiz ihtiyaçlarını buradan tamamlarlar.

Dışarıda gezmeye ya da uzun bir tuvalet yürüyüşüne çıkıldığı günlerde biraz yorulabilirler. Küçük yapıları, çok fazla kilo almaya yatkın değildir. Bu yüzden günlük hareketleri onlar için yeterli olur.

Puanla!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.6]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.