c Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

c Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

Leonberger türü köpekler, Almanya’nın Leonberg kentinde, sonradan ortaya çıkmış bir ırktır. Büyük ırkların çiftleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. 1800’lü yıllarda hükümetin yürüttüğü geliştirme çalışmaları ile yaygınlaşmıştır.

1. Dünya Savaşından sonra Leonberger köpek ırkı nesli tükenmekte olan hayvanlar arasına girmiştir. Daha sonra hükümet ve dernek sahibi insanların desteğiyle Leonberger türündeki köpek sayıları arttırılmıştır. Günümüzde ise Leonberg kent sakinlerinin arması haline gelmiştir.

Leonberger köpekleri büyük cüsseye ve inatçı bir kişiliğe sahip olduğundan, henüz yavru iken eğitim verilmelidir. Aksi takdirde iri cüssesiyle sizlere çok büyük zorluklar çıkartır.

Leonberger eğitimi, doğru yapıldığı sürece, oldukça basittir. Çünkü bu tür köpekler yavru iken sahiplerini dinler ve itaat eder. Verilen komutları çok çabuk öğrenir ve sahiplerini mutlu etmeye çalışır. Köpeğe öğretilmesi gereken ilk komutlar ‘ Otur, Dur, Yuvarlan ya da Ye ’ şeklinde olabilir.

Leonberger Köpek Görünümü

Leonberger ırkındaki köpekler kocaman ve ağır cüsseleri ile tanınır. Kabarık ve çoğunlukla kahverengi tüylere sahiptir. Erkek Leonberger türü köpekler boyun kısmında bulunan ve aslan yelesini andıran kabarık kahverengi – sarı karışımı tüyleri ile ayırt edilir.

Dişi türleri ise daha az kabarık tüylü ve erkek köpeklere nispeten daha az iri bir cüsseye sahiptir.

Yüz hatları kare şeklindedir ve yüz çevresinde siyah kıllar bulundurur. Bu kıllar yüzünün neredeyse tamamını bir maske gibi kaplar. Leonberger ırkındaki köpekler, iri vücudunda oldukça fazla kas bulundurur. Bu sebepten ötürü bacakları çok kuvvetlidir. Vücudunda bulunan kaslardan dolayı iyi bir koşucu ve yüzücü olarak bilinir.

Leonberger Köpek Kişiliği

Leonberger türündeki köpekler, sevecen ve heyecanlı bir kişiliğe sahiptirler. Enerjisi yüksektir ve bu yüzden oyun oynamayı çok sever. Leonberger eğitimi oyun şeklinde verilirse hem köpek enerjisini atar hem de köpeğe öğretilmek istenen komutlar kolayca öğretilir.

Yabancı insanları pek sevmez. Yakınınızda bulunan ve tehdit gibi gördüğü yabancılara karşı hemen tepki gösterir. Leonberger köpekler, yalnız kalmaktan da pek hoşlanmaz. Bu yüzden, köpeğiniz henüz yavruyken sosyalleştirme işlemini halletmeniz gerekir.

Sosyalleşmesi için köpek parkları, Köpek otelleri gibi köpeklerin çok sık bulunduğu alanları tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz kendi ırkına karşı yabancılık çekmez ve farklı bir köpek gördüğünde tepki göstermez.

Leonberger köpek cinsi

Leonberger Bakımı

Leonberger ırkındaki köpeklerin bakımı diğer köpek türleri ile hemen hemen aynıdır. Haftalık tırnak ve diş bakımını yapmanız gerekir. Ayrıca aşı kontrollerini aksatmamalısınız.

Leonberger türündeki köpek bakımının, normal köpek bakımlarına göre tek farkı kulak temizliğidir. Leonberger ırkındaki köpekler, sarkık kulaklara sahip olduğundan dolayı kulakları çok çabuk kir toplar. Bu yüzden kulak temizliğini sık sık yapmanız gerekir. Aksi takdirde köpeğiniz ağrılı kulak iltihabı geçirebilir.

Bakım dışında Leonberger türündeki köpekler hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli şey ise yemek konusudur. İri cüsseye sahip olduklarından ötürü normal köpeklere göre, çok fazla yemek yerler.

Vermek istediğiniz Leonberger eğitimi ile bu durumu köpeğinizin ve kendi lehinize çevirebilir ve köpeğinizi kolayca eğitebilirsiniz.

Leonberger Önemli Özellikleri

Leonberger türündeki köpekler, sevecen ve arkadaş canlısıdır. Sahiplerine karşı şefkatli davranırlar ve sevgilerini göstermekten çekinmezler.

Büyük ve iri gözüken dış görünüşü sayesinde bekçi köpeği olarak da eğitilir. Genelde, korunmaya muhtaç ve yalnız insanlar bu tür köpekleri kendilerine yol arkadaşı olarak sahiplenirler. Leonberger eğitimi verdiğiniz takdirde gayet uysal ve korumacı davranır.

Erkek Leonberger türündeki köpekler, boyun kısmında uzun, kahverengi ve aslan yelesini andıran tüylere sahiptir. Koşmayı çok severler ve bu yüzden ön – arka bacak kasları çok gelişmiştir.

Enerjileri oldukça yüksektir. Leonberger ırkındaki köpeğiniz henüz yavru iken Leonberger eğitimi ile ‘Dur ve Koşma’ komutunu öğretmeniz gerekir. Aksi bir durumda köpeğiniz ile yürüyüş yaparken köpeğinizin dikkati dağılır ve koşmaya başlar. İri ve kaslı bir bünyeye sahip olduğundan sizi de peşinden sürükleyebilir.

Leonberger Ve Tüyleri

  • Leonberger türündeki köpekler kabarık ve sık tüylere sahiptir. Tüylerindeki üst katmanlar uzun ve kalındır. Deri kısmına yakın olan alt katmandaki tüyler ise daha kısa, ince ve sıktır.
  • Kabarık tüylü olmasından ötürü, tüyleri, özenli bir bakım ister. Her hafta dişli bir fırçayla kabarık tüyleri taramalısınız. Diğer köpeklere oranla orta derecede tüy döker.
  • Mevsim geçişlerinde tüy dökme miktarı artabilir. Bu tür zamanlarda daha sık (haftada 2 ya da 3 kere taramanız yeterli) tarama işlemini yapmanız gerekir.
  • Leonberger köpeğinizin tüylerinin daha parlak, dolgun ve göz alıcı olmasını istiyorsanız tarama işlemine ek B12 içeren besinler yedirmelisiniz.
  • Leonberger türündeki köpeklerin tüyleri çok sıktır. Tüylerinin sık olması banyo işleminin daha detaylı yapılması demektir. Sürekli banyo yaptırmanıza gerek yok. Leonberger köpek banyosunu az sürede ve çok detaylı yapmalısınız. Bu tür köpekler suyu çok sevdiğinden sizlere banyo esnasında herhangi bir zorluk çıkartmaz.
  • Köpeğiniz yavru iken verdiğiniz eğitim ile banyo zamanında daha uysal olur ve komutlarınızı yerine getirir.

Leonberger büyük ırk köpek

Leonberger Egzersiz Ve Yürüyüş Gereksinimleri

Leonberger ırkındaki köpekler yavru ve gençlik zamanlarında çok yüksek bir enerjiye sahip olur. Leonberger eğitim için bu durum oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir husustur.

Doğru yönlendirme ve egzersiz ile köpeğinizin fazla enerjisini alabilirsiniz. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüşler ve yüzme gibi aktiviteler köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olur.

Egzersiz hususunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta egzersiz miktarıdır. Leonberger türündeki köpekler henüz yavru iken çok ağır egzersizler ve uzun yürüyüşler yaptırılması kalıcı eklem rahatsızlıklarına ve uzun süreli ağrılara sebebiyet verir. Böyle bir durum hem köpeğiniz hem de sizin için çok sancılı ve istenmeyen bir durum olur.

Leonberger Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Bu sorunun cevabı, verdiğiniz Leonberger, köpeğinizin durumu ve karakterine bağlı olarak değişebilir. Fakat genelde Leonberger apartman gibi dar alanlarda bulunmayı pek sevmez.

İyi bir koşucu ve yüzücü olduklarından geniş, ferah ve rahat bir alana ihtiyaç duyarlar. Yüksek bir enerjiye sahip oldukları için sürekli koşmak ve egzersiz yapmak isterler. Bu sebepten ötürü bahçeli bir yer Leonberger için idealdir.

Bahçeli bir ev içerisinde Leonberger türündeki köpekler yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü her köpeğin yaptığı gibi sizi etrafta görmediği bir anda, bahçe toprağını eşeler, toprak ve çamura bulanır ya da bahçenizde bulunan çiçekleri söker.

Leonberger özellikleri

Leonberger Karakter Özellikleri

Leonberger türündeki köpekler sevecen ve zeki olarak bilinir. Zeki oldukları için Leonberger eğitimi çok basittir. Sahibi dışında gördüğü ve yakınına yaklaşan yabancılara karşı temkinlidir. Çok fazla havlamaz.

Yalnızca, gördüğü ya da hissettiği ters bir olaya karşı havlar. Bu tür özellikleri çiftçi ve bekçiler tarafından çok sık tercih edilmesini sağlar.

Sahiplerine karşı çok sevecen ve şefkatlidir. Küçük çocuklara da sevecen bir şekilde yaklaşır. Fakat büyük bir cüsseye sahip olduğundan ötürü hassas bir dokunuşla küçük çocuklara zarar verebilirler. Bu yüzden Leonberger köpekleri, çocuklar ile beraber iken gözetim altında tutulmalı, çocuklar ile yalnız bırakılmamalı ve çok dikkat edilmelidir.

Yavru Leonberger Fiyatları ( Puppy )

İnternette baktığımız zamana ortalama olarak 5.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiklik göstermektedir leonberger fiyatları. Türkiye'de az bulunan bir köpek ırkıdır iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Bizler satın almadan çok köpek sahiplenmek tarafındayız.

Son güncelleme: 9 Haziran Perşembe 20:07
Puanla!
[Toplam: 7 Ortalama: 4.4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.