Kangal Eğitimi

Kangal Eğitimi

Kangal benzersiz bir ırk olan kangalların en sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi için verilmektedir. Kangal ırkı günümüzde adını en çok duyurmuş olan köpek ırklarından biridir.

Kusursuz bir sürü koruma köpeği olduğundan neredeyse dünyanın her yerinde kangal ırkı tercih edilmektedir. Sahibi ile arasında kurmuş olduğu eşsiz bağ ve çevresine karşı her zaman tetikte olması bu köpeklerin tercih edilmesindeki en büyük sebeplerin başında gelmektedir.

Özellikle sürü koruma köpeği olarak kullanılan kangallar benzersiz stratejileri ile kusursuz bir koruma sağlamaktadır. Sürü içerisindeki uyumları ve kendi aralarındaki benzersiz iletişimleri bu ırkın öne çıkmasını sağlamaktadır.

Yüz yıllardır süre gelen karakter gelişimleri ve hayat boyu sahip oldukları yeteneklerin her geçen gün gelişmesi kangalların diğer hiçbir köpek  ırkına benzememesini sağlamaktadır.

Yüz yıllar boyunca safkan olarak korunmuş olan bu köpeklerin genetik kodları da hiçbir şekilde değişmemiştir. Ortaya çıkış noktalarının Anadolu'ya gelen çiftçilerin sürülerini korumak için yetiştirdiği köpekler olduğu düşünülmektedir. Ancak bu ırkın ortaya çıkışı oldukça eski tarihlere dayandığından kangalların neden bu kadar benzersiz bir sürü koruma köpeği olduğu bilinmemektedir.

kangal, bu ırka mensup olan köpeklerin en iyi şekilde görevlerini yerine getirmesi ve hayatına mutlu bir şekilde devam edebilmesi için verilmektedir.

Kangal Köpek Görünümü

kangal eğitimi istanbul

Kangal ırkının görünümü, alışıla gelmiş olan iri köpeklerin dışındadır. Kangallar aslında sanıldığı gibi devasa boyutlu köpekler değillerdir. Sürüyü en iyi şekilde korumaları ve görevlerini doğru şekilde yerine getirebilmeleri için vücutları çevik ve hızlı olabilecek şekilde gelişmiştir. Bu yüzden çok iri cüsseler kangalın rahat hareket etmesine engel olmaktadır.

Kangal ırkına mensup olan köpekler diğer köpeklere göre iri olsalar da devasa boyutlarda değillerdir. Sahip oldukları tüy ve tüy rengi de sürü içerisinde kendilerini en iyi şekilde kamufle edebilecekleri şekilde gelişmiştir.

Kangal Eğitimi sayesinde kangalın vücut gelişimi desteklenmiş olur. Bu sayede köpek olması gerektiği vücut görünüme en iyi şekilde sahip olur.

Kangal  Köpek Kişiliği

Kangallar son derece eşsiz bir kişiliğe sahiptir. Bu benzersiz kişilikleri yüz yıllardır devam eden safkan özelliklerinden gelmektedir. Sahibine son derece bağlı köpeklerdir. Bu yüzden sahibi ile vakit geçirmek onlara her zaman keyif vermektedir. Aynı zamanda kendilerinin bir görev köpeği oldukları unutulmamalıdır. Eğer bir göreve sahip olmazlarsa hayatlarını mutsuz olarak sürdürebilirler. Bu yüzden mutlaka bir sürü koruma gibi bir göreve sahip olmaları gerekmektedir.

Koruma iç güdüleri oldukça fazladır. Bu yüzden tehdit olarak düşündükleri her şeyle cesurca mücadele ederler.

Kangal Eğitimi ile bu köpeklerin en doğru ve oturaklı kişiliğe sahip olmaları sağlanmaktadır. Bu sayede köpek gerek yavru gerekse de yetişkin döneminde her zaman doğru bir kişiliğe sahip olmaktadır. Her ne kadar cesur ve güçlü olsalar da özellikle çocuklara karşı son derece şefkatlidirler.

Anadolu Aslanı Bakımı

Kangallar bakımı diğer köpeklere oranla kolay bir ırktır. Kısa tüy yapısı ciddi şekilde bakım gerektirmemektedir. Ancak mutlaka taranması gerekir.

Özellikle tüy değiştirme mevsimlerinde kangalların tüyleri sıklıkla taranmalıdır. Bu sayede ölü tüylerin köpek üzerinden alınması sağlanır. Kangalların sürekli olarak yıkanması gerekmemektedir.

Yalnızca ihtiyaç duyulduğu ya da köpeğin herhangi bir sebepten aşırı kirlendiği durumlarda yıkanması yeterli olmaktadır.

Kangal Eğitimi sayesinde köpeğe tarama ve yıkama süreçlerinde nasıl davranması gerektiği öğretilmektedir.

Kangal Önemli Özellikleri

Kangalların en önemli özellikleri cesur ve korumacı olmalarıdır. Özellikle cesaretleri kangalların öne çıkmasını sağlamaktadır. Söz konusu sürü ya da sahibini korumak olduğunda kangal ırkı hiçbir şekilde geri adım atmamaktadır. Bununla birlikte bu köpeklerin bir diğer önemli özelliği kendi sürüleri içerisindeki kurdukları iletişimdir.

Sürü koruma esnasında iletişimleri sayesinde benzersiz stratejiler geliştirirler. Tüy yapılarının benzersizliği sayesinde her koşula uyum sağlayabilirler. Kangal Eğitimi kangalın sahip olduğu özellikleri en iyi şekilde kullanabilmesi için verilmektedir.

kangal özellikleri

Kangal  ve Tüyleri

Kangal tüyleri eşsiz olmasının yanında bakımı kolay bir yapıdadır. Kısa tüy yapısına sahip olan kangallar, tüyleri kısa olsa dahi her türlü hava koşuluna uyum sağlayabilir. Çünkü tüy yapıları sıktır ve olumsuz hava koşullarından kangalları korur. Bununla birlikte kangalların tüy renkleri özellikle hayvan sürüleri içerisinde uyum sağlayabileceği şekilde gelişmiştir.

Tüy renkleri sayesinde sürü içerisinde fark edilmezler. Ancak döneme ve mevsimlere bağlı olarak kangal tüyleri bakım gerektirmektedir. Kangal Eğitimi sırasında sahibine verilen eğitimle de tüy bakımı süreçleri bir hayli kolaylaşır.

Kangal Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Kangal ırkı egzersiz ihtiyacı yüksek olan bir ırktır. Bu köpekler gün içerisinde sürü ile çok uzun mesafeler kat ettikleri için egzersiz ihtiyaçları da bu şekilde gelişmiştir. Bu yüzden yüksek oranda egzersize ihtiyaç duyarlar.

Egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması için oldukça uzun yürüyüşler yapılmalıdır.

Kangal eğitimi sayesinde yürüyüşler çok daha dengeli bir hal almaktadır. Bu sayede kangalın egzersiz ihtiyacı doğru bir şekilde karşılanmış olmaktadır. Bu ırkın egzersiz ihtiyacı doğru bir şekilde karşılanmadığında stresli ve mutsuz oldukları bilinmektedir.

Günlük olarak atmaları gereken enerji en iyi şekilde karşılanmalıdır. Aksi halde bu köpekler huysuz ve sinirli olabilmektedirler.

Kangal Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Kangallar gerek ihtiyaç duydukları egzersiz miktarı ile gerekse de sahip oldukları iri cüsseleri ile apartman içerisinde bakılması imkansız bir ırktır. Bu köpekler büyük alanları kontrol etmekten ve sürekli olarak bir göreve sahip olmaktan hoşlanmaktadır. Apartman ortamında kangallara yeterli egzersiz yaptırılamamaktadır.

Köpeğin hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için mutlaka bahçeli bir ortama sahip olunması gerekir.

Kangal eğitimi sayesinde bu ırka mensup olan köpeklerin nerede nasıl hareket edeceği aşılanmış olmaktadır. Bu sayede kangallar bulundukları ortamda doğru bir şekilde hareket etmektedir.

Kangal  Karakter Özellikleri

Kangallar diğer köpeklere göre oldukça farkı karakter özelliklerine sahiptirler. Son derece sahiplenici ve korumacı olan bu köpekler her zaman sahiplerine sadık olarak hayatlarına devam etmektedirler. Kangal Eğitimi bu köpeklerinin karakterlerinin en doğru şekilde gelişmesini sağlamak amacı ile verilmektedir.

Yavru dönemlerinden itibaren son derce zeki ve cesur olan bu ırk mutlaka doğru bir eğitim almalıdır. Bu sayede hayatına her zaman olabilecek en memnun şekilde devam etmektedirler. İçlerindeki koruma iç güdüsü sayesinde hiçbir zaman kendilerinden ödün vermektedirler. Bu bağlamda ne pahasına olursa olsun sahip oldukları ya da kendilerine görev edindikleri sürü ve alanları en iyi şekilde korumaktadırlar.

Karakterleri her ne kadar sürekli sert ve cesur olarak öne çıksa da kangal ırkı yeri geldiğinde son derece merhametli ve şefkatli olmaktadır. Küçük yaşlarından itibaren doğru sosyalleştirme sağlandığı zaman hem çocuklarla hem de diğer yavru canlılarla son derece iyi bir şekilde geçinmektedir.

Kangalların karakter özellikleri dikkate alındığında cesaretin ve şefkatin karşımı olarak gözlemlenebilir.

Özellikle tehdit unsuru algıladıkları zaman kangallar önüne geçilemez cesaretleri ile durdurulamaz olmaktadır. Ancak ortada bir tehdit unsuru yoksa her zaman sahibine ve ailesine bağlılık gösterir. Sahibi ile olduğu kadar aile bireyleri ile de her zaman mutlu ilişkiler kurmaktadır.

Son derece uyumlu bir ırk olan bu köpekler doğru koşullarda yaşamlarını sürdükleri sürece asil bir karaktere ve eşiz bir görünüme sahip olmaktadırlar.

Sitemiz üzerinden diğer köpek türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kangal Gibi Büyük Irk Köpekler

Eğitim hakkında bilgi veya fiyat almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 12 Ortalama: 4.2]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.