fbpx
İyi bir koşucu! Whippet eğitimi ve özellikler

İyi bir koşucu! Whippet eğitimi ve özellikler

Whippet ırkı kendine özel bir görüntüsü olan köpektir, sevimli, heyecanlı ve zeki olması ile ön plana çıkar, çocuklarla çok iyi anlaşması ile bilinir.

Whippet Eğitimi

Whippet eğitiminde düzenlilik ve çeşitlilik çok önemlidir. Eğitim dahilinde oyunlar, egzersizler ve koşular yer almalıdır. Ancak bu köpek ırkından olan köpekler tam anlamıyla itaatkar olamazlar bundan dolayı köpek eğitimleri konusunda uzman biri ile çalışmak süreci hızlandıracaktır. Köpek eğitimleri konusunda destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Whippet Bakımı

Diğer tüm köpekler gibi ölü tüylerinden arındırılmalıdır. Bunun için ara da bir fırça ile tüylerini tımarlamak yeterli olacaktır. Tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımı zor değildir. Dişleri tartar oluşumuna karşı bakıma ihtiyaç duyar küçüklük döneminden evinize geldiyse köpek diş fırçaları ile onları fırçalamaya alıştırın. Tırnakları uzman veteriner yada uzman köpek kuaförleri tarafından kesilmelidir.  Bu köpeğin bakımı kolaydır ev içinde yaşaması mümkün olabilir ama önemli olan egzersizlerini düzenli olarak yerine getirmelisiniz.

 

Whippet Karakter yapısı

Whippet ırkından köpekler çok uyumludur, ailesine bağlıdır ve diğer köpeklerle iyi anlaşabilir ayrıca çocuklara karşı dikkatli yaklaşır. Yabancıları pek sevmeyebilir bunun bir problem olmaması için yeni insanları ona tanıştırmanız gerekir. Hızlı hareket eden insanlar, kediler ve diğer nesneleri kovalayabilir bu içgüdüsel bir davranıştır. Ailesi içinde herkese iyi davranır ve aile içinde eğer kedi varsa ona da sevgi ile yaklaşacaktır.

Whippet Tüy Yapısı

Sıkı, güçlü ve yoğun bir kürk yapısı vardır, genel olarak pek çok renk bir arada olabilir. Ancak en çok rastlanan renkler renkler bej, mavi, mercan kırı, siyah, siyah ve beyaz ya da çizgili veya sarı lekelerle beyaz rengidir. Tüy bakımı pek zor değildir ama düzenli olarak fırçalamak daha sağlıklı ve parlak tüyleri olmasını sağlar

Whippet Yaşam Ortamı

Bu ırk ılık havalarda mutlu olur soğuk havalara karşı dirençsizdir. Kışın mutlaka kıyafet giymelidir. Yeterince egzersiz yapması sağlanabilirse ev içi ve apartman dairelerinde yaşayabilir. Whippet ev içinde sakin bir hayvan olsa da dışarıda ve küçük bir bahçede çok mutlu olacaktır.

Whippet Egzersiz İhtiyacı

Whippet bu ırk içgüdüsel olarak yarışçı ve avcıdır. Bundan dolayı diğer köpeklere göre daha fazla egzersiz ihtiyacı duyar. Günlük ve düzenli olarak egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır aksi halde mutsuz bir köpeğe sahip olursunuz. Av oyunları oynamaktan keyif alır ve iyi bir koşu arkadaşı olur.

 

Whippet Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyiİyi
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeÇok İyi
Başka petlerle geçinmeİyi
Çocuklarla anlaşmaMükemmel
Yabancılara davranışOrta
EğitebilirlikOrta
Koruma özelliğiDüşük
 

Daha önce ele aldığımız Köpeğim Diğer Köpeklere Saldırıyor? Ne Yapmalıyım? yazısını okumanızı öneriyor ayrıca köpek eğitimi için bizimle iletişim kurmanızı öneriyoruz…

Hemen Ara
Whatsapp Destek