İyi Bir Koşucu! Whippet eğitimi ve özellikler

İyi Bir Koşucu! Whippet eğitimi ve özellikler

Whippet ırkı kendine özel bir görüntüsü olan köpektir, sevimli, heyecanlı ve zeki olması ile ön plana çıkar, çocuklarla çok iyi anlaşması ile bilinir.

Whippet ırkından köpeklerin çocuklarla arasının çok iyi olduğu bilinir ancak küçük çocuklarla yalnız kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yabancılara karşı çok mesafeli davranır ancak tanıştıktan sonra onlara da sıcak tavırlar sergiler. Irkın genel olarak kendine özgü bir görüntüsü vardır ve çok zariftir.

Hızı sayesinde popülerliği zamanla artmıştır. köpek eğitimine erken başlanmalıdır. Aynı zamanda sosyalleştirme konusu da çok önemlidir. Karakterleri gereği çok itaatkar bir köpek değillerdir. Koruma ve bekçi köpekliği için uygun değillerdir. Ailesi ile özel bir bağ kuracaktır. Tüy yapısından dolayı aşırı özenli bakıma gerek duyulmaz.

Enerjisi çok yüksek olduğundan dolayı egzersiz saatleri ertelenirse üzgün, aksi bir köpek olabilir. Whippet Köpek eğitimi ile alakalı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Whippet Fiziksel Özellikleri


Köpeğin Ortalama BoyuOrta boy
Köpeğin Ortalama Uzunluğu: Erkek 47 cm Dişi 44 cm
Köpeğin Ortalama Ağırlığı : Erkek 8-12 Kg Dişi 5-9 Kg


Whippet  eğitimi


Whippet eğitimi

Whippet eğitiminde düzenlilik ve çeşitlilik çok önemlidir. Eğitim dahilinde oyunlar, egzersizler ve koşular yer almalıdır. Ancak bu köpek ırkından olan köpekler tam anlamıyla itaatkar olamazlar bundan dolayı köpek eğitimleri konusunda uzman biri ile çalışmak süreci hızlandıracaktır. Köpek eğitimleri, konusunda destek almak için iletişime geçebilirsiniz.


Daha önce ele aldığımız köpek eğitimi İstanbul yazısını okumanızı öneriyoruz.


Whippet Bakımı
Whippet Bakımı

Whippet Bakımı

Diğer tüm köpekler gibi ölü tüylerinden arındırılmalıdır. Bunun için ara da bir fırça ile tüylerini tımarlamak yeterli olacaktır. Tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımı zor değildir. Dişleri tartar oluşumuna karşı bakıma ihtiyaç duyar küçüklük döneminden evinize geldiyse köpek diş fırçaları ile onları fırçalamaya alıştırın.

Tırnakları uzman veteriner yada uzman köpek kuaförleri tarafından kesilmelidir.  Bu köpeğin bakımı kolaydır ev içinde yaşaması mümkün olabilir ama önemli olan egzersizlerini düzenli olarak yerine getirmelisiniz.

Eğer bir Whippet ırkından köpek sahiplenecekseniz muhtemelen sizi zekası ile sürekli şaşırtacaktır. Fiziksel yapıları ve içgüdüleri pek çok köpekten daha farklıdır. Çok hızlı köpeklerdir ve sürekli koşmak isteyebilirler ancak ev içinde sakin olabilirler bu noktada önemli olan ise köpek eğitimidir. Köpek eğitimi ile daha kontrollü bir Whippet sahibi olabilirsiniz.

Whippet ırkı köpekler genel olarak suyu ve yağmuru çok sevmezler bundan dolayı dışarıya yağmurlu havalarda çıkmak istemezler. Sudan nefret etmelerine rağmen iyi bir yüzücüdür.

Zeki bir yapıları vardır eğer köpek eğitimi konusunda tecrübeli bir insansanız büyük ihtimalle tüm komutları öğretebilirsiniz. Köpek Eğitimi konusunda ödül mamaları ile motive edilebilir.

Daha önce ele aldığımız köpek sahiplenmenin sorumlulukları yazısını okumanızı öneriyoruz.

Whippet Karakter yapısı
Whippet Karakter yapısı

Whippet Karakter yapısı

Whippet ırkından köpekler çok uyumludur, ailesine bağlıdır ve diğer köpeklerle iyi anlaşabilir ayrıca çocuklara karşı dikkatli yaklaşır. Yabancıları pek sevmeyebilir bunun bir problem olmaması için yeni insanları ona tanıştırmanız gerekir.

Hızlı hareket eden insanlar, kediler ve diğer nesneleri kovalayabilir bu içgüdüsel bir davranıştır. Ailesi içinde herkese iyi davranır ve aile içinde eğer kedi varsa ona da sevgi ile yaklaşacaktır.

Whippet Tüy Yapısı
Whippet Tüy Yapısı

Whippet Tüy Yapısı

Sıkı, güçlü ve yoğun bir kürk yapısı vardır, genel olarak pek çok renk bir arada olabilir. Ancak en çok rastlanan renkler renkler bej, mavi, mercan kırı, siyah, siyah ve beyaz ya da çizgili veya sarı lekelerle beyaz rengidir. Tüy bakımı pek zor değildir ama düzenli olarak fırçalamak daha sağlıklı ve parlak tüyleri olmasını sağlar.


Daha önce yayınlamış olduğumuz pozitif köpek eğitimi isimli blog yazısını okuyarak hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Whippet Yaşam Ortamı

Bu ırk ılık havalarda mutlu olur soğuk havalara karşı dirençsizdir. Kışın mutlaka kıyafet giymelidir. Yeterince egzersiz yapması sağlanabilirse ev içi ve apartman dairelerinde yaşayabilir. Whippet ev içinde sakin bir hayvan olsa da dışarıda ve küçük bir bahçede çok mutlu olacaktır.

Whippet Egzersiz İhtiyacı

Whippet bu ırk içgüdüsel olarak yarışçı ve avcıdır. Bundan dolayı diğer köpeklere göre daha fazla egzersiz ihtiyacı duyar. Günlük ve düzenli olarak egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır aksi halde mutsuz bir köpeğe sahip olursunuz. Av oyunları oynamaktan keyif alır ve iyi bir koşu arkadaşı olur.

Whippet Karakter Özellikleri
Whippet Karakter Özellikleri

Whippet Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi İyi
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Çok İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Mükemmel
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük 

Daha önce ele aldığımız Köpeğim Diğer Köpeklere Saldırıyor? Ne Yapmalıyım? yazısını okumanızı öneriyor ayrıca köpek eğitimi için bizimle iletişim kurmanızı öneriyoruz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.