Köpekler Ne Miktarda ve Kaç Öğün Beslenmelidir?

Köpekler Ne Miktarda ve Kaç Öğün Beslenmelidir?

Hayatlarımıza dahil ettiğimiz sadık ve sevimli köpekler ile çok eğlenceli vakitler geçiyor olabilirsiniz bu eğlenceli vakitlerin sürekliliği ve köpeğinizin sağlığı için birkaç önemli sorumluluğunuz bulunmaktadır. Bunlardan biri köpeğinizin sağlıklı beslenmesidir.

Aslında pek çok hayvan sever bunun pek önemli olduğunu bilmemektedir. Öyle ki ev yemeklerinden arta kalanları köpeklerine veren hayvan sahipleri bile var ama bu oldukça yanlış çünkü köpeklerin vücutları bizimle aynı şekilde çalışmamaktadır. Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için kendi ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeleri gerekir. Bizde olduğu gibi besin değeri yüksek besinler tüketmeleri köpeklerimiz için pek çok konuda faydalı olacaktır.

Köpeklerimize her zaman kaliteli ve köpeğimize uygun mamalar vermeliyiz. Köpeğimizi ihtiyacı olan orandan az yada fazla beslemek onun sağlığını tehlikeye atacaktır. Hatta  bu durum yaşam sürelerini bile kısaltabilir.

Köpekler Ne Miktarda ve Kaç Öğün Beslenmelidir?

Yeni köpek sahipleri genelde köpeğimi günde kaç kere beslemeliyim şeklinde sorular yöneltiyor. Eğer köpeğiniz yavru ise yavru köpek mamaları ile günde 3 kere beslemek veterinerler tarafından önerilen bir durum ancak siz yavru köpeğinizle alakalı en doğru bilgiyi veterinerinizde alabilirsiniz. Yetişkin köpekler gün içinde harcayacağı enerjiyi karşılamak adına sık ve azar azar besleme biçimi uygulanabilir. Bir diğer yöntem ise günde iki kez düzen olarak aynı saatlerde köpeğe mama vermek şeklindedir. Diyet ve zayıflama dönemlerinde sabah yada akşam tek öğününde önerildiği olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, beslenme zamanları ve köpeğinize verdiğiniz mama her zaman değiştirilmemelidir. Çünkü köpeklerin pek çoğu hareket ederek ve farklı aktiviteler uygulayarak yaşamını devam ettirir ve mutlu olur.


İlgili En iyi köpek maması markaları yazısını okuyarak köpek mamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taze ve bilinirliği yüksek mamalar almanız önerilir. Köpeğinizin sağlığı için hayvansal protein içeren ve farklı antioksidanlar bulunan mamaları almanız önerilir hatta bu mamalarda Ayrıca D vitamini, A vitamini gibi vitamin ve mineraller içeren, demir, kalsiyum, iyot ve fosfor gibi önemli besin değerleri ve vitaminlerde bulunmasına önem göstermelisiniz.

Bizler gibi köpeklere de bazı maddeler zararlıdır. Soya, kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır guliteni içermeyen mamalar almalısınız. Genelde Premium mamalarda bu içerikler olmamaktadır.

Sindirimi kolay olan kuru mamalar tercih etmelisiniz ve seçilen marka GDOlu olmamalıdır. Kuru mamaların pek çoğunun sindirimi kolaydır ve diş sağlığını olumlu yönde etkiler.

Köpek maması almadan önce veterinere danışmanızda fayda olacaktır. Köpeğinizin yaşına, ırkına uygun mamalar tercih etmeniz çok önemlidir. Köpeğinizle uzun ve sağlıklı bir birliktelik için ona en uygun mamayı vermeniz sizin sorumluluğunuz

Köpeğime Neden Kuru Mama Vermeliyim?

Kuru mama köpeklerimiz için pek çok besin değerini içinde bulunduran ve bulunan içerikleri paketinden görebileceğimiz bir mama türüdür. Kullanımı kolaydır ve kolay bayatlamayan özelliği ile pek çok köpek severin sevdiği bir mama türüdür. Kolay muhafaza edilir. Hijyenik bir beslenme türüdür. Sindirimi kolay olduğu için köpeğinizi midesini zorlamaz. Diş sağlığına olumlu etkileri vardır. Hayvanınızın ağız tadına uygundur, pek çok farklı tatta kuru mama vardır.

 

Daha önce ele aldığımız English Cocker Spanielyazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.