Köpekler Ayrılık Anksiyetesi (Korkusu)

Köpekler Ayrılık Anksiyetesi (Korkusu)

İnsanların en iyi dostu köpekler, dost olmakta iyi oldukları kadar yalnız kalabilmekte iyi değillerdir. Yalnız kalmak onları tahmin ettiğinizden daha fazla yıpratabilir. Bazı ırk köpekler gün içinde kendi kendine uzun saatler yalnız kalabilir maksimum 7 saat ancak bazı ırk köpekler bunun yarısı kadar bile yalnız kalamaz. Uzun süre yalnız kalan köpekler ayrılık anksiyetesi gelişebilir!

köpeklerde en sık görülen hastalıklar yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Sosyal yaşamımız gereği köpeklerimizi her yere götüremiyoruz. Bunun yanında köpeklerde yalnız kalmayı başarabilen hayvanlar değil çünkü sürü hayvanları oldukları için sürekli birileri ile iletişim halinde olmalılardır. Bazı durumlarda köpeklerimiz uzun saat yalnız kalmak zorunda kalabilir bu durumda elimizde olmadan köpeğimizde ayrılık anksiyetesi gelişebilir!

Köpekler Ayrılık Anksiyetesi Nedir?

Ayrılık kaygısı yüzünden Anksiyete yaşayan köpeklerimiz bu duygudan kurtulmak adına, etrafı kirletmek, eve zarar vermek, ulumak, havlamak gibi davranışlar sergilerler. Bu durumda olan köpekler genelde sahipleri evden çıkmaya hazırlanırken, ağlamaya, huzursuz olmaya başlarlar. Onunla kısa süreler ayrı kalsanız bile sizi tekrar görünce sanki yıllarca yalnız kalmış gibi davranabilirler.

Ayrılık anksiyetesi köpeğin yaşam şeklinin değişmesi, sahibinin mesai saatleri değişmesi, evinin değişmesi, köpeğin ameliyat olması gibi durumlar gelişebilir.

Ve bu sorun baş gösterdikten sonra köpeğiniz artık eskisi kadar uslu değildir. Evi değıtır, komşuları rahatsız eder, daha da önemli olanı kendine zarar verebilir. Melez olan ırklar da ayrılık anksiyetesi daha az görülürken safkan ırklarda daha çok görülür.

 Köpeğimi Nasıl Anksiyeteden Korurum?

Bu sorunun cevabı köpeği yalnız bırakmamak olacaktır. Ancak bu çok mümkün olmayabilir. Siz alternatif bir cevap istiyorsunuz biliyoruz işte o alternatiflerden biri.

Eve Yalnız Kaldığında Sıkılmaması İçin Hediyeler Saklayın

Ayrılık korkusu yaşamaması için ev içinde bir uğraş halinde olması vakit geçirmesi gerekecektir. Bunun için ona hareketli oyuncaklar almanızı, lezzetli mamalar alıp, oyuncakların içine saklamanızı öneririz. Ve evden çıkmadan önce oyuncaklarını evin farklı yerlerine dağıtın o ev de oradan orada koştururken bir an önce işinizi halledip geri gelmeye çalışın.

  • Sürekli Veterinerle Görüşün
  • Ayrılık korkusu sorunu ve diğer psikolojik sorunlar için sürekli veterinerinizle iletişim halinde olun.
  • Köpek Eğitimi uygulanan köpekler daha az ayrılık anksiyetesi yaşayabilir.

Uzaktan Sesinizi İletecek Bir Kamera Sistemi

Köpeğiniz sesinizi duyunca rahatlayacaktır. Köpeğinizin siz evde yokken ne yaptığını merak ediyorsanız evinize kamera sistemi yerleştirin ve mümkünse kamera sisteminden köpeğinize seslenebilir olun. böylece köpeğiniz sesinizi duyup rahatlayacaktır.

Anksiyete İçin Başka Neler Yapılarbilir

  • Evden çıkarken köpeğinize belli etmeyiniz.
  • Ona yalnızlık alıştırmaları yapın.
  • Eve girerken ve çıkarken sessiz olun.
  • Temel itaat eğitimi almasını sağlayın bu daha akıllı ve kontrollü olmasını sağlar.
  • Uzun saatler evde olmayacağını günler yorgun olması için bir gün önce yada sabahtan ona uzun yürüyüşler ve ağır egzersizler yaptırın.

Daha önce ele aldığımız yetişkin köpek eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ve ayrıntılı olarak köpek eğitimi bilgisi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.