Cocker Cinsi Köpek Fiyatları

Cocker Cinsi Köpek Fiyatları

Cocker, bir av köpeği türüdür. Dünya da ve ülkemizde beğenilen ve sahip edinilmek üzere en çok tercih edilen köpek türüdür. Cocker cinsi, zeki ve çabuk öğrenen bir cinstir. Sahibini mutlu etmeye bayılan Cocherlar, eğitilmeye yatkın köpeklerdir. Tatlı görüntüleriyle Cockerlar, dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Günümüzde de Cocker cinsi köpeklere ilgi oldukça artmış durumda, sizler için Cocker cinsi köpek sahip edinmek isteyen kişiler için Cocker fiyat listesini derledik.

Türkiye’de Cocker Cinsi Köpek Fiyatları

Zeki olan bu hayvanlar, iyi koku alabilmekte ve eğitime yatkın köpeklerdir. Eğer sizde Cocker cinsi köpeklere bakıyorsanız aklınızda oluşan ilk soru “Cocker cinsi köpekler kaç TL?”dir.

Bu soruya cevap vermek gerekirse, Cocker yavrusu sahiplenme fiyatları Amerikan ve İngiliz durumuna göre değişmektedir. Bunun yanında cinsin şecere ve cinsiyet durumuna göre de fiyat farklılıkları oluşabilir. Amerikan Cocker fiyatları 2.000 TL ile 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat Cocker cinsi bir köpek sahiplenmeden önce bu köpeğin yaşadığınız bölgeye uyum sağlayıp sağlamayacağına ve birlikte yaşam için uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dünya Genelinde Cocker Cinsi Köpek Fiyatları

Dünya genelinde en sık beslenen köpek ırkları arasında olan Cocker cinsi köpekler, genellikle 1500 ila 2000 ABD Doları arasında fiyatlandırılır. Ancak Cocker köpeğinin saf kanlık durumuna göre de Avrupa’ da fiyatları farklılık gösterir. Genellikle 1800 dolardan 3000 dolara kadar, 7000 dolara kadar mal olabilecek bazı Cocker cinsi köpekler vardır. Bunun dışında, yalnızca profesyonel yetiştiriciler tarafından eğitilen bu ırk köpeklerin fiyatları daha da artış göstermektedir.

Dünya Genelinde Cocker Cinsi Köpek Fiyat Değerlendirmesi;

ABD üretimli Cocker yavruları: 500 $ – 2000 $(  83750 TL ile 15,000 ) arasında değişmektedir.

Avrupa genelinde safkan bir Cocker: 1000 € (8900 TL ) ile üreticilerinden bu fiyat ortalamasını alır.

Cocker Köpeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sıcak ve soğuk havalara adapte olabilen bu ırk, orta derecede tüy döker. Çift tabakalı tüy yapısı sebebiyle haftada en az 2-3 kez fırçalanması gerekir. Vücudunu kaplayan tüylerin bir kısmı yumuşak ve ipeksidir, bir bölümü ise gürdür.  Ayda en az 1 kez kuyruk çevresi, arka bacaklar, pati, kulak ve yüz tüylerinin kısaltılması gereklidir.

Yılda 3 – 4 kez tıraş ihtiyacı olan bu ırkın 1,5- 2 ayda bir banyo yapması iyi olur. Eğer banyo yaptırma imkanınız kısıtlı ise temizlik amaçlı olarak köpük veya kuru şampuan kullanılması da yeterli olabilir. Ayakları konusunda hassas olan cocker yavru iken, patilerini sık sık tutmanız ve ağız kontrollerine erkenden alıştırmanız ileri dönemlerde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Cocker cinsi köpeğinizi 4 aylık olduktan sonra sabah ve akşam olacak şekilde toplamda 700-800 metrelik kısa yürüyüşlere başlanabilir. 6 aylık olduktan sonra yürüyüşlerin süresi yine aynı olmak kaydı ile açık alanda topla oynamak gibi küçük egzersizler de yaptırılabilir.

Cocker’ınız 1 yaşını aştıktan sonra onu daha uzun süren ve kademeli olarak artan yürüyüşlere ve egzersizlere başlatabilirsiniz.

Cocker Köpeğinin En Belirgin Özellikleri

İngiliz Spaniel Cocker köpek türlerinin en belirgin fiziksel özellikleri uzun tüylü kulakları ve uzun burunlarıdır. Bu köpeklerin gövdeleri, göğsü, karın kısımları ve bacakları orta uzunluklarda tüylerle kaplanmıştır. Tüylerinin renkleri arasında siyah, gri, kahverengi ve kırmızı renkler göze çarpmaktadır.

İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler, 1940 yılından beri köpek kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilir. Hareketli ancak narin bir yapıya sahip olan bu ırk, eski yıllarda avcılık için kullanılsa da günümüzde ev ortamında bakılan köpek türleri arasındadır.

Orijinal ırkı İngiliz Cocker Spaniel olarak bilinen ırk, yedi farklı alt ırka ayrılır. Bunlar; Cocker, Clumber, İrlanda Su Spaniel, Sussex, Welsh Springer, Field ve İngiliz Springer olarak bilinir.

Cocker Köpeğinin Kişilik Özellikleri

Yükseklik: 10- 13 metre  Enerji Seviyesi: Yüksek
Ağırlık: 10 -16 kg  Desenleri:
Yaşam Süresi: 12 – 15 yaş  Renkler: Siyah, Altın Sarısı, Bronz
Cins Boyutu: Küçük (35-40)  Havlama Seviyesi: Orta
Egzersiz İhtiyaçları: Orta  Genel Bakım İhtiyaçları: Orta
Zeka Düzeyi: Yüksek  Tüy Boyutu: Uzun
Tüy Dökme Miktarı: Sık  Salya Miktarı: Düşük

İngiliz Cocker neşeli yapısıyla bilinir. Hayat dolu, sevecen ve oyuncu bir ırktır. Onları sık sık burunlarını yere yaklaştırmış kokuları takip eder bir vaziyette görebilirsiniz. Sadık ve uyumlu bir dost olsa da avcılık içgüdülerini kaybetmemiştir.

Cocker köpekler, karakter özellikleri ile arkadaş canlısı, enerjik ve oyun oynamayı seven ırklardır. Aile içinde saadet saçan ve fazlaca sevilen canlılardır. Zeki ve sevgi dolu köpeklerdir. Eğitmek arzu ettiğiniz vakit tahsil sistemi sıkı olmamalı, tertipli olmalıdır. Ailesine düşkün olan İngiliz Cocker Spaniel, yabancılara karşı zaman zaman temkinli yaklaşır ve mesafeli davranırlar.

Zekaları ile baş etmek kimi zaman kolay olmadığından sahipleri enerjik ve yeri vardığında ilgi ve sevgilerini göstermeyi dikkatsizlik etmeden otoritesini korumalıdır. Evdeki tek bir kişiye diğer üyelerden daha çok bağlı olurlar.

Cocker Köpeği Nasıl Besleme Rutini Nasıl Olmalıdır?

Bu tür köpekler genellikle kuru mamalar yemelidir. İngiliz cocker spaniel orta boy ırkta köpeklerdir, fazla kilo almamaları gerekir, çok hareketlidirler bu nedenle enerji verici diyet programı dahilinde beslenmeliler.

Enerji ihtiyacını karşılayacak yüksek A vitamini içeren mamalar ile beslenmeleri gerekir. Ev yemekleri yemeleri kesinlikle sakıncalıdır. Ev yemeği yerine hazır mama onların sağlıklı olmaları için daha faydalıdır.

Cocker Köpeğine Egzersiz Önerileri

İngiliz Cocker Spaniel’ler günlük olarak egzersiz yaptığı sürece apartman yaşamına iyi uyum sağlayabilir. Tarla avcıları olarak, enerjilerini tüketmek ve doğal içgüdülerini uygulamak için fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaçları vardır.

Yoğun tüylere sahip olan Cockerlar, oldukça hareketli ve enerjisi yüksek hayvanlardır. Fakat köpeğinizle oyun oynarken ya da egzersiz yaptırırken tüy yoğunluğunu da dikkate almanız önemlidir. Cockerlar yoğun tüylerinden dolayı çabuk terleyebilir. Bu da onların daha kolay yorulmalarına sebep olur. Egzersiz yaptırırken dikkat etmeniz nokta, Cockerları fazla yormamak olmalıdır.

Cocker Köpeği Bakım Önerileri

1- Yavru İngiliz Cocker Spaniel köpekleri, yaşlarına en müsait besleyici öğeler içeren mamalarla beslenmelidir.
2- Yemek artıkları, hazım sistemlerini bozabileceği için verilmemelidir.
3- Pişmiş kemiklerden ve yüksek yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.
4- Taze suları devamlı hazır ve ulaşabilecekleri bir yerde bulundurulmalıdır.
5- Tüylerinin temizliğine ve taranmasına periyodik olarak dikkat edilmeli ve itina gösterilmelidir.
6- Banyoları doğru bir şekilde yaptırılmalıdır.
7- Bilgi sahibi olunmayan hususlarda veterinerlere danışılmalı, sağlık kontrolleri için veterinerlere başvurulmalıdır.

Puanla!
[Toplam: 9 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.