Bully Kutta Eğitimi

Bully Kutta Eğitimi

Köpek eğitimleri konusunda , profesyonel eğitim tesisleri veya köpek eğitmenlerini tercih etmeniz en sağlıklı eğitim şeklidir. Amerikan ırkı olarak bilinen Bully Kutta cinsi köpekleri , riskli köpek kategorisinde yer alırlar. Bunun nedeni de çok güçlü ve fevri yapıda olmasıdır. Yanlış eğitim aldıklarında agresif yapıları ortaya çıkabilmektedir.

Amerikan ırkından olan Bully köpekleri , ilk defa 1990 yılında Amerikan Pitbull ve diğer Amerikan Staffordshire ırklarının eşleştirilmesi ile elde edilmiştir. Bu ırkın sosyal ortamlara rahatça girebilmesi için mutlaka sosyalizasyon eğitimi almış olması gerekmektedir. Bully Kutta ırkının, itaat eğitimlerinde başarılı oldukları bilinmektedir.

Amerikan cinsi Bully Kutta Eğitimi sırasında temel itaat eğitimleri adı altında bir takım komutlar öğretilmektedir. Bu komutlar, takip komutu , yat komutu , otur komutu , aferin komutu , gel komutu gibi temel eğitimlerdir. Temel eğitimler sırasında, köpekte olumsuz davranışlar var ise bu olumsuz davranışlar eğitim sırasında köpekten arındırılmaktadır.

Bully kutta cinsine itaat eğitimleri sırasında öğretilen komutlar, temel itaat eğitimleri sırasında da verilmektedir. Bully kutta ırkına öğretilen itaat eğitiminin temel itaat eğitiminden farkı ise tamamen tasmasız olarak yani serbest olarak eğitiminin verilmesidir.

Bully Kutta gibi saldırgan bir ırk mensubu olan köpeğinize eğitim vermek için bu yardımı profesyonellerden almalısınız. Bunun için bizimle iletişime geçebilir, köpeğinizin eğitimini tamamlayabilirsiniz.

Bully Kutta Köpek Görünümü

Amerikan cinsi Bully Kutta , Pakistanlıların çevik ve iri dövüş köpeği olarak bilinmesi sebebi ile de mastiff adını almıştır. Bully Kutta Eğitimi sırasında eğitilen köpeğin yerden yükseklikleri, dişi ve erkek olarak farklılık göstermektedir. Erkek köpeklerin yüksekliği 70 ile 90 santimetre arasında değişmektedir.

Dişi bireylerinin yerden yükseklikleri ise düşük seyretmekle birlikte 16-17 cm arasındadır. Ağırlıkları ise yaklaşık 64 ile 95 kilogram arasındadır. Dişi bireylerinde ise bu ağırlık daha düşüktür. Vücutlarının toplam kütle ağırlıkları 77 kilogramı geçmemekte olup maksimum büyüme hızları ise yaklaşık 71 santimetredir. Bunun yanı sıra standart olmayan olağandışı anatomik göstergelere sahiptir.

Bu ırkın başı çok büyüktür. Kulakları ise yapılandırılmamış olup orta büyüklükte ve aşağıya doğru sarkmaktadır. Bu hayvan ırkının dudakları sarkık görünümündedir.

Bully Kutta Eğitimi sırasında eğitilen bu ırkın, çene yapısı çok güçlü olup ısırıkları makas gibidir. Göz yapısı çok küçük olup burun yapısı siyah ve burun delikleri belirgindir. Bully Kutta ırkının gövde yapıları çok güçlüdür. Sırt yapıları ise oldukça uzun bir yapıya sahip olup ağır ve büyük yüklere dayanıklıdır. Köpeğin kuyruğu da gövdesi kadar uzun bir yapıya sahiptir.

köpek türleri arasında Bully Kutta ırkının siyah , beyaz , kırmızı ve kahverengi tonlarında türleri bulunmaktadır. Bu tonların içerisindeki en yaygını ise beyaz renktir. Bully Kutta ırkının yaşam süreleri ise 10 -12 yıl aralığındadır.

Bully Kutta

Bully Kutta Köpek Kişiliği

Bully Kutta, 16. yüzyıla kadar Hint yarımadasında yaşamıştır .Bu ırk çalışma köpeği, avlanma ve korunma amacıyla beslenilmiştir. Saldırgan olmasının yanı sıra koruyucu özelliğe de sahip bir ırktır. Geçmişte genelde köpek dövüşleri için kullanıldığından agresif kişilikleri ile tanınmaktadır.

Bully Kutta Eğitimi verilmeden yetiştirilmesi sahibine ve etrafına saldırgan olması demektir ki buda çok ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu sebeple deneyimli ekibimizden eğitmenlik hizmeti almanız bu cins köpeğinizi sosyal ortama sokmanın gerekliliklerinden biri haline gelmektedir.

Bully Kutta Bakımı

Bully Kutta ırklarının tüy bakımları, diğer ırklara göre daha kolaydır. Bully Kutta'nın tüylerini haftada birkaç kez taramak yeterlidir. Ayrıca Amerikan Staff ırklarına göre daha az bir zaman dilimine ihtiyaç duyarak egzersiz yaparlar. XL boyutu haricindeki diğer boyutlarda olan bu ırkın daha az egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle evlerde yaşaması daha uygun ve kolaydır.

Bully Kutta Eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken konunun egzersiz olması sebebi ile XL boyutundaki Bully Kutta' nın egzersizleri oldukça önem taşımaktadır. Eğer tercihiniz XL boyutundaki Bully Kuttaysa egzersizler konusunda özellikle profesyonel eğitimciler tarafından eğitilmesi gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Bully Kutta ırkının beslemesi de dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Bu noktada uzmanlardan destek almak koşulu ile Amerikan cinsi Bully Kutta beslenebilmektedir. Bu ırkın kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple uygun besinler ile beslenmesi en sağlıklı beslenme şekli olacaktır. Çünkü sağlıksız beslendikleri takdirde ciltleri ve tüylerinde başta olmak üzere bazı sağlık sorunları meydana gelmektedir.

Bully Kutta Eğitimi kadar bu ırkların , aşırı kilo alabildiğinden dolayı da beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu sebeple düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi gerekmektedir.

Bully Kutta Önemli Özellikleri

Bully Kutta , diğer köpek ırklarına oranla yeni bir ırktır. Bu ırk , Amerika menşeili köpekler olup Amerikan Pit Bull ve American Staffordshire köpeklerinin melez halidir.

Üretiminden hemen sonra ise Amerika’da sevilen bir ırk olarak anılmıştır. Bully ırklarındaki pedigree soyağacına bakıldığında daha zayıf kemik yapısında olduğu bilinmektedir. Bu yapısı ile AST ve APT görünümlü ırklara sahip oldukları bilinmektedir. Pedigree kayıtlarına göre en iri ve büyük yavrularının ayıklanarak Bully görünümüne kavuştukları bilinmektedir. Fakat bu büyük bir yanılgıdır.

Bully Kutta Eğitimi sırasında dikkat edilen bu ırkın geçmiş yıllarda bazı değerlendirmelere tabii tutulduğu ortadadır. Çünkü çapraz eşleşme sırasında kullanılan ırk detayları, geçmiş yıllardaki birçok Bully ırkında kuyruk gibi hataların hangi tür ırklara ait olduğunu göstermiştir. Bu noktada söylenebilecek ırkın en önemli özelliği, mizacıdır.

Bully ırkı , çok yeni olduğu için FCI , AKC gibi uluslararası federasyon grupları arasında yer almamaktadır. Bully Kutta , mizaç olarak diğer köpekler ile uyumlu, iyi huylu, insan ve çocuklara karşı uysal bir ırk yapısındadır. Özellikle üretilmesindeki amaç arkadaşlıktır. Genel hatları ile Amerikan Bully Kutta köpekleri iyi huylu bir köpektir.

Bully Kutta Ve Tüyleri

Bully Kutta Eğitimi sırasında eğitilen bu ırkın , yukarıda da belirtildiği üzere tüy bakımları, diğer ırklara göre daha kolaydır. Bully Kutta tüylerini haftada birkaç kez taramak yeterlidir.

Bully Kutta Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Bully Kutta ırklarının daha az egzersiz gereksinimleri mevcuttur. XL boyutundaki ırkların egzersiz konusunda eğitmenlerce eğitilmesi gerekmektedir. Bu köpeklerin çoğu araziyi yönetebilmekte olup günlük yürüyüş için yürüyüş parkurları ve ormanlık alanlar tercih edilmelidir.

Bully Kutta Apartmanda Yaşayabilir Mi?

İyi niyete sahip Bully Kutta ırkı , ülkemizde gün geçtikçe daha fazla daha fazla tercih edilmektedir. Bilhassa apartman dairesine çok iyi uyum sağlamasının yanı sıra Avrupa ve Amerika’da  en çok tercih edilen ırklar arasında yerini almaktadır.

Bully Kutta Eğitimi sonrasında da çocuklu ailelerin tercih sebepleri olabilen bu ırklar, çocuklara karşı da oldukça naziktir. Egzersiz isteklerinin de fazla olmaması sebebiyle gerekli eğitimi aldıktan sonra apartmanda yaşayabilir.

Billy Kutta Karakter Özellikleri

Bully Kutta ırkı , dengeli bir hayvandır. Bunun yanı sıra bir köpeğin karakter özelliği, sadece uygun eğitim ile kendini gösterebilmektedir. Hayvan doğasının yanı sıra zihinsel yetenekler, baskın davranış eğilimleri ve yüksek entelektüel özellikleri ile karakterize edilmektedir. Eğer köpek , saldırganlık ve tehlike hissediyorsa saldırgan olacaktır. Genç olanları ise enerjik ve aktif özelliklerinin yanı sıra oldukça güçlüdür.

Hayvanın tehlikeli olmasının yanı sıra karakteristik özellikleri , daha olumludur. Bu olumlu karakteristik özellikleri arasında sahibine bağlılık, cesareti ve oldukça kararlı ruhu , korumacı yapısı olduğu söylenebilir.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 3.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.