Brie Çoban Köpeği - Briard Eğitimi ve Özellikleri

Brie Çoban Köpeği - Briard Eğitimi ve Özellikleri

Briard Cinsi köpekler akıllı, korkusuz ve itaatkarlardır. Köpek Eğitimi sürecinde zorluk çıkartabilir inatçı bir ırktır bundan dolayı uzman köpek eğiticilerle çalışmak en mantıklı olanıdır.

Ailelerini çok severler onlara karşı koruyucu davranış sergilerler. Sahipleri ile vakit geçirmek onlar için ödül gibidir, onlarla oyunlar oynamaya bayılırlar.

Kafasına buyruk bir köpek olabilir. Kendi işini kendi çözmek isteyebilir. Briard yabancı insanlara karşı her zaman tetikte olan bir köpek türdür. Eğer bir yabancı ile vakit geçirmesi gerekecekse kontrol dahilinde tanıştırılması gerekecektir. Briard ırkından köpeklerin diğer hayvanlar ve diğer insanlarla daha sağlıklı iletişim kurması için sosyalleştirilmesi gerekir.

İçgüdüsel olarak çok iyi bir çiftlik hayvanıdır ayrıca büyük baş gütme konusunda çok yeteneklidir. İnsanları paçalarından çekiştirerek yönlendirmeye çalışırlar. Davranışları köpek eğitimi ile değiştirilmelidir.


Irk Boyutu : Büyük Boy
Yükseklik : Erkek 62 - 68 cm Dişi 56 - 64 cm
Ortalama Yaşam : 10- 12 yıl
Ağırlık Erkek 35 - 36 Kg Dişi 33 - 35 Kg


Briard Eğitimi ve Özellikleri
Briard Eğitimi ve Özellikleri

Briard Köpek Eğitimi

Bu ırk çok zekidir ve sahiplerini sevindirmek için elinden geleni yapar. Bu ırk eğitilirken inatçı olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu ırkın bazı üyeleri kolay eğitim alırken bazıları ise zor eğitim alırlar. Kendi işlerini yapmayı seven bir ırk olduğu için görevleri tamamlamak onları mutlu eder ayrıca ödüllendirilirse bu işlemden keyif alır ve hızlı öğrenir.

Tüm eğitim boyunca net bir tavır dahilinde olunmalıdır. Öfkeden arındırılmış bir eğitim sunmak Briard eğitim sürecine katkıda bulunur çünkü öfke onda davranış bozukluğu ve korkaklığa neden olabilir

Popüler=> Köpek Eğitimi İçin 3 Önemli Öneri
Popüler=> Köpeklerde Agresiflik Neden Olur?

Briard Köpek Bakımı
Briard Köpek Bakımı

Briard Köpek Bakımı

Briard parlak kürklere sahip olabilmesi için kürk ve tüy bakımı önemlidir haftalık periyotlarla gerçekleştirilmelidir. Kürk bakımı iyi seviyede olduğu sürece az tüy dökerler. Briard ırkı ev içinde sakin bir ırktır bundan dolayı apartmanda yaşam sürebilirler ama onlar için en iyi seçenekler tabi ki bahçeli evlerdir.

Briard Köpek Bakımı
Briard Köpek Bakımı

Briard Karakter yapısı

Briard ailesini çok seven bu köpek, sevgi ve şefkat doludur. Yabancı insanlara karşı dikkatli yaklaşım gösterirler. Beraber vakit geçireceği yabancıları önce iyice tanımalıdır. Erken dönemlerde sosyalleştirilmesi onun diğer insanlarla iyi anlaşmasına ve diğer köpeklere yumuşak yaklaşmasına neden olur. Agresif olmaya meyil göstermesini engellemek için sosyalleştirme önemlidir. Çocuklar ile iyi anlaşır hatta beraber büyüdüğü çocuklara sevgi ile yaklaşır. Çiftlik köpeği olarak kullanılabilir ve koyun gütme işinde başarılıdır. Köpek Eğitimi ile daha kontrollü bir hale getirilebilir.

Briard Tüy Yapısı
Briard Tüy Yapısı

Briard Tüy Yapısı

Bu ırkın kaba ve çift katlı kürkü vardır. Hava şartlarına karşı güçlü üst kat ve buna yakın astar kürkü vardır. Kaba ve kalın dış kürkü koyun ve keçi kürküne benzer. Kürkü bakımlı olursa az tüy döker ve suya dayanıklıdır. Genel olarak beyaz olan Briard ırkında farklı tonlarda renkler bulunabilir. En fazla görülen renkleri kara, gridir.

Briard Egzersiz ve Yürüyüş

Briard içgüdüsel olarak çok çalışkan bir köpektir. Her zaman en verimli ve hızlı şekilde hareket etmeyi ister. Yeterli seviyede egzersiz yapmazlarsa tembel olurlar ve devamlı uyku modunda olurlar ve kötü davranışlar gösterebilirler. İyi bir koşucu olan Briard size eşlik etmeye bayılır. Uzun yürüyüşler ve koşular yapmaktan hoşlanır. Eğer egzersizleri ertelenirse yada geciktirilirse mutsuz olabilirler.

Daha önce ele aldığımız köpek eğitimi fiyatlarıyazısını okumanızı öneriyoruz.

Briard Yaşam Ortamı

Yeterli seviyede egzersiz yapabilirse apartmanda yaşam sürebilir. Ev içinde fazla hareketli sayılmaz. Aile köpeği olarak iyi bir tercih olacaktır ama evde kapalı kalmak ona göre değildir mutlaka egzersiz yapmalıdır.

Briard Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi İyi
Egzersiz ihtiyacı İyi
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Düşük
Eğitebilirlik Düşük
Koruma özelliği Çok İyi

Köpek Eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.