Çiftlik Köpeği! Border Terrier Eğimi ve Özellikleri

Çiftlik Köpeği! Border Terrier Eğimi ve Özellikleri

Diğer pek çok köpeğin aksine kedilerle iyi anlaşabilirler. Diğer köpeklerle iyi geçinebilmek için doğru bir köpek eğitimi almaları gerekebilir ama buda mümkün ve kolaydır. Border Teriyer ırkı çok enerjik bir ırk olmakla birlikte oyuncu bir köpektir. Çocuklar ile arkadaşlık kurmayı severler onlarla uzun süre birlikte oyun oynamaya bayılırlar. Yavruyken karşı konulamaz bir enerjileri olur ergen dönemlerde egzersizle beraber durgun bir hâl alırlar.

Border Terrier Eğitimi

Hızlı öğrenirler ama çok fazla komut öğrenmek istemezler, az sayıda ki komutları çok iyi uygularlar. Sevgi ve saygıyı kaybetmeden eğitim almaları eğitimlerini kolaylaştırır. Sıkı eğitim verilmelidir ama pozitif eğitim kurallarından çıkılmamalıdır. Küçük Köpek Sendorumunu önlemek adına yavruyken ve daha sonrasına iyi bir lider olunmalıdır.

Border Terrier Bakımı

Senede bir veya iki defa ölmüş tüylerden arındırılmalılardır. Düzenli tarama ve gerektiği zamanlarda yıkanmalılardır. Dışarıda oyun oynamayı severler. Günlük düzenli olarak yürüyüş yapmaları gerekir ve eğer düzenli egzersiz programlarına uyarsa apartmanda yaşaması mümkün olabilecek köpeklerdendir.

Border Terrier Karakteri

Cesur, özgür ve inatçı bir karakteri olan Border Terrier meraklı ve araştırmacı kimliğiyle öne çıkar ve yaşadıkları olayları asla unutmazlar. Kendileri için lider belirledikleri insanlardan yönlendirmeler alabilirler. Avcı içgüdüleri çok yüksektir bundan dolayı küçük hayvanlarla yaşama konusunda problemleri vardır. Kazmaya çok fazla isteklidir. Yavruyken yüksek sesli ortamlara alıştırılmalıdır. Özgüven sorunu için erkenden sosyal ortamlara sokulmalıdır.

Border Terrier Apartmanda Yaşar mı ?

Border Teriyer ırkı apartman ortamında yaşayabilir ve bahçeli bir evde daha çok mutlu olacaktır.

Border Terrier Egzersiz ve Yürüyüş İhtiyacı

Fazlaca enerji dolu bir ırktır ve bundan dolayı çok fazla oyuncudur. Çocuklarla bahçelerde beraber oynamaya bayılırlar. Yeteri kadar egzersiz yaptırılmalıdır. Küçük av oyunlarıyla onun sadece bedeni için değil beyinlerini de geliştirmiş olursunuz.

Border Terrier Kürk ve Tüy Yapısı

Kürkü iki kattan oluşur, alt kısım yumuşak üst kısım ise sıkı ve yoğundur. Dış kısım pisliğe ve havaya dayanıklıdır. Soğuk ortamlarda yaşayabilir. Çiftliklere de uymludur. Senede en az 2 kere ölü tüylerini atması gerekir. Çok sık tüy dökümü gerçekleştirmez. Farklı renklerde bulunabilir.

Border Terrier Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiOrta
Egzersiz ihtiyacıOrta
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaOrta
Yabancılara davranışİyi
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiOrta

 

Daha önce ele aldığımız Bull Terrier Hakkında Bilgiler  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek