Border Terrier Eğimi ve Özellikleri

Çiftlik Köpeği! Border Terrier Eğimi ve Özellikleri

Diğer pek çok köpeğin aksine kedilerle iyi anlaşabilirler. Diğer köpeklerle iyi geçinebilmek için doğru bir Köpek Eğitimi almaları gerekebilir ama buda mümkün ve kolaydır. Border Teriyer ırkı çok enerjik bir ırk olmakla birlikte oyuncu bir köpektir. Çocuklar ile arkadaşlık kurmayı severler onlarla uzun süre birlikte oyun oynamaya bayılırlar. Yavruyken karşı konulamaz bir enerjileri olur ergen dönemlerde egzersizle beraber durgun bir hâl alırlar.

Bu ırk ilk ortaya çıktığı İskoçya ve İngiltere gibi ülkelerde 1700'lü senelerde tilki, sansar ve fare gibi küçük memeli hayvanlara karşı kullanılmıştır. Daha çok çiftliklerde tercih edilen bu ırk oldukça cesur ve çevikliği ile dikkat çekiyor. Terrier ırklar arasında en küçük olanlarından biridir. Çok güçlü ve olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olması ile dikkat çekmektedir.

Bu ırkın erkek üyeleri 6-7 kilo dişi üyeleri ise 5-6 kilo ortalamasına sahiptir. Erkek ve dişi üyelerde 25-28 cm yükseklikleri vardır. Border Terrier ırkının ortalama olarak ömrü 15 senedir.

Ev içi besleme durumunda daha mutlu olacak olan Border Terrier ırkı diğer pek çok evcil hayvanla birlikte sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Border Terrier köpekleri onlara iyi yaklaşan insanları asla unutmazlar aynı zamanda kötü davranan insanları asla unutmazlar ve onlara her zaman aşırı tepkiler verirler. Bu ırkın en belirgin özelliklerinden birisi çok kırılganlardır. Duygulan olma özelliği yüzünden her zaman doğru bir iletişim şekli gereklidir.


Korkusuz, Zeki, Sevecen, İtaatkâr, Sakin, Atik
Renkler: Grizzle & Tan, Mavi ve Ten, Wheaten, Kırmızı
Kilo: Erkek: 5,9–7,1 kg, Dişi: 5,1–6,4 kg
Boy: Erkek: 33–40 cm, Dişi: 28–36 cm


Border Terrier Eğitimi

Hızlı öğrenirler ama çok fazla komut öğrenmek istemezler, az sayıda ki komutları çok iyi uygularlar. Sevgi ve saygıyı kaybetmeden eğitim almaları eğitimlerini kolaylaştırır. Sıkı eğitim verilmelidir ama pozitif eğitim kurallarından çıkılmamalıdır. Küçük Köpek Sendorumunu önlemek adına yavruyken ve daha sonrasına iyi bir lider olunmalıdır.


Bize çok sorulan köpek eğitimi fiyatları sorusunu ilgili yazıda cevapladık yazıyı okumak için => Köpek eğitim fiyatları


 

Border Terrier Bakımı

Senede bir veya iki defa ölmüş tüylerden arındırılmalılardır. Düzenli tarama ve gerektiği zamanlarda yıkanmalılardır. Dışarıda oyun oynamayı severler. Günlük düzenli olarak yürüyüş yapmaları gerekir ve eğer düzenli egzersiz programlarına uyarsa apartmanda yaşaması mümkün olabilecek köpeklerdendir.


Daha önce yayınladığımız köpeklerde insan üzerine atlaması davranışı yazısını okuyabilirsiniz.


Border Terrier Karakteri

Cesur, özgür ve inatçı bir karakteri olan Border Terrier meraklı ve araştırmacı kimliğiyle öne çıkar ve yaşadıkları olayları asla unutmazlar. Kendileri için lider belirledikleri insanlardan yönlendirmeler alabilirler. Avcı içgüdüleri çok yüksektir bundan dolayı küçük hayvanlarla yaşama konusunda problemleri vardır. Kazmaya çok fazla isteklidir. Yavruyken yüksek sesli ortamlara alıştırılmalıdır. Özgüven sorunu için erkenden sosyal ortamlara sokulmalıdır.


Border Terrier Apartmanda Yaşar mı ?

Border Teriyer ırkı apartman ortamında yaşayabilir ve bahçeli bir evde daha çok mutlu olacaktır. Eğer apartman dairesinde yaşayacaksa egzersizleri asla ertelenmemelidir. Köpek eğitimi ile ev içinde ki davranışları kontrol altına alınabilir çünkü çok enerjik bir köpek olduğu için eğitimsiz olduğu sürece ev içerisinde çok fazla hareketli olacaktır.

Border Terrier Egzersiz ve Yürüyüş İhtiyacı

Fazlaca enerji dolu bir ırktır ve bundan dolayı çok fazla oyuncudur. Çocuklarla bahçelerde beraber oynamaya bayılırlar. Yeteri kadar egzersiz yaptırılmalıdır. Küçük av oyunlarıyla onun sadece bedeni için değil beyinlerini de geliştirmiş olursunuz.

Border Terrier Kürk ve Tüy Yapısı
Border Terrier Kürk ve Tüy Yapısı

Border Terrier Kürk ve Tüy Yapısı

Kürkü iki kattan oluşur, alt kısım yumuşak üst kısım ise sıkı ve yoğundur. Dış kısım pisliğe ve havaya dayanıklıdır. Soğuk ortamlarda yaşayabilir. Çiftliklere de uyumludur. Senede en az 2 kere ölü tüylerini atması gerekir. Çok sık tüy dökümü gerçekleştirmez. Farklı renklerde bulunabilir.

Border Terrier Karakter Özellikleri
Border Terrier Karakter Özellikleri

Border Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Orta

 

Daha önce ele aldığımız Bull Terrier Hakkında Bilgiler  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek Eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Comments are closed.