Bolognese Eğitimi ve Özellikleri

Bolognese Eğitimi ve Özellikleri

Bolognese ırkı genel olarak neşeli, akıllı ve ailesine bağlıdır. Ev içinde onlarla beraber hareket ederek sahiplerinin peşinden ayrılmazlar. Sürekli havlayan ırklardan olmayan Bolognese sadece tehtidlere havlayarak uyarırlar. Oyuncudur, oyunlar sırasında sevecen olmak için ellerinden gelenleri yaparlar. Bolognese çok iyi bir arkadaş olacaktır. Bologneseler’de gözler koyu, çene bölümü yuvalar, dişler ise keskindir. Köpek eğitimi ile ev içinde ve sokak gezilerinde daha yüksek kontrol sahibi olunabilecek bir ırk. Aile bireyleri ve çocuklar için mükemmel bir arkadaş olacaklardır. Bolognese küçük bir ırk olduğu için apartman yaşamı için uygundur.

Bu ırk ilk olarak 12. yüzyılda ortaya çıkmıştır. İtalyanın Bologna şehrinde ortaya çıkması nedeniyle bu bölgenin ismini almıştır. İtalya’dan 1400’lü yıllarda İspanya kraliyet ailesine hediye olarak sunulmuştur. Dönemin pek çok ressamı bu ırka sanatlarında yer verdiği için popülerliği kısa sürede yükselmiştir.


Irk Boyutu :
Küçük Boy

Yükseklik :
Erkek 26 – 30 cm Dişi 23 – 28 cm

Ağırlık :
Erkek 3 – 5 Kg Dişi 2 – 4 Kg

Ortalama Yaşam :
12-14 yılİlginizi Çekebilir! Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi


Bolognese Eğitimi

Bolognese ırkı insanları mutlu etmeyi seven köpeklerdir bundan dolayı köpek eğitimi almaları kolaydır. Özellikle küçük dönemlerinde sahiplerinin sözünü çok dinleyerek iyi eğitim alırlar bu noktada köpek eğitimi için en iyi dönemlerde ergenlik dönemlerine girmeden önceki dönemler diyebiliriz. Köpek eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bolognese Eğitimi
Bolognese Eğitimi

Daha önce ele aldığımız Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bolognese Bakımı

Bolognese Bakımı
Bolognese Bakımı

Bolognese köpek ırkına mensup hayvanlar sık sık bakım isteyen kürke ve tüylere sahiplerdir. Tüyleri aylık düzenli olarak tımar ister. Tüyleri kesilmemelidir. Bolognese ırkından köpekler genelde 12-14 yıl yaşarlar. Bu ırkın göze çarpan fazla sağlık problemi yoktur.

Bolognese Karakter Yapısı

Bolognese Karakter Yapısı
Bolognese Karakter Yapısı

Bolognese dost canlısı bir ırk olmakla birlikte insanlarla ve diğer petlerle arkadaşlıklar yapmaktan keyif alırlar. Küçük yapısından dolayı çocuklarla yalnız kalmaması Bolognese ırkından köpeklerin sağlığı için önemlidir. Aile ile vakit geçirmek onlar için çok keyifli aktivitelerdendir. Tanışmadığı inşalara karşı soğuk olurlar ama asla saldırmazlar. Yalnız kalmayı sevmezler. Yalnızlık konusunda diğer pek çok köpek gibi dayanıksızlardır. Bu ırk köpekler her zaman yanında bir aile üyesini isteyebilir yada yalnız kalma süreleri çok kısa tutulmalıdır. Bu ırk köpeklerde sosyalleştirme ve sosyal yaşam ögelerini tanıtma erken dönemlerde gerçekleştirilmelidir.


Daha önce ele aldığımız Ev içerisinde köpek eğitimi  yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bolognese Tüy Yapısı

Bolognese’in diğer köpeklerden farklı kürke sahip olduğu bilinir. Tüm vücudu uzun tüylerle kaplıdır. Kabarık ve düz olan tüyleri kafa kısmında daha kısadır. Bolognese’in kürkü asla kesilmemelidir. Çünkü astar kürk denilen iç kürkü yoktur. Rengi ise tamamen beyazdan oluşur üzerinde leke veya gölgelendirme yoktur.

Bolognese Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Bu ırk küçük ve uyumlu olduğu için ev içinde ve apartman dairelerinde yaşayabilirler. Ancak ev içinde daha kontrollü bir yaşam sürebilmeleri için mutlaka Köpek eğitimi almalarını öneriyoruz. Köpek eğitimi konusunda talepte bulunmak ve bilgi almak için hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bolognese Egzersiz İhtiyacı

Bolognese Egzersiz İhtiyacı
Bolognese Egzersiz İhtiyacı

Bolognese ırkı kapalı alanda da enerjisini atacak kadar haraket edebilir bundan dolayı apartmanda yaşaması mümkün olan ırklardandır. Ancak tabi ki diğer tüm köpekler gibi dışarı çıkmak ve bahçede oyunlar oynamak onu mutlu edecektir. Ev içerisinde yakalama ve tutma gibi oyunlarla mutlu olabilecek olan bu ırk aynı zamanda park ve bahçe oyunlarında aşırı derecede mutlu olacaktır. Diğer köpeklerle de oyunlar oynamayı sever ancak öncesinde sosyalleştirme işlemi görmesi gerekir. Kedi gibi pek çok ev hayvanı ile yaşaması mümkün olabilir. Eğer evde bebeğiniz yada küçük çocuğunuz varsa köpeğe karşı nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz.

Bolognese Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiOrta
Egzersiz ihtiyacıOrta
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaOrta
Yabancılara davranışOrta
Eğitebilirlikİyi
Koruma özelliğiOrta

Daha önce ele aldığımız Border Collie Eğitimi ve Özellikleri  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Ara
Whatsapp Destek