Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri

Sakallı Collie! Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri

Bearded Collie akıllı, mutlu ve enerji dolu bir köpektir. Bearded Collie’nin geniş kafası, büyük dişler ve hassas bir yapıya sahip gözleri vardır ayrıca düz sırta, biraz eğimli ve alçak yapıda kuyruğa sahiptir. Bearded Collie eğlenceli ve sevimlidir.

Bearded Collie Kökeni

Bearded Collie ırkından köpeklerin soyunun İskoçya'dan çıktığı tahmin ediliyor. Aslında 1500'lü yıllarda hali hazırda İskoçya'da yaşayan köpeklerin daha sonradan bölgeye gelen Polonyalı Çoban köpekleri ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen en somut konu.  Bu çiftleşmeden ortaya çıkan yavrular uzun yıllar bölgede çoban köpeği görevini üstlenmiş.

Bearded Collie iyi bir çoban köpeğidir ama kangal ve Akbaş gibi sürüyü tehditlerden korumak için değil sürüyü yönlendirme konusunda çok yeteneklidir. İskoç dağları, bayır ve ovalarında büyük baş hayvanlara uzun yıllar eşlik eden Bearded Collie 20. yüzyıla geldiğimiz Amerika ve İngiltere ülkelerine gönderilmiştir.


Bearded Collie Fiziksel Özellikleri

Kilo:Dişi: 18–27 kg, Erkek: 18–27 kg

Boy:Dişi: 51–53 cm, Erkek: 53–56 cm

Renkler:Siyah, Fawn, Üç Renk, Mavi, Black & Brown, Kahverengi


Sakallı Collie! Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri
Sakallı Collie! Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri

Bearded Collie Eğitimi

Öncelik olarak Bearded Collie ırkına Köpek Eğitimi vermek zorlu bir süreç olabilmektedir ama hızlı öğrendiklerini, zeki olduklarını söyleyebiliriz.  Bazı durumlarda inatçı bir kimliklerini ortaya koyabilirler.

Köpek Eğitimi aşamaları doğru bir biçimde uygulanırsa hızlı bir eğitim süreci atlatılabilir. Başarılı bir köpek eğitimi için öncelik olarak uzman bir köpek eğitici ile çalışmanızda fayda olacaktır. Diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi Bearded Collie ırkının da özel bir köpek eğitimine ihtiyacı olacak.

Köpek sahipleri, sahiplenme sürecinden sonra köpeklerin nasıl eğitim olması gerektiğini bilmemesi pek çok köpeğin çok geç köpek eğitimi almasına neden oluyor. Bu durum eğitimsiz süreç boyunca sahibinin başının aşırı derecede ağrımasına sebebiyet veriyor. Örnek olarak itaat eğitimi olmayan bir köpek ile sokak ve park gezmelerine, sakin akşam yürüyüşlerine gitmek çok mümkün olmadığı gibi ev içinde de disiplinsiz tavırlar içinde olabiliyor.

Köpekler sahipleri ile olmayı çok seviyor ve sahiplerine karşı çok büyük sevgi besliyorlar bu noktada köpek sahiplerine düşen en büyük görev doğru bir Köpek Eğitimi ve doğru bir köpek yetiştiricilik.

Bearded Collie Eğitimi konusunda her türlü soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bearded Collie Bakımı

Bearded Collie isminden de anlaşılacağı üzere çok kıllı bir köpektir bu türün adının Türkçe karşılığı Sakallı Collie’dir. Tüy yoğunluğundan dolayı sık sık fırça ile tımar edilmelidir. Fırça baş kısmından kuyruğa doğru ilerletilerek uygulanmalıdır. Bearded Collie iyi şartlar sağlanırsa 15 yıla kadar sağlıklı bir biçimde yaşayabilir. Bu köpek türünde eklem problemleri ve cilt sağlına dikkat edilmelidir.

Sakallı Collie! Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri
Sakallı Collie! Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri

Bearded Collie Karakter Yapısı

Bearded Collie enerji seviyesi fazla olan bir köpektir. Çocuklar, diğer petler ve insanlarla iyi anlaşabilir. Bearded Collie ile sağlıklı bir yaşam için mutlaka Köpek Eğitimi uygulanması gereken ırklardandır.

Aile köpekliği konusunda çok iyi bir görev üstlenebilir. Bearded Collie 1500'lü yıllardan itibaren uzun yıllar boyunca çoban köpekliği yapmış bir ataya sahip olan köpektir. Bundan dolayı egzersiz konusunda ayrıca vakte ihtiyaç duyar. Ayrıca yalnızlık ve evde tek başına kalma gibi durumlarda aşırı derecede tepkiler verebilir. Eğer bir Bearded Collie sahiplenmek istiyorsanız yaşam standartlarınızın ona uygun olup olmadığına göz atmalısınız.

Popüler Yazı => Popüler köpek isimleri 

Bearded Collie ve Tüyleri

Bearded Collie genelde gri, beyaz, siyah, kahverengi  ve krem renklerinde olmaktadır. Uzun, sık tüyleriyle görüntüsü pek çok köpekten farklıdır. Kürkü kötü hava şartlarında bile sağlam kalabilecek bir köpektir.

Sakal bölümünde ki tüylerinin uzun ve belirgin olması nedeniyle isminin başına sakallı anlamına gelen Bearded eklenmiştir.

Bearded Collie ırkı üyesi köpeklerin özel bir bakıma ihtiyaç duyan tüyleri vardır. Dışarıda çok çabuk kirlenebilir ve sık sık fırça ile taranmaya ihtiyaç duyarlar. Eğer imkanlar dahilinde ise arada bir köpek kuaförleri tarafından bakıma ihtiyaç duyabilirsiniz.


İlgili Yazı! daha önce ele aldığımız  Bakırköy köpek eğitimi konusunu okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.


Bearded Collie Egzersiz ve Yürüyüş
Bearded Collie Egzersiz ve Yürüyüş

Bearded Collie Egzersiz ve Yürüyüş

Bearded Collie düzenli olarak egzersiz yapması gereken köpeklerdendir. Sık sık uzun yürüyüşler yapmak Bearded Collie türünde köpekleri mutlu eder. Bearded Collie apartman dairelerinde yaşamaya çok uygun köpeklerde değillerdir. Bearded Collie ırkından bir köpeğiniz varsa onu düzenli olarak yürüyüşlere çıkartıp etrafı keşfetmesini sağlamak onu mutlu edecektir.

Bearded Collie Apartmanda Yaşayabilir mi ?
Bearded Collie Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Bearded Collie Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Bearded Collie ırkında köpekler için apartman daireleri uygun bir yaşam ortamı değildir. Geniş mekanlar ve hareket imkanı olan alanlarda çok mutlu olurlar bunların haricinde yaşadığı alanda bir bahçe olması onun daha keyifli bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.  Her zaman dışarıda olmayı seçebilecek bir köpektir hatta kötü hava şartlarından kalın kürkü sayesinde etkilenmediği için yağmurlu ve soğuk dönemleri bile bahçede geçirmek onu mutlu edecektir.


Eğer bir köpek sahiplenmeyi planlıyorsanız kendinize uygun doğru bir ırk seçmelisiniz sahiplenmeden önce köpek ırklarını tanıyın yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca hizmetlerimizden faydalanmak ya da bilgiler almak için iletişime geçebilirsiniz.


Bearded Collie Karakter Özellikleri
Bearded Collie Karakter Özellikleri

Bearded Collie Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Çok iyi
Egzersiz ihtiyacı Çok iyi
Oyunculuk Çok iyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri okuyabilir, Köpek Eğitimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.