Dev bir köpek! Saint Bernard Eğitimi ve Özellikleri

Dev bir köpek! Saint Bernard Eğitimi ve Özellikleri

Saint Bernard Eğitimi ve Özellikleri

Saint Bernard ırkı büyük beden bir köpektir ve çok güçlüdür. Bu ırkta genelde 2 farklı tüy yapısı vardır. Bir türde tüyler uzundur, diğer tür de kısadır. Ancak iki türde de renkler aynıdır. Ayrıca tüyleri çok sık bir yapıdadır. Koku alma yetenekleri çok gelişmiştir.

Bu ırkın en fazla sevilen özellikleri ise nazik ve arkadaş canlısı olmasıdır. Çocuklara her zaman iyi niyetli davranır. Yavaş bir köpektir, küçüklükten itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Köpek eğitimlerinde ve itaat eğitimleri konusunda çok başarılıdır. Köpek eğitimlerinde baskıcı bir tutum yerine iyi şekilde güler yüzlü yaklaşılmalıdır.  Çok iyi bir bekçi köpeği olabilir. Bu köpekte salya akıtma sorunu olabilir.

Saint Bernard Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri
Saint Bernard Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri

Saint Bernard Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri

-  Erkek boyut 69 cm
-  Dişi boyut 63 cm
-  Erkek kilo 50 - 81 Kg
-  Dişi kilo 50 - 81 Kg

Saint Bernard Yaşam Ortamı
Saint Bernard Yaşam Ortamı

Saint Bernard Yaşam Ortamı

Yeterli hareket etme imkanı sağlanırsa apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içerisinde çok hareket etmeyi tercih etmezler. Güvenli bir bahçede serbest kalmak onu sevindirebilir. Dışarıda olmak onu her zaman mutlu eder. Eğer konforlu bir yaşam alanı oluşturulursa dışarıda da yaşayabilir.

Saint Bernard Bakımı ve Egzersiz İhtiyacı
Saint Bernard Bakımı ve Egzersiz İhtiyacı

Saint Bernard Bakımı ve Egzersiz İhtiyacı

Uzun yürüyüşler yaparak onun egzersiz gereksinimini karşılayabilirsiniz. Yavruluk dönemlerinde hassas olmak gerekir, kemiklerinin gelişmesi beklenmelidir. Bu ırkın tamamen olgunlaşması 2 yaşını bulabilir. Küçük oyunların peşine kısa yürüyüşler gelişim çağında yeterli bir egzersiz olabilir. Fırça yardımı ile düzenli olarak tımarlanması gerekir ve gerektiği zaman yıkanması gerekir. Çok tüy döken köpeklerden biridir. Uzun bir yaşam sürebilmesi için sağlıklı ve kaliteli beslenmesi gerekir. 8 ile 10 yıl yaşam süreleri vardır.

Sağlık sorunlarına karşı sık sık veterinere kontrole gidilmesi gerekirler. Dirsek ve kalça displezyasına riski taşır. Obezite riski taşımaktadır, obezite tek başına ile bir sağlık sorunu olmasa da pek çok sağlık sorununun oluşmasını sağlamaktadır. Epilepsi, göz kapağı gibi sağlık sorunları da yaşayabilir.

Saint Bernard Karakter Özellikleri
Saint Bernard Karakter Özellikleri

Saint Bernard Karakter Özellikleri

İyi niyetli, çok iyi bir arkadaş, en iyi aile köpekleri arasında yer alır. Tehlike sezerse ailesini korumak için elinden gelenin en iyisini yapar. Salya akıtma davranışı gösterirler. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Ailesine her zaman sevgi besler ve onların kendisine vakit ayırmasını bekler.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta
Saint Bernard Köpek Eğitimi
Saint Bernard Köpek Eğitimi

Saint Bernard Köpek Eğitimi

Saint Bernard Köpek Eğitimi konusunda başarılı bir köpektir. Özellikle itaat eğitimlerinde çok başarılıdır. Ancak tabi ki profesyonel köpek eğitmenleri ile çalışılması gerekir. Köpeğin ihtiyaçlarını ve beklentilerini bilirseniz Köpek Eğitimi vermek daha kolay olacaktır. Bedenleri çok büyük olduğu için erken dönemlerde eğitim alması çok önemlidir. Bu ırk için en önemli eğitimlerden biride tasma eğitimidir. Aksi halde dışarıda sahibini sürekli çekiştirecektir ve güçlü olduğu için sahibi için çok zor olacaktır.

Saint Bernard İtaat Eğitimi
Saint Bernard İtaat Eğitimi

Saint Bernard İtaat Eğitimi

Bedeni büyük olan tüm köpeklerde olduğu gibi bu ırk içinde itaat eğitimi çok önemlidir. İtaat eğitimi ile köpek sahibinin beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilecek hale gelecektir. Köpek itaat eğitimleri iki aşamadan oluşur. İlk aşama temel itaat eğitimidir ve ikinci aşama ise ileri itaat eğitimidir.

St. Bernard Tasma Eğitimi
St. Bernard Tasma Eğitimi

St. Bernard Tasma Eğitimi

Daha yavru haldeyken tasma takmaya başlaması gerekir. Tasma aslını boynunu sıkmayacak şekilde olmalıdır.  Bu eğitimi profesyonel köpek eğitimi uzmanları tarafından uygulanırsa başarı daha garanti olur. Köpeğe tasma taktınızda çekiştirirse hayır komut ile uyarın ve hareket etmeyin. Çekiştirmeyi bırakınca ödül vermeyi unutmayın. Konu ile alakalı bilgi almak için Tasma eğitimi isimli blog yazısını okuyabilirsiniz.

Saint Bernard Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğiminde ilk dönem çok önemlidir. Tuvalet Eğitimi sürecinde en fazla önem verilmesi gereken konu şiddet gibi olumsu şeylerden uzak olmanız gerekir. Aksi halde tepkisi aşırı olabilir.  Agresif olmaya çok müsait bir köpektir. Pozitif köpek eğitiminin en önemli unsuru ödül sistemini uygulamak gerekir. İyi davranışlarını ödüllendirmek süreci hızlandıracaktır. köpek tuvalet eğitiminde öncelikle tuvalet noktasını belirlemeniz gerekir.

Ve köpek her tuvalet eğilimi gösterdiğinde onu bu alana götürerek tuvaletini yapmasını sağlamanız gerekir. Eğer tuvaletini yaptığı yer ev içerisinde ise o alanı ağır kimyasallarla temizlemeyin çünkü bir sonra ki sefer orayı koklayarak oraya yapacaktır.  Eğer yanlış bir noktaya tuvalet yaparsa onu uyarmanız gerekir. Saint Bernard daha yavru bir haldeyken tuvalet eğitim alması gelecek dönemlerde sahibinin bu konuda rahat etmesini sağlayacaktır.

Daha önce ele aldığımız Dogo Argentino Eğitimi ve Özellikleri  isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.