Pug Karakter Özellikleri

Pug Köpeği Fiyatları Pug Cinsi

Sıra dışı bir görüntüye sahip olan Pug köpeği, kırışık bir yüz yapısına ve sarmal şeklindeki kuyruğuyla diğer köpek ırklarından ayrılır. Günümüzde oldukça popüler olan bu köpeğe sahip olmak isteyenler için pug köpek fiyat listesini sizler için derledik.

Türkiye’de Pug Cinsi Köpek Fiyatları

Sevimli, neşeli ve oyuncu köpeği olan Pug, farklı özelliklere ve sevecen kişiliğe sahip olan bir köpek ırkıdır. Eğer bu köpek ırkına bakıyorsanız, muhtemelen aklınızdaki ilk şeylerden biri Pug fiyatıdır.

Bu soruya ilk olarak şu şekilde cevap verebilirim…

Türkiye’de yerli üretim pug cinsi köpek ırkları, İstanbul, Bursa, İzmir olmak üzere üç büyük ilden satılır. Ülkemizde fiyatları rengine ve ırkına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.. İstanbul genelinde; 2600 TL, Bursa genelinde; 2000 TL  ( 270 $ ) ve  Ankara genelinde;  2140 TL  ( 285 $ ) arasında bir fiyat ödeyerek, pug cinsi köpeğe sahip olabilirsiniz.

Dünya Genelinde Pug Cinsi Köpek Fiyatları

Dünya genelinde en sık beslenen köpek ırkları arasında olan Pug cinsi köpekler, genellikle 1000 ila 1800 ABD Doları arasında fiyatlandırılır. Ancak pug köpeğinin saf kanlık durumuna göre de Avrupa’ da fiyatları farklılık gösterir. Genellikle 1800 dolardan 3000 dolara kadar, 7000 dolara kadar mal olabilecek bazı pug cinsi köpekler vardır. Bunun dışında, yalnızca profesyonel yetiştiriciler tarafından eğitilen bu ırk köpeklerin fiyatları daha da artış göstermektedir.

Dünya Genelinde Pug Cinsi Köpek Fiyat Değerlendirmesi;

  1. ABD üretimli Pug yavruları: 500 $ - 2000 $(  83750 TL ile 15,000 ) arasında değişmektedir.
  2. Avrupa genelinde safkan bir Pug: 1000 € (8900 TL ) ile üreticilerinden bu fiyat ortalamasını alır.

Pug Köpeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa ağızlı ve buruşuk suratlı köpek olarak bilinen Pug cinsinin kökeni M.Ö. 700'de Çin’den gelmektedir. Çinli hükümdarların kucak köpeği olarak yetiştirilen bu köpek ırkı, ilk olarak Tibet’te, daha sonra Japonya’da ve ardından da Avrupa’nın birçok yerinde yaygınlaştığı bilgisi öne sürülüyor. Çin kökenli bir süs köpeği olan Pug (Pag), küçük boyuna rağmen “boyundan büyük” bir köpek olarak adlandırılır. Günümüzde oldukça popüler bir ırk olan pug köpeği, en çok beslenen evcil hayvanlar arasındadır.

  1. Bir efsaneye göre Pug köpeği geçmiş tarihlerinde, bir boksörün İspanyol devletindeki askerlere saldırmadan önce Orange Prensi’nin hayatını kurtarması için Hollanda'nın Orange Kraliyet Evin’de yetiştirildiği söyleniyor.
  2. Çin Kraliyet ailelerinde önemli bir köpek ırkı sayılırdı ve yüzündeki buruşuklukların iyi şans getirdiğine inanılıyordu.
  3. Pug köpeği cinsinden biri olan Doug the pug isimli köpek, günümüzde en ünlü köpekler arasında yer almaktadır. Sosyal medyada 13 milyon takipçisi vardır ve 2019 yılında Doug, Animal Star yarışmasında halkın seçimiyle ödül alan köpeklerden biridir.

Pug  Köpeğinin En Belirgin Özellikleri

Yükseklik: 10- 13 metre  Enerji Seviyesi: Yüksek
Ağırlık: 10 -18 kg  Desenleri: Samur
Yaşam Süresi: 13 – 15 yaş  Renkler: Kahverengi, Sİyah
Cins Boyutu: Küçük (0-25)  Havlama Seviyesi: Orta
Egzersiz İhtiyaçları: Orta  Genel Bakım İhtiyaçları: Orta
Zekâ Düzeyi: Yüksek  Tüy Boyutu: Kısa
Tüy Dökme Miktarı: Sık  Salya Miktarı: Düşük

 

Pug Köpeğinin Kişilik Özellikleri

Pug cinsi köpek ırkları oldukça hassas kişiliğe sahip olan hayvanlar arasındadır. En belirgin özellikleri arasında kavurucu sıcaklara ve soğuk hava şartlarına karşı dayanıklılık özellikleri yoktur. Tam anlamıyla oyuncu köpeği diyebiliriz. Sevgi dolu, uyumlu ve yaramazlık yapmayı seven bir köpek ırkıdır. Yer yer sahibiyle inatlaşabilir ve eğitim sırasında çabuk sıkılabilir. Yüksek zekâ seviyesine sahip olmasına rağmen eğitim sürecinde bu ırk köpeklere ayrı bir çaba sarf edilmesi gerekir.

Sosyal çevresine karşı uyumlu davranışlar sergilerle ve özellikle çocuklarla arası çok iyidir. Sakin bir mizaca sahip oldukları için gereksiz yere havlama eğilimleri yoktur. Sahiplerine karşı düşkün oldukları için birlikte aktiviteler yapmaktan büyük keyif alır. Ayrı sahiplerinin kucağında sevilmekten ve gün boyu uzanmaktan hoşlanır. Küçük boy köpek ırkları arasında olduğu için dış etkenlere karşı kendi koruyamaz. Bu nedenle sahiplerinin her daim kontrolü altında olması gerekir.

Pug Köpeği Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Bu ırktaki köpekler yemek konusunda seçici değildir ve onlara verdiğiniz her şeyi yiyebilir. Genellikle bir Pug köpeğinin, günlük beslenme ihtiyaçları cinsine ve yaşına bağlı olarak, ağırlığının% 3-4'üne eşit miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyar.

  1. 6 aylıktan küçük ve genç olan pug köpeği için yaklaşık% 3,5'e kadar yemek yeme ihtiyacı vardır.
  2. Hem genç olup hem de egzersiz yapan pug köpeğinin % 4'e kadar beslenmesi gerekir.
  3. Yetişkin ve yaşlı pug köpekleri, ağırlıklarının sadece% 2,8'i kadar daha az yiyeceğe ihtiyaç duyacaklardır.

Bu sevimli köpeklerin beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.  İlk olarak yemek yemeği çok sevdiğinden dolayı kilo almak eğilimleri yüksektir. Obezite gibi sağlık sorunları yaşamaması adına sahiplerinin porsiyonlarına dikkat etmesi gerekir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için yukarıda belirttiği beslenme programa dikkat ederek ve egzersiz yaptırarak sağlığının olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Pug Köpeğine Egzersiz Önerileri

Saatlerce uzanmayı seven ev keyfine düşkün olan Pug köpeğine egzersiz yaptırmak sahiplerini biraz zorlayabilir. Eğer egzersiz yapmak için zorlanmazsa yerinde saatlerce oturabilir. Bu nedenle köpeğinizin daha aktif olması için düzenli olarak yürüyüşe çıkarmak, oyunlar oynaması gerekir.

Bu ırk köpeğe egzersiz yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak kavurucu sıcaklarda kesinlikle yürüyüşe çıkartılmaması gerekir. Hassas tüy yapısına sahip oldukları için sıcak havalardan kolaylıkla etkilenebilir. Bu nedenle köpeğinizi zorlamadan uygun hava koşullarında yarım saatlik yürüyüşlere çıkartmanız yeterlidir. İkinci olarak pug köpeğinin burunlarının şeklinden kaynaklı, egzersiz sırasında nefes alıp vermekte zorlanabilir. Bu nedenle sevimli dostunuzu zorlamayacak şekilde hafif egzersizler yaptırılması en uygun yöntemlerden biridir.

Pug Köpeğin Bakım Önerileri

Pug köpeklerinin temizliğinin nasıl yapılacağını bilmek hem sağlığı açısından hem de kendini daha rahat hissetmesi açısından oldukça önemlidir. Pug köpeğinin genel olarak bakıldığında ilgiye, şefkate, sevgiye, egzersize ve doğru bir bakıma ihtiyacı vardır. Sevimli köpeklerin bakımı sizi zorlamaz ve oldukça kolaydır.  Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken ilk şey tüylerini köpek tarağıyla düzenli olarak fırçalanmasıdır. Seyrek ve kısa tüylere sahip olduğu için hafta iki kez fırçalanması idealdir.

Pug köpeğinin tüylerini fırçalamadan önce sahiplerinin dikkat etmesi gereken şey, bu ırkın cildinin temiz ve kuru olmasını sağlamaktır. Bu sayede enfeksiyon belirtileri olabilecek saç dökülmesi, kızarıklık veya kaşıntı belirtileri açısından cildi ve saç kaplamasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak burun ve dudak kıvrımları, Alerjenik Bakım Mendilleri gibi bir köpek bezleri temizlenmesi gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Pug Köpeğinin Çocuklarla Uyumu Nasıldır?

Sakin bir yapıya sahip olan pug köpek cinsi, çocuklara karşı son derece cana yakın davranışlar sergiler.

Pug Köpeği Kaç Saat Uyur?

Rahatına fazlasıyla düşkün olan pug köpeği ortalama 14 saat uyur.

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.