Belgian Malinois Eğitimi ve Özellikleri

Polis Köpeği! Belgian Malinois Eğitimi ve Özellikleri

Belgian Malinois, Belçika asıllı olan bu köpek türü tembelliği asla sevmeyen ırklardandır. Enerjik ve çevik yapısı sayesinde Polis Köpeği olarak kullanıldığı ülkeler mevcuttur.

Lider olarak tanıdığı insanlarla sık sık oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi ister. Genelde bir kişi ile yoğun sevgi bağı kurarlar. Oldukça akıllı bir köpektir, Köpek eğitimi sırasında hızlı öğrenim performansı gösterebilir.

Belçika Malinois, 1800'lü senelerde Belçika bölgesinde özel kullanım çoban köpeği amacı ile yetiştirilen dört farklı ırktan biridir. En fazla Alman çoban köpeği ile benzer olduğu konusunda hem fikirler vardır. Aşırı derecede dayanıklı bir köpektir. Eski dönemlerde sık sık avcılık, bekçilik ve çoban köpekliği gibi görevleri üstlenmiştir.

Günümüzde polis köpekliği olarak kullanıldığı ülkeler bulunuyor ayrıca büyük sürüleri yabani hayvanlardan korumak için kullanıldığı biliniyor.

Karakter olarak çok hassas olsa da köpek eğitimi konusunda çok başarılı olan bir köpektir ama bu noktada kilit nokta profesyonel köpek eğitimi tesislerinden destek alınmalıdır.

Belçika Malinois ırkından köpekler özellikle sahiplerine karşı çok bağlı olan köpeklerdir. Yabancılara ve diğer köpeklere karşı asabi bir tavır takınabilir. Gürültülü bir havlamaya sahiptir. Ev yaşamı için uygun olmayan köpeklerdendir. Çiftlik yada bahçeli evler tarafından tercih edilmesi uygun görülür.

Belçika Malinois Köpek Görünümü
Belçika Malinois Köpek Görünümü

Belçika Malinois Köpek Kişiliği

Tüm iklimlere aşırı derecede yatkındır ama genel olarak soğuk ülkelerde popülerdir. Çok çalışkan bir ırktır, işsiz ve boş kalmaktan nefret eder. Her zaman kararlı, kendinden emin ve enerjiktir.

Aile üyelerini her zaman çok sever onları ve onların mallarını korumak için elinden geleni yapar. Pek çok köpek ırkı gibi utangaç bir yapıya sahip olmaması onun bekçi ve çoban köpeği olmasını kolaylaştırıyor. Sahibinin ona özel vakitler ayırması gerekir. Eğer bir Belçika Malinois sahiplenmeyi planlıyorsanız yaşam şartlarınızın ona uygun olduğundan emin olmalısınız.

Köpek eğitimi Belçika Malinois ırkından köpekler için çok önemlidir. Ayrıca sosyalleştirme uygulaması da köpek eğitimi kadar önem arz etmektedir.


Daha önce ele aldığımız köpeğiniz için farklı isim önerileri yazısını okumanızı öneriyoruz.


Belgian Malinois eğitimi

Belgian Malinois pozitif köpek eğitimi uygulandığında iyi bir verim alınır. Onunla iletişim kurarken sakin ve nazik olmakta fayda, siz ne kadar sert olursanız eğer Belgian Malinois’de o kadar sert olacaktır. Ona farklı hediyeler ve ödüller verirseniz eğer hem ilişkiniz güçlenir hem de verdiğiniz eğitimlerin verimi artar.

Köpek eğitim sürecinde iz sürme ve güç egzersizleri ile onun iç güdülerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Belgian Malinois eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi almak için Petokulu.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Belgian Malinois Bakımı
Belgian Malinois Bakımı

Belgian Malinois Bakımı

Enerji dolu olan bu özel ırk köpeklerin her zaman düzenli ve uzun süreli egzersizlere ihtiyacı olacaktır. Eğer egzersizleri ertelenirse mutluluğu azalacak zamanla huzursuz ve huysuz bir köpek haline gelecektir. Eğer bir Belgian Malinois ırkından köpeğiniz varsa onunla yakalama, tutma, takip etme oyunları oynayabilirsiniz. Bu ırk köpekeler de ağız sağlığı çok önemlidir. Arada bir uzman bir veterinere ağız sağlığı için kontrole götürebilirsiniz.

Belgian Malinois ırkında köpekler için aşırı fırça uygulaması tüylerine ve kürküne zarar verebilir. Haftada 2 kere fırçalanması yeterli olacaktır sadece tüy dökme dönemleri bu sayıyı artırabilirsiniz. Belgian Malinois ortalama olarak 15 yıl yaşayabilir. Bu ırkta epileptik hastalığına dikkat edilmelidir. Bahçe ortamında yaşayacaksa eğer zehirli otlara karşı önlem almalısınız.

Belgian Malinois Karakteri

Belçika Malinois erken dönemlerde Köpek Eğitimi alması gereken ırklardandır. Sosyalleştirilmesi farklı köpeklerle ve insanlarla olan iletişimi için önemlidir. Tanımadığı insanlar için tetiktedir ama çocuklara karşı her zaman iyi niyetlidir.  Belçika Malinois ırkından bir köpek sahiplenmek istiyorsanız eğer uzun aktivitelere ayıracak zamanınız olmalıdır.


Daha önce ele aldığımız köpek sahiplenmenin sorumlulukları yazısını okuyabilirsiniz.


Belçika Malinois Köpek Görünümü

Kısa ve düz bir yapıda tüyleri vardır. Belçika Malinois ırkından köpeklerin kendine özgü özel bir görünümleri vardır. Sert, yoğun ve her türlü aşırı hava koşuluna dayanacak bir kürkü vardır.

Boyun alanında ki tüyleri diğer bölgelere göre daha sık bir yapıdadır. Genel olarak Belçika Malinois köpeklerinde siyah yüz, kulak vardır. Pati uçlarında ve göğüs bölgesinde ise açık tonlar görülür. Sağlıklı bir Belçika Malinois köpeği 40 ile 60 kilogram ortalamasında bir ağırlığa sahip olmalıdır. Omuz mesafesi ise 26 cm civarındadır.

Belçika Malinois Köpek Görünümü
Belçika Malinois Köpek Görünümü

Belgian Malinois Tüyleri

Belgian Malinois yılda en fazla 1 ve 2 kere tüy dökme dönemi geçirir. Kısa tüy yapısı bulunan bu ırk genelde gri, sarı ve kahvemsi renklerde kürke sahip olur. Kulakları siyahtır ve siyah maskeli olabilir. Göbek tarafı daha açık renklerde olmaktadır. Bu ırk asla çizgili olmaz.

Belgian Malinois  Yürüyüş ve Egzersiz İhtiyaçları

Belgian Malinois  enerjik bir ırktır bundan dolayı ev dışında egzersiz ve yürüyüşlere ihtiyacı vardı. Uzun mesafelerde yürümeyi, geniş alanlarda oyun oynamayı sever ve kolayca oynanabilecek olan top oyunları, yakalama oyunlarından çokça keyif alacaktır.

Belgian Malinois Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Daha önce belirttiğimiz gibi enerjik bir köpektir eğer egzersiz ve yürüyüş ihtiyaçları sağlıklı bir biçimde karşılanırsa apartmanda yaşayabilir ancak enerjisini sürekli atması gerekmektedir aksi halde ev içinde çok hareketli olabilir. Çitli bir bahçede serbest olması onun için daha mutlu edici olacaktır. Yaz, kış tüm iklimlerde yaşayabilir ama ılıman mevsimlerin köpeğidir. Belçika Malinois egzersizleri göz ardı edilmeden mutlu bir birliktelik yaşayabileceğiniz bir köpek. köpek eğitiminin önemli olduğu ırklardandır.

Belçika Malinois Cinsi Köpek Özellikleri

  • Bizim Kangalımız gibi Belçikanın sembolüdür.
  • Sakin, enerjik ve sevgi dolu bir karakteri vardır.
  • Eğitimini almadığı sürece çok az saldırganlık özelliği taşır.
  • Özellikle sahibine, ailesine ve yaşam alanında olan kişilere karşı çok korumacıdır.
  • Enerji seviyesi olarak çok yüksek bir enerjiye sahiptir.
  • Zeki, akıllı, farklı bir köpektir, aynı zamanda koruma iç güdüsü çok gelişmiştir.
  • Ailesine düşkündür, ailesinin ona vakit ayırmasını bekler.
  • Diğer tüm köpekler gibi senede iki kez mevsim geçişlerinde tüy dökümü yaşar.
  • Belçika Malinois köpeği sahiplenecekseniz eğer bu köpeğin beraberinde pek çok sorumluluk getireceğini bilmelisiniz. Ayrıca yaşam alanınızın bu ırka uygun olması gerekir. Köpek eğitimi, sosyalleştirme gibi önemli konular hakkında bilgili olmalısınız.

Belgian Malinois Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Düşük
Eğitebilirlik Çok İyi
Koruma özelliği Çok İyi

 

Daha önce ele aldığımız Bearded Collie Eğitimi ve Özellikleri yazısını okuyabilir, Köpek Eğitimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 7 Ortalama: 4.9]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.