Amerikan Bulldog Eğitimi

İşte! Amerikan Bulldog Eğitimi ve Özellikleri

Amerikan Bulldog doğru bir biçimde köpek eğitimi aldıkları zaman insanlara ve özellikle çocuklara sevgiyle yaklaşırlar ancak iç güdüsel olarak yabancılara her zaman temkinli bir yaklaşım sergilerler. Bu köpek çiftlik hayvanlarını zapt etmek için yetiştirilmiş bir türdür. Bundan dolayı diğer petlere karşı agresif hareketlerde bulunabilirler.

Amerikan Bulldog  türü İngiliz Bulldoglara göre çevik ve geniş yapılı bir vücuda sahiptir. Pit Bull’a benzerlik gösterse de yüzleri daha güzel bir görünüme sahiptir. Bodur yapısı, kalın bacakları, düşük kuyrukları vardır.

Amerikan Bulldog, İngiliz Bulldog köpek cinsi ile akraba olduğu biliniyor. İngiliz türüne bakarak boyu daha uzun ve çeviklik açısından daha gösterişli.

Uzun yıllar boyunca Amerika başta olmak üzere tüm dünyada popülerliğini koruyan ve günümüzde de popülaritesinden taviz vermeyen Amerikan Bulldog ırkı görkemli duruşu ve nezaket içeren doğası sayesinde pek çok köpek severin favori köpeği konumunda. Çok nazik bir karakteri olmasına karşın bunun yanında aktif olarak avcılık iç güdülerine sahiptir.

Amerikan Bulldog Eğitimi
Amerikan Bulldog Eğitimi

Eski dönemlerde pek çok küçük memeli avında kullanılmıştır. Hatta Amerika da ilk dönemlerde başı boş olan sığırları kovalaması için eğitilmiş olan Amerikan Bulldog günümüzde bu ve bunun gibi işler yerine aile köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu ırkın bir diğer ilginç özelliği ise 6 fit yüksekliğe zıplayabiliyor olmasıdır.

Genel olarak Amerikan Bulldog ırkından köpekler zeki, nazik, itaatkâr ve sadık bir köpektir. Ailesi ile çok güçlü ve sevgi dolu bir bağ kuracak olan Amerikan Bulldog Köpek Eğitimi konusunda çok başarılı olmaktadır. Enerjisini nereye harcayacağını öğrenebilecek zekaya sahip olan bu ırk kolay köpek eğitimi aldığı içinde insanların tercihi olabiliyor.

Düzenli egzersiz yapması karşılığında pek fazla beklentisi olmayacak olan Amerikan Bulldoglardan birini sahiplenmek istiyorsanız öncelikle egzersiz için her zaman hazır olmalısınız ve vaktinizin uygunluğunu göz önünde bulundurarak sahiplenme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog Kişiliği

Amerikan Bulldog kişilik olarak sempatik, oyuncu ancak oyunları içerisinde zeka dolu hareketler bulunan bir hayvandır. Ailesini bazen ilginç zekası ile şaşırtabilir. Kolay öğrenir ve insanların karakterlerini kolay ezberler.

Yabancı insanlara her zaman ilk temasta dikkatli yaklaşım gösterir. Küçük çocuklara karşı ise her ne olursa olsun her zaman dikkatli ve ilgili yaklaşır. Çok küçük çocuklarla yalnız kalmaması önerilir çünkü şefkatli olduğu için çocukların ona zarar vermesine izin verebilir bu durumlar aile gözetiminde olmalıdır.

Ne kadar sevimli ve ailesine bağlı olsa da bazı durumlarda Amerikan Bulldog ırkından köpeklerin ısrarcı ve inatçı olduğu gözlemlenebilir. Bu durumlarda kendine lider olarak belirlediği aile üyesi onu kararından kolayca vazgeçirebilir.

Apartman yaşamı için uygun olabilir ama günlük gerekli egzersiz saatler ertelenmemelidir bununla birlikte küçük alanlarda yaşaması pek mümkün değildir. Geniş yaşam alanlarına ihtiyacı olacaktır.

Amerikan Bulldog Köpeği Kalıtsal Hastalıklar
Amerikan Bulldog Köpeği Kalıtsal Hastalıklar

Amerikan Bulldog Köpeği Kalıtsal Hastalıklar

Amerikan Bulldog ırkından pek çok köpek sağlıklı bir yaşam sürse de bu ırk üyelerine bazı durumlarda kalıtsal hastalıklar görülebiliyor. Eğer bir Amerikan Bulldog sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka Amerikan Bulldog kalıtsal hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Amerikan Bulldog ırkında sıklıkla görülen hastalıklar;

  • Kalça Displazisi : Bu hastalık pek çok köpek ırkında görülen bir hastalıktır. Uyluk kemiğinin kalça eklemine yerleşmemesinden kaynaklanan bu hastalık bazı köpeklerde özellikle arka bacakların birinde yada ikisinde topallama olarak görülebilir. Ancak bazı köpeklerde ise asla bir belirti göstermez. Bu sorun köpeğin erken yaşlanmasına neden olacak kadar ağır bir sorundur. Hastalığın teşhisi için öncelikle kalça röntgenine ihtiyaç duyulur. Bu hastalık kalıtsal olabildiği gibi düşme, çarpma gibi kazalar sonucu da görülebilir.
  • Katarkt : Genel olarak genç katarakt olarak isimlendirilen söz konusu hastalık köpeklerde 1 ila 2 yaş aralığında görülüyor. Nadir durumlarda ise hastalığın ilerlemiş durumlarında tamamen körlüğe neden olabilir. Bu sorunu taşıyan iki hayvanın çiftleştirilmemesi konusunda uzmanlar şiddetle uyarılarda bulunuyor.
  • Hipotiroidizm :  Söz konusu hastalık köpekler üzerinde çok zor teşhis ediliyor. Tiroid hormanlarının normalden daha düşük üretim yapması nedeni ile hastalık ortaya çıkıyor. Bu hastalıktan müzdarip olan köpeklerde soluk alma konusunda zorluk gözlemlenirken aynı zamanda göz akıntısı da gözlemlenebiliyor. Hastalık fark edildikten sonra ise köpek ömür boyu tedavi görmek zorunda kalıyor.
  • Hemeralopia : Gün içi körlüğü şeklinde isimlendirilen bu köpek hastalığı genel olarak yavru köpeklerde sekizinci haftadan sonra fark edilmektedir. Bu hastalığın en çok teşhis şekli ise gündüz ortam karanlık değilken köpeğin bir yerlere çarpıyor olması oluyor. Güneşe çıkınca çok yavaş ve sersem hareket eden köpek hareket edince bir yere çarparak kendine zarar verebiliyor. Erken teşhis çok önem taşıyor.
  • Kalıtsal Polinöropati :  Bu sorun genel olarak yürüme sorununa yol açması ile fark edilebiliyor. Köpekte denge ve koordine sorunu gözlemlenebiliyor. Bir yaşının altında köpeklerde çok görülüyor. Sağlıklı bir köpekte birden ortaya çıkabiliyor. Bu sorunu yaşayan köpekler fark edilir bir şekilde yürüme bozukluğu yaşayabiliyor.

Listelediğimiz hastalıklar aslında sadece bir ırka özel hastalıklar değildir. Amerikan Bulldog ırkından köpeklerde bu kalıtsal sorunlar görülebilir ama pek çok Amerikan Bulldog köpeğinde bu sorunlar gözlemlenmiyor.  Köpeklerin sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin.


İlgili Yazı! daha önce ele aldığımız  Köpek saldırganlığı nasıl engellenir yazısını okumanızı öneriyoruz.


Amerikan Bulldog Eğitimi
Amerikan Bulldog Eğitimi

Amerikan Bulldog Eğitimi

Köpek Eğitimi tüm köpekler için önemlidir. Amerikan Bulldog Eğitimi vaktinde uygulanırsa köpek ile uzun yıllar sorunsuz yaşanabilir. Hafızaları kuvvetli olmakla birlikle karakteristik olarak bazı durumlarda çok inatçı olabilirler. Köpek Eğitimi sırasında bu cinse sakin davranmak çok önemlidir.

Köpek eğitimleri profesyonel köpek eğitimcileri tarafından uygulanırsa başarı oranı daha yüksek olmaktadır. Sizde Köpek eğitimleri, hakkında ayrıntılı bilgi almak için  iletişime geçebilirsiniz.

Amerikan Bulldog İtaat Eğitimleri
Amerikan Bulldog İtaat Eğitimleri

Amerikan Bulldog İtaat Eğitimleri

Amerikan Bulldog gibi daha çok aile köpeği olarak tercih edilen ırklarda itaat eğitimleri büyük bir öneme sahiptir. İtaat eğitimi almış olan bir Amerikan Bulldog asla sahibinin sözünden çıkmadan hareket edecektir. Öyle ki köpek eğitimi almış olan bir köpeğin, insanlara saldırma, kaçma, kaybolma ve sahibinin başını derde sokma riski en aza inecektir. Bundan dolayı tüm aile köpeklerinin itaat eğitimi alması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İtaat eğitimleri iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama temel itaat eğitimi ve ikini aşama ise ileri itaat eğitimidir.

Amerikan Bulldog Temel İtaat Eğitimleri

temel itaat eğitimi köpeklerin ilk olarak aldığı itaat eğitimi biçimidir. Bu eğitimde köpeğin çok farklı olan algısı bizim isteklerimiz doğrultusunda değiştirilir.

Köpeklerin eğitimler sonucu mutsuz olduğu düşünülmektedir ancak bu oldukça yanlıştır köpekler sahiplerinin isteklerini yerine getirmekten oldukça mutluluk duyarlar. İstanbul köpek eğitimi firması olarak biz eğitimlerimizde pozitif köpek eğitimi biçimini tercih etmekteyiz.

Amerikan Bulldog İleri İtaat Eğitimleri
Amerikan Bulldog İleri İtaat Eğitimleri

Amerikan Bulldog İleri İtaat Eğitimleri

İleri itaat eğitiminde ise öncelikle köpeğin temel itaat eğitiminden başarılı bir biçimde ayrılması gerekiyor. Sonrasında ise eğer talep gelirse köpek ileri itaat eğitimine girebilir.

İleri itaat eğitiminde temel itaat eğitiminden pek fazla fark olmasa da en önemli farkı köpeğin tamamen serbest ve tasmasız olarak eğitim almasıdır.

Amerikan Bulldog Bakımı

Amerikan Bulldog Eğitimi
Amerikan Bulldog Eğitimi

Amerikan Bulldog  kalça diplezyasına yakalanma riski taşımaktadır. 8 ila 12 yıl arasında ömürleri vardır. Ayrıca yüzemeyen bu köpek türü sıcak suyu pek fazla dayanamazlar. Amerikan Bulldog ölü tüylerinden düzenli olarak fırçalayarak arındırılmalıdır.

Amerikan Bulldog Karakteri
Amerikan Bulldog Karakteri

Amerikan Bulldog Karakteri

Amerikan Bulldog çevik, kendinden emin ve hızlıdır. Meraklı yapısıyla birlikte her zaman harekete hazır ve korkusuz olmasıyla bilinir. Emir aldığı anda düşman belirlerdiği varlığa karşı durdurulamaz bir şekilde saldırabilir. Hiyerarşiyi bilir ve sahiplerine çok saygılıdır.

Amerikan Bulldog Egzersiz ve Yürüyüş

Amerikan Bulldog çok hareketli bir köpektir. Egzersiz ihtiyacı sık sık karşılanmalıdır. Ayrıca Amerikan Bulldog’lar yürümeyi, koşmayı, top oyunlarını çok sever.

Amerikan Bulldog Tüyleri

Bu türün sert ve kısa tüyleri vardır. Genel olarak Amerikan Bulldog’lar beyaz tüyleri ve farklı renkte lekelere sahip tüyleri vardır.

Amerikan Bulldog Apartmanda Beslenir mi ?

Amerikan Bulldog  yeterince egzersiz yapabiliyorsa, apartmanda beslenebilir. Ancak bahçeli bir ortamda daha konforlu bir yaşam sürer.

Amerikan Bulldog Eğitimi
Amerikan Bulldog Eğitimi

Amerikan Bulldog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Daha önce ele aldığımız Amerikan Staffordshire Terrier  yazısını okuyabilir, Köpek Eğitimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.