IPO – Schutzhund Nedir?

IPO – Schutzhund Nedir?

Schutzhund, koruma köpeği anlamına gelmektedir ve Almanca bir kelimedir. Schutzhund, aynı zamanda Alman Çoban köpeklerinin davranış, üreme uygunluğunu test etmek adına geliştirilmiş özel bir sınav türüdür. Zamanla birlikte Alman Çoban köpekleri ve eğitmenlerinin katıldığı uluslar arası bir spor müsabakasına dönüşmüştür.

Schutzhund testi için geliştirilen Alman Çoban köpekleri, genel olarak belli bir kaç çalışma amacı ile kullanılır (polis köpeği, iz sürme, kisişel koruma vs.). Köpeklerde bu eğitim sürecine dayanacak güç ve yetenek olması gerekir.

Eğitimden sonra köpekler Shutzhund testine girer. Shutzhund testinden sonra köpeğin yeteneklerine lisanslarında yer verilir. Shutzhund testi 3 farklı alanda uygulanır. Sırasıyla iz sürme, itaat ve koruma alanlarıdır.

Testin aşamaları köpeğin içgüdüsel olarak gerçekleşen tepki ve kabiliyetlerini ölçmek adına düzenlenmiştir. Cesaret, dayanıklılık  ve çalışma isteği köpeklerin bu testten geçebilmeleri için en önemli aranan özellikler arasında yer almaktadır.

Alman Çoban köpekleri iş ortamında çok sık tercih ediliyor olmasından dolayı bu özelliklerinin olması beklenmektedir. Ayrıca köpeklerin Schutzhund testinden başarılı bir şekilde geçmesi için iyi bir aile köpeği olmalı ve insanlarla iyi iletişim kurabilmelidir.

Shutzhund testi için yapılan eğitim süreci hem köpek hemde eğitmen için önemli bir spor sayılmaktadır. Köpek ve köpek eğiticisi arasında bağ çok güçlenir. Shutzhund eğitimi alan ve testte başarılı olan köpeklerin insanlarla kaliteli bir biçimde iletişim kurması ve itaat konusunda ki sadakati ispat edilmiş olmaktadır.

IPO – Schutzhund Testi; İZ-Sürme(Bölüm A)
IPO – Schutzhund Testi; İZ-Sürme(Bölüm A)

IPO – Schutzhund Testi; İZ-Sürme(Bölüm A)

Başlangıç noktasından itibaren 300 adımlık bir iz boyunca iki farklı eşya, iki farklı 90 derece köşe iz bırakılır. Ve iz bırakıldıktan sonra 20 dakika beklenilir.

Köpek sahibi çıkış noktasına gelmeden önce köpek ve kendi ismini hakeme söyler ve test kaydını yapar. Köpek başlangıç alanından izi takip etmeye başlar. Köpeğe sahibi tarafından olumlu ya da olumsuz tepki vermek yasaktır. Ve köpekle sahibi arasında minimum 10 metre mesafe olmalıdır.

Puanlama ise iz sürme başarılı ise 80 puan eğer iki eşya da bulunduysa o zaman 20 puan daha alınır. En yüksek puan 100 puandır.

IPO – Schutzhund Testi İTAAT(Bölüm B)
IPO – Schutzhund Testi İTAAT(Bölüm B)

IPO – Schutzhund Testi İTAAT(Bölüm B)

Çıkış noktasından minimum 50 adım ileri doğru tasmasız yürüyüş gösterilir, köpek enerjik ve istekli bir şekilde sahibine odaklanmış bir biçimde sol diz hizasında yürümelidir. Daha sonrasında geldiği tarafa doğru 10 adım yürüyüş gösterir.

Hemen sonrasında minimum 10 en fazla 15 adım hızlı yürüme arkasından hızlıca en az 10 en fazla 15 yavaş yürüyüş gösterir ve normal yürüyüşle devam eder 10 adım sonra sağ veya sola dönüş gösterir 15 adımdan sonra tekrar sağa veya sola dönüş yapar ve 20 adım sonra tekrar ters dönüş yapar ve 10 adım sonra sahibi durur ve köpek komutsuz bir biçimde sahibinin sol yanında durur.10 adım normal yürüyüş sonrası sol veya sağ dönüş yaptıktan sonra grup içine girer en az birer kez kişilerin etrafından sağ ve sol dönüş göstermelidir (8 çizmelidir )ve bir kez grup içinde oturmalıdır.

Daha sonra başlangıç noktasından başlayıp minimum 15 adım normal yürüyüş yaptıktan sonra otur komutu vererek köpek otur beklerken sahibi 30 adım ileriye gider ve köpeğe doğru yönün çevirir.

Hakem işaret verince tekrar köpeğinin yanına gelir ve köpeğiyle birlikte 10 adım normal yürüyüş yapar. Sonra köpeğe yat komutu verir ve durmadan 30 adım ileriye gider köpeğe bakar ve bekler hakem işaret verince köpeğini ismiyle veya komut ile yanına cağırır,köpek hızlı ve istekli bir şekilde sahibinin önünde durur ve otur pozisyonunda bekler, sahibinin komutu üzerine köpek sahibinin sol tarafına geçer ve oturur.

Bundan sonra ki aşama ise Aport yani sahibine 1000 gramlık engel üzerinden 650 gramlık dambel getirmesini sağlamaktır. 20 metre ileriye atılan dambeli köpek komut üzerine alıp sahibine getirmelidir. Bu sürede köpek ağzında ki dambel'i sahibinin komutuna kadar tutmalıdır. Komut sonrasında köpek dambel'i vererek yine komut alarak sahibinin sol yanına geçerek oturmalıdır. Bundan sonra 1 metre engelden 1.80 metre engelde uygulanarak çıkış alanına gidilmesi gerekir. Gitme aşamasında ileri komutu verilerek 50 metre koşma yapılır. Yat komutu ile köpek sahibine dönerek yatmalıdır.

Yat pozisyonu otur komutu ile değiştirilerek itaat kısmı tamamlanarak hakemin gösterdiği yerde yat bekle komutu yapılır. İkinci köpekte itaat bölümünü tamamlayana kadar yat komutu sağlanarak sırtı köpeğe dönük bir şekilde beklemelidir.

İki köpekte itaat bölümünü tamamlayınca her iki köpek sahibi tamamlandıklarına dair hakeme bilgi vermek zorundadır.

Toplamda en az 70 en fazla 100 puan alınmalıdır.

IPO – Schutzhund Testi KORUMA (Bölüm C)
IPO – Schutzhund Testi KORUMA (Bölüm C)

IPO – Schutzhund Testi KORUMA (Bölüm C)

Koruma testinde gereken 6 farklı gizlenme noktalarının ortasında yer alan çizginin arından köpek ve sahip yerini alır. Köpek ileri komutu ile beşinci gizlenme noktasına yönelir, köpek gizlenme noktasını aradıktan sonra sahibi köpeği çağırır ve köpek yanına geldiğinde sahibi ikinci kez ileri komutuyla 6. gizlenme noktasına yönlendirir. Köpek hızını kesmeden, aynı komutlar ile altıncı gizlenme noktasına ulaşır.

Bu noktada Helfer- Yardımcı beklemektedir. Köpek buraya gelince sahibine havlayarak bulduğunun haberini vermesi gerekir. Bu arada sahibi köpek dördüncü alana gelince yürür ve köpek havlamaya başlayınca hakemin işaretine kadar olduğu yerde beklemektedir. Köpek havlamaya devam etmelidir ve yardımcının yanında beklemelidir. Sahip köpeğe 5 adım yaklaşır ve hakemin izni ile köpeği çağırır  ya da köpeğin yanında giderek pozisyon almasını sağlar.

Yardımcının dışarı çıkıp daha önceden belirlenmiş bekleme noktasına kadar gidip beklemesini söyler, yardımcı pozisyon aldıktan sonra sahibi köpeği ile Helfer beş adım kala yaklaşır yat komutu verir ve gizlenme noktasını aramak için gizlenme noktasında bekler, bu arada hakemin işareti üzerine yardımcı kaçmak için hareketlenir, köpek yat pozisyonundan hemen saldırıya geçer ve yardımcının kolluğundan ısırarak kaçmasını engellemektedir.

İlk bırak komutundan sonra ise ikinci saldırı doğru olarak köpeğe yönelik uygulanır yardımcı(Helfer) sopası ile iki defa omuz veya sırt bölgesine vurduktan sonra saldırıyı durdurur  ve sahibinin verdiği bırak komutu ile köpek ısırmayı bırakır ama yine dikkatli bir şekilde yardımcıyı gözlüyor olması gerekir. Sahibine 3 kere bırak komutu verme hakkı sunulur. Hakemin izni ile sahip köpeğe yaklaşır ve yardımcı sopasını almadan köpek uzun saldırı için pozisyon alması sağlanır.

İkinci bölümde ise köpek sahibinden 50 metre uzağından sahanın ortasına doğru ilerleyen daha sonra da saldırıya geçmek üzere sahiple köpeğe koşar yardımcıyı karşılamak için köpeğin serbest kalması gerekir.

Köpek hızla yardımcıya koşar ve yardımcının engelleme davranışına karşın kolluğu ısırıp yardımcıyı kontrol altında alınmalıdır. Bu boğuşma anında yardımcı köpeğe baskı uygulamalıdır.  Yardımcı savunmayı bırakınca sahip uzaktan bırak komutu vermelidir. Bu sırada 3 kere bırak diyebilir ve 3. komutta en fazla 5 adım yaklaşabilir.  Bununla birlikte köpek saldırmayı ve ısırmayı bırakır ama yinede köpeğin dikkati yardımcının üzerinde olmalıdır.

Hakemin izni ile sahip köpeğin yanına gelerek yardımcının sopasını alır ve hakeme görevin tamamlandığını bildirir. Sopayı hakeme teslim eder.

Toplam 100 puan. Bu bölümde en az 80 puan almalıdır

Daha önce ele aldığımız clicker eğitimi isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.