Dogo Argentino İleri İtaat Eğitimi

Dünyanın En Çevik Köpeği; Dogo Argentino Eğitimi

Köpek beslemek pek çok hayvan severin çocukluğundan bu yana hayal kurduğu bir hayaldir. Köpek besleyenler bilir ki köpekler bir süre sonra ailenin bir üyesi gibi kabul edilmektedir. Dogo Argantino ırkı bir ailenin üyesi olduğunda diğer pek çok ırka göre daha iyi bir aile köpeği olacaktır.

Dogo Argentino ırkı Arjantin’e özgü bir ırktır. Dünya’da ve ülkemizde en popüler ırklardan biri olan bu özel köpek gelişmiş avcılık özelliklerine sahiptir. Ve oldukça zeki bir yapısı vardır. Aslında bu ırk oldukça yenidir ve yeni olmasına rağmen tüm dünyada özel bir ilgiye sahiptir.

Çok iyi bekçi köpekliği yapabilir ve üyesi oldukları aileyi çok severler. Çocuklarla iletişimi çok kuvvetlidir. Oyun oynamaktan aşırı derecede keyif alırlar. İnatçı bir yapısı vardır ama buna rağmen aşırı derecede Köpek Eğitimine el verişlidir.

Kuralları seven bir yapısı vardır ve kurallara uymayanlara aşırı derecede tepki verebilir. Eğer bir köpek besleme deneyiminiz yoksa bu ırk sizin için çok uygun değildir.  Dogo Argentino 9 farklı ırkın melezlenmesi sonucu elde edilmiştir.

Dogo Argentino Fiziksel Özellikleri
Dogo Argentino Fiziksel Özellikleri

Dogo Argentino Fiziksel Özellikleri

Dogo Argentino pek çok büyük ırk köpeğin üye olduğu Mastiff köpek grubunun üyesidir. Büyük, kaslı ve estetik bir görüntüsü vardır. Yetişkin Dogo ırkı köpeklerin erkekleri 40 ile 45 kilo ya ulaşırken dişileri 40 ile 43 kilo ortalamasına sahip olmaktadır.

Yükseklikleri erkek üyelerde 68 cm ye kadar çıkabilirken dişilerde 65 cm kadar olabilmektedir. Dogo Argentino ırkı köpeğin en belirgin özelliği tüyleri kısa ve beyaz olmasıdır. Bu özellik ırkla özdeşleşmiş bir durumdadır.  Çeneleri geniş ve belirgindir. Alın kısımları dışarı doğru çıkıktır. Kulakları ise V şeklinde uzun ve kıvrıktır.

argentino eğitimi istanbul

Dogo Argentino karakteri

Dogo Argentino karakter olarak çok olgun bir yapıdadır. Ailesine karşı her zaman korumacı bir kimliği vardır. Kibar ve sert olabilir bu duruma ve ortama göre değişmektedir. Eğer saldırgan yetiştirilmezse asla bir yerlere nedensizce saldırmaz. Dogo kendisini ailesine adamış bir köpek olacaktır. Eğer bu ırk bir köpek besleyecekseniz köpek eğitimi konusunda asla bilinçsiz olmamalısınız.

  • Çocuklarla iletişimi kötü veya çok iyi değildir. Ancak her zaman iyi niyetli yaklaşırlar.
  • Apartman yaşamına uyum sağlanması oldukça zordur.
  • Yabancılara karşı her zaman tetikte olacaktır.
  • Dogo ırkı köpekler kedilerle yavruluktan itibaren sosyalleştirilmezlerse kedilerle asla anlaşamazlar ve kedileri gördüklerinde çılgına dönebilirler.
  • Gereksiz ve aşırı havlamazlar.
  • Dogo ırkı köpekler için köpek eğitimi ve sosyalleştirme süreci hayati önem taşır.

argentino eğitimi pet okulu

Dogo Argentino bakımı

Dogo Argentino ırkı kısa tüylüdür ve bundan dolayı tüy ve kürk bakımı çok detay gerektirmez. Düzenli bakım önemli olsa da yorucu değildir. Ayrıca bu ırk yavruluktan itibaren taranmaya alıştırılmalıdır çünkü yetişkin oldukların bunu pek fazla kabul etmeyebilirler.

Bunların dışında bakımı zor değildir tabi ki canlı varlıklar oldukları için beslenmeleri, kulak ve göz temizliği de önemlidir. Arada bir veterinere sağlık kontrolü için giderlerse iyi olacaktır.

Dogo Argentino Apartmanda Yaşayabilir mi
Dogo Argentino Apartmanda Yaşayabilir mi

Dogo Argentino Apartmanda Yaşayabilir mi

Dogo Argentino büyük ve enerjik olduğu için apartman yaşamı ona pek uygun değildir. Genel olarak büyük ırk köpeklerde olduğu gibi bu ırkında geniş bir alanda yaşaması gerekir. Etrafı çitlerle kaplı bir bahçede yaşamak onun için en uygunu olacaktır.

Dogo Argentino Eğitimi
Dogo Argentino Eğitimi

Dogo Argentino Eğitimi

Dogo Argentino ırkı köpeklerin pek çoğunda agresiflik gibi sorunlar baş göstermektedir. Bunu engellemenin en iyi yolu profesyonel köpek eğitimidir. Eğitimler eğer profesyonel bir eğitici tarafından sunulmuyorsa bu ırk köpek eğitimden kaçmak isteyebilir.

Zeki bir köpektir ve doğru insanlar tarafından eğitim sunulursa köpek çok iyi bir öğrenci olur. Sert gibi gözükse de her zaman iyi niyetli bir köpektir ve nasıl eğitilirse o şekilde bir karaktere sahip olur.

Dogo Argentino Temel İtaat Eğitimi
Dogo Argentino Temel İtaat Eğitimi

Dogo Argentino Temel İtaat Eğitimi

temel itaat eğitiminde köpeğe; Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutlar öğretilir Bu komutlardan hariç olarak eğer varsa istenmeyen davranışları köpekten arındırılır. Bu eğitimin alanında uzman köpek eğitim merkezlerinde verilmesi en doğrusu olacaktır. Eğer bu konu hakkında bilgi ya da destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dogo Argentino İleri İtaat Eğitimi
Dogo Argentino İleri İtaat Eğitimi

Dogo Argentino İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitiminde aslında aynı temel itaat eğitiminde yer alan komutlar tasmasız ve serbest bir şekilde öğretilir. Bu şekilde köpek daha kontrollü ve sahibinin sözünden çıkmayacak bir hal alacak. Köpek itaat eğitimlerini 2. Aşaması olan bu eğitim türü Dogo Argentino gibi büyük ve asabi köpekler için oldukça önemlidir.

Daha önce ele aldığımız Jack Russell Eğitimi Ve Özellikleri isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.