sosis-köpek

Dachshund Irkı Köpek Eğitimi ve Özellikeri

Ailesini yabancılara karşı korumak isteyecektir ve yabancılara havlayabilir. Karakter olarak çok cesur olduğu için büyük köpeklere korkmadan havlayabilir ve saldırabilir. Heyecanlı, maceracı ve insanlarla iyi dostluk kurabilecek köpeklerdendir. Ailesinden olan çocuklarla iyi anlaşabilir ama yabancı çocuklardan pek haz etmeyecektir.  Minyatür olan türleri daha sakin olabilirken biraz daha büyük olanlar çok hareketli ve oyuncu olabilir. Burun bölümü sivridir. Gözleri badem şeklinde ve kulakları ovaldir. Kısa bacakları ve uzun vücudu vardır.


Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 30 - 35 cm Dişi 30 - 35 cm

Ağırlık Erkek 4– 9 Kg Dişi 4 – 9 Kg

Ortalama Yaşam : 12–15 yıl


İlgili Evde yaşamaya en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz.

Dachshund Tarihi

Dachshund köpeğinin ismi dilimizde deksand şeklinde telaffuz edilir. 1500'lü yıllarda Almanya'da görülmüştür. Küçük memeliler olan porsuk, tilki avlarında kullanılmıştır. Küçük oyuklara girer ve hayvanları kolayca öldürür. 1910 senesinde farklı bir ırk olarak kabul görmüştür. Bu ırkın popüler olduğu dönemlerde bu tarihten sonra başlamıştır. Ayrıca 1972 Münihte gerçekleşen olimpiyatlarda maskot olmuştur.

Dachshund (Sosis) Eğitimi
Dachshund (Sosis) Eğitimi

Dachshund (Sosis) Eğitimi

Bu ırkın eğitim süreci sabır ve profesyonellik istemektedir. Korkak ve özgüvensiz olmaması için ona nazik davranmanız gerekecektir. Doğru bir eğitim için pozitif eğitim ilkeleri uygulanmalıdır ve yanlış yaptığı davranışlar için sakin bir biçimde uyarılmalıdır. Köpek eğitimi eğer doğru insanlar tarafından uygulanırsa mutlaka başarı elde edilir. Sosis köpek pek çok köpek ırkının aksine komutları sevmektedir. Hatta sonunda bir ödül alacaksa daha çok komutlara sevgi besleyebilir. köpek eğitimi İstanbul yazımızı okuyarak hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca iletişime geçerek hizmetlerimiz ve köpek eğitimi fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Dachshund (Sosis) Bakımı
Dachshund (Sosis) Bakımı

Dachshund (Sosis) Bakımı

Uzun, düz tüyleri olan Dachshund düzenli olarak taranmalıdır. Böylelikle ölü kıllar temizlenmiş olur. Uzun tüylü olanların kılları birbirine dolaşabilir. Bu yüzden sık sık kırpılmalıdır. Sert ve tel gibi tüylü olanlar yılda iki kere kırpılmalıdır. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi bu ırkta sağlıklı koşullarsa bakımı gerçekleşirse daha uzun bir ömür yaşar. Pati ve tüy bakımı için pet kuaförleri ile çalışmanızı öneriyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dachshund (Sosis) Karakter Yapısı
Dachshund (Sosis) Karakter Yapısı

Dachshund (Sosis) Karakter Yapısı

Sosis köpek olarak bilinen Dachshund ırkından köpekler özgür ruhlu, cesur ve zekidir. Sevecen ve heyecanlıdır arada sırada yaramazlık yapabilir. Ev için çok iyi niyetli yaklaşımlar gösterecektir. Sahibi ile beraber olmaktan ve iletişime geçmekten çok hoşlanır. Eskisi kadar popüler olmasa da günümüzde de avcı olarak kullanılan Dachshund  ırkından köpekler vardır. Avcılık içgüdüleri özellikle küçük memeleri lere karşı güçlüdür.

Daha önce ele aldığımız Köpek eğitimi hizmetleriyazısını okumanızı öneriyoruz.

Dachshund (Sosis) Tüy Yapısı
Dachshund (Sosis) Tüy Yapısı

Dachshund (Sosis) Tüy Yapısı

Dachshund ırkının ipek gibi tüyleri vardır. Her biri farklı bir tüy görüntüsüne sahip olabilir, renk olarak ise; kızıl, kahve siyah ve ten rengi olabilirler. Tüyleri sert olan türlerin kılları sert ve düzdür. Tüylerine sık sık bakım yapılırsa daha sağlıklı ve güzel görünür.

Daha önce ele aldığımız İstanbul köpek eğitim tesisi yazısını okumanızı öneriyoruz.

Dachshund (Sosis) Egzersiz İhtiyacı

Çok az egzersiz ihtiyaçları vardır. Kısa yürüyüşler yada bahçede bir süre oyun oynamak onlar için yeterli olacaktır. Çabucak yorulurlar bundan dolayı ona dinlenmeleri için vakit verilmelidir. Apartmanda yaşamaya uygun ırklardandır. Ama bazen dışarıda olmaları onları mutlu edecektir. Sık sık koşmamaları ve zıplamamaları gerekir.

Dachshund (Sosis) Yaşam Ortamı

Fazla egzersiz ihtiyacı olmayan Dachshund ırkından köpekler apartman ve ev içinde yaşamak için çok uygun köpeklerdir. Ancak ev içinde yaşaması için doğru şartların sağlanması gerekir. Kısa bacaklarına rağmen yüksek yerlerde bulunan yiyeceklere ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Ayrıca çok obur bir ırk olduğu için oboziteye karşı mücadele edilmelidir. Bir Sosis köpek sahiplenecekseniz eğer mutlaka Köpek sahibi olmanını sorumlulukları yazısını okuyunuz.

Dachshund (Sosis) Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Daha önce ele aldığımız Chow Chow Irkı  yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.