Bloodhound Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Bloodhound Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Bloodhound ırkına dahil köpekler genelde çocuklarla iyi anlaşır ancak kulakları hassas olduğu için çocukların kulaklarını çekmesini engellemelisiniz bu yüzden çocuklar yanında iken gözlem altında tutmakta fayda olacaktır. Arkadaş canlısı olan bu ırk diğer köpekler ve yeni tanıştığı inşalara sıcak yaklaşım gösterirler. Evde sakin ve durgun olabilirken dışarıda bir o kadar aktif ve hareketli olacaktır. İz sürme konusunda çok başarılı bir ırk olan Bloodhound ırkı güçlü bir boyuna ve bir o kadar güçlü sırta sahiptir. Sarkık bir surata, geniş kulaklara ve bazen canlı bazense baygın gözlere sahiptir.

Bloodhound ırkından köpeklerin tarihte ki ilk göründüğü yıllar 12. yüzyıl Fransasına dayanıyor. Çok eski bir ırktır. Döneminde bir çok av etkinliğinde yer almış iyi bir av köpeğidir. Daha sonraki dönemlerde soyları tükenme tehlikesi yaşamış olsa da sevenleri bu duruma engel olmayı başarmıştır. Bloodhound ırkında en güçlü özelliklerden biri koku alma özelliği bundan dolayı akut ekiplerinde yer alır. Özellikle deprem, enkaz gibi durumlarda çok kullanılır. Bloodhound ırkından köpeklerin çok fazla sadık olması nedeniyle insanlar çok fazla bu ırka merak duymaktadır. Kendine özel bir görünüşü vardır.


Daha önce ele aldığımız Köpek isimleri isimli yazısını okuyabilirsiniz.


Bloodhound Eğitimi
Bloodhound Eğitimi

Bloodhound Eğitimi

İnatçı içgüdüleri olduğundan eğitim konusunda sabırlı olmakta fayda olacaktır. Sahibini yada lideri olarak belirlediği insanı memnun etme konusunda fazlaca hevesli olan bu köpek için ses tonu önem arz etmektedir. Komutları verirken dikkatli ve cesaret verici bir ton kullanmanız önerilir. Bloodhound eğitimi de diğer köpek eğitimleri gibi dikkatli uygulanmalıdır. Bir köpek eğitim uzmanından destek almanızı her zaman öneririz. Köpek eğitimleri, hakkında her türlü  konu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bloodhound Köpek Kişiliği
Bloodhound Köpek Kişiliği

Bloodhound Köpek Kişiliği

Bloodhound ırkından köpekler son derece nazik, sevgi doludur. Görülme ihtimali az olsa da bazı Bloodhound ırkından köpeklerin insanlara saldırdığı görülmüştür. Yazının başında nazik olduğunu belirttiğimiz bu ırka eğer kötü davranırsanız özellikle köpek eğitimi sürecinde size itaat etmeyecektir. Sesi çok fazla çıktığı için apartman gibi toplu yaşama alanlarında yaşaması çok doğru olmayacaktır zaten kendisi de bahçeli bir evde yaşamaktan mutlu olacaktır. Eğer ilk köpeğiniz olacaksa kesinlikle yanlış bir seçenek olacaktır.

Bloodhound Bakımı
Bloodhound Bakımı

Bloodhound Bakımı

Tüyleri düzenli tımarlamak parlak ve güzel bir kürke sahip olmasını sağlar. Kulakları geniş olduğu için sürekli temizlenmelidir aksi halde kulak enfeksiyon riski taşır. Gerektiğinde yıkanma ihtiyacı doğar. Obur bir ırktır kontrollü bir diyeti olmalıdır. Egzersizle aksatılmamalıdır.

Bloodhound Karakteri
Bloodhound Karakteri

Bloodhound Karakteri

Oyuncu yapısının altında olgun ve ciddi karakterli bir köpek olan Bloodhound bazen kibar olabilir bazense inatçılığı tutabilir. Genel olarak az sesli olan Bloodhound havladığında çok gürültülü olacaktır. İz sürme ve avcılık oyunlarından keyif alacaktır.

Bloodhound Tüyleri
Bloodhound Tüyleri

Bloodhound Tüyleri

Tüylerinin tamamı kısa ve sert yapıdadır ve pürüzsüz olmasıyla dikkat çeker. Tüm bedende ki kıllar aynı seviyede ve genelde kırmızı, siyah, ciğer rengi olur. Eski dönemlerde beyaz rengine de rastlanma ihtimali varmış.

Bloodhound Yürüyüş ve Egzersiz

Aslında tembel olarak bilinen bu hayvan saatlerce iz sürebilir ve kilometrelerce yürüyebilir. Düzenli olarak egzersiz yapması kilo kontrolü ve ruhsal sağlık için fazlaca önemlidir. Av oyunları ile patikalarda yürümekten inanılmaz keyif alır.

Bloodhound Köpek Bakımı

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi bu ırkta da düzenli olarak kürk bakımı gereklidir. Tüylerinin taranması ölü tüylerden kolayca arındırılması sağlar. Senede bir veya iki kere banyo yaptırılması gerekebilir. Bunların yanında Bloodhound ırkı üyesi köpeklerin temiz ortamda yaşaması gerekir. Bahçe ortamı varsa eğer mutlaka zehirli otlardan arındırılmalıdır. Tırnak kesimi ve tüy bakımı için pet kuaförlerinden yardım alabilirsiniz.

Bloodhound Apartmanda Yaşayabilir mi?

Yeterli seviyede egzersiz şansı bulan Bloodhound ırkından köpekler apartman hayatına uyum gösterebilirler. Ama bahçeli bir ortamda yaşamak ve oyunlar oynamak onları mutlu eden faktörlerdendir.

Bloodhound Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok iyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Daha önce ele aldığımız Border Terrier Hakkında Bilgiler  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek Eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.