köpek ağız ve diş sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığını Koruyan En İyi 3 Köpek Maması

Köpeklerin yaşam standartlarının yüksek olması ve keyifli vakit geçirebilmesi için ağız ve diş sağlığı da önemli bir konudur. Çünkü bizlerde olduğu gibi köpeklerde de dişlerde meydana gelebilen sorunlar yalnızca basit çürüklerden ibaret değildir.

Diş çürükleri dışında, ağız içi iltihaplanması, ağız yaraları gibi sorunlar da oluşabilmektedir. İltihaplanma ve yaralar da köpeğinizin hızla kilo vermesine sebep olabilir. Organ iltihaplanması gibi pek çok sağlık problemi oluşması da mümkündür.

Köpeklerin ağız ve diş temizliğinin yapılması için rutin önemlidir. Evde diş temizliği takvimi oluşturulabilir. Aynı zamanda profesyonel diş kliniği temizlemeleri de yapılabilir.

Tabii ki bunların yanı sıra en iyi ağız ve diş sağlığını koruyan köpek mamaları en büyük yardımcınız olacaktır.

Çünkü köpek dostlarımızın sağlıklı beslenmesi, yediği gıdaların şeker içermemesi gerekir. Sağlıklı beslenme için sağlıklı ağız ve diş sağlığı olması önemlidir.

Köpeklerin diş bakımlarının erken dönemde yapılmaya başlanması gerekir. Çift başlı köpek fırçaları, 45 derecelik açıya sahip oldukları için köpeklerin ağzını en iyi temizleyen araçların başında gelir.

Diş bakımı bu sayede çok daha kolay yapılabilir. Diş macunu seçimi de bu noktada çok önemlidir. Köpekler için uygun olanlar seçilmelidir. Köpeklerin diş yapıları genel olarak benzer olsa da hassasiyetleri birbirinden farklıdır.

Hassasiyetlerine uygun olarak kuru mama tüketilmesi çok daha faydalıdır.

En iyi ağız ve diş sağlığını koruyan köpek mamaları:

1- Hill's Köpek Maması

Hill's Dental Köpek MamasıAğız ve diş sağlığı problemleri olan köpekler için uygun içerikler ile formüle edilen Hill's Dental Köpek Maması, sindirimi yüksek besinlerden oluşuyor.

Bu sayede tüylü dostunuzun yaşa bağlı oluşabilecek ağız ve diş hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanıyor.

İçerisinde kalsiyum ve antioksidan başta olmak üzere pek çok faydalı vitamin ve mineral içerikleri mevcuttur.

Mama sayesinde kemik ve eklem hastalıklarının en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

Hill's Dental Köpek Maması, diş eti hassasiyetleri için de uygun bir besindir.

İçerisinde bulunan sodyum ve fosfor ile sağlık desteklenirken bir yandan da Omega 3 ile kasların gelişmesi sağlanır.

Özel formüle edilmiş bu besinler ile köpeğiniz artık çok daha az ağız ve diş eti sorunları ile karşılaşacaktır.

Ürünü Detaylı İncele

2- N&D Köpek Maması

N&D Balkabaklı Domuzlu Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması 12 kgN&D Köpek Maması, özellikle diş hassasiyeti yüksek olan köpekler için özel formüle edilmiş içeriklerden oluşuyor.

Dengeli besinler ile desteklenen bu besin, yumuşak taneli yapısı ile köpekler tarafından çok seviliyor.

Hem kolay çiğnenebilir olması hem de besleyici ve sağlıklı olması tüm köpek cinsleri tarafından sevilerek tüketiliyor.

N&D Köpek Maması çeşitleri içerisinde hayvansal proteinlere ek olarak A, E ve D3 vitamini gibi vitamin çeşitleri de yer alıyor.

Hem kuru hem de yaş olarak tüketilebilecek köpek maması, yalnızca ağız ve diş etlerini korumakla kalmaz aynı zamanda cilt ve deri sağlığını da destekler.

Omega yağları ve balık çeşitleri bakımından zengin olan balıklı N&D köpek maması, kas ve kemik yapısını koruyan özelliği ile sevimli dostunuza sağlıklı bir hayat sunuyor.

Ürünü Detaylı İncele

3- Royal Canin Dental Care Köpek Maması

Royal Canin Dental Care Köpek MamasıRoyal Canin Dental Care Köpek Maması, sık sık diş problemi ile karşılaşan köpekler için tasarlanan eşsiz bir besin kaynağıdır.

Diş etlerini korumada öncü olan bu besin, dişlerde tartar oluşumunu da azaltır ve engeller.

Siz de köpeğinizin hem keyifle lezzetli mamayı yemesini hem de aynı zamanda dişlerinin temizlenmesini isterseniz bu ürün ideal bir seçim olacaktır.

Royal Canin Dental Care Köpek Maması içerisinde kroketler vardır. Köpek dostunuz bu ürünü yerken dişlerinin mamayla sürtmesi sonucunda dişlerin de temizlenmesi sağlanır.

Tartar oluşumu ve diş plağı sorunlarının azaltılması desteklenir. Royal Canin köpek maması formülünün diş temizlemesi, bilimsel olarak test edilmiştir.

Dengeli içeriklerin mevcut olduğu bu mama ile köpeğinizin ağzındaki bakterileri yok etmekle kalmayın aynı zamanda çıtır lezzetiyle köpeğinizi sevindirin.

Ürünü Detaylı İncele

Köpeklerde Ağız ve Diş Bakımının Önemi Nedir?

Köpeklerin ağız ve diş sağlığı bakımı çok önemlidir. Çünkü köpeklerde diş problemleri çok görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Kötü nefes, çürük diş, solgun diş etleri, tartar oluşumu, gevşek diş ve kanamalar şeklinde problemler gözlemlenebilir.

Veteriner hekim tarafından ya da sizin tarafınızdan belirlenebilecek bu sorunlar tüylü dostunuza fazlasıyla rahatsızlık verir. Bu tür hastalıkların oluşmaması ya da az seviyelerde kontrol edilmesi için düzenli ağız ve diş sağlığı bakımının yapılması gerekir.

Köpeklerde en sık diş eti iltihabı oluşumlarına rastlanır. Plaklarda biriken bakterilerin neden olduğu diş eti iltihabı, ağız içi dokulara da ekstra zarar verir. Köpeğinizde diş eti iltihabı olup olmadığını diş etlerinin kırmızı renginden ve kabarık olmasından anlayabilirsiniz.

İltihaplı bölge zaman zaman kanama ile kendini gösterebilir. İltihaplanma durumu üzerinde mutlaka durulması gereken bir durumdur. Çünkü diş eti iltihabı, dişin destek gördüğü çene kemiklerine de doğrudan zarar verebilir.

Köpeklerin diş sorunları hafife alınmamalıdır. Ağız yoluyla, mevcut olan bakteriler kan dolaşımına karışabilir. Bu büyük bir risktir. Karaciğer başta olmak üzere böbrek ve kalp de bakterilerle kaplanabilir. Bu da organların enfeksiyon kapması demektir.

Tedavi edilmeyen ya da yanlış tedavi edilen ağız ve diş köpek rahatsızlıkları ölümcül bir hastalık olan kalp yetmezliği riskini de arttırır.

Beslenme ağızda başlar. Eğer beslenmeyi engelleyecek ağız ve diş sorunları köpeklerde meydana gelirse, yaşanan bu sorunlar kilo kaybı ve iştahsızlığa da yol açar. Çünkü köpekler iltihaplı bir çeneyle, ağızlarını açmak istemezler.

Acı verici dişler ile yemeklerini düzgün çiğneyemezler. Hatta bazen çiğnemeden yere düşürebilirler. Bu durum da onların kızla kilo vermesine yol açar.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Sağlıklı Olabilmesi İçin Alması Gereken 10 Vitamin

Köpeklerin Rutin Ağız ve diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Köpek dostlarımız için her şeyin en iyisini düşünmeli ve bunların düzenli olmasını desteklemeliyiz. Diş ve ağız bakımları da düzenli olması gereken bakım unsurlarındandır. En az senede 1 kez olmak kaydıyla veteriner hekimlere muayene ettirilmesi faydalı olacaktır.

Bu senelik kontroller köpeğiniz için çok önemlidir. Ancak senelik kontrol tabii ki tek başına yeterli değildir. Evde de bir takım rutin oturtularak ağız bakımı desteklenebilir.

Köpeğinizin dişlerini mutlaka düzenli fırçalayın. Ağız ve diş sağlığı korumanın en etkili yolu düzenli ağız bakımından geçer. Ancak çoğu köpek, dişlerinin fırçalanmasından hoşlanmaz.

Siz de bu gibi durumlar ile karşılaşırsanız küçük ödüller ile onu diş fırçalamaya ikna edebilirsiniz. Düzenli diş fırçalamayı, haftada en az birkaç kez yapabilirsiniz. En iyi köpek diş fırçası ve diş macunu seçtiğinizden emin olmalısınız.

Köpekler çiğneyebilecekleri oyuncakları çok severler. Köpeklerinize çiğneyebileceği bir oyuncak seçerken ürünün aynı zamanda diş temizleyici olmasına dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Diş yapısına uygun malzemeden üretilen ürünler ile bir yandan oyun oynarken diğer yandan da diş etlerinin temizlenmesi desteklenmiş olur. Diş oyuncakları aynı zamanda çene kasları için de çok önemli bir gereçtir.

Köpeklerde Ağız ve Diş Bakımı Neden Yapılır?

Köpeklerin sağlıklı yaşam sürmeleri için ağız ve diş bakımının düzenli yapılması önemlidir. Diş bakımının doğru yapılması, diş kaybının da önlenmesini destekler. Diş eti zarar gören köpeklerin, dişlerinde sallanmalar ve diş etlerinde solmalar meydana gelir. Bu da diş kaybının yaşanmasını tetikler. Düzenli bakım ile bunun önüne geçilebilir.

Bizlerde olduğu gibi köpeklerde de ağız kokusu meydana gelen rahatsızlıklardandır. Ağız problemi ve enfeksiyon sorunları ağız kokusuna sebep olur. Eğer normalden fazla bir kokudan söz ediliyorsa köpeğinizin ağız bakım zamanı gelmiş demektir. Uygun ve düzenli bakım sayesinde ağız içi ağrılar da önlenir.

Köpeklerin diş hastalıkları genellikle 3 yaşından sonra kendini göstermeye başlar. Çürükler de bu dönemde görülür. Kalıtımsal çürükleri önlemek zordur ancak şiddeti engellenebilir.

Köpeklerde diş sorunları diş çürümesinin yanı sıra enfeksiyonun organlara yayılması gibi riskleri de beraberinde getirir. Zamanında yapılan diş bakımları, bakteriyel oluşumları önlemeye yardımcı olur.

Diş problemlerinin ciddi boyutlara ulaşmaması, köpek dostlarınızın sağlıklı bir yaşam süreceğini destekler. Bu sebeple ağız ve diş bakımı konusuna her zaman önem verilmesi gerekir.

Köpeklerin Dişlerindeki Tartar Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde tartar oluşumunu engellemek için uygun içerikli mamalar ve diş bakım ürünleri kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra günde bir kez fırçalanması ve ağız antiseptikleri, solüsyonları gibi ürünlerin kullanılması da tartar oluşumunu engeller.

Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpeklerde ağız kokusunun önlenmesi için mama kalitesi çok önemlidir. İyi beslenme, kaliteli oyuncaklarla oynama ve rutin diş kontrolleri ile ağız kokusu giderilebilir.

Köpeklerin Diş Ağrısı Anlaşılır mı?

Diş ağrıları köpeklerde halsizlikle kendini gösterebilir. Besin tüketirken diş etlerinde kanama olması, diş etlerinde şişme, solgunluk ve ağız kokusu gibi durumlar diş ağrısının belirtileri arasında yer alır.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
Comments are closed.