Maltese Terrier

Maltese Terrier Cinsi Köpek Fiyatları

Terrier cinsinin küçük ırk köpekleri olan maltese terrierler, dış görünüşleri ve iyi huyluluklarıyla çokça rağbet gören cinler arasında yer alır. Cinsiyeti, sağlık durumu, saf kanlılık durumu ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösteren satış ve sahiplendirilme fiyatları vardır.

Dünyada ülkelere göre farklı fiyatlandırmalar yapılmıştır. Türkiye’de dahi şehirlere göre, satış yapılan merkeze, yetişme şartlarına göre değişen fiyatlara sahiptir.

Türkiye’de Maltese Terrier Cinsi Köpek Fiyatları

Türkiye’de fazlaca ilgi gören köpekler arasında maltese terrierler de yer alır. Aile hayatına uygunlukları ve zeki oluşlarıyla bilinen bu cins köpekler, Türkiye’de bölgelere ve şehirlere göre farklı satış fiyatlarına sahiptir. Ortalama fiyatları ise 2000 lira ile 8000 lira arasındadır.

Bu cins köpeklerin satış fiyatlarının belirlenmesinde yaşları, cinsiyetleri, yetiştirilme şartları, üretim merkezi gibi faktörler rol almaktadır.

Dünyada Maltese Terrier Cinsi Köpek Fiyatları

Sevimli görüntüsü, zekası ve davranışları sayesinde dünya üzerinde de çokça ilgi gören Maltese terrierler, yine aynı şartlardan dolayı değişen fiyat aralıklarına sahiptir. Belirli bir fiyat oluşturulamamasının sebebi, bütün cinslerin yetiştirilme şartlarının aynı olmaması olarak öne sürülmektedir.

Ülkelere göre değişen Maltese Terrier cinsi köpek fiyatlarından bazıları şu şekildedir.

Amerika’da Maltese Terrier fiyatları, 300 dolar Şile 1500 dolar arasında değişkenlik gösterir.

Avrupa ülkelerinde satış fiyatları ise 250 Euro Şile 1200 Euro arasında farklılıklar göstermektedir.

Maltese Terrier Cinsi Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Öncelikle dış görünüşü sayesinde dikkatleri üzerine toplayan bu cins, karakter yapısı ve davranışlarıyla da gönülleri alıyor. Korkusuz, oyuncu ve sevgi dolu olması sebebiyle ailelerin ve apartman hayatı yaşayan kişilerin tercihi haline gelmektedir.

Genel olarak bakıldığında ailesine ve aile yaşantısına çok bağlıdırlar. Sürekli sevgi ve ilgi odağı olmak ister ve aynı şekilde sahibine sürekli sevgi ve ilgi gösterir. Enerjik yapısıyla da dikkat çeken bu cinsin köpekleri, etrafına pozitif enerji ve neşe saçarlar. Çok oyuncu ve anlayışlı hayvanlardır.

Enerji Seviyesi: Yüksek
Egzersiz İhtiyacı: Orta
 Oyuncu Karakter Çok Oyuncu
 Diğer Köpeklerle Arası İyi
 Farklı Hayvanlarla Arası İyi
 Çocuklarla ile İlişkisi Çok İyi
 Yabancı İnsana Tutum Çok İyi
 Eğitebilme Hızı İyi
 Koruma İç Güdüsü Orta
 Zekâ Yüksek

Çok küçük yaşlardaki çocuklarla anlaşmaları biraz zordur. Hareket ve oyun istedikleri için, küçük bebeklerden pek hoşlanmayabilirler fakat çocuklar oyun oynamaya başladığı yaşlardan itibaren bu cins bir köpekle tanıştırılırsa bozulmayacak bir dostluk kurarlar. Diğer hayvanlarla ve diğer yetişkinlerle çok çabuk arkadaşlık kurarlar.

Enerjik ve heyecanlı yapısına bakılarak yanılgıya düşülse de bir seyahat durumunda size asla zorluk çıkarmayacak hayvanlardır. Ciddi meselelerde ya da seyahat gibi durumlarda çok sakin tavırlar sergilerler.

Zeka gerektiren oyunlarda ya da alması gereken eğitimlerde zekalarıyla ön plana çıkarlar. Kıvrak bir zekaya sahip oldukları kadar bunu etkileşime de dökebilen sosyal hayvanlardır. Tek sorun yaşanabilecek yönü sürekli konuşmak ve konuşmalara bir şekilde dahil olmak istemesidir. Bu yüzden eğitimi verilmediği takdirde apartman hayatında sorunlar yaşanabilir.

Maltese Terrier Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrierler genellikle bembeyaz, uzun ve bakımlı tüyleri ile bilinirler. Sıkça söz edilen süs köpeği kavramı, bu cinsler için kullanılır. Bu türün en büyük fiziksel özelliği, çok yumuşak ve uzun tüylere sahip olmalarıdır. Tabii bu kadar güzel ve uzun tüylere sahip olmaları, çokça bakım isteyen tüyler demektir.

Boyu ve kilosu dolayısıyla bilinen en küçük köpek cinsleri arasındadır. Rahatlıkla kucakta ya da taşıma boxında taşınabilir. 1 kilo ve 3,5 kilo arasında değişen ağırlıkları ve yaklaşık 14- 20 cm arasında değişen boyları ile taşıma ya da yönlendirme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Çok uzun tüylere sahip olabilmelerinin yanında, şaşırtıcı derecede az tüy dökerler. Düzenli tarama ve tüy bakımları yapıldığı takdirde bu oran sıfıra indirilebilir.

Bir maltese terrier sahiplenirken dikkat edilmesi gereken unsur ise, çok küçük boyutlarda bir cinsin sahiplenilmemesidir. Çünkü bazı ticari hareketlerle erken doğum yaptırılarak, daha küçük bir köpek elde edilebiliyor. Zaten kalıtsal pek çok hastalığa yatkın olan maltese terrier cinsi, bir de bu şartlarda dünyaya geldiğinde ömürleri çok kısa olabiliyor.

Maltese Terrier Cinsi Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sahibine çok bağlı ve sadık olmasına karşı çok sahiplenici ve kıskanç olabilirler. Bu yüzden evde bulunan küçük bebeklerden kıskanabilir ve agresif hareketler sergileyebilirler. Önemli olan, kısıtlamadan alıştırmaya çalışmaktır. Zaman zaman inatlaşmalar yaşansa da genellikle uyumlu bir hayvandır.

Eğer küçük çocukları olan bir aileyseniz, yavru bir maltese terrier sahiplenmenizi öneririz. Böylelikle, çocuklara alışarak ve bu düzen içinde büyüyeceği için uyumsuzluk sorunu ile karşılaşmazsınız.

Genellikle istedikleri şeyleri yaptırmak konusunda oldukça konuşkan ve ısrarcı olabilirler. Eğitim konusu bu yönden önem taşır. Sevgi ihtiyacı çok fazladır ve yine aynı şekilde fazlaca bu ihtiyaçlarını belli eder hatta dile getirmeye çalışırlar. Oldukça sosyal ve arkadaş canlısı hayvanlardır.

Yalnız kaldığı ya da sosyallikten uzak kaldığı dönemlerde problem yaratabilirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan küçük dostlarımızın sakinliğini koruyabilmek ya da strese girmesini engellemek adına çift olarak sahiplenebilir ya da onunla birlikte yaşayacak bir başka hayvan daha sahiplenebilirsiniz.

Maltese Terrier Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Küçük yapıları ve dikkat çekici tüyleri ile sevmek ve onlarla yaşamak ne kadar güzel olsa da bakımları konusunda ekstra dikkatli davranmanız gerekir. Türün genetik özelliklerinden kaynaklı olarak genetik hastalıklara yatkınlığı sebebiyle buna mahal vermeyecek şekilde beslenme düzeni oluşturulmalı ve bakım rutini takip edilmelidir.

Tüy bakımı için haftada 2 ya da 3 defa, küçük köpek ırkları için özel olarak üretilmiş taraklar yardımıyla taranması yeterli olacaktır. Yıkanma aşaması için de hassas tüylü köpekler için özel olarak üretilen şampuanlardan ya da uzman veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Maltese terrierlerin cins getirilerinden kaynaklı olarak ağız kenarı ve göz kenarlarında akıntı benzeri lekeler oluşabilir. Hijyenini korumak ve lekelerin oluşmasını önlemek adına bu bölgeler, leke görülmediği takdirde de sıkça temizlenmeli ya da silinmelidir.

Uzun tüyleri, kulak içinde de oldukça fazla uzayabilir. Bir sağlık problemi yaratmaması ve onların da rahat etmesi açısından kulak için tüyleri dikkatle kısaltılmalıdır. Yağlanma probleminin pek görülmediği bu cins köpekler için egzersiz ihtiyacı yoktur. Günlük olarak çıkılan tuvalet yürüyüşleri, egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Puanla!
[Toplam: 11 Ortalama: 4.7]