Kuvasz Eğitimi ve Genel Özellikleri

Kuvasz Eğitimi ve Genel Özellikleri

Köpek sahiplerinin atlamaması gereken en önemli konulardan biri Köpek Eğitimidir. Köpeğin yetenekleri doğrultusunda sorumluluk bilincinin geliştirilmesi daha sağlıklı bir iletişim kurulmasını sağlar. Bu eğitimler köpeğin cinsine göre de değişiklik göstermektedir. Kuvasz cinsi bir köpeğin alacağı eğitim de kişiliği ve yeteneklerine göre planlanmaktadır.

Kuvasz Eğitimi üzerine bol dikkat ve zaman harcanması gerekmektedir. Çünkü Kuvasz ırkı köpeğin dikkati çabuk dağılabilmektedir. Dikkat dağınıklığı üzerinde çalışılınca üstesinden gelinebilen bir durumdur. Bu konuda clicker gibi ses çıkaran ufak bir alet kullanılarak köpeğin dikkatini toplamasında yardımcı olunmaktadır.

Kuvasz köpeğin eğitim sırasında yaptığı işin önemini kavrayabilmesi için çok fazla tekrar yapılması gerekmektedir.

Kuvasz Eğitimi öncesinde ve sonrasında unutulmaması gereken bazı noktalar vardır. Doğru metotların kullanılması köpeğin davranış bozuklukları göstermemesi açısından önemlidir. Köpeğin sahibine saygı duyması, yanlış davranışlardan kaçınması ve sosyalleşme ortamının sağlanması doğru eğitim açısından önemli anahtarlardan birkaçıdır.

Kuvasz Köpek Görünümü

  • Kuvasz Macar ırkına sahip beyaz tüylü bir köpektir. Siyah burna ve ağza sahiptir, kulakları baş kısmına yapışıktır.
  • Gözleri badem şeklindedir.
  • Kilosu 30-52 kg arasında değişiklik göstermektedir.
  • Ortalama boyu 66-76 cm arasında olan Kuvasz köpeğin yaşam süresi 10-12 yıldır.
  • Kas yapısı çok olduğu için Kuvasz Eğitimi bu özelliklerine göre şekillendirilmelidir.
  • Kuvasz köpek kas yapısından dolayı dayanıklı olduğu kadar zarif de bir görüntüye sahiptir.

Kuvasz Eğitimi

Kuvasz Köpek Kişiliği

Kuvasz kişiliği gereği muazzam sadık bir tür olabilmektedir. Ancak koruma içgüdüsüyle doğduğu için bağımsız ve özgür hareket etmek de isteyebilir. Bu sebeple yabancılara karşı da kuşkulu bir tavır sergiler.

Aşırı sadakat duygusuyla koruma içgüdüsü birleşince tehlikelere karşı her zaman tetikte olma durumundadır. Kuvasz çok zeki bir köpektir ancak Kuvasz Eğitimi tecrübeli eğitmenler için bile zorlayıcı olabilmektedir.

Bağımsız olma isteği sebebiyle söz dinletmek bir miktar zordur. Bu yüzden ileride zorluk yaşamamak için Kuvasz köpeğin daha küçükken eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekmektedir.

Çalışma ruhuna sahip olan Kuvasz sürüdeki hayvanları veya çocukları gözetleme konusunda da iyidir. Çocukları genelde severler.

Yetişkin Kuvasz köpek gücünün farkındadır ve bunu kontrol edebilir. Ancak yavru Kuvasz köpeği kontrol etmesi zor olabileceği için çocuklarla oynarken gözetlenmesi gerekebilir.

Kuvasz köpeğin koruma içgüdüsünden ve yabancılara şüpheli yaklaşımı başka hayvanlarla karşılaştığında da geçerlidir. Kuvasz, başka yabancı bir köpekle veya türle aynı ortamda bulunduğunda hırçın tavırlar sergileyebilmektedir.

Kuvasz Bakımı

Kuvasz Eğitimi fazla çaba gerektirse de bakımı oldukça kolaydır. Kuvasz hijyen açısından çok fazla iş gerektirmeyen bir köpektir.

Sağlıklı tüyleri sayesinde kirlerini atıp kendini temiz tutabilmektedir. Bu sebeple Kuvasz köpeğin asla yıkanmaması gerekmektedir. Tüyleri aşırı uzun olmadığı için tıraş da gerektirmez.

Mevsime göre tüy dökme miktarı değişiklik gösterir. Haftada birkaç kez tüylerinin fırçalanması yeterlidir. Ayrıca kulak arkaları keçeleşme ihtimaline karşı sık sık kontrol edilmelidir.

Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Kuvasz köpeğin de beslenmesinin düzenli ve iyi kaliteli olması gerekir. Büyük cins köpekler iskelet ve kemik sorunları yaşamaya daha yatkındır. Bu sebeple kilolarının ideal seviyede tutulması çok önemlidir.

Kuvasz için küçük miktarlarda sık öğünler en ideal beslenme şekli olabilmektedir. Kuvasz köpeğiniz için en uygun beslenme programına uzman bir veteriner eşliğinde karar vermenizi öneririz.

Kuvasz Eğitimi istanbul

 

Kuvasz Önemli Özellikleri

Kuvasz özgür ruhlu bir köpek olsa da ailesinden uzak kalmayı sevmez. Diğer tüm köpekler gibi onun da evin içinden uzak, arka bahçede sürekli tek başına yaşaması kötüdür.

Aşırı korumacı kişiliği sebebiyle yabancılara duyduğu şüphenin kontrol altına alınabilmesi için itaat eğitimi uygulanması gerekebilir.

Kuvasz Eğitimi zorlayıcıdır, bu yüzden sabır  ve bol zaman gerektirir. Kuvasz köpeğin tecrübeli ve kendine güvenli bir sahibinin olması tavsiye edilir. Amatör bir sahibin köpeği tam anlamıyla anlayamayacağı durumlar olabileceği için bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Diğer büyük köpekler gibi Kuvasz da eklem sorunları yaşamaya meyillidir bu yüzden yoğun bir egzersize maruz kalmaması önemlidir. Özellikle iki yaşına gelene kadar kemik sağlığı için egzersizlerin dozunda ve hafif olması gerekir. Eğer bir Kuvasz köpeğiniz var ise başka insanların onu azarlamasına izin vermeyin buna gücenecektir.

Kuvasz ve Tüyleri

Kuvasz köpeğin kürkü beyaz tüylerden oluşan kıl katmanı ve onun altında yer alan astar olmak üzere iki katmandan oluşur. Tüylerin bakımı oldukça kolaydır.

Birikintilerin ve kopan tüylerin temizlenmesi için haftalık olarak fırçalama işlemi yapmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda koruyucu köpek olan Kuvaszın tüylerinin beyaz olmasının da bir sebebi vardır.

Çobanlar Kuvasz köpeği beyaz tüylü olacak şekilde yetiştirmişlerdir. Bu sayede gece çiftlik hayvanlarını avlamaya gelen kurtlardan ayırt edilmesi kolaylaşmıştır.

İlkbahar ve sonbahar Kuvasz köpeğin tüy dökme mevsimidir. Tüylerini düzenli tutabilmek için bu dönemlerde sık sık fırçalanması gerekir. Bunun için bir köpek tırmığı veya yuvarlak uçlu yumuşak köpek tarağı kullanılabilir.

Kuvasz Eğitimi kadar bakımının da kontrol altında tutulması önemli bir noktadır. Kuvasz türü kötü bir koku yaymaz ancak beslenme bozukluğu veya bir hastalığın habercisi olarak kötü koku yayabilir.

Kuvasz Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Mümkün olduğunca egzersizi ve oyunu seven Kuvasz düzenli bir şekilde dışarı egzersiz yapmaya veya yürüyüşe çıkarılmalıdır. Araştırmalara göre Kuvasz sahibi her 5 kişiden 1'i köpeğini düzenli yürüyüşe çıkarmıyor. Bu da uzun vadede köpeğin sağlık sorunları yaşayabileceğinin önemli bir sebebidir.

Hem sahibin hem de Kuvasz köpeğin birlikte yapabilecekleri çeşitli egzersizler mevcuttur. Bunlardan en yaygını elbette ki yürüyüş yapmaktır.

Enerjisini atacağı oyunlar oynaması veya egzersiz yapması Kuvasz Eğitimi açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz için bir diğer yaygın metot kapıp getirme oyunudur.

Kuvasz köpeğin en sevdiği oyuncağı veya topu atıp getirmesini sağlamak hoşuna giden ve enerjisini atacağı bir oyun olacaktır. Kuvasz orta aktiflikte bir köpek olduğu için günlük ortalama 60 dakika aktivite yeterli olacaktır.

Kuvasz Apartmanda Yaşayabilir mi?

Sadakat ve yüksek koruma içgüdüsü ile Kuvasz tam bir aile köpeğidir ve aile evindeki yaşama uygundur. Ancak apartmana yaşamına uygun değildir.

Kuvasz özgür ruhlu bir köpek olduğu için rahat hareket edebileceği geniş bir alana ihtiyacı vardır. Bir apartman dairesinde Kuvasz büyütmek çok zorlu olacaktır hatta belki eşyalarınız zarar da görecektir.

Hem Kuvasz Eğitimi için hem de rahat bir ortamda yetişebilmesi için bahçeli ev önerilmektedir. İstediği zaman çıkıp oynayabileceği bir bahçenin olması Kuvasz köpeği mutlu edecektir. Ancak sürekli bahçede tutulması ve evin içine alınmaması da iyi değildir. Bahçedeki özgür oyun alanını da aile evi içindeki sıcaklığı da aynı anda hissedebilmesi Kuvasz köpek için en önemli şeydir.

Kuvasz yavru

Kuvasz Karakter Özellikleri

Kuvasz Eğitimi açısından karakter özelliklerini bilmek büyük kolaylık sağlar. Kuvasz bağımsız bir köpektir bu yüzden söz dinlemesi zor olabilir bunun üzerinde bazı eğitimler uygulamak gerekebilir. Sabırlı ve inatçıdır.

Korumacı tarafını dengelemek için daha küçükken sosyalleşmeye başlatılmalıdır. Bu yönlerini dengeleyebilmek için tecrübeli bir sahibe ihtiyacı vardır. Aile Kuvasz köpeğin karakterini iyi bilmeli ve ona göre davranmalıdır.

Dikkati çabuk dağılır ve eğitimi sırasında da motivasyona ihtiyaç duyar. Kuvasz köpeğin sıkılmadan bir işe devam etmesi için o işin işe yaradığını ve sonucunda ortaya bir şeyin çıktığını bilmesi gerekmektedir. Zekidir ve güçlü mizaca sahiptir.

 

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.