Köpekler Ölmeden Önce Ne Yapar?

Köpekler Ölmeden Önce Ne Yapar?

Köpekler ölmeden önce çeşitli sağlık sorunlarına karşı daha duyarlı olmaya başlayacağı gibi aynı zamanda ruhsal yönden de oldukça hassas olacaktır. Sevimli dostunuzla geçirdiğiniz uzun zamanların sona ereceği düşüncesi onları da en az sizin kadar çok etkileyebileceği için bazı köpekler sahibini daha fazla üzmemek adına evi terk edebilirler. Köpekler son zamanlarını yaşıyorken bunu birçok şekilde yansıtabilir. Sahibi olarak bu dönemde köpek dostunuzun ne tür belirtiler gösterdiğini iyi analiz etmeli ve sürekli olarak davranışlarını gözlemlemelisiniz.

Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Meraklı, hareketli ve sevimli özellikleriyle kendilerini çabucak sevdirebilen sevimli dostlarımızın ömrünün sona ermeye başlamasıyla birlikte çeşitli belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İyi bir gözlemci olarak köpeğinizin bu belirtilerini anlamalı ve onun için bu sürecin çok daha kolay geçmesini sağlamalısınız. Köpeklerin ölüm belirtilerinden bazıları ise şunlardır;

 1. Yavaş yavaş nefes almada güçlük çekmeye başlarlar,
 2. Bulundukları yerde kolay kolay rahat edemez ve sürekli yer değiştirmeye başlayarak kendilerine daha rahat hissedebilecekleri bir alan ararlar,
 3. Dengelerini sağlama konusundaki yeteneklerinde azalmalar başlar,
 4. İştah kaybı görülebilir ve daha önceden hevesle yedikleri mamalara karşı isteksizlik duymaya başlayabilirler,
 5. Çevresinde oluşan durumlara karşı daha meraksız olur ve uyuşukluklar ortaya çıkmaya başlar,
 6. Sindirim sisteminde çeşitli sorunlar görülür,
 7. Yüksek ateş gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Birlikte uzun yıllar geçirdiğiniz ve size yoldaşlık eden sevimli dostunuzun bu tarz belirtiler göstermeye başladığında ciddi bir risk altında olduğunu bilmeli ve veteriner hekim kontrolünde köpeğiniz için bu sürecin çok daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin Öleceği Zaman Beden Dili Nasıldır?

Köpekler dünyanın en sadık ve düşünceli hayvanlarındandır. Bu nedenle ölecekleri zaman bile sahibinin üzülmemesini isterler. Bu nedenle sizin de sevimli dostunuzu düşünmeniz ve iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Köpeğinizin öleceği zaman beden dilinde görülen değişimleri fark etmeli ve bu sürecin onun için mümkün olduğu kadar kolay geçmesini sağlamalısınız.

Köpekler yaşlandığında ve yavaş yavaş yaşamının son dönemlerine geldiğinde yatma pozisyonundayken genellikle ön ayaklarını birleştirirler. Bunun yanı sıra köpekler bu dönemde sevdiği ve kendisiyle güçlü bağlar kurmuş olduğu kişilere yakın olma eğilimi içerisinde olmaya başlarlar. Öncesinde verdiğiniz komutlara, sorulara veya davranışlara anlık tepkiler veriyor olsa da yaşamının son dönemlerine geldiğinde oluşan halsizlik durumu nedeniyle daha kayıtsız kalabilirler. Aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak oluşan bitkinlik nedeniyle de bedenini yoracak aktivitelerden kaçınmaya başladığını görebilirsiniz. Onları teşvik etmeye çalıştığınızda ise olduğu yerde kalmak istediğini görebilirsiniz.

NOT: Köpeğiniz yaşlandıktan sonra ciddi bir sağlık sorunuyla ya da ani ölüm tehlikeleriyle karşı karşıya kalmışsa halsizlik ve bitkinlikten ziyade daha stresli bir vücut dili oluşumu gözlemlenebilir.

Köpeklerin Öleceği Nasıl Anlaşılır?

Bir köpek sahiplendiğinizde zamanın ne kadar hızlı geçtiğini fark etmeden sevimli dostunuzun yaşlılık dönemine girdiğini görebilirsiniz. Evcil hayvanınızın yaşı ilerlemeye başladığında öleceğine dair tüm belirtileri dikkate almalı ve gerektiği zaman uygulanabilecek özel tedavi yöntemleri ile bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde yaşlılık döneminde sağlık sorunlarına karşı duyarlılık artacağı için çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Bu süreçte sahibi olarak yapabileceğiniz en faydalı şey, sürecin mümkün olduğu kadar kolay geçmesini sağlamak. Bunun için de köpeğinizin hastalık semptomlarını iyi bir şekilde gözlemlemeli ve hastalık başlangıcındaki etkileri minimuma indirmelisiniz. Köpeklerin öleceği zaman bunu anlamanın yolları şunlardır;

 1. Yoğun bağırsak ve idrar hastalıklarının oluşumu,
 2. Meraksızlık ve giderek daha uyuşuk olma,
 3. İştahın kesilmeye başlaması,
 4. Ölüm anında titreme oluşumu,
 5. Sürekli rahatsız olma hali,
 6. Rahat nefes alamamaya başlamak,
 7. Bağışıklık sisteminin duyarsızlaşmaya başlaması,
 8. Duyularda kayıpların oluşmaya başlaması,
 9. Diş sağlığında çeşitli sorunların ortaya çıkmaya başlaması.

Köpeklerin yavaş yavaş yaşamının son demlerine gelmeye başladığını gözler önüne seren bu belirtiler ile onların öleceğini anlayabilir ve oluşan sorunların ve hastalık başlangıçlarının etkilerini mümkün olduğu kadar azaltabilirsiniz. Bu tarz semptomlarla karşılaştığınızda hemen bir veteriner hekim kontrolüne götürmeli ve gerekli olduğu durumlarda özel tedavi yöntemlerini kullanmalısınız.

1- Bağırsak ve İdrar Hastalıkları

Köpek dostlarımızın öleceği son zamanlarda sık sık bağırsak ve idrarla ilgili sorunların oluşmaya başladığı görülmektedir. Bu süreci en belirgin şekilde gözler önüne süren şey ise köpeklerin idrarını tutamamaya başlamasıdır. Eğer köpeğiniz daha önce hiç yapmadığı halde idrarını yatağa yapıyorsa ve aynı zamanda da dışarı çıkma ve hareket etme gibi özellikleri tamamen kaybolmaya başladıysa son günlerini yaşadığını anlayabilirsiniz. Bu süreçte güçlü olmalı ve onun da mümkün olabildiğince güçlü kalmasını sağlamalısınız.

2- Meraksızlık ve Uyuşukluk Durumları

Köpeklerin öleceğinin en belirgin belirtileri arasında meraksızlık ve uyuşukluk vardır. Daha öncesinde çok ilgi duyduğu ve asla ilgisiz kalmayacağı nesnelere, olaylara ve kişilere karşı meraksızlık duymaya başlamışsa hayvan dostunuzun iyice yaşlandığını anlayabilirsiniz. Bu süreçte yapmanız gereken en önemli şey olası sağlık sorunları başlangıcında bu sorunların etkilerini mümkün olabildiğince azaltmaya çalışmaktır. Bunu da bir veteriner hekim kontrolü ile rahatlıkla gerçekleştirebilir ve bu zamana kadar size yol arkadaşı olan köpeğinizin son zamanlarını çok daha rahat ve sancısız geçirmesini sağlayabilirsiniz.

3- İştahın Kesilmeye Başlaması

Bir köpek sahibiyseniz onların çok sevdiği mamalara karşı ne kadar ilgili olduğunu ve asla hayır diyemeyeceğini gayet iyi bilirsiniz. Fakat köpeklerin yaşlılık dönemine girmeye başlamasıyla birlikte oluşan iştahsızlık gibi sorunlar nedeniyle daha öncesinde çok sevdiği mamaları bile istememeye başlaması çok olası bir durumdur. Köpeklerde iştahsızlık yalnızca yaşlanma belirtisi değildir bu nedenle bu belirtiyi öleceğine yorumlamadan önce köpeğinizin yaşını da göz önünde bulundurmalısınız. Her hâlükârda bir veteriner hekim kontrolüne götürmeniz çok daha faydalı olacaktır.

4- Köpeklerde Ölüm Anında Titreme Oluşması

Köpeklerin öleceğinin anlaşılmasını sağlayan en belirgin etkenlerden biri de titremelerin başlamasıdır. Bu süreçte kaslarda yavaş yavaş güçsüzleşme başladığı gibi vücut dengesi de kaybolmaya başlar. Vücudun kontrollerinin azalmaya başlamasıyla köpeğiniz yürümeye başladığında zorlanır ve aynı zamanda da dengesini korumakta güçlük çekmeye başlar. Yatar pozisyondayken ayağa kalkmaya başladığında bacaklarının titremeye başladığı durumlarda köpeğinizin yaşlanmış olduğunu ve son zamanlarını geçirdiğini anlayabilmeniz mümkündür.

5- Rahatsız Hissetmeye Başlarlar

Köpek dostunuz yaşlandıkça ve yaşamının son demlerine yavaş yavaş gelmeye başladığında bulunduğu yerde rahat edememeye başlar ve sürekli olarak yer değiştirip kendisini daha rahat hissedeceği bir pozisyon ve yer arayışı içerisine girer. Bu süreçte sürekli yatmak isteyen köpekler, güçlü bağlar kurduğu kişilerle yakın olmak isterler. Bu rahat edememe belirtisinin yanı sıra aynı zamanda iştahsızlık, meraksızlık, halsizlik ve çeşitli sağlık sorunları görülüyorsa onu yakınınızda tutarak kendisini daha güvende ve iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

6- Rahat Nefes Alamamaya Başlar

Size uzun yıllar yol arkadaşlığı eden hayvan dostunuzun yaşamının son zamanlarına geldiğini görmek oldukça üzücü bir durumdur. Fakat bu süreçte sabırlı olmalı ve köpeğinizin mümkün olduğunca iyi hissetmesini sağlamalısınız.

Yavaş yavaş son zamanlarına gelen köpeklerde zor nefes almaya başlama gibi durumlar gözlemlenir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde   köpeğinizin mümkün olduğu kadar rahat hissetmesini sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda onu yakınınızda tutarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

7- Bağışıklık Sistemi Çökmeye Başlar

Sevimli ve dost canlısı olan bu hayvanlar, yaşlanmaya başladığında eski hareketliliğini ve enerjisini kaybetmeye başlar. Bunun yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarının da görülmeye başlamasıyla köpeğinizin öleceğini anlayabilirsiniz. Bu sağlık sorunlarından en belirgin olanları arasında bağışıklık sisteminin çökmeye başlaması vardır. Bağışıklık sistemi çökmeye başlayan yaşlı köpeklerde yoğun enfeksiyon hastalıkları görülmeye başlar.

Vücudunda oluşan yaraların çok daha yavaş geçmeye başlamasından bağışıklık sisteminin çökmeye başladığı anlaşılabilir. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi yalnızca yaşlılığa ve ölüme işaret etmese de köpeğinizin yaşını göz önünde bulundurarak daha iyi anlayabilirsiniz. Bu tarz durumlarda veteriner hekime danışılmalı ve özel tedavi yöntemlerinden faydalanılarak köpeğinizin son zamanlarını çok daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

8- Duyularda Kayıpların Oluşması

Bir köpek sahibiyseniz yalnızca yaşlandığında değil köpeğinizde oluşan kronik rahatsızlıklar sonucu da duyu kaybının oluşabileceğini bilmelisiniz. Bu hastalıklardan sonra oluşan duyu kaybı, köpeğinizin öleceğine işaret ediyor olabilir. Ölecek olan köpeklerde zamanla görme, duyma ve tat alma gibi duyuların kaybolmaya başladığı görülür. Bu süreçte yapmanız gereken en etkili şey bir veteriner hekim kontrolünde özel tedavileri uygulamaktır. Bu sayede köpeğinizin son zamanlarının çok daha rahat ve kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

9- Diş Sağlığının Bozulma Başlaması

Köpek dostunuzun zamanla diş sağlığında bozulmalar oluşmaya başlaması yalnızca ölüm belirtisi olmasa da çeşitli etkenler ve yaşı da göz önünde bulundurulduğunda öleceğine dair bir belirti de olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ölmek üzere olan köpeğiniz tedavilere beklenen yanıtları vermiyorsa öleceğini anlayabilirsiniz. Köpekler ölecekleri zaman güçlü bağlar kurduğu ve sevdiği insanlara yakın olmayı severler ve bu süreçte köpeğinizin yakınında olmanız ona kendisini çok daha iyi hissettirecektir.

Köpeklerin Ölüm Belirtileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Köpeklerde İç Çekme Ne Anlama Gelir?

Köpekler, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle iç çekme eğiliminde olabilirler. Bu iç çekmelerin sıklığından köpeğinizin öleceğini anlayabilirsiniz.

Köpeklerin Ölüm Anında Beden Dili Nasıldır?

Köpekler öleceği süreçte ön ayaklarını birleştirerek yatmaya başladıkları gibi aynı zamanda da hareketsiz ve daha düşük enerjiye sahip olurlar.

Köpeklerde Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerin yaşlandığını anlamak için öncelikle yaşına ve daha sonra da halsizlik, duyu kaybı ve iştahsızlık gibi durumlar göz önünde bulundurularak anlaşılabilir.

Puanla!
[Toplam: 14 Ortalama: 4.3]