Kedi Kumu En iyi Kedi Kumu Markaları

Kedi Kumu En iyi Kedi Kumu Markaları

Kediler, dünyanın en masum varlıklarıdır. Sevecenlikleri ile sempatik hareketleri ile ve sahibine olan düşkünlüğü ile tanınan kediler, aynı zamanda dünyanın en hijyenik hayvanlarıdır da.

Onlar, kendi temizliklerini kendileri yaparlar, mesela tüy temizliği için köpek sahibi olanlar, köpeğin türüne göre belli periyotlarda tüy bakımı yapmak zorundadırlar ama kediler öyle değiller. Onlar, dillerini kullanarak tüy temizliğini kendileri yaparlar.

Doğaları gereği temiz olan bu hayvanlar, tuvalet konusunda da son derece hassas davranırlar. Mesela dışarıdaki bir kedi bile, tuvalet ihtiyacını gidermek için temiz bir kum arar ve ihtiyacını giderdikten sonra da kumla çiş ya da kakasının üzerini kapatır.

Yani kendi sağlıklarını düşündükleri kadar, çevrenin sağlığı ve temizliğini de düşünen hayvanlar olduklarını söyleyebiliriz. Evde kedi besleyenlerin kedilerinin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak sağlık ve temizlik konusuna önem vermeleri gerekir.

Kedi bakımı; sadece mama vermek ya da diğer ihtiyaçlarını görmekle sınırlı değildir, aynı zamanda evde kedi beslemenin bir de tuvalet sorumluluğu vardır.

Kedi tuvalet eğitimi verildikten sonra onların tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için özel olarak ayrılmış bölümün hijyen kurallarına uygun olması ve daha da önemlisi, kedi kumunun en iyisi olması önemli bir konudur. Peki, kedi kumu seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

 

Kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kediler, alışkanlıklarına son derece bağlıdırlar ama zevkleri konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Her ne kadar tuvalet eğitimi bir alışkanlık haline gelse de kedi kumu seçiminin “kedi alışkanlığına bağlı” olduğunu söylemek biraz zordur. Bu yüzden kedi kumu seçerken biraz da deneme yanılma yöntemi ile hangi kumu daha çok sevdiğini gözlemlemek ve bundan sonra o kumu tercih etmek gerekir.

Kedi kumları, kalitesine bağlı olarak değişir, fiyatlar da kumun kalitesine göre değişir. Çoğu kedi sahibinin ortak olarak şikâyet ettikleri konu kokudur. Bunun için de seçtiğiniz kedi kumunun en iyisi olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Kedi kumu seçerken özellikle “abrose” özelliği olan bir kum seçmeniz, evin hijyeni açısından son derece önemlidir. Çünkü kediler çişlerini yaptıktan sonra kum eğer hızlı bir şekilde idrarı emmez ise koku yapmaya başlar ve bu da ev halkının koku yüzünden ciddi sorunlar yaşamasına neden olur.

Kum seçerken, çok ince taneli kum olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü kediler, tuvalet ihtiyaçlarını gördükten sonra yerlerinde durmak istemezler ve bu da halı ya da fayansların üzerinde kedi pati izlerinin oluşmasına neden olur. Buna ek olarak bir de topaklaşma konusunda kaliteli bir kum değilse de dışkının üzeri kolay kapanmaz ve bu da yine koku başta olmak üzere başka sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Kumların kalitesi genellikle kum içerisinde kullanılan bazı kimyasal maddelere bağlıdır. Ancak bu kimyasal maddeler, bazı kedilerin patilerinde ve ciltlerinin değişik yerlerinde alerjik durumların oluşmasına neden olur.

Kedi kumunun kaliteli olması için ek olarak sunulan emme, topaklaşma gibi niteliklerinin arttırılması için kullanılan kimyasal maddelerin oranı ve kedinizin bu maddelere karşı nasıl bir reaksiyon gösterdiği önemlidir. Bu nedenle kedinizde herhangi bir rahatsızlık sezdiğinizde kumu değiştirmeniz gerekir.

Kedi kumu seçerken şu maddelere dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Pati ve deri tahrişini önlemek için doğal kedi kumu tercih edin.
 • Koku problemi ile karşı karşıya kalmamak için yüksek emiş gücüne sahip kedi kumu tercih
  edin.
 • Hijyenik bir ortam oluşturmak için kolay topaklaşan bir kum tercih edin.

En iyi kedi kumu markaları hangileridir?

Kedi kumlarında birçok marka bulunmaktadır. Bunların her birinin kendine göre bazı özellikleri olsa da her kedi her kedi kumunu beğenmeyebilir, bu yüzden kediniz için tercih edebileceğiniz kumları, deneme yanılma yöntemi ile belirlemeniz daha kolay olacaktır. Peki, en iyi kedi kumu markaları hangileridir?

 • Proline kedi kumu
 • Mırmır kedi kumu
 • Reflex kedi kumu
 • Vancat kedi kumu
 • Pisi pisi kedi kumu
 • Ever clean kedi kumu
 • Sanicat kedi kumu
 • Van cat kedi kumu
 • Akkum kedi kumu

Proline Kedi Kumu

Kedi kumu markalarından en çok bilinen ve tercih edilen markalardan biri Proline’dir. Ancak bu kedi kumunun ince taneli olması, özellikle apartman dairesinde kedi besleyenlerin kum kullanırken dikkatli olmalarını gerektirmektedir.

Topaklaşma hızı iyi olmasına rağmen ince kumlu olması, evin hijyenini engelleyebilmektedir. Fakat buna karşın bahçe veya diğer açık alanlarda kedi besleyenler için en ideal kedi kumlarından birinin Proline kedi kumu olduğunu söyleyebiliriz.

Mırmır kedi kumu

Koku konusunda endişeli olanlar için önerilebilecek en iyi kedi kumu markalarından biri mırmır kedi kumudur. Bu kum, hızlı topaklanma özelliğinin yanında emiş gücü yüksek bir kum türüdür. Ucuz kedi kumu arayanlara da önerilebilecek mırmır kedi kumu, kedinizin sağlığı açısından tercih edebileceğiniz en iyi markalardan biridir.

Reflex kedi kumu

Seçkin kedi kumu markaları arasında yer alan ve kalın kum taneleri ile tozutma gibi sorunların önüne en iyi şekilde geçen reflex kedi kumu, ambalajı güzel, taşınması son derece kolay olan bir kum markasıdır.

Kum tanelerinin iriye yakın olması dağılma problemi gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmamaktadır. Topaklanma özelliği diğer kedi kumlarına göre daha hızlı olduğu için kedi sahiplerinin en çok tercih ettikleri kumlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. En ucuz kedi kumu markaları arasında yer alması ise ayrıca tercih edilmesini gerektiren özelliklerinden biridir.

Vancat kedi kumu

Birçok seçeneğinin bulunduğu en iyi kedi kumu markaları arasında yer alan Vancat kedi kumu; natürel (kokusuz), lavanta kokulu, Marsilya sabunu kokulu, pudra kokulu, çam kokulu, portakal kokulu, vanilya kokulu, fresh parfüm kokulu, bahar kokulu seçeneklerine sahiptir.

Kedinizin seveceği kuma göre tercih yapabileceğiniz en geniş ürün yelpazesine sahip olan markanın tek problemi, abrose etmede diğer kedi kumları kadar sağlıklı olmamasıdır ama açık alanlarda kedi besleyenlere önerilebilecek bir markadır.

Pisi pisi kedi kumu

İnce taneli kedi kumu tercih eden sevimli petler için önerilebilecek en iyi kedi kumu markaları arasında yer alan pisi pisi kedi kumu, en çok tercih edilen markalardan biridir. Topaklanması hızlı ancak içerisindeki kimyasallardan dolayı kediler çişlerini yaparken biraz ses çıkartabiliyor ve bu da kedilerin korkmasına neden olabiliyor. Ancak herhangi bir kalite sorunun olmadığını söyleyebiliriz. Eczacıbaşı’nın bir markası olması, güven içinde tercih edilmesini etkiliyor.

Ever clean kedi kumu

Kristal kedi kumu çeşitleri arasında tercih edilen ve kalitesi ile ön plana çıkan kedi kumlarından biri olan Ever clean kedi kumu, tercih edilebilecek en iyi markalardan biridir. Kristal kedi kumları hakkında her ne kadar “koku yapıyor” gibi yorumlar yapılsa da kullanıcıları bunun aksini söylüyorlar.

Koku yapmayan, idrarı kolay abrose edebilme özelliğine sahip olan kristal kedi kumu tercih etmek istiyorsanız Ever Clean, tercih edebileceğiniz en iyi markalardan biridir.

Sanicat kedi kumu

Çevre dostu, emiş gücü yüksek, topaklanma özelliği bir hayli yüksek olan Sanicat kedi kumu, tercih edilen en iyi kum markalarından biridir. İnce taneli olması her ne kadar kedinin patilerine yapışmasına ve evin kirlenmesine neden olsa da açık ortamda kedi besleyenler için önerilecek ideal markalardan biridir. Kedi kumu kabı konusunda doğru seçim yapıldığında ev içinde de kolaylıkla kullanılabilecek bir kum türüdür.

Van cat kedi kumu

Dünyaca ünlü bir markadan alışveriş yapmak, güven duyma konusunda daha idealdir. Hızlı topaklanma özelliği ile bilinen ve daha fazla tercih edilen bentonit kedi kumu özelliğine sahip bir kedi kumu için en ideal seçimlerden biri olan Van Cat kedi kumu, uygun fiyatlı olmasıyla da bilinen bir markadır.

En ucuz kedi kumu arayanlar için önerilebilecek bir marka olmasının yanında kaliteli olması da ayrıca tercih edilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Akkum kedi kumu

Hijyen kurallarına dikkat edilmesi gereken yerlerde kedi besleyenler için önerilebilecek en iyi kedi kumlarından biri Akkum kedi kumudur. Bu kumu diğer kedi kumlarından ayıran en büyük özelliği, hızlı bir şekilde topaklanması ve topaklanan bölümün kolaylıkla çıkartılıp atılmasıdır.

Akkum kedi kumu, kristal kedi kumuna göre daha uzun süreli kullanılabilmektedir. Kristal kedi kumu en geç 15 günde bir değiştirilmesi gerekirken 10 kg. Akkum kedi kumu çok daha uzun süre kullanılabilmektedir.

En ucuz kedi kumu

Kedi kumu seçerken kalitesine önem vermek kadar fiyatının uygun olmasına da önem vermek gerekir. Sürekli ihtiyaç duyulan bir malzeme olduğu için ne kadar uygun fiyata mal ederseniz ekonominiz açısından o kadar daha iyi olur. En ucuz kedi kumu seçeneklerini bir arada bulabileceğiniz bir internet sitesini ziyaret ederek marka çeşitlerini ve fiyat aralıklarını kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

En iyi kedi kumu hangisidir?

Kedi kumu markaları son derece geniş yelpazeli markalardır. Aralarından en iyisini seçmek için biraz da kedinin tarzını dikkate almak gerekir. En iyi kedi kumu hangisidir sorusuna cevap bulabilmek için yapılacak en güzel şey, pet sahiplerinin kullandıkları kumlar hakkında verdikleri bilgileri değerlendirmektir. Tabi bu bilgiler, her kedi için aynı olmayabilir bu yüzden deneme yanılma yöntemi ile seçim yapmak en doğrusu olacaktır.

Türkiye’nin en büyük pet shop online satış sitesi olan petzzshop.com üzerinden kedi kumu ve diğer tüm kedi malzemelerini satıl alabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek