Sağlıklı Büyümeyi Destekleyen En İyi 11 Yavru Köpek Maması

Sağlıklı Büyümeyi Destekleyen En İyi 11 Yavru Köpek Maması

,

Yeni bir yavru köpek sahiplenmek, yeni bir evlat edinmekten farksızdır. Köpek sahipleri yavru köpekleri için her şeyin en güzelini, en doğrusunu almak isterler. Fakat daha önce hiçbir köpek besleme tecrübesi bulunmayan yeni yavru köpek sahipleri "köpekleri için gerekli hangi malzemeleri, hangi mamayı almalılar?"

Yavru Köpek

Herhangi bir evcil hayvan mağazasında köpek maması koridorlarında yürüyen yeni köpek sahibinin, anlamsızca raflara bakması ve mağazada çalışanlardan yardım istemesi kaçınılmazdır. Tabii ki bu durum keyif alınan ve hobi niyetiyle yapılan bir şey değildir.

Eski zamanlarda mama seçmek çok kolay iken binlerce köpek maması markasının bu sektöre girmesiyle işler biraz değişti.

Yavru köpeğinize mama seçme süreci her ne kadar biraz daha karmaşık olsa da, günümüzde doğru mama içeriğine, güven veren markalara ve köpeğinizin ırkına (boyutuna) göre özel olarak formüle edilmiş kaliteli köpek mamalarına ulaşmanız mümkündür.

Eğer köpeğinizle ilgili herhangi bir bilginiz yoksa veteriner hekimlerden ya da köpek eğitmenlerinden yardım alabilirsiniz. (Bunun için varlar)

Beylikdüzü Liva Veteriner Ceo'su Veteriner Hekim Selman Özbaş, “Köpeklerinizin tüm sağlığını etkileyen en önemli faktör doğru köpek maması seçimini yapmaktır. Her köpek yavrusu farklıdır - farklı besin ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin cinsi ve genel özellikleriyle ilgili bir bilginiz yoksa bizlere danışabilirsiniz - ücretsiz olarak.” diyerek tüm veterinerlerin bu konuda özverili ve bilgili olduklarını vurgulamıştır.

Köpek sahiplenmemişseniz ancak ciddi olarak düşünüyorsanız köpek sahiplenme ile ilgili net bilgilere sahip olmalısınız.

Sahiplendiğiniz köpek yavru değilse köpeğinize uygun en iyi köpek mamasını seçmek yine sizi zorlayabilir.

En İyi Yavru Köpek Maması

Yavru köpeğinizin ırkı, hareketlilik boyutu ve kaç aylık olduğu yavru köpek mamasını seçerken şekillenmenizdeki en önemli kriterlerdir. Küçük ırk köpekler için enerji seviyesi yüksek, orta ve büyük ırk köpekler için orta miktarda enerji veren mamalar yeterlidir.

Köpek Irkları Federasyonu (KIF)'e göre, “Köpek yavruları ırkları farketmeksizin en az 12 aylık olana kadar yavru köpek mamalarıyla beslenmelidir. Büyük ve orta ırklarda bu süre 14 ilâ 18 ay arasında daha da uzayabilir. Köpeğinizin gözle görülür değişimi sizi yönlendirmeye yardımcı olacaktır.” diyerek yavru köpek maması kullanılmasının önemine dikkat çekmiştir.

Uzun senelerdir köpek eğitimi ve köpek yetiştirme sektöründe bulunan Petokulu,, birçok köpek yetiştiricisi, köpek bakıcısı ve veterinerlerle en iyi yavru köpek mamalarını listeledi ve editörlerimiz liste içerisinden seçtikleri en iyi köpek mamamlarını sizler için ayrıntılı olarak inceledi.


1)Mystic Köpek Maması

yetişkin küçük ırk

Mystic Köpek Maması Türkiye’nin kedi ve köpekler için üretim yapan, insan gıdası üretimine uygun dizayn edilmiş, ilk kuru mama fabrikası olarak 2017 yılının şubat ayında faaliyete başlayan Hermos Pet Food; teknolojik olarak en üst düzeyde kurduğu üretim sahasını, alanında güçlü ve tecrübeli bir kadroyla da desteklemiştir.

Ar-Ge çalışmalarını da büyük bir titizlikle sürdüren firmamız, global dünyadaki bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte ve uluslararası pek çok seçkin üniversite ile ‘’ürün geliştirme’’ çalışmaları yapmaktadır.

Bu doğrultuda Türkiye’de FMIS (Taze Et Enjeksiyon Sistemi) teknolojisi ilk olarak fabrikamızda kullanılmış ve Türkiye’nin ilk tahılsız maması fabrikamızda üretilmiştir.

Mystic Köpek Maması Satın al


2) Hill's Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

Hill's uzun yıllardır köpek maması sektöründe olan belli başlı firmalardan biridir. Köpeklerin damak zevkine uygun, kaliteli ve besleyici köpek mamalarıyla yavru köpek maması listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

Hill's Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek MamasıHill's Science Plan Yavru Köpek Maması, proteini taze kuzu etinden sağlar. İnsanların yiyebileceği standartlarda kesilmiş ve gerekli koşullarda muhafaza edilmiş kuzu etlerinin kemiksiz bölümlerini kullanarak, yavru köpekler için lezzetli bir formül ortaya koymuştur.

%25 ham protein, %16.5 yağ ve yaklaşık %30 oranında karbonhidrat içeriyor.

Küçük ve orta ırk yavrular için güvenli olan bu yavru köpek maması pirinç, mısır unu, buğday ve yulaf ilaveleriyle tam tahıl desteği sağlar.

Yavru köpeğin bağışıklık ve sindirim sistemini destekleyici A, C, D, ve E vitaminleriyle zenginleştirilmiştir.

Hill's Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması SATIN AL


3) Royal Canin Medium Puppy Yavru Köpek Maması

Royal Canin pet sektöründe söz sahibi olan incelememize dahil edilen diğer bir köpek maması markasıdır. Yavru köpeklerin severek tükettikleri en stresli anlarında bile hayır diyemedikleri bu formülle listemizin ikinci sırasında yer almaktadır.

Royal Canin Medium Puppy Yavru Köpek Maması Royal Canin Medium Puppy Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinleri kurutulmuş kümes hayvan etlerinden almaktadır. Üst düzey sterilize koşullarında kesilmiş ve saklanmış kümes hayvanlarının kemiksiz etlerini doğal kurutma yöntemiyle kurutarak bu doğal köpek mamasını oluşturmuştur.

%32 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %28 oranında karbonhidrat içeriyor.

Orta ve büyük ırk yavrular için güvenli olan bu yavru köpek maması buğday, mısır unu, pirinç ve buğday unuyla tam tahıl desteği sağlar.

Ayrıca yavru köpeğin bağışıklık ve sindirim sistemlerini destekleyici Vitamin A: 16000 IU, Vitamin D3: 1000 IU, Vitamin E: 520 mg, E1 (Demir): 45 mg, E2 (İyot): 4,5 mg, E4 (Bakır): 14 mg, E5 (Manganez) gibi vitamin destekleri sağlar.

Royal Canin Medium Puppy Yavru Köpek Maması SATIN AL


4) N&D Pumpkin Puppy Yavru Köpek Maması

N&D, Farmina ürün grubunun köpek maması sektöründeki başarılı formülüdür. Tüm dünyada hemen her pet shopta satılan N&D köpek mamaları, yavru köpekler için birbirinden farklı birçok mama üretmiştir.

N&D Pumpkin Puppy Yavru Köpek Maması N&D Pumpkin Puppy Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteini taze kemiksiz kuzu etinden alır. Tüm hijyenik koşullar sağlanarak yavru köpeklerimize ulaştırılan bu yavru köpek maması, piyasada köpeklerin lezzetli bulduğu bir diğer mamadır.

%35 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %25 oranında karbonhidrat içeriyor.

Orta ve Büyük ırk yavru köpekler için güvenli olan bu formül, birçok kurutulmuş meyveyi bünyesinde barındırarak köpeklerin alması gereken birçok vitamini doğal olarak sağlıyor.

Ayrıca yavru köpeğin bağışıklık ve sindirim sistemlerini desteklemek adına yaban mersini ve balkabağı içeriyor. Takviye olarakta A Vitamini 16000IU; D3 Vitamini 1600IU; E Vitamini 600mg; C Vitamini 160mg vitaminlerini de içermektedir.

N&D Pumpkin Puppy Yavru Köpek Maması SATIN AL


5) Acana Puppy Small Breed Yavru Köpek Maması

Acana kaliteli mama içerikleriyle ön planda olan birçok ülkede temsilcileri bulunan köklü bir firmadır. Köpeklerin ırkına ve yaşlarına göre özel formüle edilmiş birçok yavru köpek maması çeşidi bulunmaktadır. Acana Puppy Small Breed Tavuk Etli ve Balıklı formulü listemizin 4. sırasında yer almaktadır.

Acana Puppy Small Breed Yavru Köpek Maması Acana Puppy Small Breed Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinlerin çoğunu tavuk eti ve balık etinden almaktadır. Kabak, balkabağı, lahana, ıspanak, şalgam vb. birçok sebze taze ve bütün olarak mamanın içeriğindeki yerini almıştır.

%33 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %19 oranında karbonhidrat içeriyor.

Küçük ırk yavrular için güvenli olan bu yavru köpek maması tahıl içermemektedir.

Ayrıca yavru köpeğin bağışıklık ve sindirim sistemini destekleyen yaban mersini ve zerdeçalda içermektedir. Ek olarak Vitamin A 13.5 KIU/kg Vitamin D3 1,300 IU/kg Vitamin E 120 IU/kg Vitamin B1 (Tiamin) 6 mg/kg Vitamin B2 (Riboflavin) 7 mg/kg Vitamin B3 (Niasin) 55 mg/kg gibi vitamin katkılarıda mevcuttur.

Acana Puppy Small Breed Yavru Köpek Maması SATIN AL


6) LaVital Salmon Puppy Yavru Köpek Maması

LaVital köpek mamaları, birbirinden farklı ve diğer mama markalarında bulunmayan köpek maması çeşitleriyle köpeklerin beğendiği harika köpek mamalarını üretir. Diğer markalara göre daha az bilinsede kaliteli mama içeriğine sahip LaVital Salmon Puppy Yavru Köpek Maması listemizin 5. sırasında yer alıyor.

LaVital Salmon Puppy Yavru Köpek Maması LaVital Salmon Puppy Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinin çoğunu taze somon balığından almaktadır. Kolay sindirebilir, yavru köpekler için extra büyütme desteği ve extra besin değerleri onu cazip bir yavru köpek maması tercihi yapmaktadır.

%30 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %29 oranında karbonhidrat içeriyor.

Orta ve Büyük ırk yavru köpekler için güvenli olan bu formül pirinç, mısır, buğday ve arpa içermesi bakımından zengin tahıl desteği de sunmaktadır.

Ayrıca yavru köpeklerin sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekleyici Vitamin A 6500-19.000 IU/kg, Vitamin D3 500-1.500 UI/kg, Vitamin E 50-230 mg/kg, Vitamin B11 1,1 mg/kg, Vitamin B2 5,0 mg/kg vitaminlerle de zenginleştirilmiştir.

LaVital Salmon Puppy Yavru Köpek Maması SATIN AL


7) Pro Plan OptiStart Small And Mini Yavru Köpek Maması

Pro Plan, Purina markasının köpek maması üretim ayağıdır. Tüm pet shoplarda kolayca bulabileceğiniz uluslararası çapta büyük aynı zamanda çok kaliteli mamalar üreten bir şirkettir. Yavru köpeklerin ihtiyaç duydukları besinlere ve damak zevklerine göre özel olarak üretilen Pro Plan köpek mamaları listemizin 6. sırasında yer almaktadır.

Pro Plan OptiStart Small And Mini Yavru Köpek Maması Pro Plan OptiStart Small And Mini Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinlerin çoğunu taze tavuk etinden almaktadır. Yavru köpeğin minik ağzına uygun taneler ve kolay sindirebilir olması OptiStart'ı diğer yavru köpek mamalarının bir adım önüne geçirmektedir.

%30 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %30 oranında karbonhidrat içeriyor.

Küçük ırk köpekler için güvenli olan bu formül pirinç, mısır gluteni, mısır kepeği ve buğday unuyla zenginleştirilmiş tam tahıl desteği sağlar.

Ayrıca yavru köpeklerin hassas mideleri ve zayıf bağışıklık sistemleri için Vitamin E 50-230 mg/kg, Vitamin B11 1,1 mg/kg, Vitamin B2 5,0 mg/kg vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

Pro Plan OptiStart Small And Mini Yavru Köpek Maması SATIN AL


8) Orijen Puppy Yavru Köpek Maması

Orijen markası genelde ürettiği tahılsız köpek mamalarıyla bilinir. Ürün skalasında çok az sayıda tahıllı köpek mamaları mevcuttur. Eğer köpeğinize ilk kez Orijen marka bir mama yedirecekseniz, öncelikle eski diyetiyle beraber azar azar alıştırmanızda fayda vardır. Köpeğiniz tadını garipseyecektir. Ancak alıştıktan sonra vazgeçeyeceğini göreceksiniz.

Orijen Puppy Yavru Köpek Maması Orijen Puppy Yavru Köpek Maması içeriğindeki proteinlerin çoğunu tavuk ve kümes hayvanları etinden alır. Yavru köpeğiniz için tahılsız tam öğün yerine geçen ve köpeğin büyümesinde ve gelişmesinde etkin rol oynayan benzersiz bir yavru köpek mamasıdır.

%38 ham protein, %20 yağ ve yaklaşık %40 oranında karbonhidrat içeriyor.

Büyük ırklarda dahil tüm yavru köpekler için güvenli olan bu formül, tahıl içermez.

Yavru köpeklerin sindirim ve boşaltım sistemlerine destek olan 1.1 %, Omega-6 yağ asitleri (min.)    3 %, Omega-3 yağ asitleri (min.)    1.1 %, DHA (min.)    0.35 %, EPA (min.)  gibi katkı vitaminler içerir.

Orijen Puppy Yavru Köpek Maması SATIN AL


9) Advance Puppy Medium Yavru Köpek Maması

Advance son yıllarda popüler olan ve tüm dünyaya açılmayan başlayan kaliteli köpek maması üreticilerindendir. Farklı bir çok köpek maması içeriğiyle tüm ırklara farklı lezzetler sunarak piyasadaki ve listemizin 8. sıradaki yerini almıştır.

Advance Puppy Medium Yavru Köpek Maması Advance Puppy Medium Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinin çoğunu tavuk etinden almaktadır. Yavru köpeklerin güçlü ve sağlıklı büyümelerini sağlayan mamayı üretirken, yavru köpeklerin damak zevklerine ve ürünlerin fiyatlarına karşı son derece hassas yaklaşmaktadırlar.

%29 ham protein, %19 yağ ve yaklaşık %27 oranında karbonhidrat içeriyor.

Orta ırk köpekler için güvenli olan bu  formül mısır, pirinç, buğday ve yulaf ezmeleriyle köpeklerin boşaltım sistemlerine destek veren zengin tahıllar içermektedir.

Ayrıca yavru köpeklerin sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirici A Vitamini    27000 IU,D3 Vitamini    1800 IU,E Vitamini    500 mg,C vitamini    70 mg, Demirli sülfat monohidrat    260 mg (Fe: 86 mg),Potasyum iyodür vitaminleriyle donatılmıştır.

Advance Puppy Medium Yavru Köpek Maması SATIN AL


10) Bravery Puppy Salmon Yavru Köpek Maması

Bravery köklü bir İspanyol markasıdır. Vizyonu oldukça büyük olan Bravery markası ürettikleri mamalarda vücut yağının kas ve enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur, vücut yağlarının birikmesini önler ve egzersiz sırasında kas hasarını önlemeye yardımcı olur.

9) Bravery Puppy Salmon Yavru Köpek Maması Bravery Puppy Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinlerin büyük kısmını somon balığı etinden almaktadır. Birincil antioksidanlar açısından zengin konsantre kavun suyu, E ve Selenyum vitaminleri, serbest radikal oluşumunu önleyen güçlü bir antioksidan kompleks oluşturur.

%28 ham protein, %15 yağ ve yaklaşık %25 oranında karbonhidrat içeriyor.

Küçük ve orta ırk köpek yavruları için güvenli olan bu formül, düşük derecede tahıl içermektedir.

Ayrıca yavru köpeklerin sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendirici Biyotin (keratin sentezi için önemlidir - esansiyel bileşen) ve yağ asitleri 3-3 ve ω-6 seviyeleri, kaplamanın kalitesini artırır ve cildi hastalıklara karşı güçlendirir.

Bravery Puppy Salmon Yavru Köpek Maması SATIN AL


11) Profine Super Premium Puppy Yavru Köpek Maması

Profine köpek maması ÇEK Cumhuriyetinin meşhur mama grubudur. Profine tarifleri güvenli doğal maddeler içerir ve köpeğiniz için dengeli beslenme garantisidir. Kuzunun sebzelerle eşsiz
kombinasyonu sağlıklı sindirim, yeterli enerji ve mükemmel kondisyon sağlar.

Profine Super Premium Puppy Yavru Köpek Maması Profine Super Premium Yavru Köpek Maması, içeriğindeki proteinlerin çoğunu taze kuzu etinden almaktadır. Dengeli bir omega-3 ve omega-6 yağ asitleri oranı sağlar. Sağlıklı cilt ve güzel tüylerin olmasına yardımcı olur.

%27 ham protein, %19 yağ ve yaklaşık %30 oranında karbonhidrat içeriyor.

Tüm ırk boyutları için güvenli bu formül, boşaltımı kolaylaştıran patates, mısır, pirinç ve buğday unu gibi besinlerle zenginleştirilmiş tahıl desteği sağlar.

Rezene, fesleğen ve adaçayı özleri, deniz yosunu ve probiyotiklerle birlikte sindirimi destekler ve sağlıklı bir bağırsak mikroflorasıznı sürdürerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Profine Super Premium Puppy Yavru Köpek Maması SATIN AL

,

Yavru Köpek Beslenme Programı

Yavru köpekler doğduktan sonra anne sütüyle beslenmeye başlar. Anne sütünde bulunan antikorlar ve büyütücü besinler köpeğin 2 aylık tüm ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

Herhangi bir nedenle anne sütünden mahrum kalan yavru köpekler nemlenmiş kuru mamalarla bir biberon yardımıyla beslenmelidir.

Beylikdüzü Liva Veteriner Ceo'su Veteriner Hekim Selman Özbaş'ın önerdiği yavru köpek beslenme takvimi şu şekildedir.

Yavru Köpek Beslenme Takvimi
Yaş Aralığı Öğün Sayısı Irk Boyutu : Önerilen Miktar
8-12 Haftalık Günde 4 Öğün Tüm Irklar Her öğün 1 fincan
3-6 Aylık Günde 3 Öğün Tüm Irklar Her öğün 1 fincan
6-12 Aylık Günde 2 Öğün Tüm Irklar Her öğün 2 fincan
1 Yaş ve Üzeri Günde 2 Öğün Tüm Irklar İştaha Göre

Köpek Yavrusu İçin En İyi Mama Hangisidir?

Köpeğinizin ırkına ve yaşına uygun olan kaliteli köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir. Ayrıca köpeğinizin damak tadına uygun olması, mamayı iştahlı ve severek tüketmesinde önemli rol oynayacaktır.

Veterinerler Hangi Köpek Mamasını Tavsiye Ediyor?

Veterinerler içeriğinde tahıl bulunan köpek mamalarını, tahılsız köpek mamalarına göre daha çok öneriyorlar. Tahılların, köpek gelişimde önemli bir faktör olduğunu düşünüyorlar.

Yavru Köpekler Yaş mı Kuru mu Mama Tüketmelidir?

Yavru köpekler 1 yaşına gelene kadar kaliteli kuru mamalarla beslenmelidir. Öğün olarak kuru mamalar yavru köpekleriniz için yeterli ve dengeli besleyici olacaklardır.

 

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Comments are closed.