Basset Hound Eğitimi ve Özellikleri

Çok Sevilen Irk; Basset Hound Eğitimi ve Özellikleri

Çok tatlı bir görüntüsü olan Basset Hound, Kısa bacakları, koca kafaları ve gelişmiş gövdeleri ile kendine has bir görüntüsü olan bu köpek ırkı diğer köpek ırklarına göre çok daha naziktir.

Kökeni ortaçağa dayandığı tahmin edilmektedir. İyi bir avcıdır, avını saatlerce takip edebilir. Çocuklarla iyi bir arkadaş olabilir ancak yalnız bırakılmamalıdır.

Köpek eğitim konusunda profesyonel insanlarla çalıştığı taktirde çok başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Basset Hound ırkı köpeklerin kökeni Fransa olarak tahmin edilmesine karşın tam olarak nerede ortaya çıktıkları bilinmiyor ama kökenleri çok eskiye dayandığı biliniyor. Bu ırk köpeklerin tarihte ki ilk kaydı Jacques du Fouilloux tarafından kaleme alınan La Venerie isimli eser olarak biliniyor. Söz konusu eserde Basset Hound ırkının çizimleri de yer alıyor.

Basset Hound köpek ırkı zamanında Fransız elitleri tarafından çok sevilir ve beslenme oranı çok yüksek bir ırktı.

Fransız devrimi zamanına kadar asalet apoleti olarak görülen ırk. Devrim sonrası Fransa halkı arasında da yer bulmaya başladı. Aslında av iç güdüleri için kullanılan bu ırk o zamanlardan bu güne kadar yoğun bir popülariteye sahiptir.

Basset Hound Köpeği Özellikleri
Basset Hound Köpeği Özellikleri

Daha önce ele aldığımız İstanbul Köpek Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz.


Basset Hound Köpeği Özellikleri

Basset Hound ırkından köpeklerin diğer köpeklere bakarak çok farklı bir karaktere sahip olduğu biliniyor. Sevimli ve heyecanlı bir karaktere sahiptir. Tüm yaştan çocuklarla ve büyük insanlarla anlaşabilmektedir. Basset Hound ırkından köpeklerin genel olarak av oyunlarında ve iz sürüş sırasında çok mutlu olduğu biliniyor. Avcılık konusunda çok yeteneklidir. Küçük memelilere karşı çok iyi avcılık performansı göstermektedir.

Sosyal bir köpektir. Diğer hayvanlarla çok iyi iletişim kurarlar ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Bu ırkı beslemek istiyorsanız mutlaka ona arkadaşlık edecek farklı bir köpekte beslemelisiniz.

Köpek uzmanlarından Basset Hound ırkından köpeklerin hangi ırklarla anlaşabildiğini öğrenebilirsiniz. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Basset Hound ırkından köpeklerinde uzmanlar tarafından köpek eğitimine tabii tutulması gerekecektir. Ayrıca bu köpekler için köpeklerde sosyalleştirme uygulaması çok önemlidir. Eğer küçüklük dönemlerinde doğru bir şekilde sosyalleşirse sorunsuz bir yetişkinlik dönemi geçirebilir.


Kilo:Dişi: 20–27 kg, Erkek: 23–29 kg
Boy:Dişi: 28–36 cm, Erkek: 30–38 cm


Basset Hound Eğitimi

BassetHound

Köpek Eğitimi uygulanırken sabırlı olunması gereken ırklardan olan Basset Hound, yemek ile ödüllendirilmediğinde kuralları pek fazla umursamayabilir. Eğitim sırasında bir köşeye kıvrılmasını istemiyorsanız onu sık sık ödüllendirdin. Köpek Eğitimi konusunda her zaman sıklıkla bahsettiğimiz gibi uzman köpek eğiticilerden yardım almanız köpeğinizle aranızda ki bağın güçlü kalmasını sağlayacaktır. Köpek eğitimleri, hakkında her türlü soru ve talep için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Popüler Yazı => köpek eğitimi fiyatları


Basset Hound Bakımı

Basset Hound Köpeği Özellikleri
Basset Hound Köpeği Özellikleri

Basset Hound ırkında kulak temizliği, tırnak bakımı önemlidir ayrıca iskelet sağlığı ve obezite’ye dikkat edilmelidir. Bu ırkta GDV hastalığına yakalanma riski vardır. Obezite ve GDV hastalığını engellemek için öğünler düzenli verilmelidir. Kısa bacaklı, uzun gövdeli ve kilolu bir köpek olduğu için felç sorununa karşı her zaman dikkatli olunması gerekir. Sert ve kıllı bir köpek fırçası ile düzenli olarak fırçalanması onun daha sağlıklı görünmesine neden olur. Irk genel olarak tüy döker bunun önüne sadece fırçalama ile etrafa verdiği zarar azaltılabilir. Basset Hound Beslenme konusunda çok dikkat edilmesi gereken köpek ırklarından biridir. Büyük tek öğün yerine gün içine yayılmış 2-3 küçük öğün çok tercih edilebilir.

Basset Hound Karakteri

Özgür ruhludur. İyi bir oyuncu olması yanında sakin, sosyal ve sabırlıdır. Basset Hound ırkı iyi niyetli ve her türlü insana uyum sağlayabilen bir ırktır. Basset Hound için yemek çok önemlidir. Bazen inatçı olabilir.

Küçük ve büyük çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ancak küçük çocukların onun üzerine oturma eğilim olduğu için dikkat edilmesi gerekecektir. Ayrıca yetişkinler için çok iyi ev arkadaşı olur.

Eve girdiğinizde sizi heyecanla bekleyen bir dosta sahip olmak istiyorsanız mutlaka Basset Hound ırkından köpekleri incelemelisiniz. Zamanında avcılık özelliği için çok fazla tercih edilmiştir. Tilki. yaban tavşanı, opossum (keseli sıçan) ve sülün gibi hayvanları avlama konusunda çok yeteneklidir. Koku alma konusunda üstün özellikleri vardır. Ancak refleks olarak zayıf bir ırktır. Sakin bir köpek olmasına karşın ürkek bir hayvan değildir. Sahibine karşı çok sevgi doludur ancak inatçı olabilir. Güzel bir ses tonu olan bu ırk yaşadığı evi korumak için elinden geleni yapar asla korkmaz.

Basset Hound Tüy Yapısı

Bu ırk her zaman tüy döken bir cinstir. Basset Hound kısa tüyleri vardır ve aynı zamanda parlak bir yapıya sahiptir. Beyaz ve kahverengi olabileceği gibi siyah lekeli olan türleri de oldukça yaygındır.

Basset Hound Egzersiz İhtiyaçları

Basset

Bu ırk söz konusu olduğunda egzersiz çok gerekli değildir ama yürüyüşler sırasında hareketli olabilirler. Bahçelerde oyunlar oynamasına ihtiyaç duyarlar ve zaman zaman yürüyüş yapmaları onların sağlığı için gereklidir. Basset Hound ırkından köpeklerin mutluluğu ve sağlığı için mutlaka egzersiz programlarına uyulmalıdır. Köpek Eğitimi ile köpeğin daha uyumlu hale getirilmesi sağlanırsa eğer sokak ve park gezileri daha konforlu olabilir.

Basset Hound Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Apartman yaşamına adapte olabilir ve mutlu bir hayat geçirebilirler.

Basset Hound Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Daha önce ele aldığımız Basenji Eğitimi okuyabilir, Köpek Eğitimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.