Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Basenji Eğitimi  vaktinde gerçekleştirilmelidir çünkü avcı iç güdüleri çok yüksek olan bir köpek türüdür. Yabancılara karşı oldukça saldırgan olan bu Basenji egzersizleri tam olarak gerçekleştirilmez ise huysuz bir köpek olabilir. İyi bir oyuncu olmasa da çocuklar için oldukça güvenilir davranışlar sergiler.

Genel olarak yüz yapısı; dik kulaklar, badem gözler ve alnında belirgin kırışıklıklar şeklindedir. Basenji ırkından olan köpekler aşırı oranda özgür köpeklerdir. Bundan dolayı köpek eğitimi konusunda profesyonel insanlarla çalışılması gerekir.

Basenji köpek eğitimine zor adapte olabildiği için yeni köpek sahiplenecek insanlar için çok uygun görülmemektedir. Diğer köpek ırklarına oranla Basenji ırkının avcılık iç güdüleri daha yoğundur.

Bundan dolayı Basenji ırkından köpeğiniz varsa onu sokakta sağlam ve vücut tasması ile gezdirmeniz önerilir. Ayrıca agresif tavırlar sergileyebileceği asla göz ardı edilmemelidir.

Basenji ırkından köpeklerin diğer ırklara oranla özgürlük düşkünü olmaları yüzünden huzursuz ev ortamından kolayca kaçmaktadırlar.

Basenji besleyecek olan ailelerin başka türden memeli yada farklı tür hayvanları besleyemeyecek olduğunu bilmesi gerekir. Hatta kedilere karşı çok daha haylaz olabiliyorlar.

Basenji köpeklerinin iyi şartlarda yaşaması durumunda çok uzun yıllar yaşam sürebildiği biliniyor. Bu ırk iyi ortamlarda 16 yıla kadar sağlıklı bir şekilde yaşam sürebiliyor.

Türün en belirgin karakteristik özellikleri ise atletik, oyuncu, eğlenceli ve çevik olmasıdır. Zekası ile sahiplerini zaman zaman şaşırtabilir. Basenji ırkından köpeklerin en sevilen özelliği ise hiç tüy dökmemesi ve hiç kokmamasıdır.

Boy: Erkek: 41–43 cm, Dişi: 38–41 cm

Kilo: Erkek: 10–12 kg, Dişi: 9–11 kg

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri
Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Basenji Eğitimi Hakkında

Basenji Eğitimi profesyonel köpek eğiticileri tarafından gerçekleştirilmesi çok önemlidir.Köpek eğitimlerinde zorluk çıkartacak aksi bir ırk olabilir bunun nedeni taşıdığı iç güdüsel özelliklerde asla itaatkârlık yoktur. Her şeye rağmen çok akıllı ve hızlı öğrenen bir ırk olmaları uzman köpek eğiticileri tarafından hızlı öğrenim görmelerini sağlar.

Köpek eğitimleri, konusunda Petokulu.com’a güvenebilirsiniz, Basenji Eğitimi için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Basenji Irkından Köpekler Çok Az Havlar
Basenji Irkından Köpekler Çok Az Havlar

Basenji Irkından Köpekler Çok Az Havlar

Basenji yer yüzünde bulunan en ilginç köpeklerdendir. Pek çok köpek ırkı her an havlayama istekli olan hayvanlardır. Ancak Basenji ırkından köpeklerin çok fazla havlamadığı bilinir sadece çok gürültülü ortamlarda rahatsız olarak havlamayı tercih ederler. Bu ırk üyesi köpeklerin havladığını duyan  insanlar kendini şanslı hissedebilir.

Köpekler Ağaca Çıkma Konusunda Çok İyi Değil Ama Basenji Bir İstisna!
Köpekler Ağaca Çıkma Konusunda Çok İyi Değil Ama Basenji Bir İstisna!

Köpekler Ağaca Çıkma Konusunda Çok İyi Değil Ama Basenji Bir İstisna!

Basenji ırkının bir diğer ilginç özelliği ise diğer köpeklerin pek fazla ağaca çıkamıyor olmasına rağmen Basenji ırkı pek çok ağaca rahatça tırmanabilir. Basenji bu özelliği ile kedi köpeği olarak isimlendiriliyor.

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri
Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Basenji Bakımı

Basenji diğer köpek türlerinin aksine çok temiz bir türdür. Kediler gibi patileri ile kendilerini temizleme özellikleri vardır bundan dolayı yıkanmalarına gerek görülmemektedir. Ölü kürk tüyleri için bazı dönemler taranmalılardır. Bu köpek ırkında Fankoni adı verilen bir köpek hastalığına yakalanma riski çok yüksektir.

Basenji Karakter Yapısı

Suya karşı kedilerin gösterdiği tepkileri verebilirler. Çevik ve hızlı bir yapıları vardır ve bir o kadar akıllı bir ırktır. Özgürlüğe düşkün bir köpek olsa da bu köpek türü ailesine çok bağlıdır.

Basenji köpek ırkının bir diğer özelliği ise diğer köpeklerin havlama seslerini taklit eder ve havlarken farklı sesler kullanırlar.

Basenji Karakter Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Genel olarak iç mekanların Basenji için daha uygun olduğunu söyleyebilir ve temiz oldukları için iç mekanlara uygun köpeklerdir. Ayrıca apartmanda yaşamaya elverişli bir köpek türüdür.

Basenji Tüyleri

Kısa bir tüy yapısına sahiplerdir. Basenji ırkında tüm köpeklerin ayakları, göğüs ve kuyrukları beyazdır. Az tüy dökerler bundan dolayı alerjik rahatsızlıkları olanların tercih sebebi olabilir.

Basenji Irkında Yürüyüş ve Egzersiz İhtiyaçları

Basenji ırkı diğer tüm köpekler kadar bahçe oyunlarına ve yürüyüşlere ihtiyaç duyar.

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri
Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Basenji Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Amerikan Cocker Eğitimi okuyabilir, köpeklerle ilgili her hangi bir konuda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.