En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri

En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri

Rottweiler ırkı ülkemiz de ve Dünya genelinde popülerliği oldukça yüksek olan bir köpek ırkıdır. Rottweiler ırkının tarihi Roma dönemine kadar uzandığı söylenmektedir. Sürü gütme, bekçilik ve koruma gibi önemli görevlerle tarih boyunca insanlara yardımda bulunmuştur.

Roma İmparatorluğu zamanında ordulara yön gösteren, halkı ve ordu bireylerini koruma görevi üstlenen bu köpek günümüzde bekçi, koruma ya da polis köpeği olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Rottweiler ırkı köpekler çok güçlü ve sorumluluğunun ağır olması nedeniyle daha önce köpek beslememiş kişilere önerilmemektedir. Bu hem köpek hemde sahibi için oldukça önemlidir.

Uzun zamandır Beylikdüzü köpek eğitim merkezi olarak hizmet veren firmamız çok sayı da Rottweiler ırkına mensup köpeğe eğitim vermiş ve hepsinde büyük başarı elde etmiştir. Elde ettiğimiz başarılar doğrultusunda siz değerli köpek sevenlere birinci ağızdan önemli bilgiler aktaracağız.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri
Rottweiler Fiziksel Özellikleri

Rottweiler Fiziksel Özellikleri

Yer yüzünde ki neredeyse tüm canlılarda olduğu gibi Rottweiler ırkı köpeklerde de erkekler dişilere göre daha kalıplı olmaktadırlar. Rottweiler ırkı köpeklerin dişiler ortalama olarak 56–63 cm erkekleri ise 61–69 cm. Kilo olarak ise dişilerde 35–48 kg erkeklerde ise 50–60 kg ortalamalarına sahiptir. Bu ırk köpeklerin genel olarak ömürleri 8 ila 10 yıl arasında olmaktadır. Ancak iyi bir bakımla ömrünü sürdürürse eğer o zaman daha fazla yaşayabilir. 

Rottweiler Irkı Köpeklerin Genel Özellikleri
Rottweiler Irkı Köpeklerin Genel Özellikleri

Rottweiler Irkı Köpeklerin Genel Özellikleri

 • Güçlü, aktif, çevik ve sağlam bir vücut yapısı vardır.
 • Kafası geniştir ve bu özelliği karakteristik özelliğidir.
 • Güçlü ve aşırı derecede gelişmiş çene yapısı vardır.
 • Badem şeklinde göz çevresi vardır.
 • Burnu ise geniş ve siyah renklidir.
 • Tüyleri sıkı ve serttir.
 • Kulak yapısı üçgendir.
 • Sahibini ve tanıdıklarını korumak için elinden geleni yapar. Lider ruhludur.

Rottweiler ırkı köpekler, çocuklarla çok iyi anlaşır ve iyi bir aile köpeği olur. Sahibine, ailesine çok bağlı olacaklardır. Eğer bir görev verilirse seve seve yapar ve işini oldukça başarılı bir şekilde sürdürür. Rottweiler ırkı köpek eğitiminde de oldukça başarılıdır.

Beylikdüzü köpek eğitimi firması olarak Rottweiler gibi popüler bir ırkı çok iyi tanıyoruz. Eğer bu ırkı tanımlayacak bir cümle kurmamızı isteseler; "Güvenilir, sadık, çevik ve çok iyi bir aile köpeği" şeklinde tamamlarız.

Rottweiler Profesyonel Eğitimi
Rottweiler Profesyonel Eğitimi

Rottweiler Profesyonel Eğitimi

Rottweiler ırkı köpekler oldukça iyi bir görev köpeği olduğu için Köpek Eğitimi konusunda oldukça başarılıdır. Köpek Eğitimi süreci boyunca ona karşı sevgi dolu olduğunuzu hissettirmeniz gerekir. Bir Rottweiler ırkı köpeğin sahibi ile birlikte mutlu bir şekilde yaşam sürebilmesi için bizim önerimiz köpeğin en geç 3 ila 6. ay arasında köpek eğitimi almaya başlaması yönündedir. Bu dönemler köpeklerin eğitim alabilecekleri en verimli dönemlerdir. İleri dönemlerde bir köpeğin edindiği olumsuz davranış alışkanlıklarını değiştirmek daha zor olacaktır.

Rottweiler sahipleri köpeklerinin ilk olarak Tuvalet Eğitimi almasını talep etmektedir. Daha sonra ise sırasıyla köpek temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi gelmektedir. Bu eğitim türleri Rottweiler ırkı köpeklerin uzun ve mutlu yaşam sürmeleri için çok önemlidir.

Rottweiler Tuvalet Eğitimi
Rottweiler Tuvalet Eğitimi

Rottweiler Tuvalet Eğitimi

Bu ırkın ilk aldığı eğitim genelde tuvalet eğitimi olmaktadır. Tuvalet Eğitimi süreci boyunca köpek pek çok kez yanlış bir davranış sergileyebilir. Özellikle yavruluk döneminse ise o zaman gelişmemiş olan sindirim sistemi yüzünden çok sık yanlış yerlere tuvalet yapabilir.

Böyle bir durumda karşılaştığınızda o zaman yapmanız gereken sadece sabırlı olmak. Köpeğe karşı saygı ve sevgiyi azaltırsanız o zaman köpekte size karşı sevgisini azaltır. Aranızda ki iletişim günden güne daha kalitesiz bir hale dönüşebilir. Ayrıca ev içerisinde tuvalet yaparsa o zaman mutlaka o bölgeyi alkol bazlı temizleyicilerle iyice temizlemeniz gerekir. Aksi durumlarda köpek daha önce yaptığı yerden koku alarak o noktaya tekrar tuvalet yapar.

   Rottweiler Tuvalet Eğitimi Kuralları
   Rottweiler Tuvalet Eğitimi Kuralları

   Rottweiler Tuvalet Eğitimi Kuralları

 • Tuvalet eğitimine 4. haftalık olduğunda başlamalısınız.
 • Bir odayı ona ayırın ya da bir odanın bir bölümünü.
 • Bu bölüm onun yemek ve tuvalet gibi özel alanları için kullanılacak.
 • Maması ve suyu günde 3-4 kez parça parça verilmelidir.
 • Mama saatleri  her zaman aynı saatler olmalıdır.
 • Tuvalet eğitimi süresince köpeğin diğer odalara girmesine izin vermeyin.
 • Yavru köpeklerin tuvaleti genelde yemekten, uykudan, gün için kısa uykulardan ve uyumadan önce gelmektedir.
 • Uykudan önce, sonra ve yemekten sonra köpeğinizi iyice gözlemleyin.
 • Köpek istediğiniz yere tuvalet yaparsa ona ödül maması verin.

köpek tuvalet eğitimi çok önemli bir konudur. Bu konuda firmamız olan Beylikdüzü köpek eğitim merkezimiz gibi profesyonel olarak köpek eğitimi veren firmaları tercih etmeniz gerekir.

Rottweiler; Temel İtaat Eğitimi
Rottweiler; Temel İtaat Eğitimi

Rottweiler; Temel İtaat Eğitimi

Rottweiler ırkı köpekler temel itaat eğitiminde oldukça başarılıdır. Zeki ve çevik olmalarının yanında çalışkan olmaları onları başarılı kılmaktadır.

Temel itaat eğitiminde pek çok komut öğrenir. Bu komutlar ile sahinin köpek üzerinde ki kontrolü artmaktadır. Temel itaat eğitiminde köpeğin  Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutlar öğretilir. Tüm köpek eğitimlerinde olduğu gibi Rottweiler ırkı köpek eğitiminde de önemli kurallar vardır.

Rottweiler Temel İtaat Eğitimi Kuralları

 • Köpeğe komutları verirken komutların anlaşılır, sakin bir tonda söyleyin.
 • Komutları işaretler ve mimiklerle tamamlayın.
 • Komutları net bir şekilde öğrenebilmesi için sık sık tekrar önemlidir.
 • Köpek bazen istenileni çabuk veremez bundan dolayı mutlaka konunun üzerine düşün. Vazgeçmeyin.
 • Ama asla köpeği bunaltmayın, eğitimden soğutmayın.
 • Köpek eğitimlerini 15-20 dakika tutun.
 • Başarılı davranışlardan sonra mutlaka ödüllendirin. (ödül maması, oyun, övgü)
 • Dost olduğunuzu asla unutmayın ve köpeğe sevgi ile davranın.
Rottweiler; İleri İtaat Eğitimi
Rottweiler; İleri İtaat Eğitimi

Rottweiler; İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitiminin en önemli gereksinimi, köpek mutlaka temel seviye itaat eğitiminden başarılı bir şekilde ayrılmış olmalıdır. Köpek eğitim süreci boyunca sahip olduğu yeteneklerini ve sadakatini geliştirecektir. Bu durum tüm Rottweiler ırkı köpekler için gereklidir. Çünkü bu ırk çok güçlü olduğu için eğitimsiz bir biçimde çok zararlı olacaktır.

İleri itaat eğitimi ve diğer eğitim türleri hakkında bilgi almak ya da talepte bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]