Landseer Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

Landseer Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

Köpek eğitiminde başarılı sonucun anahtarlarından en önemlisi köpek ile sevgi ve güven bağı kurmaktır. Landseer eğitimi için de aynı şey geçerlidir.

Landseer köpek sahiplenildiğinde yapılacak ilk şey güvenini kazanmaktır. Böylece sağlıklı bir bağ kurulmuş olur ve iletişim daha da kolaylaşır. Landseer in aile ortamının sıcaklığını ve güvenini hissettiğinde eğitimdeki komutlara daha iyi yanıt verdiği gözlemlenmiştir. Peki bu yakın bağ nasıl kurulur? Öncelikle köpekle kaliteli zaman geçirmek en önemli husustur. Birlikte oyun oynamak veya başka aktiviteler yapmak iyi bir ilişki dinamiği yakalamak açısından önemlidir. Bunun yanı sıra karşılıklı saygı da çok önemlidir.

Sahibine saygı duyan ve ondan saygı gören bir Landseer, onu kendine daha yakın hissedip sözünü dinleyecektir.

Landseer Köpek Görünümü

İri gövdeli olan Landseer köpeğin baş kısmı büyük ve geniştir ancak burnu ona oranla küçüktür. Gözleri derin, badem şeklindedir ve kulakları sarkıktır. Tüy rengi çoğunluk olarak beyazdır ve bazı bölgelerinde siyah kısımlar bulunur. Baş kısmındaki tüyler siyahtır.

Landseer eğitimi planlanmasında köpeğin kas dağılımı ve kilosu göz önünde bulundurulması gereken hususlardandır. Boynu, omuzları ve bacakları yoğun kaslıdır. Uzun, uç kısmında hafif kıvrılma olan bir kuyruğa sahiptir. Bacakları uzun, kemikli ve yoğun kaslı olduğu için yoğun egzersizlere karşı da dayanıklı bir yapısı vardır.

Landseer köpeğin boyu ve kilosu diğer cinslerde de olduğu gibi dişi ve erkek olmasına göre farklılıklar gösterir. Dişi Landseer köpeğin ortalama kilosu 45-54 kg arasında değişirken boyu ise 67-72 cm arasındadır. Erkek Landseer dişiye göre daha büyüktür. Kilosu 59-68 arasında olan erkek Landseer köpeğin boyu da 72-80 cm civarındadır.

Landseer cinsi köpek

Landseer Köpek Kişiliği

Mizaç olarak Landseer köpek oldukça yumuşak ve nazik bir yapıya sahiptir. Sevecen kişiliğinden dolayı aile ile yaşamaya son derece uygundur. Aile üyeleriyle, çocuklarla, yabancılarla ve diğer hayvanlarla iyi ilişkiler kurar. Eğer dışarıdan bir tehdit sezerse agresif bir tavra bürünmeden korumacılık yapar.

Landseer eğitimi öncesinde ve sürecinde köpeğin mizacını anlayabilmek çok önemlidir. İyi bir eğitim için Landseer köpeğin kişiliğini anlamak ve güvenini kazanmak altın kurallardan biridir. Landseer aile yanında kalmayı çok sevdiği için uzun süre dışarıda veya başka yerde tek başına kalmayı istemez.

Büyük cüssesine rağmen oldukça sevecen olan Landseer, çok zeki bir köpektir. Yükse IQ'su sayesinde verilecek eğitim de bir o kadar kolaylaşmaktadır. Ancak bunun tersi durumunda kendi zekasını kullanarak bağımsız kararlar alma eğilimi de gösterebilir. Landseer çok fazla ilgi isteyen bir köpektir bu yüzden yeterli ilgi verildiğinde bu sorun da ortadan kalkmış olur.

Landseer Bakımı

Mevsim değişikliğine göre Landseer köpeğin çok fazla tüy dökme eğilimi vardır. Tüylerinin düzende tutulabilmesi ve düğüm olmaması için gün aşırı fırçalama yapılması gerekmektedir. Köpeklerin çok fazla banyo yaptırılması uygun görülmez. Ancak tüylerin de karışıklığını gidermek için birkaç ayda bir banyo yaptırılabilir.

Tam bakım için tırnaklarının ayda bir kesilmesi, kulaklarının sık sık kontrol edilmesi ve dişlerinin haftada iki kez fırçalanması gibi işlemler yapılabilir. Doğru Landseer eğitimi kadar doğru hijyen ve sağlık durumu da önemlidir.

Diğer cinslere göre daha kısa yaşayan Landseer köpeğin ortalama yaşam süresi 8-10 yıldır. Bu süreci iyi geçirebilmesi için sağlığının iyi durumda olması önemlidir. Bu sebeple düzenli veteriner kontrolleri yapılması önerilir. Yeme alışkanlığı da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kocaman bir öğünden ziyade gün içine yayılmış dengeli öğünler Landseer için daha faydalı olacaktır.

Landseer Önemli Özellikleri

Landseer köpeği, çok sevecen bir aile dostudur. Bunun yanında oldukça hassas bir yapısı da vardır. Eğitim sırasında verilecek ufak cezalar onu duygusal olarak etkileyecektir. Bu yüzden sert bir tavırla değil anlayışlı bir şekilde yaklaşılması daha iyi sonuç getirecektir.

Düzensiz bir hayat ve gürültülü ortamlarda da Landseer kendini pek iyi hissetmez, bu yüzden onun için en iyi ortam huzurlu bir aile evidir.

Tek başına kalmaktan hoşlanmayan Landseer in bolca sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Sahibi ile birlikte çıkacağı geziler sayesinde mutluluk seviyesi de aynı oranda artmaktadır. Sosyalleşme ile gelen mutluluk seviyesi ile Landseer eğitimi de verimli bir hale gelecektir.

Landseer özellikleri ve eğitimi

Landseer ve Tüyleri

Landseer köpek için en yoğun tüy dökme dönemi ilkbahar mevsimi zamanıdır. Hava sıcaklığının değişmesi ile birlikte Landseer'in tüyleri için yoğun bir bakım yapılması gerekir. Günlük ve haftalık olarak tüyler fırçalanma gereği duyar. Peki fırçalama tam olarak ne işe yarar? Köpeklerin tüylerinin fırçalamak ve taramak hem dökülmeyle başa çıkma hem de tüylerin düzenini sağlama açısından önemlidir.

Fırçalama işlemi ayrıca doğal cilt yağının yayılmasını sağlar ve tüylerdeki tozlar bu sayede uzaklaştırılır. Rahatsız etmeyecek konforlu bir fırçalama deneyimi sayesinde yine sahibi ile Landseer arasında pozitif bir bağ oluşmaktadır.

Landseer Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Aktivite açısından bakıldığında Landseer çok da aktif hareketli bir köpek değildir. Bunun yerine aile ortamının sıcaklığında uyumayı tercih etmesi büyük bir olasılıktır. Ancak her canlı sağlık için hareket etmeye ihtiyaç duyar. Landseer köpeğin en başarılı olduğu spor aktivitesi yüzmedir.

Landseer eğitimi açısından da düşünüldüğünde yüzmesine olanak sağlamak önemli bir noktadır. Yüzme egzersizi yaptırmak obeziteye karşı savaşmanın yanı sıra Landseer köpeğin zihninin açık olmasına da fayda sağlar. Çocukların yüzme eğitiminde de sevecen bir arkadaş olarak Landseer köpeğin yardımı alınabilmektedir.

Yüzme egzersizinin yanında günlük olarak 30 dakika civarı yürüyüş yapmak Landseer in bünyesine iyi gelir. Serin havada yapılan sakin yürüyüşler hem Landseer açısından hem de sahibi açısında çok faydalı bir etkinliktir.

Landseer köpeğin sahip olduğu enerji seviyesi çok yüksek olmadığından yapılan egzersizin de aşırı yorucu olmaması önemli bir husustur.

Landseer Apartmanda Yaşayabilir mi?

Sevecen mizacı ile sıcak aile ortamına ihtiyaç duyan Landseer için apartman dairesi çok uygun olmasa da yeterli olmaktadır. Kapalı ortamlarda dışarıya göre daha hareketsiz olan Landseer köpek için bir apartman dairesi bunaltıcı gelmeyecektir. Ancak hem Landseer eğitimi için hem de günlük egzersizleri için küçük bir bahçeye ihtiyaç duyulabilir.

Landseer büyük gövdeli bir köpek olduğu için apartman dairesinde sürekli hareketsiz yaşaması sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. Kemik ve kas sağlığı için kilosunun ideal kalması çok önemlidir. Bu sebeple evde rahat görünse de mutlaka düzenli olarak dışarıya da çıkarılması gerekir. Günlük rutin egzersizi yaptırıldığı sürece Landseer apartmanda yaşayabilir.

Landseer Karakter Özellikleri

Landseer zeki bir köpektir. Bütün köpekler gibi etrafında olan çoğu şeyin farkında olup duygusal tepkiler verebilir. Duygusal açıdan da hassas olduğu için ceza veya azarlama gibi yaptırımlardan uzak durulması gerekir.

Landseer eğitimi ancak köpeğin karakterinin iyi anlaşılması ile  başarıya ulaşır. Duruma göre eğitim hem zorlu hem de rahat geçmektedir. Landseer ilgiye çok fazla ihtiyaç duyduğu için oyuncu bir mizacı da vardır. Oyun oynamayı ve bu yolla etrafındaki insanlarla etkileşime girmeyi çok sever.

Sabırlı karakteri sayesinde de çocuklara karşı toleransı yüksektir onlara çok yabancılık hissi duymaz. Hem iç mekanlar da hem de dışarıda sosyalleşmekten çok hoşlanır.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.