fbpx

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Anasayfa / Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde eğitim süreci oldukça zahmetli olabilir disiplin, sabır ve sevgiyle birlikte sürdürülen Köpek eğitimlerinde başarı kaçınılmazdır. Köpek eğitiminden bahsedilince ilk akıllara gelecek olan eğitim kesinlikle tuvalet eğitimidir. Köpeklerde tuvalet eğitimi basit bir süreç gibi gözükebilir ancak doğru bir şekilde uygulanmadığı zaman minik arkadaşınız ile dostluğunuzun zarar gördüğüne şahit olabilirsiniz. Bu yüzden eğitim sürecinde köpeğiniz ile aranızda ki bağın zarar görmemesi için disiplin ve sevgiyi doğru oranda ona yansıtmalı eğitim süreci boyunca sabırlı olmalısınız.


Popüler Yazı => Köpekler tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Eğer Köpek Sahibi Olacaksanız Mutlaka Okuyun => Köpek sahibi olmanın sorumlulukları


 

Köpekler Tuvalet Eğitimi

Köpekler Tuvalet Eğitimi
Köpekler Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi ilk paragrafta anlattığımız gibi kolay ve zahmetsiz olarak algılanabiliyor ancak önemli noktalarda yapılan bazı hatalar yüzünden minik dostunuzla aranızın bozulmasına neden olacak davranışlarda bulunabilirsiniz. Bu durum köpeğinizin ve sizin keyfinizi kaçırabilir. Bu nedenle köpeklerde tuvalet eğitimine başlamadan önce; eğitim boyunca minik dostunuza sevgiyle yaklaşmalısınız.

Tuvalet Eğitimi Sürecinde Köpeğinize Ait Bir Alan Oluşturun

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimine başlamadan önce minik dostumuzun sizinle tanıştığı, evinize geldiği ilk andan itibaren tüm eğitim süreçlerinin yanında yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştireceği, evde yalnızken vakit geçirebileceği, yorgun olduğunda uyuyabileceği, beslenebileceği ve oyun oynayabileceği bir alanın oluşturulmasıdır. Hatta minik dostumuz eve gelmeden bu alanın oluşturulmanız tuvalet eğitimi sırasında her şeyi kontrol altına almanızı kolaylaştırabilir. Bu bölge minik dostumuzun sizin evinizde sahip olduğu özel bölge olacaktır. Bu nedenle onun oyuncakları, yatağı, yemek ve su kabı gibi tüm ihtiyaçları bu noktada olmalıdır. Böyle bir bölge onun kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Saydığımız ürünlerin haricinde bu bölgede köpeğiniz için tuvalet peti ‘de bulundurmanız gerekmektedir hem temizlik ve hijyen için hem de eğitim sürecinde köpeğinize tuvalet alışkanlığını bu petler sayesinde kazandırmak için bu alanda köpek tuvalet peti bulundurmanız gerekmektedir. Tuvalet eğitimi köpeğinizin, sizin sosyal hayatınıza adapte olmasını sağlamak iki taraf içinde daha konforlu bir birliktelik yaşamak için verilen bir eğitimdir. İlk zamanlar köpeğimiz için ayırdığımız bu alanın tamamında bulunan tuvalet petleri zamanla yavaş yavaş alandan uzaklaştırılmalıdır eğer köpeğimiz tuvalet petlerinin ne amaçla orada olduğunu anladığında bölgesinden uzakta bulunan tuvalet petine giderek ihtiyaçlarını orada karşılayacaktır. Tabi ki bu uzun zaman, sevgi ve disiplin gerektiren bir süreç olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi disiplin, sevgi ve sabır yetişkin ve yavru köpeklerde tuvalet eğitiminde başarıyı getirecek anahtar kelimelerdir. Bu üç unsur doğru bir şekilde kurgulandığında sonuç her zaman başarı olacaktır.

Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız

Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız
Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız

Minik dostunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmak onun ırkına, büyüme eğrisine eğer yetişkin ise geçirdiği yavruluk dönemi gibi farklı faktörlere bağlıdır. Köpeklerimize tuvalet eğitimi verirken devamlı olarak sabırlı olmalısınız ve onu hemen cezalandırmak veya her küçük başarısında ödül vermek süreci olumsuz etkileyebilir ve daha önce bahsettiğimiz köpekle ilişkiniz zarara uğrayabilir.


Çok Okunan Yazı => Köpeklerde kemirme ve yemek disiplini


 

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Tuvalet eğitimi konusunda en fazla merak konusu olan ve sık sık sorulan konuların başında “Köpeğimin tuvalet eğitimi ne kadar sürer ?” sorusu gelmektedir. Bu soruya net bir cevap veremeyiz çünkü eğitim sürecini Irk, büyüme hızı, yetiştirilme biçimi ve eğitimin nasıl ve hangi koşullarda verildiği etkilemektedir. Ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz ki minik dostumuz ergenliğe erişene kadar yani ilk 6 aylık zamanı geçene kadar tam anlamıyla tuvalet alışkanlığını kazanamadığı ve yetişkin köpeklerde ise sürecin daha da uzayabileceği ifade edilir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Köpeklerde Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Köpek eğitimlerinin tamamı sakin, dikkatli ve sevgi ile uygulanmalıdır. Köpeğiniz hangi yaşta olursa olsun ona tuvalet eğitimi verirken dikkatli olmalısınız süreç tamamen düzenli uygulama ve sabırla işleyen bir süreç olacaktır. Köpeğinize şiddet uygulamanız veya köpeğinize bağırmanız yanlış davranışlar olduğu bilincinde olmalısınız. Unutmamalısınız ki köpeklerle yaşadığınız böyle kriz anları onların asla aklından çıkmayacak ve size olan bağlılığını azaltacaktır ki sizin zaten köpek sahibi olduğunuz yada olacağınız için bunun bilincinde olduğunuzu düşünüyoruz.


Son zamanlarda en popüler köpek => Border Collie Eğitimi ve Karakteristik Özellikleri


 

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İçin En Uygun Zaman

Bize pek çok köpek sahibi “köpeğime ne zaman tuvalet eğitimi vermeliyim?” şeklinde sorular yöneltiyor. Köpeklerde insan bebekleri gibi yavruluk döneminde bilinç açısından çok kuvvetli değildir. İlk 6 ay içerisinde büyük bir gelişim gösteren köpek beyini 6 ayık olduğunda tuvalet eğitimini tam anlamıyla algılayabilecek seviyeye gelecektir. Ancak bu köpeğinizin ırkına göre de değişecek bir durumdur. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Köpek eğitimleri olan köpekler tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi gibi eğitimler için profesyonel olarak destek almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek