Köpekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Köpekler Nasıl Yıkanır? sorusunu pek çok yeni köpek sahibi olmuş insan tarafından alıyoruz. Bu konuda pek çok farklı görüş vardır. Bu durum köpeğin ırkı, yaşı, tüy yapısı, yaşam ortamı yıkanma konusunu etkilemektedir. Bazı ırklar yıkanmayı çok severken bazıları nefret eder ve kaçacak yer arar. Durum bu şekilde olunca sahibine bu konu çok yük binmektedir. Eğer köpeğinizi yıkamanız gerekiyorsa, yapmanız gereken bazı şeyler var, öncelikle köpeğinize yıkanmanın iyi bir şey olduğunu öğretmelisiniz. Bunu ödüllerle yapabilirsiniz.

Köpekler Sürekli Yıkanmalı Mıdır?

Bize yöneltilen sorulardan biride köpeğim süreli yıkanmalı mı? Bazı ırklar var haftalık yıkanması gerekir, bazıları ise kendini temizleyebildiği için yıkanmasına gerek olmayan.

Yıkanma durumu köpeğin dışarıda kirlenmesine ve tüy dökme dönemlerine bağlı olmaktadır. Eğer köpeğiniz az yıkanıyorsa tüy döküm zamanlarında çok daha fazla tüy döker. Bazı ırklar sık sık yıkanmalıdır bazıları ise altı ayda bir yıkansa yeterli olur bunun için veterinerinizden yada köpeği sahiplendiğiniz aileden en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Köpekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?
Köpekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

 

Yıkanmayı ve Banyoyu Sevdirin

Köpeklerin pek çoğu yıkanmayı sevmez ama siz sahipleri olarak onlara her doğru olanı öğrettiğiniz gibi yıkanma olayını da sevdirebilirsiniz. Köpeğinize banyo ve yıkanma işlemi sırasında sık sık ödül mamaları verin bu ona bu işlemin kârlı olduğunu düşündürecek çünkü yemek için yaşayan hayvanlardır genelde köpekler, yemekleri çok severler.

Yıkanmaya hazırlarken ona banyoda bir şeyler verin daha sonra yıkanma sırasında favori yiyeceklerini onlara verin bu onları sakinleştirecektir. Bu köpeğinizin yıkanmaya alışmasını sağlayacaktır. Bu konuda köpeğinize sabır gösterin ve iyi bir eğitici olun. Temiz bir köpeğe sahip olmak her zaman daha iyidir.

Köpekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

Köpek evreleri yavru, yetişkin ve yaşlılık olarak birkaç parçaya ayrılır. Bu dönemlerin hepsinde yıkama işlemleri farklıdır. Hatalardan kaçınmalı ve banyo işlemini köpeğe sevdirmelisiniz.

Köpek tüyleri 4 ila 7 aylık olduklarında dökülmeye başlar. Daha sonraki dönemlerde büyüklük tüyleri çıkar. Bir köpeği 2 veya 3. Aydan sonra yıkamanız önerilir. Bundan önce yıkamak zararlı olacaktır.

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Köpekler Nasıl Yıkanır?

-İlk olarak onu ılık su ile ıslatmayı unutmayın. Direkt olarak soğuk ya da sıcak su zarar verecektir. Altına da kaymaması için paspas koyabilirsiniz.

  • Onu ilk önce ılık su ile ıslatın. Direk olarak sıcak veya da soğuk su uygulamanız doğru olmayacaktır.
  • Daha sonra ise bir miktar köpek şampuanı ile vücudunu yıkamaya başlayabilirsiniz ama gözleri ve kulaklarını korumalısınız.
  • Durulama aşamasında ılık suyu bol bol uygulayın. Şampuan artıkları vücudunda kalmamasına dikkat edin.
  • Sonra kuru ve sıcak bir havlu ile onu kurulayın. Düşük seviyede açık fön makinesi ile kurulayabilirsiniz.
  • Duştan sonra rüzgar ve soğuktan koruyun iyice kurumasını bekleyin.

Daha önce ele aldığımız Yavru köpek bakımı yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca Köpek Eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.