Köpek Eğitim Çiti | Hayatınızı Kolaylaştıracak Avantajları

Köpek Eğitim Çiti | Hayatınızı Kolaylaştıracak Avantajları

Köpek Eğitim Çiti

Köpeklerin davranışlarını, hareketlerini ve eğitimlerini düzenlemek adına Köpek Eğitim Çiti kullanılır. Ev içinde kullanılan köpek çitleri olduğu gibi bahçeli evler için üretilenleri de vardır. Teknolojinin gelişmesiyle köpekleri ev çevresinde tutabilmek amaçlı üretilen elektrikli köpek çitleri de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Köpek çitleri kullanım amaçlarına göre ikiye ayrılır.

1) Ev İçinde Kullanılan Köpek Çiti

Köpek çitleri bazı sahipler tarafından her ne kadar köpeği hapsetmek adına suçlu gibi hissettirsede, köpekler için çok yararlıdır. Köpeğin her ne olursa olsun kendine ait bir alanının olması onu güvende hissettirecektir.

Köpek Eğitim Çiti

Eğer köpek bu alan içerisinde uzun saatler hapis kalırsa o zaman büyük sorunlar psikolojik sorunlar yaşayabilir, zamanla psikolojik sorunlarını agresiflik, havlama, huysuzluk belirtileri ile sahibine de hissettirmeye başlayabilir.

Ev içinde kullanılan köpek çitlerinin kullanılmasının yararları şunlardır;

1) Ev içinde kullanılan köpek çitleri, köpeğin ve sahibinin özel alanlarını ayırt etmeye, köpeğe eğitim vermeye ve köpeğin sadece kendisine ait bir alana ihtiyaç duymasındaki içgüdüyü yatıştırmaya yarar.

2) Köpekler, köpek çitleri içinde dinlenirler, uyurlar, saklanırlar yada mama yerler. Köpekler için adeta bir barınak, sığınak olurlar.

3) Köpekler uyudukları yeri kirletmekten hoşlanmazlar. Böylece çit içerisinde kaka tutmayı öğrenirler ve tuvalet eğitimleri kısa sürede başarıya ulaşabilir.

4) Doğal afetlerde ve acil durumlarda çit eğitimi almış bir köpeğin tahliye edilmesi daha kolay olacaktır. Panik olmayla başlayan belirsizlik ve telaş çit eğitimi almış iş birlikçi bir köpekle hızlı olarak güvenliğin sağlanmasına yarayacaktır.

5) Köpeğiniz gece çok aktifse ve uyumakta zorlanıyorsanız çit içine koyduğunuz köpeğin gece dolaşmasını önleyebilirsiniz.

6) Eve yeni gelen bebeğin yada çocuğun köpekle tanışmasında yada köpeğin bebekle yada çocukla tanışmasında kolaylık sağlayacaktır.

7) Herhangi bir ameliyat yada müdahale sonrası köpeğin ev içinde güvende hissedebildiği bir yerin olmasına yardımcı olur. Böylece köpek psikolojik birçok sorunu atlatabilir.

8) Köpek yavrusunun yada yetişkin köpeğin çok hareketli ve ev içinde başına dert açabilecek potansiyeli varsa, denetimin altında tutamayacağanız süreler içerisinde köpek çiti içinde kalması daha güvenli olacaktır.

9) İnşaat, siren, gök gürültüsü ve patlama gibi oldukça yüksek ses çıkaran durumlarda köpeğin saklanmasına ve kendini güvende hissetmesine neden olur.

10) Eve misafirliğe gelen köpeklerin birbiriyle kavga etmeden alışmalarına olanak sağlar.

Liva Veteriner Ceo'su Vet. Hek. Selman Odabaş, '' Köpeklerde yavruluk döneminden itibaren köpek çitleri kullanılmalıdır. Köpek çitleri, köpeğinizin eğitimini kolaylaştıracak siz sahipleri birçok dertten kurtaracaktır.'' diyerek köpek çitlerinin kullanılması gerektiğini vurgulamıştır.

2) Bahçede Kullanılan Köpek Çiti

Bahçe köpek çitleri, köpeğin ev dışı sınırlanırın belirlenmesini sağlar. Köpeğin evden uzaklaşmasını önler, güvenli bölge dışına çıkmasına engel olur. Birçok bahçeli ev, bahçe çitleriyle çevrili olsada etrafı açık olan bahçeli evler köpeğin güvenliği açısından problemlerle dolu olur.

Bahçe köpek çitleri de kullanım şekline göre ikiye ayrılır.

Elektriksiz Bahçe Köpek Çiti (Geleneksel Çit)

Uzun yıllardır kullanılan elektriksiz bahçe köpek çiti klasik bir yöntemdir. Köpekleri belirli sınırlar içerisinde tutan, işe yararlık açısından en güvenli seçimdir.

Köpeklerin boyutuna ve zıplama özelliğine göre yüksekliği ve kalınlığı ayarlanabilen köpek çitleri birçok ahşap işi yapan yerlerden temin edilebilir.

Elektriksiz bahçe köpek çitinin genel olarak özellikleri şöyledir;

 • Yüksekliği en az 2 metre olmalıdır.
 • Köpeğin dışarıyı görebileceği ancak içinden geçemeyeceği aralıklara yer verilmelidir.
 • Sağlam olması için daha derine çakılmalıdır.
 • Kapı yüksekliği çitten daha düşük olabilir yada altında boşluk olacak şekilde yapılabilir. (Bu durum köpeğin ve bahçeye gireceklerin kapının yerini bilmesine yarayacaktır.)
 • Su geçirmeyen, yıpranma payı düşük ve sağlam malzemelerden yapılmalıdır.
 • Çit boyama zamanlarında en az 2 gün köpeğin bahçeye ulaşımı engellenmelidir. (Tiner içerikli boyalar köpeğe zarar verebilir.)
 • Köpek eğer kazmayı seviyor ve buna meyilliyse çit dibine daha sert bir malzeme kullanılmalıdır.

Elektirikli Köpek Çiti

Toprağın altına gömülen tellerle yada kablosuz olarak bir verici yardımıyla köpeğin sınırlarını belirlemesini sağlayan köpek çitleridir. Köpeğin tasmasına takılan bir aparat sayesinde, sınırlara yaklaşan köpeğin radyo dalgalarıyla iletilen hafif bir şokla sınırlarını öğrenmesini amaçlar.

Elektrikli Köpek Eğitim Çiti

Günümüzde etrafı açık bahçeli evlerde en çok kullanılan bahçe köpek çitidir. Köpekler için görünmez bir bariyer oluşturan bu köpek çiti köpekleri güvenli bölge içinde tutmak için son derece güvenli ve kesin çözümdür.

Geleneksel bahçe köpek çitine göre daha kullanışlı olan bu yöntem köpeğinizin bahçe sınırlarını daha çabuk öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Elektrikli köpek çitinin bir diğer ismi, görünmez bariyer oluşturduğu için görünmez köpek çitidir.

Elektrikli köpek çiti iki amaçlı kullanılabilir;

1) Köpeğin girmesini istemediğiniz (ekili alan, çiçekli alan vb.) alanın etrafına yapılarak dışlanma bölgesi oluşturulur.

2) Ekili bir alanınız yoksa bahçenin etrafına yapılarak köpeğin bahçe dışına çıkması engellenir.

Elektrikli Köpek Çitinin Kullanımı

Elektrikli köpek çitleri kurmak basit ancak biraz uğraş gerektirir. Bahçenizin büyüklüğüne göre yada köpeğinizi dışarda tutmak istediğiniz alana göre kablolu yada kablosuz seçenekler mevcuttur.

Kablolu Elektrikli Köpek Eğitim Çiti

Kablolu Köpek Çiti

Kablolu sistemle oluşturulan ve toprağa gömülü tellerden elde edilen radyo dalgalarıyla köpeklerin alan sınırlarını belirlemeye yarayan köpek çiti şeklidir.

Köpeğin tasmasına takılan bir aparat sınırlara yaklaştıkça rahatsız edici sesler çıkarır. Sınıra gelen köpek eğer sınıra basarsa köpekler için acıtı olmayan radyo dalgasıyla iletilen bir şok uygular. Böylece köpek o sınırı geçmemesi gerektiğini anlar ve sınırlarına sadık kalır.

Kablolu Köpek Çiti Nasıl Kurulur?

Kurulumu oldukça kolay olan kablolu köpek çiti, kurulumu gerçekleştirmeye yardımcı olan kişi sayısına göre bir kaç gün sürebilir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

- Verici Kutusu.

- Yeterli miktarda tel.

- Yeterli miktarda kablo.

- Teli gömmek için çimento.

- Alanı belirleyen bayraklar.

Kablolu Köpek Çiti Kurulum Aşamaları

Kablolu köpek çitinizi kurarken tüm malzemeleri edindiğinizden emin olun.

1) Verici Kutusunu Kurun

İlk aşama için ihtiyaç duyacağınız araçların listesi aşağıda verilmiştir.

- Yıldız uçlu tornavidalar.

- Vidalı Dübeller

- Metre

Çalışma Süresi - Yaklaşık 1 ~ 2 saat.

İpuçları:

 • Verici iç mekanlara daha iyi monte edilir
 • Nemi uzaklaştırın
 • Bir Dış Duvarın Yakınında

Hedef: Vericiyi elektrik gücüne erişilebilecek, sudan korunacak bir yere monte edin ve sınır telini dışarıda kolayca geçirin.

Vericinizi kurmak için iyi bir yer bulun. 

Köpek çit vericiniz bağımsız bir güç kaynağı gerektirir, bu nedenle başka bir amaç için ihtiyaç duymayacağınız bir prize çok yakın bir kurulum alanı seçin. Ayrıca, prizin nemden veya diğer unsurlardan iyi korunan bir alanda olduğundan emin olun. Tercihen, vericinizi iç mekana (örneğin garajınıza), daha iyi bir dış duvarın içine kurmak isteyeceksiniz. ancak gerekirse, su geçirmez bir kutu içinde dışarıda kurabilirsiniz.

Verici Kutusunun Montajı

Vericinizin arkasındaki vida delikleri arasındaki mesafeyi ölçün. Verici kutusunu birlikte verilen montaj vidalarını kullanarak duvara vidalayın. Vericiyi doğrudan bir duvar saplamasına vidalamazsanız, vericiyi duvarınıza takmadan önce vida dübelleri takın.

Aşırı gerilim koruyucuyu takın (isteğe bağlı)

Bazı DIY kitleri, entegre aşırı gerilim koruyucuyla birlikte gelir; DIY kitleriniz bir tane içermiyorsa, ek aşırı gerilim koruyucusu satın almanız gerekir  . Bununla birlikte, yalnızca sık sık yıldırım çarpması yaşayan alanlarda veya büyük bahçelerde ihtiyaç duyulacaktır. Bu konfigürasyon hem vericiyi hem de evinizin elektrik sistemini korur.

Vericiyi bağlayın ve kabloyu dışarı çıkarın

Verici kutunuzda, sınır telinizin her iki ucunu da tutturmak için bir yer vardır. Verici kutusu iç mekana monte edilmişse, teli dışarıda geçirmeniz gerekir. Duvara bir delik açabilir veya mevcut başka bir açıklık yolunu kullanabilirsiniz.

2) Kablo Hazırlama

Sınır telini gömmeden veya bir yere monte etmeden önce, teli yerleştirmeye başlamadan önce her şeyin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için önce teli yerin üstüne yerleştirip verici kutusuna bağlarız.

2. Aşamada ihtiyaç duyacağınız araçların listesi aşağıda verilmiştir.

- Su geçirmez tel somunlar .

- Tel kesici / sıyırıcı

Çalışma Süresi - Yaklaşık 1 ~ 2 saat.

İpuçları:

 • Telinizi 14 ~ 16 Ölçere yükseltin.
 • Kablo uzunluğunu tahmin ederken ekstra dışlama bölgesini göz önünde bulundurun.
 • Tutarlı ölçüm seviyesini ayarlayın. (sınır teli ve bükülmüş tel)
 • Tel ekleme işleminde suyun geçmeyeceğinden emin olun.

Hedef: Kablonun hazır olduğundan emin olun, verici ve alıcı bileziğiyle mükemmel bir şekilde çalışın.

Kablonuzu yükseltin

DIY kitleriniz ince, telli 20 Gauge tel içeriyorsa, 14 Gauge doğrudan gömme dereceli tele yükseltmeyi düşünün . Yükseltilmiş kablo, başlangıç ​​maliyetinizi artıracak, ancak gelecekte çok daha az kablo kopması sorunu yaşayacağınız için uzun vadede kendi masrafını fazlasıyla karşılayacaktır.

 

Twisted Wire'ınızı oluşturun.

Kendi köpek çitinizi kurduğunuzda, muhtemelen köpeğinizi uzak tutmak için telleri döşemeniz gereken avlu alanlarına sahip olacaksınız. Bir döngüyü başka bir döngüye bağlamak için bükülmüş teli de kullanabilirsiniz.

Neyse ki basit bir çözüm var! İki uzunluktaki teli birlikte büktüğünüzde, bu tellerin her birinin yaydığı sinyali iptal ediyor.

Telin tüm bölümlerini birbirine ekleyin

Artık hem bükülmüş tel bölümleriniz hem de sıradan sınır teli bölümleriniz var, bu tellerin bölümlerini birleştirmeniz gerekecek. Su geçirmez kablo konvektörleri kullanmanız önemlidir. Yağmurlu günlerde sistemin kısa devre yapmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu kabloları verici kutusuna bağlayın

Verici kutusunu açın. Verici her şeyin yolunda olduğunu göstermelidir, Bağlantıyı kurduğunuzda yüksek bir bip sesi duyarsanız, bu sizin tel kopma alarmınızdır. Sınır telinizde bir yerde bir kopukluk var demektir.

Verici göstergesi normalse, şimdi her şeyin çalıştığını iki kez kontrol etmek için sistemi aparat kullanarak test edin. Sınıra yaklaştığınızda aparat bip sesi çıkarmalıdır.

3) Kabloları Toprağa Gömme

Kazmaya başlamadan önce, teli nereye yerleştirmek istediğinize dair konfigürasyon planınıza iyice bakın ve son dakika ayarlamalarını yapın.

3. Aşamada ihtiyaç duyacağınız araçların listesi.

- Bahçe büyüklüğünüz büyükse bir kanal kazıcı veya güç düzeltici kiralayın.

- Kürek (elle kazarsanız)

- Kazma (elle kazma ve zemin çok zorsa isteğe bağlı)

- Ayıklama aleti veya ahşap boya karıştırıcı (teli gömmeye yardımcı olun)

- Çim zımbaları (teli zemine monte etmek istiyorsanız)

- PVC boru (yer üstündeyse isteğe bağlı)

Gerekli Çalışma Süresi - Yaklaşık 5 ~ 15 saat, bahçenin büyüklüğüne bağlıdır.

İpuçları:

 • Yeraltı veya yer üstü gömme tercih edilebilir. (bahçenizin durumuna bağlıdır)
 • Otomatik makineyi kiralayın veya manuel olarak kazın, (bahçenizin büyüklüğüne bağlıdır)
 • Yer üstündeyse isteğe bağlı koruma yöntemi

Hedef: Konfigürasyon planınıza göre sınır telinizi iyi yerleştirmelisiniz.

Bir kanal kazıcı kiralayın veya bir güç düzeltici kullanın

Bir hendek otomatik olarak bir hendek kazacak, kabloyu döşeyecek ve kabloyu gömecektir. Bir güç kesici sığ bir hendek kazar, ardından kabloyu manuel olarak döşeyin ve gömün.

Hendek kazın (El ile)

Verici kutusuna takacağınız fazla uzunluktaki teli açın, ardından teli kılavuz olarak yolun ilk 50 metresi boyunca uzatın. 3-6 cm derinliğinde düz bir hendek oluşturun.

Kabloyu gömün

Teli siperin içine sokun ve siperin etrafındaki yerde durarak teli örtün. Telin yalnızca yüzeyin altında olması gerekir, ancak daha derinse daha fazla korunacaktır. Yapılması gereken en hızlı şey (el kazma durumunda) bir kişinin siperi kesmesi ve ikinci kişinin teli kesilmiş toprağa koymasıdır.

Kabloyu zeminin üzerine monte etmeyi seçebilirsiniz

Biçilmiş olmayan alanlarda veya telin gömülmesinin zor olduğu ağaçlık alanlarda, telinizi zeminin yüzeyine döşeyebilir ve çim zımbaları kullanarak yerinde zımbalayabilirsiniz .

Kemirgenler ve diğer yaban hayvanları telin fişin yakınında yerden yükseldiği alanlarda kolayca görülebilir ve erişilebilirse teli kemirebilir. Zararlıları caydırmak ve hava şartlarına karşı korumak için, herhangi bir yer seviyesindeki kabloları korumak için PVC boruları kullanın.

4) Sistemi Vericiye Bağlama ve Test Etme

Bu son aşama! Her şeyin yolunda olduğundan emin olmanız ve ardından sınır bayraklarını dikmeniz gerekir, bundan sonra evcil hayvanlarınızı eğitmeye başlayabilirsiniz .

İşte 4. Aşamada ihtiyaç duyacağınız araçların listesi.

- Verici / kablolama sistemi hazır kuruldu.

- Sınır Bayrakları

Gereken Çalışma Süresi - Yaklaşık 1 saat ~ 3 saat

İpuçları:

 1. Herhangi bir kopma varsa, büyük olasılıkla ek noktalarda meydana gelir.
 2. Düzeltme bölgesini (sınır genişliği) eğitim amacıyla 'en geniş' olarak ayarlayın.

Hedef: Sistemin her şeyin hazır olduğundan ve sınır işaretlerinin yerinde olduğundan emin olun.

 

Çit işlevinin çalışıp çalışmadığını test edin, herhangi bir kırılma olup olmadığını tespit edin

Sınır tellerini verici kutusuna bağlayın ve açın, yeşil ışık varsa verici kutusundaki göstergeyi kontrol edin. Değilse (yani kırık tel varsa), iki tel parçasını birleştirdiğiniz ek yerlerini kontrol edin.

Sınırlandırma bölgesini ayarlayın (uyarı bölgesi veya sınır genişliği)

Sınırlandırma bölgesi için vericide kurulum yapın (sinyalin sınır genişliği). Eğitim amacıyla mümkün olduğunca geniş tutun (telin her iki tarafında).

Sınır Bayraklarını Dikin

Düzeltme bölgesini test etmek için alıcı bileziği kullanın, bip sesini duyana kadar sınıra yaklaştırın, ardından bir bayrak dikin. Tüm "döngü" tamamen işaretlenene kadar sınır alanının farklı bölümlerini test etmek için bu işlemi tekrarlayın (Bayrakları olabildiğince yakın aralıklarla yerleştirmeye çalışın).

İşte bu kadar... Sonunda kablolu köpek çitini kurmayı başardınız! Artık aparatı köpeğinizin tasmasına yerleştirip köpeğinizin davranışlarını izleyebilir, başarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kablosuz Köpek Çiti

Kablosuz Elektrikli Köpek Eğitim Çiti

Kablolu köpek çitine göre kurulumu daha basit olan kablosuz elektrikli köpek çiti kurulumu kısaca şöyledir:

Vericinizi Kurmak İçin İyi Bir Yer Bulun

İlk adım, verici kutunuzu yerleştirmek için doğru yeri bulmaktır. Vericinin yerinin evcil hayvan koruma bölgesinin merkezi olacağını unutmayın.

Vericinin nerede bulunacağına ilişkin bazı kriterler:

 • Köpek çit vericiniz özel bir güç kaynağı gerektirir. Bu nedenle başka bir amaç için ihtiyaç duymayacağınız bir prize çok yakın bir kurulum alanı seçin. Ayrıca, prizin nemden veya diğer unsurlardan iyi korunan bir alanda olduğundan emin olun.
 • İdeal olarak, bir dış duvarın içi daha iyidir; Verici ve avlu arasında birçok beton duvar olmasından kaçının.
 • Buzdolabı gibi metal cihazlar vericiden en az 5 metre, tercihen 7 metre veya daha fazla uzakta tutulmalıdır.

Kapsama Alanınızın Sınırını Belirleyin

Bunun için iki kişi gerekir. Bir kişi verici noktasında otururken, diğeri sınıra doğru yürür ve sınır çizgisinin bip sinyalini ve statik şokunu bekler.

Mülkünüzün tamamında dolaştığınızdan emin olun, böylece nerede durduğunu ve başladığını bilirsiniz. İki kişi birbirleriyle aparat tepkisi (bip sesi) hakkında iletişim kurmalı ve ardından yarıçapı ayarlamalıdır.

Dairesel alanın mülkünüzün çoğunluğunu kaplayacağından emin olun. Gerekirse 2. verici satın alabilir ve daha geniş bir alanı kaplayabilirsiniz.

Vericiyi Kurun

Verici Kutusu için mükemmel konumu bulduğunuzu onayladıktan sonra vericiyi kurabilirsiniz.

Aldığınız kablosuz köpek çitine bağlı olarak, vidaları kullanarak duvara monte etmek veya yapışkan şeritler kullanarak duvara yapıştırmak mümkün olabilir. Kablosuz çitin avantajlarından biri taşınabilir olduğu için üniteyi bir masa üzerinde veya başka bir yerde de tutabilirsiniz. .

Sınır Bayraklarını Dikin

Bu son adımdır!

 • Düzeltme bölgesini test etmek için alıcı aparatı kullanın, aparattan bip sesini duyana kadar sınıra yaklaştırın, ardından bir bayrak dikin.
 • Tüm "daire" tamamen işaretlenene kadar sınır alanının farklı bölümlerini test etmek için bu işlemi tekrarlayın.
 • Bayrakları birbirinden en fazla iki metre aralıklarla yerleştirmeye çalışın.

İşte bu kadar... Kablosuz köpek eğitim çitini kurmayı başardınız. Artık köpeğinizin davranışlarını ve tepkilerini izleyebilir, köpeğinizi rahatlıkla bahçede serbest bırakabilirsiniz.

Elektrikli Köpek Çitleri Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Pek çok insan, köpeklerini bahçelerinde tutmanın en iyi yolunun görünmez bir yeraltı kablosuz elektrikli çit olduğunu düşünüyor. Ancak, düşündüğünüz kadar etkili değillerdir. İstatistikler, görünmez kablosuz elektrikli çitlerin yalnızca% 70 oranında etkili olduğunu göstermektedir.

Yeraltı Görünmez Elektrikli Köpek Çitinin Maliyeti Nedir?

Görünmez bir köpek çiti kurmanın tipik maliyeti 950 ila 1500 dolar arasındadır. Ancak bahçenin büyüklüğüne, uygulayacağınız alanın genişliğine ve kullanacağınız malzemelerin kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Kablolu mu Kablosuz mu Köpek Çiti Daha İyi?

Kablolu köpek çitleri, kablosuz köpek çitine göre daha maliyetli olabilir. Ayrıca iş gücü ve kurulum güçlüğü kablolu köpek çitlerinde daha yoğundur. Bahçenizin büyüklüğüne ve bütçenizin durumuna göre kablosuz köpek çitleri tercih edilebilir.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]