Köpek Davranış Analizi

Köpek Davranış Analizi

Köpek eğitimi tesisimize köpekler pek çok farklı davranış sorunu nedeniyle getirilir. Köpeklerin yanlış ya da istenmeyen davranışlarının pek çok nedeni olabilir.

Yavruluk zamanlarında yaşanan travma ya da korku olabileceği gibi genetikte olabilir. İç güdüsel olarak köpeklerin davranışları arasında yer alan bazı davranışlarda köpek sahibi tarafından istenmeyen davranışlar arasında yer alabilir.

Köpek davranış analizi yaptığımız da köpeklerin davranışlarını tetikleyen pek çok öge göz önünde bulundurulur. Öncelikle nedenler keşfedilir daha sonrasında ise çözümü sahibine sunulur.

Köpeğin davranış eğitimi alması için mutlaka köpek davranış analizine girmesi gerekir. Bazı durumlarda amatör insanlar tarafından verilen köpek eğitimi de yanlış davranışları tetikler. Bundan dolayı mutlaka köpek eğitimi konusunda profesyonel firmaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Köpek Davranış Analizi; Köpek davranışları neden ortaya çıkar
Köpek Davranış Analizi; Köpek davranışları neden ortaya çıkar

Köpek Davranış Analizi; Köpek davranışları neden ortaya çıkar

Bir canlının yanlış olan davranışları yapmasına neden olabilecek pek çok unsur olabilir. İç güdüsel olabileceği gibi diğer özel nedenlerde istenmeyen davranışları sergilemesine neden olur. Bunların haricinde köpeklerde doğru ya da yanlış olarak nitelendirilecek bir algı biçimi yoktur. Bunların hepsi aslında köpeğin nasıl huzurlu ve doğru bir biçimde yaşadığıyla doğrudan alakalıdır. Köpek davranış eğitiminde öncelikle sahibi ile olan ilişkisi göz önünde bulundurulur. Eğer köpek uzun saatler yalnız kalıyorsa ev içinde bir şeylere zarar verebilir. Bu pek çok köpekte gözlemlenir. Ayrıca bir sağlık sorunu varsa sahibine dahi saldırabilir.

Sorunu çözmek için önce neden bulunmalıdır. İç güdüleri gereği olan kazma, havlama gibi davranışlarda pek fazla neden aranmayacaktır ancak bu davranışlarında altında bir sorun gizleniyor olabilir. Ayrıca belirtmek isteriz ki bazı durumlarda annelerde köpeklere de istenmeyen davranışlar geçebilir. Eğer bir dişi ve anne bir köpek korktuysa bu korku aynı şekilde yavrularda da meydana gelir.

Köpeklerde Davranış Sorunlarının Olmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?
Köpeklerde Davranış Sorunlarının Olmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Köpeklerde Davranış Sorunlarının Olmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Köpeklerin davranış sorunları yaşamaması için mutlaka köpek eğitim almaları, sosyalleşmeleri önerilir. Ayrıca köpek sahibi ile olan iletişimi, aile ile olan iletişimi çok önem taşır. Şimdi Sağlıklı davranışları olan köpekler için önemli konuları madde madde ele alacağız.

Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi algısı çok farklı olan köpeklerin algısını insanların beklentisini karşılayacak şekilde değiştirirken aynı zamanda köpeğinde bundan keyif almasını sağlanmalıdır. Köpek eğitimi ile pek çok davranış ve komut eğitimi alan köpek sahibinin komutuna tepkiler vermekte ve komut gerekmeyen konularda ne yapması gerektiğini bilmektedir.

sosyalleştirme

Köpek yavru bir haldeyken onun daha sağlıklı ve sosyal bireyler olmasını isteyen sahibi mutlaka köpeğin erken dönemlerde sosyalleşmesini sağlamalıdır. Köpek sosyalleştirme konusunda diğer hayvanlarla tanışma, kedilerle tanışma, yabancılarla tanışma ve sosyal ögelerle tanışmasına verilen genel isimdir. Eğer köpek erken dönemlerde sosyalleşirse pek çok konuda rahat eder. Davranış bozuklukları yaşama ihtimali azalır.

Sağlık Kontrolü

Köpeklerde sağlık kontrolü çok önemlidir. Çünkü hiç bir köpek direk olarak yaşadığı sorunu sahibine aktaramaz. Eğer köpek bir sağlık sorunu yaşıyorsa bunu agresif olmak ya da sinirli, huysuz olmak şeklinde tepkilerle belli eder. Hatta sorunu fiziksel bir noktasına dokununca canını yakıyorsa o zaman o bölgeye yaklaşan ya da dokunan saldırabilir. Bunun için köpeklerinizi periyodik olarak veteriner kontrolüne götürün.

Sağlıklı davranışları olan bir köpek sahibi olmak için köpeğinize her zaman sevgi ve saygı dolu olmalısınız. Köpekle sahibi arasında ki ilişki sağlıklı olursa köpek o kadar mutlu olur.

Köpeklerde Sık Görülen Davranış Bozuklukları

  • Agresiflik,
  • Yapmaması gereken yerlere tuvalet yapması,
  • Geceleri havlama ya da ağlama,
  • Kemirme,
  • Saldırganlık,
  • Korkaklık.

Köpeklerde sık görülen davranış sorunları konusunda bu listede olmayan pek çok davranış bozukluğu olabilir. Köpek davranış analizi hakkında bilgi almak ya da destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.