İngiliz Bulldog Eğitimi

Bulldog adı, İngilizce boğa ve köpek kelimelerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Çünkü Bulldog’lar İngiltere’de boğa güreşlerinde kullanılmak üzere ortaya çıkarılmış bir ırktır.

İngiliz bulldog’lar diğer köpek cinslerine göre çok daha akılda kalıcı ve fiziksel özellikleri nedeniyle oldukça dikkat çekici hayvanlardır. Sarkık suratları, vücutlarına göre büyük olan kafaları, çıkık dişleri ve kısa bacaklarıyla, orantısız gibi gözüken vücudu aslında ilgi odağı olmaktadır.

İngiliz Bulldog Eğitimi

Aslen koruma köpeği olarak kullanılan Bulldog’ların eğitimi de büyük önem taşır. Boyutlarına ve görüntüsüne göre oldukça cesaretli ve koruma içgüdülerine fazlasıyla sahip olan Bulldog’lar çok iyi birer dost ve koruma köpeği olabilir.

Çocuklarla iyi anlaşırlar. Sahibine ve yaşadığı ailedeki diğer bireylere karşı sevecendir. Kısa bacaklı olmasına rağmen kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Yaşadığı aile bireylerine karşı çok düşkündürler ve herhangi bir tehlike anında onları korumak için saldırganlaşabilirler.

Eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken nokta, sert uyarılara ve sert davranışlara maruz bırakmamaktır. Çünkü duygusal hayvanlardır. Komutları ve eğitimleri algılayabilirler fakat övgü sözcükleri ve onay görmeyi beklerler. Ödüllendirme yöntemiyle eğitim, bu ırk köpeklerde çok daha fazla işe yarayacaktır.

İngiliz Bulldog Tuvalet Eğitimi

İngiliz Bulldog’ların tuvalet eğitimi için önce evde başlamalısınız. Dışarıya tuvalete alıştırmak için bile olsa, evde başlanması gerekir. Çok fazla hareket etmeyi sevmeyen ve genelde miskin hayvanlardır. Bu yüzden sürekli yattığı ya da bulunduğu yere belirli bir uzaklıkta bir tuvalet eğitimi alanı kurmak başlangıç için işinize yarayabilir.

Bu eğitime küçük yaşlarında başlanmalıdır. 3 aydan sonrasında tuvalet eğitimine başlamanız sizin de yararınıza olacaktır. Bulldog’lar aynı zamanda obur hayvanlar da olduğu için küçük yaşlarında tuvalet ihtiyacı çok fazla olacaktır.

Yavru İngiliz Bulldog Eğitimi

Bu ırk hayvanların eğitimlerine erken yaşta başlamanız, kontrolün sizde olması açısında size artı kazandıracaktır. Eğitim verilmediği takdirde ve eğitimsiz yetiştiği takdirde, tamamen içgüdülerine göre davranan hayvanlar haline gelirler.

Kilo almaya çok meyillidirler. Eğitim almaması, mama düzenini ve oburluğunu bastırabilmeyi öğrenmediği anlamına gelir. Aynı zamanda koruyucu içgüdülere sahip olan bu hayvanlar, eğitimsiz oldukları takdirde her zaman saldırgan halde olabilirler. Bütün bunlar için yavru eğitimlerine erken zamanda başlanmalıdır.

İngiliz Bulldog Temel İtaat Eğitimi

Bulldog’ların, temel itaat eğitimlerini almaları, sahiplerine karşı çok daha sadık hale gelmelerini ve disiplinli hayvanlar olmalarını sağlar. Temel olarak ev içerisinde ya da tasmalı hali ile basit komutları algılayabilir ve uygulayabilir duruma getirilir.

Bu ırk hayvanların eğitimleri verilirken dikkat edilmesi gereken unsur, hassas davranmaktır. Duygusal oldukları için sert müdahaleler ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Onay ve takdir bekleyen hayvanlardır. Eğitim sırasında sürekli onay vermeli, yanlış yaptığı takdirde dahi sert davranılmamalıdır.

İngiliz Bulldog İleri İtaat Eğitimi

İngiliz bulldog’lar aynı zamanda koruma köpekleri olarak da kullanılabildiği için ileri itaat eğitimi almaları faydalarına olacaktır. Temel itaat eğitimlerini başarıyla tamamlamadıkları takdirde ileri itaat eğitimi aşamasına geçemezler.

Bulldog’lar için genellikle tercih edilen koruma eğitimi aşamasına da, ileri itaat eğitimi aşamasını başarılı şekilde tamamlamadıkları takdirde geçemezler.

İleri itaat eğitiminin içeriğinde, tasmalı ve tasmasız şekilde komutları alma ve uygulama yer alır. Tasma kullanmadan yanınızda olmasını, jest ve mimiklerinizden dahi komut almasını sağlar. Sesinizi ve sizi iyi derecede tanıyıp patronun kim olduğunu tam olarak bilerek eğitim tamamlanır.

İngiliz Bulldog Koruma Eğitimi

İngiliz Bulldog’lar koruma eğitimi için oldukça uygun bir ırktır. Temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimini tamamladıktan sonra koruma eğitimi verilebilir. Diğer tüm aşamalarda olduğu gibi kısa süre içerisinde koruma eğitimi konusunda da başarılı olacaktır.

İngiliz Bulldog’ların koruma eğitimi, mülk koruma ya da bireysel koruma olarak verilebilir. Fakat eğitiminde mutlaka uzman bir köpek eğiticinin bulunması ve yönetmesi gerekir.

İngiliz Bulldog Özellikleri

Oldukça sakin ve yaşadığı ev halkına karşı sevecen hayvanlar olan bulldog’lar, sevdikleri ya da sahiplerine zarar geleceğini anladığı takdirde saldırganlaşabilen hayvanlardır. Akıllı olmalarının yanında çok da hareketli hayvanlar değillerdir. İşte Bulldog’ların bazı özellikleri.

  1. Kilo almaya çok meyilli hayvanlar oldukları için günlük olarak egzersiz ya da yürüyüşlerinin düzenli yapılması gerekir. Yine aynı sebepten dolayı beslenme düzenleri kontrol altında tutulmalıdır.
  2. Obur hayvanlardır ve yemek seçimleri çok fazla yoktur.
  3. Çocuklarla ve yetişkinlerle iyi anlaşabilirler.
  4. Köpeklerle de iyi anlaşan Bulldog’lar diğer hayvanlarla anlaşamazlar.
  5. İngiliz kökenli olan bu ırkın ortalama yaşam süresi 8 yıldır.
  6. Vücut ağırlıkları 22 ile 25 kilogram arasında değişiklik gösterir.
  7. Yetişkin Bulldog’ların boyları ortalama 31- 40 cm aralığındadır.

İngiliz Bulldog Bakımı

Kilo almaya ve yağlanmaya çok meyilli hayvanlar oldukları için gün içerisinde yemek düzenine çok dikkat edilmelidir. Yine gün içerisinde egzersiz ya da yürüyüşleri yaptırılmalıdır. Çok hareketli olmamaları nedeniyle, onların dikkatini çekecek oyunları bulmalı ve hareketli olmasını sağlamalısınız.

Kıs tüylere sahip olduğu için ekstra tüy bakımı gerekmez. Haftada 1 defa taramanız yetecektir. Zaman zaman koku yayabilen Bulldog’ları yıkamak için de köpekler için özel üretilmiş şampuanlar kullanmanız gerekir.

Kilo almaya yatkınlığı sebebiyle, vücut ihtiyaçlarını karşılayan, faydalı karbonhidratlar içeren, genellikle protein ağırlıklı mamalar seçilmelidir.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Comments are closed.